Τι ηχεία να κοιτάξω;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
θέση ακρόασης συνήθως είναι στα 3-3.5 μέτρα απο τα ηχεία
Η απόσταση είναι πάρα πολύ μεγάλη για το συγκεκριμένο μπάτζετ.
Ή θα μεγαλώσεις το μπατζετ ή θα μικρύνεις την απόσταση. Ή θα κάνεις σημαντικούς συμβιβασμούς.

Κάνε και ενα πρόχειρο σχεδιάγραμμα χώρου ή βαλε φωτό
 


Μηνύματα
93
Reaction score
82
Η απόσταση είναι πάρα πολύ μεγάλη για το συγκεκριμένο μπάτζετ.
Ή θα μεγαλώσεις το μπατζετ ή θα μικρύνεις την απόσταση. Ή θα κάνεις σημαντικούς συμβιβασμούς.
Το να μικρύνω την απόσταση είναι εφικτό, το να μεγαλώσω το μπάτζετ επίσης αλλά με σταδιακές αγορές, Η πρώτη τώρα και η επόμενη σε βάθος εξαμήνου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βάλε ενα σχεδιάγραμμα με αναθεωρημένες αποστάσεις, ας πούμε στα 2.5 μετρα ισόπλευρο τρίγωνο.
 


Μηνύματα
93
Reaction score
82
Βάλε ενα σχεδιάγραμμα με αναθεωρημένες αποστάσεις, ας πούμε στα 2.5 μετρα ισόπλευρο τρίγωνο.
Ενα πολύ πρόχειρο σχέδιο, η θέση ακρόασης είναι στην πόρτα απέναντι απο το γραφείο, τα ηχεία μπαίνουν δεξιά αριστερά του γραφείου. Υπάρχει δυνατότητα να το αλλάξω διαταξη όλο. Επίσης η πόρτα απέναντι απ το γραφείο οδηγεί στο σαλόνι (περίπου 25-28τμ) και είναι πάντα ανοιχτή (συρρόμενη), ενώ η πόρτα δεξιά του γραφείου είναι η μπαλκονόπορτα.
 

Attachments



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν έχεις ευκολία στην τοποθέτηση, εγώ θά προτιμούσα δεξιά και αριστερά της μπαλκονόπορτας με ένα τρίγωνο στα δύο και κάτι μέτρα.
Και εγώ. Γίνεται;
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Αν έχεις ευκολία στην τοποθέτηση, εγώ θά προτιμούσα δεξιά και αριστερά της μπαλκονόπορτας με ένα τρίγωνο στα δύο και κάτι μέτρα.
Δεν έχω πρόβλημα χωροταξικά, όμως φαίνεται δύσκολο, όπως το φαντάζομαι αν θα γινόταν έτσι, θα έπρέπε ή ο ενισχυτης να είναι μπροστά στη μπαλκονόπορτα ή να έχω καλώδια που να έρχονται μέχρι το γραφείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
να έχω καλώδια που να έρχονται μέχρι το γραφείο.
Δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Πάμε παρακάτω: πρέπει να αποφασίσεις αν θα πας σε ενεργά ή αν θα αγοράσεις και ενισχυτή.
Το δεύτερο σενάριο θα είναι μάλλον ακριβότερο.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Πάμε παρακάτω: πρέπει να αποφασίσεις αν θα πας σε ενεργά ή αν θα αγοράσεις και ενισχυτή.
Το δεύτερο σενάριο θα είναι μάλλον ακριβότερο.
Παραμένω σταθερά στο «και» ενισχυτή, απλά χρονικά θα έρθει μετά την αγορά των ηχείων
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Αφού δεν ήταν ευχαριστημένος με τα προηγούμενα ηχεία που το πιο πιθανόν ήταν θέμα ενισχυτή,φοβάμαι ότι θα πρέπει να βάλει το χέρι στη τσέπη για να μείνει ευχαριστημένος.
Ή θα θέλει σωστή οδήγηση με ενισχυτή του οποιουδήποτε ηχείου θα αγοράσει ή θα πρέπει να αγοράσει καλά ενεργά ηχεία 8 ιντσα ή παραπάνω.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση τα 3-3.5 μέτρα είναι πάρα πολλά που για να μείνει ικανοποιημένος θα πρέπει να δώσει πάρα πολλά λεφτά που δεν υπάρχει και λόγος.
2-2.5 μέτρα είναι το καλύτερο και σίγουρα θα του προταθούν αρκετά ηχεία ενεργά ή μη ( με προσθήκη 1 sub).
Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε για τα focal aria 926. Κάνουν γύρω στα 1780 ευρώ...λέω αυτά αφού δεν θέλει ενεργά...
Μετά από μήνες αγοράζει έναν ικανό ενισχυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Αφού δεν ήταν ευχαριστημένος με τα προηγούμενα ηχεία που το πιο πιθανόν ήταν θέμα ενισχυτή,φοβάμαι ότι θα πρέπει να βάλει το χέρι στη τσέπη για να μείνει ευχαριστημένος.
Ή θα θέλει σωστή οδήγηση με ενισχυτή του οποιουδήποτε ηχείου θα αγοράσει ή θα πρέπει να αγοράσει καλά ενεργά ηχεία 8 ιντσα ή παραπάνω.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση τα 3-3.5 μέτρα είναι πάρα πολλά που για να μείνει ικανοποιημένος θα πρέπει να δώσει πάρα πολλά λεφτά που δεν υπάρχει και λόγος.
2-2.5 μέτρα είναι το καλύτερο και σίγουρα θα του προταθούν αρκετά ηχεία ενεργά ή μη ( με προσθήκη 1 sub).
Το 2.5 είναι πολύ εύκολο, όμως γιατί 8 ιντσα και γιατί προσθήκη sub;
Αφού δεν ήταν ευχαριστημένος με τα προηγούμενα ηχεία που το πιο πιθανόν ήταν θέμα ενισχυτή,φοβάμαι ότι θα πρέπει να βάλει το χέρι στη τσέπη για να μείνει ευχαριστημένος.
Ή θα θέλει σωστή οδήγηση με ενισχυτή του οποιουδήποτε ηχείου θα αγοράσει ή θα πρέπει να αγοράσει καλά ενεργά ηχεία 8 ιντσα ή παραπάνω.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση τα 3-3.5 μέτρα είναι πάρα πολλά που για να μείνει ικανοποιημένος θα πρέπει να δώσει πάρα πολλά λεφτά που δεν υπάρχει και λόγος.
2-2.5 μέτρα είναι το καλύτερο και σίγουρα θα του προταθούν αρκετά ηχεία ενεργά ή μη ( με προσθήκη 1 sub).
Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε για τα focal aria 926. Κάνουν γύρω στα 1780 ευρώ...λέω αυτά αφού δεν θέλει ενεργά...
Μετά από μήνες αγοράζει έναν ικανό ενισχυτή.
Έχω ακούσει τα 936 σε μαγαζί, δεν νομίζω οτι θα αγόραζα focal
 


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Άκουσες τα 936 που είναι καλύτερα από τα 926 και δε σου άρεσαν,συνεπώς ξέχνα τα focal.
Πιστεύω για τέτοιες αποστάσεις ακρόασης χρειάζεσαι 8 ιντσα ...
Επίσης τα 936 με τι ενισχυτή οδηγούνταν και σε τι χώρο.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Το πρόβλημα είναι ότι οτιδήποτε κι αν πάρει, δεν θα μπορεί να το κρίνει σωστά μή έχοντας ικανό ενισχυτή. Φαύλο κύκλο διακρίνω.
(για παθητικά μιλώντας πάντα)
Μα με αυτή τη λογική αμα δε πας να δώσεις μια περιουσία μαζεμένη δε κάνεις δουλειά! Προφανώς χωρίς τον σωστό εξοπλισμό δεν κρίνεις σωστά το αποτέλεσμα, όμως κάποια πράγματα φαίνονται απο την αρχή, όπως το ύφος του ηχείου
Άκουσες τα 936 που είναι καλύτερα από τα 926 και δε σου άρεσαν,συνεπώς ξέχνα τα focal.
Πιστεύω για τέτοιες αποστάσεις ακρόασης χρειάζεσαι 8 ιντσα ...
Επίσης τα 936 με τι ενισχυτή οδηγούνταν;
Δεν μου άρεσαν σε σχέση με τα χρήματα που έπρεπε να επενδύσει κάποιος. Μέχρι ώρας τα ηχεία που με κερδίζουν είναι τα klipsch, υπάρχουν εταιρίες που να βγάζουν παρόμοιο ύφος με καλύτερα υλικά;
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Μα με αυτή τη λογική αμα δε πας να δώσεις μια περιουσία μαζεμένη δε κάνεις δουλειά! Προφανώς χωρίς τον σωστό εξοπλισμό δεν κρίνεις σωστά το αποτέλεσμα, όμως κάποια πράγματα φαίνονται απο την αρχή, όπως το ύφος του ηχείου
Αυτό για το ύφος του ηχείου δεν το πολυκαταλαβαίνω. Μήπως άκουγες τον κακό χώρο και όχι το ηχείο;
Επίσης ο χώρος σου είχε κάποια φροντίδα;
Μπορεί ένα ηχείο να ακούγεται χάλια σε μη φροντισμένο χώρο και το ίδιο ηχείο να το ακούσεις σε φροντισμένο χώρο και να κάνεις τον σταυρό σου ψάχνοντας κανένα κρυμμένο άλλο ηχείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παραμένω σταθερά στο «και» ενισχυτή, απλά χρονικά θα έρθει μετά την αγορά των ηχείων
Τότε θα πρέπει να κανεις υπομονή μεχρι να αγοράσεις ισχυρό ενισχυτή για να ακούσεις και να ευχαριστηθείς την όποια αγορά σου. Μην απογοητευτείς στο ενδιάμεσο.

Επίσης ο ενισχυτής σου θα πρέπει να εχει sub out.

όμως γιατί 8 ιντσα και γιατί προσθήκη sub;
8in είναι απαραίτητα για τα 2.5 μέτρα απόσταση.
Η προσθήκη σαμπ (2 τεμάχια +dsp) ειναι απαραίτητη για την ομαλή αναπαραγωγή των δυο πρώτων οκτάβων. Αλλιως δεν γίνεται με τίποτα. Το γιατι εχει εξηγηθεί εκατοντάδες φορές.
Αυτά για τον ενισχυτή.

Εχεις κοιτάξει τα μεταχειρισμενα ηχεία στις αγγελίες;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σε όλους τους συνφορουμήτες!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις για επιλογή ηχείου μιας και μετά την αποχώρηση του τελευταίου μου (b&w 801s3) είμαι σε αναζήτηση νέου έρωτα και πολύ έχω προβληματιστεί...

Το B&W, παρ’ όλη την εξαιρετική του έκταση, πιστότητα, ανάλυση, κτλ, που δεν αμφισβητούνται, δεν κατάφερε να με κερδίσει, μάλλον περίμενα κάτι διαφορετικό...

Για να δώσω ολη την πληροφορία, παίζω με εναν marantz integrated pm8000 και την βοήθεια ενώς dac της metrum acoustics το amethyst, ενώ τα ακούσματα μου είναι μόνο ψηφιακά (roon-tidal) και είναι τα πάντα, απο dupstep μέχρι ρεμπέτικο και απο κλασικη μέχρι power metal. Ο χώρος μου είναι περί τα 20 τετραγωνίκα (ίσως λίγο παραπάνω) και μου αρέσουν γενικά οι εντάσεις.
Το budget είναι απο 1000€ εώς 1600€ (αν κάτι με ενθουσιάσει πολύ).

Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά!!
Φίλε βιάσου και πάρε αυτά (πρόταση είναι, δεν τα πουλάω εγώ χα χα!) KEF Reference 3!!!!!: https://www.avsite.gr/forum/threads/kef-reference-model-three-Πώληση.158223/
 
Last edited:

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Μετά τις ηχειάρες που είχες θα απογοητευτείς αν πας σε entry level μοντέλα, παθητικά και ενεργά ηχεία υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες, δε σημαίνει ότι και σωστά να στηθούν θα ακουστούν το ίδιο. Στο budget που έχεις προτείνω τα Α77Χ, αν θες subwoofer μπορείς να προσθέσεις όταν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου.


Για παθητικά + ενισχυτή επιλογές υπάρχουν πολλές αλλά για να φτάσεις στο ίδιο επίπεδο π.χ. με τα Α77Χ θεωρώ ότι πρέπει να δώσεις περισσότερα, πάντα για αγορά καινούριων. Αν θες μόνο παθητικά ηχεία προτείνω υπομονή και τσεκάρισμα αγγελιών. Αρχίζεις από τα ηχεία και όταν καταλήξεις ψάχνεις για ενισχυτή που μπορεί να τα οδηγήσει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top