Τι ειναι η στερεοφωνικη εικονα;

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Aπάντηση έχει δοθεί σε αυτόν το σύνδεσμο από το sticky νήμα του mastering...

Μιλώντας τώρα περί εμπειρικών στοιχείων,ο υποφαινόμενος ουδέποτε...κλείνει μάτια.Του αρέσει ν'αντικρίζει τα επιμέρους ηχεία καθώς ο εντοπισμός τους ως πραγματικών πηγών στο χώρο θα έχει ανασταλεί στην αντίληψη...Κατόπιν καθώς μετακινείται σε διάφορες τοποθεσίες εκτός sweet spot,ν'αντιλαμβανόταν τη διατήρηση μιας ενιαίας ηχόσφαιρας γύρω από εκείνα με σαφή σκηνική διαστρωμάτωση εντός αυτής.
Ο...αναμενομενος ομως κλεινει τα ματια,διοτι ετσι τεινει να εμφανιζεται σωστα η σκηνη της ηχογραφησης,η οποια λαμβανει χωρα ως ΨΥΧΟακουστικο φαινομενο! ;)
Σωστα τα διδασκεις-δεν τα τηρεις ομως ενδελεχως...

Αναρωτιέμαι αν γνωρίζεις πώς ήταν πραγματικά στημένη η ορχήστρα, ποια ήσαν επακριβώς το πλάτος και το βάθος της, αλλά και οι αποστάσεις μεταξύ των οργάνων... 😉😉😉
Αυτη που ηχογραφηθηκε και μεταφερεται αυτουσια στον χωρο μου!Σε καθε κομματι ειναι διαφορετικη και ρεαλιστικοτατη!

Αλλα για να ρωτας,μαλλον ακομα δεν εχεις ακουσει το αυτο φαινομενο...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αυτη που ηχογραφηθηκε και μεταφερεται αυτουσια στον χωρο μου!Σε καθε κομματι ειναι διαφορετικη και ρεαλιστικοτατη!
Το "αυτούσια" δεν μπορείς να το γνωρίζεις, καθώς δεν ήσουν παρών κατά τη διαδικασία της ηχογράφησης. Επίσης, στην πλειοψηφία των ηχογραφήσεων το soundstage είναι τεχνητό, είναι αποτέλεσμα επιλογών του παραγωγού ή του τεχνικού κατά τη διαδικασία της μίξης, επομένως αυτό που ακούς στο χώρο σου ενδεχομένως να μην υπήρξε ποτέ ως ενιαίο μουσικό γεγονός που έλαβε χώρα σε συγκεκριμένο στούντιο. Στις δε ζωντανές ηχογραφήσεις αντιλαμβάνεσαι ότι οι αντηχήσεις και το ambience ενός συναυλιακού χώρου δεν γίνεται να μεταφερθεί "αυτούσιο" στην οικία σου. Εκτός αν μιλάμε για ηχογραφήσεις της Cesky, που γίνονται ζωντανά με δύο μικρόφωνα απευθείας σε ταινία, και οι θέσεις των μουσικών στο soundstage καθορίζονται από την τοποθέτησή τους σε σχέση με τα μικρόφωνα, χωρίς mixing από την κονσόλα.

Είναι άλλο πράγμα να λέμε "μου αρέσει αυτό που ακούω σπίτι μου" και άλλο "ακούω αυτούσιο αυτό που ηχογραφήθηκε".
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η στερεοφωνική εικόνα με έχει απασχολήσει πολύ και είναι ένα από τα χαρακτηριστικά των καλών και καλοστημένων συστημάτων.
Έτσι ακριβως. Εκεί που δικαιωνεται η προσπάθεια αυτή είναι στην απόδοση της συμφωνικής μουσικής και στην απεικόνιση της κλασικής ορχήστρας σε όλη της την μεγαλοπρέπεια και διάσταση,
όταν το επιτρέπει και ο χώρος φυσικά.

Το ωραίο είναι ότι μικρα καλά ηχεία δεν υστερουν στον τομέα αυτό, μάλλον το αντιθετο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι άλλο πράγμα να λέμε "μου αρέσει αυτό που ακούω σπίτι μου" και άλλο "ακούω αυτούσιο αυτό που ηχογραφήθηκε".
εκ των πραγματων ισχυει το πρωτο, το δευτερο δεν το πετυχαινεις, κατι στο περιπου προσπαθεις να κανεις.
 

C

chrispo

Guest
Η πλάκα είναι να ακούς ηχογραφήσεις με ¨φτωχή ¨ στερεοφωνική εικόνα ( έως ανύπαρκτη) και συ να προσπαθείς με το στανιό , να τη βγάλεις μπροστά σου. (..tragic..:fuckyou:)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το "αυτούσια" δεν μπορείς να το γνωρίζεις, καθώς δεν ήσουν παρών κατά τη διαδικασία της ηχογράφησης. Επίσης, στην πλειοψηφία των ηχογραφήσεων το soundstage είναι τεχνητό, είναι αποτέλεσμα επιλογών του παραγωγού ή του τεχνικού κατά τη διαδικασία της μίξης, επομένως αυτό που ακούς στο χώρο σου ενδεχομένως να μην υπήρξε ποτέ ως ενιαίο μουσικό γεγονός που έλαβε χώρα σε συγκεκριμένο στούντιο. Στις δε ζωντανές ηχογραφήσεις αντιλαμβάνεσαι ότι οι αντηχήσεις και το ambience ενός συναυλιακού χώρου δεν γίνεται να μεταφερθεί "αυτούσιο" στην οικία σου. Εκτός αν μιλάμε για ηχογραφήσεις της Cesky, που γίνονται ζωντανά με δύο μικρόφωνα απευθείας σε ταινία, και οι θέσεις των μουσικών στο soundstage καθορίζονται από την τοποθέτησή τους σε σχέση με τα μικρόφωνα, χωρίς mixing από την κονσόλα.

Είναι άλλο πράγμα να λέμε "μου αρέσει αυτό που ακούω σπίτι μου" και άλλο "ακούω αυτούσιο αυτό που ηχογραφήθηκε".
Δεν ειναι μονο η Chesky.Και αλλες εταιριες υιοθετουν την απλοτητα των ηχογραφησεων.Εχε κατα νου οτι η μουσικη που ακουω ειναι Jazz 60s και το μονο τεχνητο που ακους απο εκει-σπανιως θα ελεγα-ειναι το βαθος,το οποιο γινεται ευκολα αντιληπτο!

Ισως η σωστη απαντηση βεβαια θα ηταν να ελεγα οτι "την ακουω στο μεγιστο βαθμο",το οποιο γινεται αντιληπτο αμεσα,οταν συγκρινω αλλα συστηματα που εδω ακουσει με αφροντιστο χωρο ή-και λαθος στησιμο...
Έτσι ακριβως. Εκεί που δικαιωνεται η προσπάθεια αυτή είναι στην απόδοση της συμφωνικής μουσικής και στην απεικόνιση της κλασικής ορχήστρας σε όλη της την μεγαλοπρέπεια και διάσταση,
όταν το επιτρέπει και ο χώρος φυσικά.

Το ωραίο είναι ότι μικρα καλά ηχεία δεν υστερουν στον τομέα αυτό, μάλλον το αντιθετο.
Ετσι!Η στενη μπαφλα,οντας στενοτερη κατα πλευρα απο το μηκος κυμματος του φασματος του μεγαφωνου που αναπαραγει την μουσικη,συμβαλλει στη μειωση του φαινομενου περιθλασης,που αλλοιωνει διαπιστωμενα την στερεοφωνικη εικονα.Τα χειροτερα κατα την γνωμη μου ειναι τα εντοιχισμενα σε αυτον τομεα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο...αναμενομενος ομως κλεινει τα ματια,διοτι ετσι τεινει να εμφανιζεται σωστα η σκηνη της ηχογραφησης,η οποια λαμβανει χωρα ως ΨΥΧΟακουστικο φαινομενο! ;)
Σωστα τα διδασκεις-δεν τα τηρεις ομως ενδελεχως...


Αυτη που ηχογραφηθηκε και μεταφερεται αυτουσια στον χωρο μου!Σε καθε κομματι ειναι διαφορετικη και ρεαλιστικοτατη!

Αλλα για να ρωτας,μαλλον ακομα δεν εχεις ακουσει το αυτο φαινομενο...
...:sneaky:

Ετσι!Η στενη μπαφλα,οντας στενοτερη κατα πλευρα απο το μηκος κυμματος του φασματος του μεγαφωνου που αναπαραγει την μουσικη,συμβαλλει στη μειωση του φαινομενου περιθλασης,που αλλοιωνει διαπιστωμενα την στερεοφωνικη εικονα.Τα χειροτερα κατα την γνωμη μου ειναι τα εντοιχισμενα σε αυτον τομεα...
Γιάνννη τα πράγματα είναι απλά...Χειρότερο σε οποιονδήποτε τομέα είναι να μην είχαμε υπόψιν...ουσιώδη δεδομένα.
Ψάξε το,όπως θα έλεγες κι εσύ...:wink:
Για να μην αρχίσουν επιπλέον αναλύσεις πάνω στην τεχνοτροπία Early Sound Scattering που λειτουργεί ιδανικά ακριβώς με...εντοιχισμένα τα μόνιτορ...
Έτσι ακριβως. Εκεί που δικαιωνεται η προσπάθεια αυτή είναι στην απόδοση της συμφωνικής μουσικής και στην απεικόνιση της κλασικής ορχήστρας σε όλη της την μεγαλοπρέπεια και διάσταση,
όταν το επιτρέπει και ο χώρος φυσικά.

Το ωραίο είναι ότι μικρα καλά ηχεία δεν υστερουν στον τομέα αυτό, μάλλον το αντιθετο.
Κι εδώ αγνοούνται κρίσιμα δεδομένα....Είναι γεγονός ότι αρκετά ποιοτικά ηχεία μικρών διαστάσεων διακρίνονται από - σχεδόν εξωπραγματική - εστίαση...Βιώνω σε καθημερινή βάση κάποια εξ αυτών όπως έχει φανεί σε σχετικό νήμα.Ομοίως και για δορυφόρους με εξαιρετικά στενή μπάφλα...

Πλην όμως,χωρίς επαρκή ωφέλιμη ενέργεια στις πρώτες οκτάβες,η εστίαση δέχεται πλήγμα ανάλογο της...covid,αφού δεν περνάνε επαρκώς στον ακροατή οι ολικές διαστάσεις στην ηχητική σκηνή - όπως βεβαίως θα έχει προβλεφθεί από δεδομένη παραγωγή.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πολυ ανδιαφερον νημα αγαπητε Γιαννη. Μακαρι αυτο το νημα να παει πολλες σελιδες αντιθετα με κατι αλλα που δε το αξιζουν και συνεχιζονται επι χρονια απο οτι παρατηρω.

Λιγο πολυ αυτα που αναφερθηκαν ειναι γνωστα (και εχουν επιτευχθει απο πολλες δεκαετιες πισω απλως μαλλον εμεις τωρα τα ανακαλυπτουμε και νομιζουμε οτι ανακαλυπτουμε κατι νεο) και οι σχεδιαστες εχουν διαφορα οπλα στη διαθεση τους για να το πετυχουν - π.χ. στενη μπαφλα, ακριβως ματσαρισμενα μεγαφωνα, αποσταση απο πισω τοιχο και αλλα πολλα φανταζομαι.

Λεγοντας βεβαια αυτο, εχω ακουσει μεγαλο μονοδρομο με λαμπατο 8 W (μπαφλα 60 εκ και κολλημενα στο πισω τοιχο και δωματιο 3.7 Χ 4.5 μετρα) να μη καταλαβαινει τιποτε και να εχει ενα βαθος οχι σαν αυτο που γνωριζουμε πολλοι αλλα αδιανοητο της ταξης τα οργανα να βγαινουν απο τον τον πισω τοιχο και να ακουγονται απο εναν πεζοδρομο που ειχε εξω 10 μετρα (και ας περνουσε κοσμος τον ακουγες και αυτον). Τι εγινε εκει ο χωρος δεν επαιξε ρολο ? Οπως επισης και τρανζιστορατο που η εικονα του ηταν λες και εβλεπες τηλεοραση. Στο τελευταιο παραδειγμα βεβαια ακουγα οργανα σε θεσεις που θα ορκιζομουν οτι ειναι σωστες (μαλιστα ενα τυμπανο θα ορκιζομουν οτι ηταν σε ενα εξωστη μεσα στο χωρο-στουντιο και βαρουσε απο εκει) και οταν ελεγξα ετσι απο περιεργεια (γιατι ειχα τρελλαθει) τις συνθηκες του στουντιο και που ηχογραφηθηκε δεν υπηρχαν πολλα απο αυτα που ακουσα (και σιγουρα οχι ο εξωστης).

Παντως ενα ερωτημα που προσπαθησα να βαλω εμβολιμα σε ενα ωραιο νημα που ειχε ανοιχτει για το ραδιοφωνο (καθως το ραδιοφωνο δε ξερω πως : εχει τρομερο soundstage) δε ετυχε μεγαλου ενδιαφεροντος -τουλαχιστον προς απαντηση (εκτος απο μια απαντηση απο τον κο Costas Ear ) και ελπιζω να εχει εδω (καθως ειναι ο τιτλος του νηματος) ειναι το εξης: Να συζητηθει το γεγονος οτι αλλο ειναι το soundstage και αλλο το imaging και μπορει να εχεις καλο το ενα και οχι καλο το αλλο. Καποιοι μαλιστα ανθρωποι τα θεωρουν πολλες φορες και λιγο αντιμαχομενα μαλιστα (συμπεραλαμβανομενου και εμενα - ιδιως σε λιγοτερα ικανα συστηματα).

Σε αυτους που το εχουν παρατηρησει το φαινομενο υπαρχει μια αμφιβολια το τι χαρακτηριζει (πιο) αληθεια (σχετικο βεβαια καθως τιποτε δεν ειναι αληθεια) και θεωρουν οτι το soundstage (εαν και κατι επιθυμητο) ειναι κατι αρκετα ψευτικο (με την εννοια οτι αλλαζει πολυ με τις συνθηκες ιδιως χωρου) ενω το imaging ειναι παντα ενδειξη του καλου συστηματος.

Επισης μπορει καποιος να εχει φαινομενικα καλο soundstage αλλα παιζει ρολο και τι λεπτομερεις ακουει στο βαθος ή πλατος αυτης της σκηνης (στα ακρα της σκηνης και περιφερειακα δηλ. και οχι μονο στο κεντρο).

Οσον αφορα τις ηχογραφησεις εχεις δικιο για να καταλαβεις βαθος και λοιπα πρεπει να ακουσεις κλασικη και jazz (και παλι οχι ολα) και οχι ροκ και ποπ που μπορει να εχουν αλλα κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικα. Τα ακουσματα σου ειναι φυσικα που σε εκαναν να δωσεις προσοχη σε αυτοωτο "μερος" της αναπαραγωγης. Βεβαια το παν ειναι η ηχογραφηση αυτο ειναι σιγουρο. Ολη η πληροφορια εκει ειναι (ασχετως καλου ή κακου συστηματος. Εδω και πολλα χρονια τα ηχεια ειναι καλα σε αυτον τον τομεα εαν στηθουν σωστα βεβαια).

Παλιες ηχογραφησεις το εχουν απλετο και χωρις καν οργανα νοιωθεις το βαθος και διαστασεις του χωρου που ηχογραφηθηκε (οταν τα στουντιο ηταν ολα τεραστια). Ακου Yma Sumac 1955 (ξερω γω?) (mambo ή και ολα της) για να την ακουσεις να τραγουδαει μονη της και να νοιωσεις το βαθος και τη σκηνη.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παλιες ηχογραφησεις το εχουν απλετο και χωρις καν οργανα νοιωθεις το βαθος και διαστασεις του χωρου που ηχογραφηθηκε
Ιδιως οταν ειναι ζωντανες και με λιγοτερη επεξεργασια..
Προτεινω σε οποιον αισθανεται ετοιμος να ελεγξει την ικανοτητα του συστηματος του να εικονιζει,
να βρει απο CD η απο ποιοτικο παροχο το 12λεπτο κομματι Matilda απο τον δισκο του Harry Belafonte
At Carnegie Hall ηχογραφηση RCA Victor του 1959.
Η περιγραφη και το παιγνιδι με τον χωρο ειναι απιστευτα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
να βρει απο CD η απο ποιοτικο παροχο το 12λεπτο κομματι Matilda απο τον δισκο του Harry Belafonte
At Carnegie Hall ηχογραφηση RCA Victor του 1959.
..θα το ψάξω στο qobuz. Ελπίζω να το βρω σε υψηλή ανάλυση.
Ακου Yma Sumac 1955 (ξερω γω?) (mambo ή και ολα της) για να την ακουσεις να τραγουδαει μον
..έχω τον δίσκο. Βεβαιώ ότι έχεις δίκιο στην περιγραφή σου!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
στην ανάγκη youtube...


και ρωτάω τώρα εγώ (όχι παλιοπροβοκάτορικα αλλά από απορία...) όταν χειροκροτάει ο κόσμος, δε σας φαίνεται κάπως περίεργη η σκηνή; σα να έχει πάει πιο πίσω για να "χωρέσει" και ο κόσμος ανάμεσα;;
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ιδιως οταν ειναι ζωντανες και με λιγοτερη επεξεργασια..
Προτεινω σε οποιον αισθανεται ετοιμος να ελεγξει την ικανοτητα του συστηματος του να εικονιζει,
να βρει απο CD η απο ποιοτικο παροχο το 12λεπτο κομματι Matilda απο τον δισκο του Harry Belafonte
At Carnegie Hall ηχογραφηση RCA Victor του 1959.
Η περιγραφη και το παιγνιδι με τον χωρο ειναι απιστευτα.
Ναι η Matilda ειναι καλυτερο παραδειγμα (οπως και πολλες αλλες παλιες ηχογραφησεις). Απλως ανεφερα τη Sumac για να δειξω οτι και ας μην ειναι στο Carnegie και μαλιστα πιο "φτωχή" παραγωγη εχει ολη τη χωρικη πληροφορια που χρειαζεται. Οπως και πολλοι δισκοι βινυλιου που μπορεις να βρεις με 1 ευρω. Ας πουμε και η ποπ ακομη εχει καταπληκτικη χωρικη πληροφορια μεχρι και ενα βινυλιο των Propaganda που εχω δε ξερω απο 1988 (το 1234 ειναι νομιζω, δε θυμαμαι γιατι εχω και καποιους πρωτους τους απο '85
Ναι η Matilda ειναι καλυτερο παραδειγμα (οπως και πολλες αλλες παλιες ηχογραφησεις). Απλως ανεφερα τη Sumac για να δειξω οτι και ας μην ειναι στο Carnegie και μαλιστα πιο "φτωχή" παραγωγη εχει ολη τη χωρικη πληροφορια που χρειαζεται. Οπως και πολλοι δισκοι βινυλιου που μπορεις να βρεις με 1 ευρω. Ας πουμε και η ποπ ακομη εχει καταπληκτικη χωρικη πληροφορια μεχρι και ενα βινυλιο των Propaganda που εχω δε ξερω απο 1988 (το 1234 ειναι νομιζω, δε θυμαμαι γιατι εχω και καποιους πρωτους τους απο '85
Και οι NITS ειχαν καλη πληροφορια (ποπ ας το θεωρησουμε), εαν θυμαμαι καλα (επεξεργασμενη αλλα καλα επεξεργασμενη τουλαχιστον)
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το χειροκρότημα στο Matilda πρέπει να το ακούς να μετατοπιζεται.
Το 1996 ο Rolf Gemein (Symphonic Line) μου μίλαγε κάνα τέταρτο περί αυτού. Τώρα τα έχω ξεχάσει. :unsure:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
NITS ... μπανταρα... καλα σκοταδακια.. 8-)
Και ομως πολλοι θυμαμαι (αλλες βεβαια εποχες '80's σε μουσικη αποψη , πολλα ειδη "ροκ" τρεχανε τοτε παραλληλα) και εννοω ανθρωποι που ακουγανε το ειδος, τους θεωρουσανε εκλεπτυσμενους και λιγο στυλιζαρισμενους. ΟΚ ενταξει ηταν συγκριτικα με αλλους , αλλα αυτο θελαν προφανως να κανουν οι ανθρωποι.

Θυμαμαι φιλος (το 1983 ειχε τοτε να φανταστεις οσους δισκους εχω εγω τωρα 3.500 -4.000) ακουγε Cure, Waterboys, επισης αυστραλιανη τοτε καλη σκηνη (απο Louis Tillett μεχρι σκληρο punk - ψυχεδελεια) δε του αρεσαν και πολυ του φαινονταν εγκεφαλικοι (οχι οτι ειχε πολυ αδικο αλλα εμενα με αρεσανε).

Φοιτητικα χρονια μετα πιο σκληρα παμε στο Λουκυ Λουκ στη Προξενου που μας εμαθε παρα πολλα. Βερλιν ξυλο μπουνιες καθε μερα . Penny lane πως λεγοταν αυτο για ραντεβου με κοπελιτσες (μην τις τρομαξουμε κιολας).

Γκουλαγκ (ενα εμβρυο στη τουαλετα) τι ωραια χρονια. Παει γερασαμε ετοιμοι για αναχωρηση ... Τζαμπα χωρο παινουμε οπως λεει και ενας φιλος ...
Και ομως πολλοι θυμαμαι (αλλες βεβαια εποχες '80's σε μουσικη αποψη , πολλα ειδη "ροκ" τρεχανε τοτε παραλληλα) και εννοω ανθρωποι που ακουγανε το ειδος, τους θεωρουσανε εκλεπτυσμενους και λιγο στυλιζαρισμενους. ΟΚ ενταξει ηταν συγκριτικα με αλλους , αλλα αυτο θελαν προφανως να κανουν οι ανθρωποι.

Θυμαμαι φιλος (το 1983 ειχε τοτε να φανταστεις οσους δισκους εχω εγω τωρα 3.500 -4.000) ακουγε Cure, Waterboys, επισης αυστραλιανη τοτε καλη σκηνη (απο Louis Tillett μεχρι σκληρο punk - ψυχεδελεια) δε του αρεσαν και πολυ του φαινονταν εγκεφαλικοι (οχι οτι ειχε πολυ αδικο αλλα εμενα με αρεσανε).

Φοιτητικα χρονια μετα πιο σκληρα παμε στο Λουκυ Λουκ στη Προξενου που μας εμαθε παρα πολλα. Βερλιν ξυλο μπουνιες καθε μερα . Penny lane πως λεγοταν αυτο για ραντεβου με κοπελιτσες (μην τις τρομαξουμε κιολας).

Γκουλαγκ (ενα εμβρυο στη τουαλετα) τι ωραια χρονια. Παει γερασαμε ετοιμοι για αναχωρηση ... Τζαμπα χωρο παινουμε οπως λεει και ενας φιλος ...
Α, συγνωμη τωρα ειδα οτι εισαι απο Αθηνα. Τελωσπαντων οι Θεσσαλονικεις (γεροι) θα καταλαβουν.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@thva Δημητρη τον λενε τον φιλο σου , ετρεχε κανενα φαν ζιν ?
3-4 χιλιαδες δισκοι ειναι η βαση μιας αξιοπρεπους δισκοθηκης, Γουλαγκ ειδα στη Βιομε πριν καναδγυο χρονια. Λιωμα ο Τιλετ πλεων, μεγαλος καλλιτεχνης, εχει ερθει απο τα μερη μας.
Ναι αθηνα..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva Δημητρη τον λενε τον φιλο σου , ετρεχε κανενα φαν ζιν ?
3-4 χιλιαδες δισκοι ειναι η βαση μιας αξιοπρεπους δισκοθηκης, Γουλαγκ ειδα στη Βιομε πριν καναδγυο χρονια. Λιωμα ο Τιλετ πλεων, μεγαλος καλλιτεχνης, εχει ερθει απο τα μερη μας.
Ναι αθηνα..
Οχι δε τον λενε Δημητρη. Εχω ομως φιλο Δημητρη με >30.000 δισκους αλλα ειναι επαγγελματιας (heavy metal).

Ειδες τους Γκουλαγκ ? μπραβο μου εδωσες χαρα με το σχολιο σου. Το λεει η καρδια του Αλεκου ακομα, μπαραβο.

Ναι ο Tillett καταπληκτικος με μεγαλη αγαπη για Ελλαδα απο οπου και εμπνευστηκε το Περσεφονη απο οτι θα ξερεις. Δεν τον ειχα δει. Ημουν θεσ/νικη. Τωρα μενω Αθηνα εδω και χρονια.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569

εμενανε αυτο μου αρεσει... σε πχιο νεορομαντικ ...
@thva Κοσμα μηπως ? - με μεταλ η μονη επαφη που εχω ειναι ο Wizzy. 🐒
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top