Τι είδους οθόνη για 135" σε ανοιχτόχρωμο σαλόνι?

Μηνύματα
70
Reaction score
9
Γειά σας!
Έχω μία απλή ερώτηση!
Για 135" οθόνη, προβολέα Epson 9400 χωρίς καλιμπραρισμα σε ανοιχτόχρωμο άσπρο σαλόνι από απόσταση θέασης 4μ τι οθόνη χρειάζομαι?
Θα είναι ηλεκτρική tensioned, να πάω σε ALR ή κάτι άλλο?
Σας ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πως θα δεις χωρίς καλιμπραρισμα ειδικά με αυτόν τον προβολεα;
Πάραυτα μπορεις να κινηθείς σε alr μέχρι. 0.8 - 1.3 Μαξ gain ανάλογως συνθηκων φωτισμού αλλά με τέτοια κόστη το επιπλέον του καλιμπραρισματος δεν πρέπει να το αφήνουμε εκτός...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
ALR με tensioning αφού δεν θες fixed frame, και εννοείται πως θες calibration όπως είπε και ο SOCO ειδάλλως τζάμπα καίει η λάμπα ( του προβολέα ).
Day & night η διαφορά σε τέτοιες περιπτώσεις το pre με το after calibration.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Οι οθόνες ALR έχουν συνήθως κέρδος 0,8. Σε ταινίες HDR το επιπλέον 20% φως μιας κανονικής οθόνης θα είναι πολύ ευπρόσδεκτο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
HDR + Projector =.... nope ( αναγκαστικά tone mapping, οπότε γυρνάμε στην βάση, ότι προτιμάς οθόνη δίχως πολύ gain για να μην φωταγωγίσεις τον Υμηττό )
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Μηπως να ξανασκεφτοσουνα λιγο το μεγεθος της οθονης (135'') σε σχεση με τα 4μ της αποστασης θεασης ? Παντως σε καθε περιπτωση,θεωρω οτι το gain της οθονης πρεπει να ειναι 1,0 η το πολυ 0,9. Και το επαγγελματικο καλιμπραρισμα απαραιτητο .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Το μέγεθος της οθόνης (135) είναι σωστό για αυτή την απόσταση θέασης (4μ).

Εφόσον ο χώρος έχει τοίχους ανοιχτόχρωμους, μια alr οθόνη είναι η βέλτιστη επιλογή, χωρίς καμία περαιτέρω συζήτηση επ'αυτου.

Δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένη οθόνη, αν δε μάθω επακριβώς το διαθέσιμο μπατζετ.
Κυκλοφορούν εξαιρετικές οθόνες, μέχρι σε κοστολογια κατά πολύ υψηλότερα του προβολέα σου. Υπ'όψιν πως αυτές, δε τις θεωρώ λάθος επιλογές επειδή είναι φτηνοτερος ο προβολέας σου. Προβολέα θα αλλάξεις κάποτε, κρατάς όμως μια εξαιρετική οθόνη, σωστή για το χώρο σου. Άλλωστε, αυτή βλέπεις, κι όχι τον ίδιο τον προβολέα.

Τέλος, το καλιμπραρισμα του προβολέα, είναι περισσότερο απαραίτητο από την ίδια την ύπαρξη του προβολέα, διότι με το μίγμα των σύγχρονων φορμά εικόνας χρειάζεται διαφορετικές βελτιστοποιημένες ρυθμίσεις για να δεις κάθε διαφορετικό φορμάτ, και χωρίς αυτές τα βλέπεις όλα εντελώς κουκουρούκου είτε σε γ@μάτη alr πανάκριβη οθόνη, είτε προβάλλοντας στο ντουβαρι, ή σε μια πράσινη φλοκάτη, το καλιμπραρισμα είναι πάνω απ'όλα.

Είναι επίσης βέβαιο, πως ένας οικονομικός αλλά καλιμπραρισμένος προβολέας με σωστή alr οθόνη για το χώρο σου, θα δείξει πολύ ανώτερη εικόνα σε όλες τις παραμέτρους από ένα πανάκριβο προβολέα χωρίς καλιμπραρισμα και χωρίς σωστή οθόνη.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Εγώ έχω να σου προτείνω μία μάρκα που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή και είμαι ευχαριστημένος και δεν είναι πολύ ακριβή. Η δικιά οθόνη μου όμως δεν είναι ALR.

 

Μηνύματα
70
Reaction score
9
Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

Οποτε γνωριζουμε οτι θελουμε καλιμπραρισμα οπωσδηποτε, ετσι, οταν ερθει η ωρα θα σας ρωτησω που να απευθυνθω στα Χανια.

Οσον αφορα την οθονη, καταληγουμε λογω χωρου σε ALR, που αποτι βλεπω κυμαινοντε στα 1500+ ευρω?

Μου εχουν προτεινει απο καταστημα αυτην εδω για την περιπτωση μου, https://www.screenline.it/en/fabrics/radiance-0-8/

  1. SCREENLINE INCEILING tensioned = 1.840 ευρω (συμπ. ΦΠΑ)
Πανί Radiance 0.8, καθαρές διστάσεις 305x172 – 138 ίντσες, χωρίς μαύρα πλαίσια

https://www.screenline.it/en/screens/motorized/inceiling-tensioned_44953_p/

εχουμε αλλες επιλογες? τιποτα πιο οικονομικο ρε παιδια..? :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ρώτα και τιμές από αυτά τα δύο πανιά, αλλά να κάθεσαι όταν τις ακούσεις.



Η μία έχει μεγάλο ποσοστό alr, κι η άλλη μικρότερο. Δες τα σπεκς.

Σε σταθερή, βγαίνουν πιο οικονομικά. ;)
 


Μηνύματα
24
Reaction score
4
Παλιά θεωρείτο ότι το πλάτος της 16:9 οθόνης έπρεπε να είναι μέχρι 65% της απόστασης (δηλ. εδώ διαγώνιος 120"). Όχι πια;
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top