Τι επιλογές θα κάναμε αν .......

P

PMC

Guest
Καλησπέρα .
Έχω μια ιδέα...
Μιας και μαζευτήκαμε σιγά-σιγά από τις διακοπές και τις εργασίες του καλοκαιριού ας κάνουμε μια συζήτηση σχετικά με τις διάφορες τεχνολογίες που αγαπάμε και ζούμε μαζί τους.
Θα έλεγα να βάζαμε ένα χρηματικό όριο κοντά στα 50Κ-60Κ και να υποστηρίξει ο κάθε ένας μας σε τι θα επένδυε .
Θα Θεωρήσουμε ότι υπάρχει αποκλειστικός χώρος για το σύστημα ( αποκλειστικό δωμάτιο )το οποίο θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα τον περιποιηθούμε.
Κατόπιν θα πρέπει να αποφασίσουμε τι Ηχεια ? ποσά Ηχεια ? τι ενισχυτικά ? τι πηγές ? ποσά σαμπ? Ενεργά η παθητικά ?και γενικά ποιο θα ήταν το πλάνο μας αν σήμερα μας έδιναν το παραπάνω ποσό για να εκπληρώσουμε το ονειρο μας από την αρχή. Από το μηδέν .....
Οι αναλογικοι η οι ψηφιακοί θα πρέπει να σκεφτούν αν θα παραμείνουν πιστοί στις αρχές τους ...


Το όριο των 50-60 χιλιάδων Μπαίνει γιατί κάπου εκεί είναι κατά μές όρο ένα πολύ καλό hi end σύστημα .
Αν κάποιος θέλει να πάει και λίγο παραπάνω ....οκ αλλά όχι υπερβολές.
Το σύστημα μπορεί να είναι απλό δικαναλο η πολυκαναλο. Ότι θέλει ο κάθενας από μας ....

Λοιπόν . Δεν έχουμε τίποτα και κερδίζουμε κάπου αυτό το ποσό αποκλειστικά για την αγορά hifi ( μη μου πει κανείς ότι θα τα έδινα στα παιδάκια που πεινάνε ....)
Τι ακριβως θα αγοράζατε ?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ζορίζομαι με την επιλογή των ηχείων. Ολα τα άλλα έκλεισαν
Post automatically merged:

Είμαι μεταξύ 11 τεμάχια απο:
Dutch & Dutch
Kii
Barefoot
Geithain
Neumann
Genelec
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Νομίζω πως στήνεις ένα ατελείωτων δυνατοτήτων δυναμικού εύρους πολυκάναλο με 11 τεμάχια adam s3h...
Οι προδιαγραφές τους είναι στα 126 ντεσιμπέλ Μαξ εσπιελ... Τι να λέμε τώρα...

Τα 11 ηχεία θα κοστίσουν 30 χιλιάρικα...

Είναι αρκετά συμμαζεμενα σε μέγεθος για οικιακή χρήση, και πολύ βολικά με την οριζόντια τοποθέτηση.

Δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε εξωπραγματικά χαμηλή τιμή τα 21,5" τέρατα της Άνταμ!

Με 6 χιλιάρικα παίρνεις 2 τέτοια και γκρεμίζεις οποιοδήποτε οικιακό χώρο ανέτως! Βγάζει πάνω από 128 ντεσιμπέλ έκαστο! Τρομακτικά νούμερα...

Ε, και με τα ρέστα ένα τρινοβ, δε θέλει πολύ μυαλό... Προφανώς με ψηφιακές εξόδους για αυτούς τους δορυφόρους.

Αυτό το συνολακι, θα σκοτώνει.... Κυριολεκτικά όμως....

Και σε πολύ συγκρατημένη συνολική τιμή... Ξέρω ανθρώπους που έχουν δώσει περισσότερα λεφτά από όλα τα παραπάνω για ένα ...πικάπ!

Από κει και πάνω, θα κοιτούσα τα γνωστά 801 της Γκετ Χάρντ, αλλά το κόστος θα πάει σε πρακτικά αδιανόητα υψηλό νούμερο..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Από κει και πάνω, θα κοιτούσα τα γνωστά 801 της Γκετ Χάρντ, αλλά το κόστος θα πάει σε πρακτικά αδιανόητα υψηλό νούμερο..
Δεν βρίσκω τιμή

Αποκλείστηκαν λόγω κόστους barefoot, Kii, Dutch&Dutch
Post automatically merged:

Κοιτάω και Dynaudio
 

P

PMC

Guest
Νομίζω πως στήνεις ένα ατελείωτων δυνατοτήτων δυναμικού εύρους πολυκάναλο με 11 τεμάχια adam s3h...
Οι προδιαγραφές τους είναι στα 126 ντεσιμπέλ Μαξ εσπιελ... Τι να λέμε τώρα...

Τα 11 ηχεία θα κοστίσουν 30 χιλιάρικα...

Είναι αρκετά συμμαζεμενα σε μέγεθος για οικιακή χρήση, και πολύ βολικά με την οριζόντια τοποθέτηση.

Δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε εξωπραγματικά χαμηλή τιμή τα 21,5" τέρατα της Άνταμ!

Με 6 χιλιάρικα παίρνεις 2 τέτοια και γκρεμίζεις οποιοδήποτε οικιακό χώρο ανέτως! Βγάζει πάνω από 128 ντεσιμπέλ έκαστο! Τρομακτικά νούμερα...

Ε, και με τα ρέστα ένα τρινοβ, δε θέλει πολύ μυαλό... Προφανώς με ψηφιακές εξόδους για αυτούς τους δορυφόρους.

Αυτό το συνολακι, θα σκοτώνει.... Κυριολεκτικά όμως....

Και σε πολύ συγκρατημένη συνολική τιμή... Ξέρω ανθρώπους που έχουν δώσει περισσότερα λεφτά από όλα τα παραπάνω για ένα ...πικάπ!

Από κει και πάνω, θα κοιτούσα τα γνωστά 801 της Γκετ Χάρντ, αλλά το κόστος θα πάει σε πρακτικά αδιανόητα υψηλό νούμερο..

Τέλειο ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Δεν βρίσκω τιμή
Έλα ρε, 11 το τεμάχιο..

Είναι πολύ νορμάλ τιμή, καλύτερη από προτάσεις της atc, αλλά για immersive; Θες 120 χιλιάρικα για ηχεία...

Βέβαια τόσο κοστίζει (και περισσότερο) ένα λαμπατο σκουπίδι ολίγων βατ, τίγκα στην παραμόρφωση...

Αποκλείστηκαν λόγω κόστους barefoot, Kii, Dutch&Dutch
Δύσκολα να παλέψεις το σετακι που έβγαλα πιο πάνω.
Αλλά προσπάθησέ το.
Τόσα spl πάντως, δε μαζεύονται από στουντιακου επιπέδου ηχεία άλλης φίρμας, και σημειωτέον ότι έχουν και ψηφιακή είσοδο!


ΥΓ. Αν μπω στον πειρασμό για 801, μη με σταματήσεις. :gotcha: Σκέφτομαι λόγου χάριν το (εντελώς υποθετικό) σενάριο διλήμματος, μεταξύ αγοράς πχ εξοχικης κατοικίας ή ενός πολυκάναλου σετ με 801, και συνεχώς η ζυγαριά κλίνει προς τα 801.. :tongue:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με 9 τεμάχια τέτοια για 5.x.4

και τον μικρό Trinnov δεν μου φτάνουν χρήματα για σαμπ.:thumbsdown:
Post automatically merged:

Λοιπόν:
Πηγή: Oppo 203
Subs: 4x svs sb16
Prepro: Trinnov Altitude 16 (δεν βγαίνουν τα χρήματα για τον 32αρι)

Μεχρι εδώ περίπου 26-27000€.
33000 για 11 ηχεία. Χμμμμμμ
Post automatically merged:

Με 5 τεμάχια KH420 και 6 τεμάχια KH310 μου περισσεύουν χρήματα για ακόμα ενα σαμπ.
 
Last edited:



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ξέρω άλλον ένα που θα ήθελε τα συγκεκριμένα .....
Μα αυτά είναι 90.000, πολύ πάνω απ' το όριο.
Post automatically merged:

Μπορώ να ξεκινήσω με μια ντουζίνα τέτοια, σε 2 "πίτες" των 6? (παραπάνω δεν πρόκειται να χωρέσουν στο ύψος :frown: )
 
Last edited:





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν βρίσκω τιμή
Τα Geitahin RL801 lK δεν τα βρίσκω. Τα RL901K έχουν £12000 (το ζευγάρι????)

Νομίζω ακόμα και τα 60.000€ για πολυκάναλο είναι λίγα αν μιλάμε και για μελέτη - κατασκευή χώρου. Θέλει 100.000€, τουλάχιστον.
Αν θα ανέβαινε το ποσό να πήγαινα σε έναν επαγγελματία να μου σχεδίαση το χώρο, ο επεξεργαστής θα ήταν Trinnov ψηφιακός, ηχεία 11 Adam ή Genelec (το πια θα το αποφάσιζε ο σχεδιαστής του χώρου), και θα υπήρχε προετοιμασία και για παραπάνω.
Roon και streaming για μουσική, Kaleidescape για ταινίες και τέλος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Post automatically merged:

Τα Geitahin RL801 lK δεν τα βρίσκω. Τα RL901K έχουν £12000 (το ζευγάρι????)

Νομίζω ακόμα και τα 60.000€ για πολυκάναλο είναι λίγα αν μιλάμε και για μελέτη - κατασκευή χώρου. Θέλει 100.000€, τουλάχιστον.
Αν θα ανέβαινε το ποσό να πήγαινα σε έναν επαγγελματία να μου σχεδίαση το χώρο, ο επεξεργαστής θα ήταν Trinnov ψηφιακός, ηχεία 11 Adam ή Genelec (το πια θα το αποφάσιζε ο σχεδιαστής του χώρου), και θα υπήρχε προετοιμασία και για παραπάνω.
Roon και streaming για μουσική, Kaleidescape για ταινίες και τέλος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Plus μια οθόνη Stewart 2:35 ηχοπερατή.
Αν τώρα έχεις τις γνώσεις των παιδιών του βορρά και γενικά πιάνουν τα χέρια σου που λένε θεωρώ ότι κάτι τέτοιο στα 100.000€ το έχεις.
 

Attachments

Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top