Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
14.618
Reaction score
1.525


An astonishing film about the invisibility of domestic violence, with the filmmaker searching for clues while interviewing her grandmother about old family Super8 recordings from the 50s and 60s. They show a family in the time of the German “Economic Miracle”: a fancy house with a garden in a small German town, a vacation at the North Sea, and a Sunday trip to the National Garden Show. These are images that have inscribed themselves in the collective memory of the Federal Republic; it is a social expectation that is captured on film - you record what you want to see. But behind the facade, memories come up, fragments of a bygone era that still resonates. The film addresses the discrepancy between appearance and reality. Upon closer examination of the material, the doubts that are awakened in the viewers make the invisible visible. Through Rose’s narration, the image of post-war West German family happiness is dismantled piece by piece.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.677
Reaction score
28.019
Είδα και εγώ μια ταινία του Λάνθιμου, το Poor Things. Αν και δεν είμαι φαν των ταινιών του, αυτή η ταινία είχε κάτι. Από τα πρώτα 30' έλεγα μέσα μου "τι βλέπω;", δεν την έβγαζα επειδή με τραβούσε να δω τι θα γίνει, αλλά και πώς θα το δείξει καθώς έχει μια δική του ματιά στο φακό (τον ξέρω από παλιά από την διαφήμιση, έχει κάνει διαμαντάκια).

Τελικά η ταινία ήταν πολύ καλή, ίσως και εξαιρετική, για αυτό που είναι. Το πακέτο εικόνα-χρώμα-σκηνικά επίσης εξαιρετικό. Η Emma καταπληκτική, το άξιζε το Όσκαρ.
 


jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.596
Είδα και εγώ μια ταινία του Λάνθιμου, το Poor Things. Αν και δεν είμαι φαν των ταινιών του, αυτή η ταινία είχε κάτι. Από τα πρώτα 30' έλεγα μέσα μου "τι βλέπω;", δεν την έβγαζα επειδή με τραβούσε να δω τι θα γίνει, αλλά και πώς θα το δείξει καθώς έχει μια δική του ματιά στο φακό (τον ξέρω από παλιά από την διαφήμιση, έχει κάνει διαμαντάκια).

Τελικά η ταινία ήταν πολύ καλή, ίσως και εξαιρετική, για αυτό που είναι. Το πακέτο εικόνα-χρώμα-σκηνικά επίσης εξαιρετικό. Η Emma καταπληκτική, το άξιζε το Όσκαρ.
Δεν είχα σκοπό να τη δώ αλλά με έπεισες να ρίξω μια ματιά και βλέπουμε.
Με συγκίνησε η ομιλία της στα όσκαρ οφείλω να ομολογήσω.
 


jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.596
Ποιός έχει δει τα Aliens πάνω από 37 φορές; :spiteful:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Ποιός έχει δει τα Aliens πάνω από 37 φορές; :spiteful:
Ούτε μια φορά.:biggrin:
 
  • Haha
Reactions: jag

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Δεν είχα σκοπό να τη δώ αλλά με έπεισες να ρίξω μια ματιά και βλέπουμε.
Με συγκίνησε η ομιλία της στα όσκαρ οφείλω να ομολογήσω.
Εγώ λέω να περιμένω το ρηβιού του @xfader ... :tongue:
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Την είχα δει στον κινηματογράφο…
Μόλλις είχε ανοίξει το Ideal με το πρώτο σύστημα Dolby Digital στην Ελλάδα. Με εκείνες τις θεικές πολυθρόνες αντί για θέσεις και οθόνη Imax. (πριν το κάψουν και ξανακάνει ανακαίνιση) Η πρώτη ταινία, The Abyss. Πήγαμε με την παρέα 4 συνεχόμενες μέρες! Αυτό τα λέει όλα!!!!

Για όσους έχουν δει και το παλαιότερο, Shogun , Disney+, απλώς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.587
Εγώ λέω να περιμένω το ρηβιού του @xfader ... :tongue:
:o

Δεν θα υπάρξει. Οι βραβεύσεις έχουν γίνει η καλλιτεχνική γιορτή των snowflakes της υφηλίου. Προτείνονται και ξεχωρίζουν οι ταινίες με όλα τα χαρακτηριστικά που αποφεύγω.

Μπράβο στον Λάνθιμο για την επιτυχία του αλλά με αγγίζει όσο το μενού ενός νέου vegan εστιατορίου.
 

Μηνύματα
14.618
Reaction score
1.525
Μόλλις είχε ανοίξει το Ideal με το πρώτο σύστημα Dolby Digital στην Ελλάδα. Με εκείνες τις θεικές πολυθρόνες αντί για θέσεις και οθόνη Imax. (πριν το κάψουν και ξανακάνει ανακαίνιση) Η πρώτη ταινία, The Abyss. Πήγαμε με την παρέα 4 συνεχόμενες μέρες! Αυτό τα λέει όλα!!!!

Για όσους έχουν δει και το παλαιότερο, Shogun , Disney+, απλώς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
Εκεί πρέπει να το είχα δει.
Ποιός έχει δει τα Aliens πάνω από 37 φορές; :spiteful:
37 όχι αλλά το λατρεύω.
Εκεί πρέπει να το είχα δει.


37 όχι αλλά το λατρεύω.
IMG_3355.jpeg
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Εκεί πρέπει να το είχα δει.


37 όχι αλλά το λατρεύω.


View attachment 325119
Εγώ μαζεύω αυθεντικές αφίσες, έχω όλες εκτός του πρώτου!!!! Και έχει μια περιουσία αν την βρείς πλέον σε καλή κατάσταση. Και από ότι ξέρω δεν ήταν καν με αρνητική εκτύπωση πίσω όψης, δεν υπήρχαν ακόμη φωτιζόμενες κορνίζες στους κινηματογράφους
 

Μηνύματα
14.618
Reaction score
1.525
Εγώ μαζεύω αυθεντικές αφίσες, έχω όλες εκτός του πρώτου!!!! Και έχει μια περιουσία αν την βρείς πλέον σε καλή κατάσταση. Και από ότι ξέρω δεν ήταν καν με αρνητική εκτύπωση πίσω όψης, δεν υπήρχαν ακόμη φωτιζόμενες κορνίζες στους κινηματογράφους
Εγώ, φιγούρες.
IMG_3391.jpeg

IMG_3394.jpeg
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
IMG_20230301_133247.jpg

Ποιός έχει δει τα Aliens πάνω από 37 φορές; :spiteful:
Σίγουρα με τα χρόνια το έχω δει πολλές φορές.
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
IMG_20240318_230904.jpg

Το είδα άλλη μια σήμερα μιας και το αναφέραμε για να ξεπεράσω τις 37 φορές.
Επιτέλους έφτασε το σήμερα να σπάσει την τοξική αρρενωπότητα που υπήρχε τόσα χρόνια στον κινηματογράφο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.170
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top