Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

gid

Μηνύματα
7.429
Reaction score
8.664
Άσε τα πολιτικά. Το σχόλιο σου είναι αισχρό
Το σχόλιό μου ΗΤΑΝ πολιτικό.

Δεν το κατάλαβες αρχικά, δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα, δε θα προσπαθήσω περισσότερο.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.577
Reaction score
30.872
Πάντως ανεξαρτήτως της κόντρας, Παπανωτα-Αχτσιογλομπεκατωρου ή δικής σας, τι το φοβερό είπε;
Δεν αρέσκονται να λένε πρώτα οι ίδιες οι γυναίκες ότι αυτές επιλέγουν τον άνδρα και όχι το αντίστροφο; Ποιος θα φταίει εάν επιλέξουν σατράπη; Αυτό νομίζω ήταν το περιεχόμενο των λόγων του ξινού, όχι η νομιμοποίηση της ασχήμιας που δέχεται κάθε δύσμοιρη. Τουλάχιστον την ευθύνη των επιλογών του εξακολουθεί να την έχει ο καθένας, νομίζω!
 

Μηνύματα
7.225
Reaction score
1.211
Εγώ το εξέλαβα ότι εφόσον επιλέγουν να παραμένουν με τον σατράπη τι μπορεί να πει ή να κάνει κανείς; Π.χ. το πιο πρόσφατο θύμα, διαβάζουμε ότι είχε καταγγείλει, είτε ζητήσει ασφαλιστικά μέτρα, κλπ. και πάλι στην αγκαλιά του εντέλει δολοφόνου της κατέληγε.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Πάντως ανεξαρτήτως της κόντρας, Παπανωτα-Αχτσιογλομπεκατωρου ή δικής σας, τι το φοβερό είπε;
Δεν αρέσκονται να λένε πρώτα οι ίδιες οι γυναίκες ότι αυτές επιλέγουν τον άνδρα και όχι το αντίστροφο; Ποιος θα φταίει εάν επιλέξουν σατράπη; Αυτό νομίζω ήταν το περιεχόμενο των λόγων του ξινού, όχι η νομιμοποίηση της ασχήμιας που δέχεται κάθε δύσμοιρη. Τουλάχιστον την ευθύνη των επιλογών του εξακολουθεί να την έχει ο καθένας, νομίζω!
Έχεις σκεφθεί ότι μπορεί να μην έχουν επιλογές όταν βυθίζονται σε τέτοιες καταστάσεις;
Οποιοδήποτε ξέπλυμα των βιαστών κακοποιητών αποτελεί ντροπή και ως απλή σκέψη.
 

gid

Μηνύματα
7.429
Reaction score
8.664
Μην τυχόν και επισημάνει κανείς τα σφάλματα που συχνά κάνουν οι γυναίκες στην επιλογή των συντρόφων τους, αμέσως αυτό εκλαμβάνεται ως ξέπλυμα του θύτη από τους feminazi...
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.577
Reaction score
30.872
Έχεις σκεφθεί ότι μπορεί να μην έχουν επιλογές όταν βυθίζονται σε τέτοιες καταστάσεις;
Οποιοδήποτε ξέπλυμα των βιαστών κακοποιητών αποτελεί ντροπή και ως απλή σκέψη.
Μίλησα για την επιλογή, όχι το μετά. Ούτε θαρρώ ότι ο ξινος το γενικευσε.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Απο τη μία έχουμε ένα κράτος το οποίο τώρα το πήρε ο πόνος να κινητοποιηθεί για τα ζητήματα ενδοοικογενειακής βίας και μια δικαιοσύνη που δεν είναι αρκετά αυστηρή απέναντι στην εγκληματικότητα, πόσο μάλλον σε τέτοια ζητήματα.
Απο την άλλη όμως, έχουμε αυτό που είπε ο Παπανώτας και έπεσαν όλοι να τον φάνε ( έχουμε και εκλογές, βεβαίως βεβαίως ), ότι δηλαδή συν Αθηνά και χείρα κίνει. Δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε όλα στο κράτος, όταν βλέπεις γυναίκες να κάνουν καταγγελία και μετά να επιστρέφουν στον βασανιστή και εν δυνάμει δολοφόνο τους. Και εντάξει, κάποιες περιπτώσεις κάνουν και μπαμ. Δηλαδή, όταν κάποια πάει και τα μπλέκει με ένα πρεζάκια, ένα παραβατικό, τί περιμένει δηλαδή; Ότι απέναντι σ'αυτή θα είναι ένας άγγελος; Είναι δηλαδή μια αγανάκτηση που νιώθω, πως στο διάολο πάνε και μπλέκουν με τέτοια σκουπίδια.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
83
O Παπανώτας έχει τη φήμη του μισογύνη στους κύκλους του και ίσως οι δηλώσεις ήταν η αφορμή για να τον πετάξουν εκτός εκμεταλλευόμενοι όποιο πολιτικό όφελος.
 

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
Έχεις σκεφθεί ότι μπορεί να μην έχουν επιλογές όταν βυθίζονται σε τέτοιες καταστάσεις;
Οποιοδήποτε ξέπλυμα των βιαστών κακοποιητών αποτελεί ντροπή και ως απλή σκέψη.
Εμένα πάλι δεν μου φάνηκε κανένας ότι πάει να ξεπλύνει κάποιο βιαστή, κακοποιητή, γυναικοκτόνο κλπ λουλούδια, αλλά ότι γιατί να φτάσει μέχρι εκεί η κατάσταση και δεν επιλύθηκε νωρίτερα εν τη γενέσει της? έχει η πολιτεία (ο κατεξοχήν υπεύθυνος για την ποιότητα ζωής των αδύναμων πολιτών) κάποια δομή, μια υπηρεσία που θα μπορεί ο/η ευρισκόμενος/η σε αδυναμία να προσφύγει? Αλλά και να έχει ποιός το ξέρει? τι θα πάρει το 100? θα πάει στην εκκλησία? τι θα κάνει?, που θα βρεί καταφύγιο ο έχων ανάγκη? το έμαθε πουθενά? πχ στην βασική εκπαίδευση? 100% ανικανότητα της συγκροτημένης πολιτείας προς τα αδύναμα μέλη της. Αυτό είναι από τα μεγάλα κενά του επίσημου κράτους. Και φυσικά ένα επιτελικό κράτος θα έπρεπε αυτά να τα είχε προβλέψει και λύσει και όχι μετά από μία στυγερή γυναικοκτονία θυμηθήκαμε και θα δημιουργήσουμε 5ψήφιο νούμερο?;)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.577
Reaction score
30.872
Απο την άλλη όμως, έχουμε αυτό που είπε ο Παπανώτας και έπεσαν όλοι να τον φάνε ( έχουμε και εκλογές, βεβαίως βεβαίως ), ότι δηλαδή συν Αθηνά και χείρα κίνει. Δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε όλα στο κράτος, όταν βλέπεις γυναίκες να κάνουν καταγγελία και μετά να επιστρέφουν στον βασανιστή και εν δυνάμει δολοφόνο τους.

δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι είπε αυτό και δεν θα συμφωνούσα ούτως ή άλλως μέχρι εκεί. Από τη στιγμή που θα μπλέξει μια γυναίκα σε μια δύσκολη κατάσταση, θέλει και δύναμη για να ξεφύγει. Και σίγουρα το σύστημα ως έχει, που την αντιμετωπίζει με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και γραφειοκρατικά, δεν βοηθάει στο να λάβει τέτοια απόφαση, εξασφαλίζοντάς της ότι άπαξ και το αποφασίσει θα είναι ασφαλής.

Πάντως στο σκέλος της ίδιας της επιλογής άνδρα με δεδομένα εξωτερικευμένα χαρακτηριστικά που -οποία έκπληξις- αποδειχθεί όντως 'σατράπης', εκεί θεωρώ ότι ασφαλώς και έχει την ευθύνη της επιλογής της, θα μπορούσε να είναι πιο μυαλωμένη -μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν της βάζει κανείς το πιστόλι στον κρόταφο- και να επιλέξει απλώς κάποιον άλλο.

Οι διαφωνούντες τι λέτε δηλαδή; Ότι δεν έχει καμία ευθύνη; Ότι ας πούμε εάν πάρει έναν -για να το τραβήξω- καταδικασμένο βιαστή -επειδή την είδε yolo- πάλι ποτέ δεν πρόκειται να έχει την ευθύνη των επιλογών της;

Να ας πούμε πριν γράψω αυτές τις γραμμές, λίγο πριν το γραφείο μου είδα μια κοπέλα γύρω στα 20 να φιλιέται με έναν 40ρη -φεύγα. Όχι εγώ βασικά, η σύζυγος το σχολίασε μετά. Οι ίδιες οι γυναίκες τα λένε, βλέπετε. Ούτε αυτή δηλαδή θα έχει την ευθύνη των ζητημάτων που ενδεχομένως ανακύψουν από την επιλογή της; Ακόμη και εάν δεν μιλάμε για κακοποίηση.
 

Μηνύματα
6.689
Reaction score
5.216
Κάποιους φαίνεται να τους πνίγει το δίκιο και εξάπτονται όταν μιλάμε για το θύμα, λες και μιλώντας για το θύμα, προσπαθούμε έστω και στο ελάχιστο να μειώσουμε ή να μοιράσουμε την ευθύνη του κακοποιητή.

Να προσέχει η γυναίκα με ποιον τα φτιάχνει εξαρχής λέμε, και να διαλύει τη σχέση χωρίς δεύτερη κουβέντα με την πρώτη σφαλιάρα, με το πρώτο σήκωμα του χεριού στον αέρα.

Με το πρώτο χαστούκι από άντρα, σήκω και φύγε αμέσως

 


gid

Μηνύματα
7.429
Reaction score
8.664
Τις πρώτες εβδομάδες μετά την τραγωδία των Τεμπών, έγινε πολλές φορές λόγος για απανωτές κλοπές χαλκού που προφανώς τσάκιζαν τα γόνατα της - όποιας - τηλεδιοίκησης εγκαθιστούσαν οι μηχανικοί.

Τις τελευταίες εβδομάδες που το θέμα έχει ξανανοίξει, δεν έχω ακούσει/διαβάσει ούτε ΜΙΑ αναφορά στο θέμα αυτό.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.577
Reaction score
30.872
Θα πρέπει να βάλουμε ειδικές προδιαγραφές αυτοπροστασίας του υλικού στον σχετικό διαγωνισμό για νέα συστήματα τηλεδιοίκησης.

Τάση 150.000 βολτ; Τάφρο με κροκόδειλους; Κάτι τελοσπάντων.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.022
Reaction score
6.815
Τάση 150.000 βολτ απαιτεί πολύ χοντρά χάλκινα καλώδια.
Βασικά όσο ανεβαίνει η τάση πέφτει η ένταση και άρα η ανάγκη για χοντρά καλώδια, γι'αυτό και στα τουτού πάνε σε αρχιτεκτονική 800V, για να γλιτώσουν κόστος και βάρος από τα καλώδια.

(ναι, ήμουν ανέκαθεν η ψυχή των πάρτυ :laugh:)
 

gid

Μηνύματα
7.429
Reaction score
8.664
Βασικά όσο ανεβαίνει η τάση πέφτει η ένταση και άρα η ανάγκη για χοντρά καλώδια, γι'αυτό και στα τουτού πάνε σε αρχιτεκτονική 800V, για να γλιτώσουν κόστος και βάρος από τα καλώδια.

(ναι, ήμουν ανέκαθεν η ψυχή των πάρτυ :laugh:)
Ηλεκτρολόγος μηχ/κός είμαι, τα ξέρω αυτά, και πριν το γράψω το προηγούμενο το σκέφτηκα λίγο, αλλά έκρινα πως δεν θα έμπαινε κανείς στη διαδικασία....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.654
Μηνύματα
2.869.021
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top