Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
The guilty — Den skyldige — Ο Ένοχος 2018 του Γκούσταβ Μέλερ στο κινηματογραφικό του ντεμπούτο.

25 βραβεία και 25 υποψηφιότητες

7,5/10

View attachment 115037
«Παίζονται δύο ταινίες – αυτή που βλέπεις στην οθονη κι αυτή που δεν βλέπεις, αλλά αισθάνεσαι στο μυαλό και στο στομάχι σου.»
http://flix.gr/cinema/the-guilty-review.html
Επίσης,οσοι έχουμε δει το πρωτότυπο ποιος ο λόγος να δούμε το αμερικανικό?

Παρ όλο που μου αρέσει ο πρωταγωνιστής του.Καλή επιλογή!
Λυσσάξατεεεεε!!!:laugh::laugh::laugh::laugh:
Εγω θέλω συγκριτικη κριτική από τον xfader.:biggrin:
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Επίσης,οσοι έχουμε δει το πρωτότυπο ποιος ο λόγος να δούμε το αμερικανικό?
Nα απαντήσω, μπατ δεν έχω δεί το πρωτότυπο!!8-)

Όπως και το Locke με τον Tom Hardy που αναφέρθηκε πριν, που επίσης μου άρεσε περισσότερο από το The Guilty
Δε με κάνετε πλακίτσα έ?? 8-)
:laugh::laugh::laugh::laugh:
 



jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.399
5IFj6WUmL1MqYPLGct0gsdAA7Wm.jpg

To μόνο που άξιζε ήταν η ομορφιά της
πρωταγωνίστριας. :lazy:
Όπως και το Locke με τον Tom Hardy που αναφέρθηκε πριν, που επίσης μου άρεσε περισσότερο από το The Guilty.
Θα το δω να έχω άποψη..
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Nα απαντήσω, μπατ δεν έχω δεί το πρωτότυπο!!8-)


Δε με κάνετε πλακίτσα έ?? 8-)
:laugh::laugh::laugh::laugh:
Βλέπω να επιβεβαιωνεις το πείραμα της κοινωνικής συμμόρφωσης.... :p
Στα remakes σπάνια ξεπερνιουνταιτα οι αρχικές, κυρίως γιατί δεν υπάρχει η σεναριακη εκπληξη...
Βεβαια η χρονολογική σειρά θέασης μπορεί να αλλάξει, όχι όμως η προκατάληψη σχολων/ηθοποιων/σκηνοθετών όπως βλεπω ....
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Άλλη μια ταινία με γυναίκες δολοφόνους, ισότητα δε θέλουμε να το τώρα John Wick σε άλλη έκδοση.
Ο Jomes Bond έμεινε ....... ακόμα.
Πάντως καλό ήταν ένα 6 στα 10

 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Titane της Julia Ducournau η οποία μας συστήθηκε πριν 5 χρόνια με το Raw, μια ιστορία επώδυνης ενηλικίωσης και... κανιβαλισμού!

Υπερ-βίαιη extravaganza, παρακμιακή rock - opera, που καίει θυμίαμα στο εικόνισμα του Cronenberg και στο body horror. Το τι λαμβάνει χώρα κατά τη διάρκεια του film είναι δύσκολο να περιγραφεί.

Ακατάτακτο, αξιοπερίεργο και βδελυρό, αποτελεί αναμφίβολα ένα από τα γεγονότα της κινηματογραφικής χρονιάς, έστω και δια της απωθήσεως και του σοκ.

Ο χρυσός φοίνικας των Κανών δια χειρός Spike Lee.

 






Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Being There 1979 — Να είσαι εκεί, κύριε Τσανς

7,5



4F2E87FA-0766-44C1-906C-1F48501FDD8B.jpeg


Αν δεν σου αρέσει κάποια σκηνή από την πραγματικότητα σου,δοκίμασε ν αλλάξεις (το) «κανάλι» με το τηλεχειριστήριο!🌼

7DB66827-6DD2-4177-B651-E96408DD65F2.jpeg


Chance Gardener : Από σύμπτωση κηπουρός?Απο συγκυρια?
Τυχαιος κηπουρός?
Πιθανότατα μελλοντικός πρόεδρος?

Ο κηπουρός που με το σπάνιο ταλέντο του δίνει την » ευκαιρία « στους άλλους να βρουν τον εαυτό τους Με το να «βρίσκεται απλώς εκεί«,στο παρόν ?Ειναι αυτη η θεμέλια λίθος της απίστευτης επίδρασης που έχει στους άλλους?

Ποιο το μυστικό της «επικοινωνιακή(σ) ικανότητα(σ) του : το λιγότερο είναι περισσότερο»


FAEF8874-01CD-4017-BB8C-4304B2470C81.jpeg


Ο άνευ περιεχόμενου λόγος του Chance ωθεί -με μικρό δονήσεις - αυτους που τον περιβάλλουν , σε ντομινο διανοητικων διεργασίων ,επεξεργασιών (υποσυνείδητα ) και αντιδράσεων μεςα από έναν εξατομικευμενο καθρέπτη και φίλτρο προσωπικών εμπειριων.Μ αυτόν τον τρόπο συμπληρώνουν και μεταφράζουν ότι ….καταλαβαίνουν ….

Ειναι η παιδική αθωότητα,η αυθεντικότητα,η απλότητα,η άδολη ματια δίχως υστεροβουλια Ηλιθιότητα? Η ικανες προϋποθέσεις για να σε κάνouν υποψήφιο Πρόεδρο?

Τί κι αν ο ήρωας πέφτει συνεχώς σε ασυμφιλίωτες αντιφάσεις και στιγμή δεν περνιέται για έξυπνος; Ξεφεύγει απρόσβλητος από κάθε υποψία, επειδή διαθέτει απόθεμα αγνότητας σε ένα σκάρτο κόσμο.

„ I like to watch.“

“ Life is a State of mind.»




"Available in my garden or outside of it."— Peter Sellers σε τηλεγράφημα που έστειλε στον συγγραφέα του βιβλίου « Being there“ πολωνικής καταγωγής Jerzy Kosinski.Ο τελευταίος χαρακτηρίστηκε από διάφορους ως μύθομανης,παθολογικός ψεύτης:

«Escaped from behind the Iron Curtain by convincing Soviet authorities that he had won a grant to study abroad from a fictitious American foundation, and produced "correspondence" which he had manufactured himself.»

Υ.Γ.Αφιερωμένο στον ΖιZik
 
Last edited:





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top