Τι θα πιούμε σήμερα;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
η καλυτερα κανα περιεργο Barolo ...
τα κρασιά από το barolo μπορεί να βγάλουν άρωμα ασφάλτου (πίσσα).
Post automatically merged:

Άντε, ρίξτε τον server

 
Last edited:






Μηνύματα
252
Reaction score
645
Ωραίες δουλειές κάνει πάντα ο Θυμιόπουλος.
Το συγκεκριμένο Ξινόμαυρο είναι από τα "ευρωπαϊκά", μοντέρνα ξινόμαυρα, οινοποιημένο έτσι ώστε να είναι πιο φρουτώδες και βελούδινο στην αίσθηση και με λιγότερες τανίνες.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
τα κρασιά από το barolo μπορεί να βγάλουν άρωμα ασφάλτου (πίσσα).
Post automatically merged:

Άντε, ρίξτε τον server


Screen Shot 2019-11-19 at 21.03.01.png
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Θυμιόπουλος πολύ δυνατός, ήπια ένα Γη και Ουρανός τις προάλλες και ενθουσιάστηκα.
Βγήκε μόλις στην αγορά και το καινούργιο του...να δούμε ποιος θα το αγοράσει να το δοκιμάσουμε :whistling::laugh:

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θυμιόπουλος πολύ δυνατός, ήπια ένα Γη και Ουρανός τις προάλλες και ενθουσιάστηκα.
Βγήκε μόλις στην αγορά και το καινούργιο του...να δούμε ποιος θα το αγοράσει να το δοκιμάσουμε :whistling::laugh:

και να το παρω, δε θα το ανοιξω...
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Σε όποιον αρέσουν τα δυνατά τανικά κόκκινα κρασιά πρέπει να δοκιμάσει ξηρές οινοποιήσεις Μαυροδάφνης.
Προτείνω : Οργίων του ωραίου τρελλού Ευρυβιάδη Σκλάβου από Κεφαλλονιά και το Ταώς του εξαιρετικού Παρπαρούση από την Πάτρα.
Από την Κεφαλονιά έρχεται επίσης η Μαυροδάφνη του Χαριτάτου σε δύο εκδοχές, η κλασσική ξηρή και "βαριά" και η πιο ανάλαφρη Mademoiselle.
Και του Πετρακόπουλου είναι εξαιρετική αλλά η τιμή ξεφεύγει από τα 40+ ευρώ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Σε όποιον αρέσουν τα δυνατά τανικά κόκκινα κρασιά πρέπει να δοκιμάσει ξηρές οινοποιήσεις Μαυροδάφνης.
Προτείνω : Οργίων του ωραίου τρελλού Ευρυβιάδη Σκλάβου από Κεφαλλονιά και το Ταώς του εξαιρετικού Παρπαρούση από την Πάτρα.
Από την Κεφαλονιά έρχεται επίσης η Μαυροδάφνη του Χαριτάτου σε δύο εκδοχές, η κλασσική ξηρή και "βαριά" και η πιο ανάλαφρη Mademoiselle.
Και του Πετρακόπουλου είναι εξαιρετική αλλά η τιμή ξεφεύγει από τα 40+ ευρώ
Οργίων, αγαπημένο και αυτό! Τα άλλα δεν τα ξέρω, του Χαριτάτου ότι έχω πιει δεν με ενθουσίασε.
Μαυροδάφνη, και με λίγο Refosco, είναι και τα κόκκινα του κτήματος Μερκούρη, Κτήμα και Cava Μερκούρη, τα οποία τα έχω ψηλά στη λίστα μου. Το πιο φθηνό Κτήμα Μερκούρη για πιο καθημερινές καταστάσεις, και ευκολόπιοτο, το Cava Μερκούρη πιο πολύπλοκο. Υπάρχει και το 100% μαυροδάφνη το Daphne Nera αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Γενικά ότι έχω δοκιμάσει από κεί είναι εξιόλογο, μου αρέσει πολύ επίσης ένα λευκό ιδιαίτερης ποικιλίας που έβγαλαν τελευταία το albarinho, πολύ καλό δοκιμάστε το.


Τέλος, υπάρχει μια ποικιλία δυσεύρετη και πρωτοξαδελφακι της μαυροδάφνης, το βερτζαμί. Δεν θα το βρείτε εύκολα, είμαι τυχερός γιατί ένα οινοποιείο που γειτνιάζει στο σπίτι του πατέρα μου στην Ηλεία βγάζει κρασί από αυτή την ποικιλία, σε πολύ μικρή ποσότητα όμως, περίπου 550 φιάλες. Μιλάμε για πολύ μεγάλο κρασί, όπου το βρείτε πιείτε το.



Και μιας και ξέρω καλά όλα τα κρασιά του οινοποιού τα συνιστώ όλα ανεπιφύλακτα.
Εξαιρετικό chardonnay (λευκό), τέλειο ροζέ (Ροδίτης, του 18 είναι πολύ μεγάλο κρασί) και τέλος το άλλο του κόκκινο από Μανδηλαριά είναι εξαιρετικό κρασί. Ολα σε πολύ καλές τιμές αλλά δυσεύρετα στην Αθήνα.
Post automatically merged:

Μπορείτε βέβαια να επικοινωνήσετε μαζί τους και να σας στείλουν τα κρασιά τους όπου και αν είστε.

Post automatically merged:

Το ροζέ βλέπω το φέρνει και το botilia

Post automatically merged:

Ψάχνοντας βρήκα και το παρακάτω review αλλά είναι από το 2013 (έκτοκτε έχουν εξελιχθεί πολύ τα κρασιά τους, χρειάζεται update).


Και επίσης στο παρακάτω eshop θα τα βρείτε όλα, δοκιμάστε τα και αν σας αρέσουν πολύ οργανώστε μια εκδρομούλα επίσκεψη και φορτώστε το αυτοκίνητο με εξαιρετικά κρασιά σε ασυναγώνιστες τιμές.

Post automatically merged:

Και μια κουβέντα για το θέμα των ημερών

 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Το ξέρω το Κτήμα Μαρκογιάννη και κάνει καλή δουλειά (το Βερτζαμί το έχω δοκιμάσει και συμφωνώ δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει το Ροδίτη τους αν και είμαι φαν του ορεινού Ροδίτη, θα το δοκιμάσω στην επόμενη έκθεση) όπως και το Κτήμα Μπριντζίκη στο Λαντζόι. Πρέπει κάποιος να δοκιμάσει τον ερυθρό Αυγουστιάτη τους, απλά εξαιρετικός. Καλά το Κτήμα Μερκούρη και ο κος Κανελλακόπουλος είναι γνωστοί.

Και εμένα ο πατέρας μου έχει καταγωγή από Ηλεία και μου αρέσει που τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ τα οινοποιεία της περιοχής. Και η Αχαία επίσης έχει να δείξει εξαιρετικά δείγματα (Παρπαρούσης, Ρούβαλης ,Καρανικόλας, Ρίρα, Μέγα Σπήλαιο, Τετράμυθος). Επιτέλους η οινική Πελοπόννησος δεν είναι μόνο η Νεμέα...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ήπια Μέγα Σπήλαιο Cabernet Sauvignon 2012 πρόσφατα και ήταν εξαιρετικό!

Πολύ δυνατός επίσης και ο Παπαργυρίου από Κόρινθο.


Επιτέλους η οινική Πελοπόννησος δεν είναι μόνο η Νεμέα...
:thumbsup:
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Θυμιόπουλος πολύ δυνατός, ήπια ένα Γη και Ουρανός τις προάλλες και ενθουσιάστηκα.
Βγήκε μόλις στην αγορά και το καινούργιο του...να δούμε ποιος θα το αγοράσει να το δοκιμάσουμε :whistling::laugh:

Στην παρουσίαση που έκανε στο vinoterra το είχε και το ήπιαμε :drinks::drinks::biggrin:
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
να παλαιωσει λιγο, να το χαζευω... κι οταν το νιωσω, τ ανοιγω..εξαλλου εχω καμια 100ρια ακομα ...

Το φαντάστηκα.
Να πούμε εδώ δυο πραγματάκια για την παλαίωση.
Για να λέμε ότι κάνουμε παλαίωση θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον προβλεπόμενες συνθήκες, τουλάχιστον θερμοκρασίας και αν γίνεται και υγρασίας. Ακόμη και τότε όμως κανείς δεν μπορεί να προδικάσει το αποτέλεσμα.
Η παλαίωση είναι ρίσκο. Δεν είναι λίγες οι φορές που σε κάθετες δοκιμές (δοκιμές κρασιών ίδιας ετικέτας διαφόρων ετών) βγαίνουν φίδια από τα μπουκάλια ή ακούγεται το περισπούδαστο 'είναι νέο ακόμα, ήθελε λίγα χρόνια ακόμα'!
Ένα άλλο θέμα είναι γιατί ένας φίλος του κρασιού να κάτσει να κάνει παλαίωση. Ο μόνος λόγος για να το κάνει κάποιος είναι αν συλλέγει μπουκάλια από διαφορετικές χρονιές της ίδιας ετικέτας (π.χ. το κάνω στο βερτζαμί που λέγαμε παραπάνω) ώστε κάποια στιγμή στο μέλλον να κάτσει να κάνει μια συγκριτική κάθετη δοκιμή με φίλους που μπορούν να εκτιμήσουν τη διαδικασία.
Για αυτό δεν είμαι θετικός στη λογική της παλαίωσης, ειδικά όταν γίνεται στο περίπου. Έχω δοκιμάσει χαλασμένα κρασιά που τα είχαν στην αποθήκη για πολλά χρόνια και δεν τα άνοιγαν γιατί πίστευαν ότι με το χρόνο θα γίνουν καλύτερα. Κρασιά που αν τα έπιναν στην ώρα τους όταν τα πήραν θα ήταν εξαιρετικά. Προφανώς και δεν μιλάμε να σου μείνει στο ράφι ένα κόκκινο κρασί για 1-2 χρόνια επειδή όντως έχεις μεγάλη συλλογή αλλά για εσκεμμένη μεγαλύτερης διάρκειας αποθήκευση.
Τέλος, η έστω και μικρή παλαίωση έχει νόημα όταν κάποιος πιει σε πρώτο χρόνο το κρασί όταν το βγάζει ο παραγωγός στην αγορά. Μην ξεχνάτε ότι την ώρα που το βγάζει ο παραγωγός στην αγορά έχει κατά τη γνώμη του πιάσει το βαθμό ωριμότητας που επιθυμεί για το κρασί του για άμεση κατανάλωση. Αν θέλει παραπάνω το κάνει αυτός με το σωστό τρόπο και το δίνει στην αγορά αργότερα στην κατάλληλη τιμή. Οπότε δοκιμάζουμε ένα κρασί όταν το αγοράσουμε και αν νομίζουμε ότι έχουμε περιέργεια να δούμε πως θα εξελιχθεί στο χρόνο, κρατάμε καταρχάς σημειώσεις για την εμπειρία που είχαμε όταν ήπιαμε το πρώτο και μετά φροντίζουμε να το διατηρήσουμε σε σωστές συνθήκες και το ανοίγουμε για να κάνουμε σύγκριση με το προηγούμενο και όχι για να το απολαύσουμε κατ'ανάγκη γιατί μπορεί και να μην απολαμβάνεται τότε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top