Τι θα πιούμε σήμερα;








Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Γιάννη ήταν εντάξει; Ειναι αρκετά τα χρόνια.
Ναι, ευτυχως ηταν ενταξει, τα χω σε σχετικα ας πουμε μετριες συνθηκες στο νεο χωρο, στο παλιοτερο σπιτι ειχα υπογειο με πιο σταθερη και σωστη θερμοκρασια, στο νεο , οχι τοσο καλο, αλλα ειναι οσο γινεται πιο σωστα, με ραφια, πλαγιασμενα οπως πρεπει, τα γυρναω κλπ, γενικα κανω οτι μπορω καλυτερο. αλλα πολλα τα χω ανοιξει κι ειχαν χαλασει μια ψιλη...εχω απ το 86 και μετα, καμια 150 φιαλες...
 
Last edited:

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Εχει αυτες τις μερες ο ΑΒ 30% εκπτωση σε ολα τα κρασια. Τσιμπησα 2 Μεγαλους Οινους σκουρα που ηθελα να δοκιμασω. Απο 20 περιπου 14 ευρω εκαστος. Και καποια αλλα..
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
τι εννοείς καλλιτέχνη μου;
Οταν τοποθετεις φιαλες στα ειδικα ραφια ξαπλωμενα να βρεχεται ο φελος με κλιση προς τα κατω πρεπει ανα διαστηματα να τα περιστρεφεις για να μη μενει το τυχων ιζημα στη μια πλευρα του μπουκαλιου και για αλλους παρεμφερεις λογους. Αφου τα ξερεις εσυ αυτα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
Οταν τοποθετεις φιαλες στα ειδικα ραφια ξαπλωμενα να βρεχεται ο φελος με κλιση προς τα κατω πρεπει ανα διαστηματα να τα περιστρεφεις για να μη μενει το τυχων ιζημα στη μια πλευρα του μπουκαλιου και για αλλους παρεμφερεις λογους. Αφου τα ξερεις εσυ αυτα.
εννοεις οριζόντια;
Και γιατί να κάνεις βολτα το ίζημα στο μπουκάλι; Δεν έχω διαβασει ποτέ κάτι σχετικό.
Για να είμαι πιο ακριβής η περιοδική περιστροφή του μπουκαλιού και κατά συγκεκριμένη γωνία και με τρόπο εφαρμόζεται μόνο κατά τη διαδικασία παραγωγής της σαμπάνιας και εκεί γίνεται για τεχνικούς λόγους.
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
εννοεις οριζόντια;
Και γιατί να κάνεις βολτα το ίζημα στο μπουκάλι; Δεν έχω διαβασει ποτέ κάτι σχετικό.
Για να είμαι πιο ακριβής η περιοδική περιστροφή του μπουκαλιού και κατά συγκεκριμένη γωνία και με τρόπο εφαρμόζεται μόνο κατά τη διαδικασία παραγωγής της σαμπάνιας και εκεί γίνεται για τεχνικούς λόγους.
Ούτε και εγώ έχω διαβάσει κάτι αλλά μήπως ωφελεί τον φελλό αυτό έτσι ώστε να μην ξεραθεί σε κάποιο σημείο ;
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Από τι στιγμή που ο φελος βρέχεται με το κρασί δεν αλλάζει κάτι αν επιστρέφουμε το μπουκάλι. Ούτε το ίζημα μας ενοχλεί. Δεν εχω διαβασει- ακουσει ουτε γω κατι τετοιο.Δηλ σε τεράστια κελαρια τι κάνουν γυρνάνε ένα ένα τα μπουκαλια;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
Καταρχάς δεν έχουν όλα τα κρασιά ίζημα.
Και όσα έχουν δεν επηρεάζουν το κρασί.
Σε οριζόντια θέση ο φακός βρέχεται πλήρως.
Έχει καταγράφει και η αποψη οτι η οριζόντια θέση δεν είναι πανάκεια για τη σωστή συντήρηση του κρασιού. Μεγαλυτερη σημασία έχει η σταθερή, και χαμηλή, θερμοκρασία και η ηρεμία, η μη ανακίνηση, διατάραξη του κρασιού. Για αυτό άλλως τε κάποιοι συντηρητές προβάλουν ως πλεονέκτημα την απουσία κραδασμών κατά τη λειτουργία τους. Για αυτό και μου έκανε εντύπωση το στριφογύρισμα. Ακόμα και στις σαμπάνιες γίνεται με ρυθμό 1/8 πλήρους στροφής την ημέρα.

Εδώ να πούμε οτι όλα αυτά (στα κρασιά) είναι και λιγο χαΐενταδικα.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
εμ τι νομιζεις, χαιενταδικα δε θα σας τα ελεγα?
δε θυμαμαι ουτε βιβλιογραφια , ουτε που το διαβασα ακριβως, αλλα αφου το χα διαβασει παλιοτερα και το διπλοτσεκαρα, το εφαρμοζω.
Αν και πλεον οι συνθηκες μου δεν ειναι ιδανικες, αλλα δε πειραζει. τι α κανς, α κατς α σκαις?

εχει λογικη πιστευω, εχει και κατι να κανει και με τον φελο, αν κ ξαπλα σχεδον παντα βρεχεται παντα ολοκληρος.
Χαι εντ σας λεω...
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Γι αυτο το καλύτερο είναι να κοιτάει προς τα κάτω λίγο ο φελος.λενε για 45 μοίρες αυτό είναι χαι Εντ :ρ
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top