Τι θα πιούμε σήμερα;



Μηνύματα
252
Reaction score
645
Πολύ σωστά, η παλαίωση στο σπίτι έχει πολλούς κινδύνους. Πριν 10 ημέρες ήμουν καλεσμένος στο σπίτι ενός φίλου και εκείνος για να με ευχαριστήσει και επειδή γνωρίζει ότι ασχολούμαι, μου άνοιξε έναν Όβηλο ερυθρό του 2005. Του τον είχε φέρει κάποιος δώρο πριν από 7-8 χρόνια και τον είχε βέβαια στην κάβα του σαλονιού του. Πριν το ανοίξουμε του είπα ότι κάνει μόνο για κανένα κοκκινιστό και άρχισε να με βρίζει. Όταν το ανοίξαμε, σέρβιρα ένα ποτήρι και δεν είπα τίποτα, απλά του έδωσα να το μυρίσει. Δεν χρειάστηκε καν να δοκιμάσει.
Βέβαια αν έχεις έναν συντηρητή μπορείς να το κάνεις άφοβα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Αυτό.... Είναι κρασάκι που παίρνουμε στις γιορτές, τραπέζια οικογενειακά κτλ για την μέτρια τιμή του και την αποδεκτή από όλους γεύση του... Για τα κορίτσια τις παρέας παίρνουμε το αντίστοιχο ροζέ που είναι ημιγλυκο... Πολλά πολλά δεν ξέρω, μου το είχε προτείνει ο κύριος που έχει την κάβα στη γειτονιά μου... Μιας και έρχονται γιορτές θα μπορούσες να κάνεις μια πρόταση για κρασάκι με αυτά τα χαρακτηριστικά;
.
.
.
Ωραίο σφάγιο.....!!!! :smile::smile:

Αυτό είναι ημίξηρο...τι να σου πω; δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο και γενικά δεν είμαι φαν στα ημίξηρα ως εκ τούτου δεν έχω δοκιμάσει πολλά σε αυτή την κατηγορία. Δεν μου έρχεται καν κάποιο πρόχειρα στο μυαλό.
Τα ημίξηρα έχουν ανεβασμένα σάκχαρα και μου αφήνουν πολύ γλυκιά επίγευση. Τα ημίγλυκα είναι η επόμενη βαθμίδα, πιο πολλά σάκχαρα...ασ' τα να πάνε.

Για ημίγλυκο που έχω πιει και θα το πρότεινα είναι το παρακάτω, θα αρέσει στις κυρίες εκτιμώ.



Το ερώτημα που είναι σημαντικό είναι με τι φαγητό ταιριάζετε το κρασί. Κρετοκαταστάσεις για παράδειγμα δεν μπορώ να τις φανταστώ με ημίξηρα κρασιά. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Από ότι βλέπω έχει και τελείως 'χώμα' τιμή. €2.5/λίτρο στον ασκό;
Σε τόσο χαμηλή τιμή δεν υπάρχουν ασφαλείς επιλογές. Δοκιμάζει κανείς ότι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτές τις τιμές και βλέπει αν του πηγαίνει. Ίσως να γίνει η δοκιμή με μπουκάλια για να μην αγοράζει 5λιτρα και 10λιτρα...αν και στη χειρότερη θα το βάλει στο μαγείρεμα.

Στο house of wine μπορείς να σορτάρεις τα κρασιά με κατηγορία τιμής. Οι περιγραφές που έχει και τα σχόλια είναι ένας καλός πρώτος οδηγός για να υποψιαστείς αν θα σου αρέσει αυτό που βλέπεις. Κάνεις μια δοκιμή σε κάποια από αυτά και βλέπεις. Αν ξεδιαλέξεις κάποια βάλτα και εδώ μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος.

Να, αυτό είναι μια καλή επιλογή, ξηρό μεν μοσχοφίλερο δε.

και αυτό που και μόνο για την τιμή του και από οινοποιείο που βγάζει πολύ δυνατά κρασιά θα το δοκίμαζα, μπορεί να είναι διαμαντάκι.

Πάντως με ένα καλό κρασί, είναι πολύ ικανοποιητική η κατανάλωση 1 μπουκάλι ανά 2 άτομα, θα το "ακούσεις". Στο 1:1 αρχίζουν τα γελάκια...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό είναι ημίξηρο...τι να σου πω; δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο και γενικά δεν είμαι φαν στα ημίξηρα ως εκ τούτου δεν έχω δοκιμάσει πολλά σε αυτή την κατηγορία. Δεν μου έρχεται καν κάποιο πρόχειρα στο μυαλό.
Τα ημίξηρα έχουν ανεβασμένα σάκχαρα και μου αφήνουν πολύ γλυκιά επίγευση. Τα ημίγλυκα είναι η επόμενη βαθμίδα, πιο πολλά σάκχαρα...ασ' τα να πάνε.

Για ημίγλυκο που έχω πιει και θα το πρότεινα είναι το παρακάτω, θα αρέσει στις κυρίες εκτιμώ.



Το ερώτημα που είναι σημαντικό είναι με τι φαγητό ταιριάζετε το κρασί. Κρετοκαταστάσεις για παράδειγμα δεν μπορώ να τις φανταστώ με ημίξηρα κρασιά. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Από ότι βλέπω έχει και τελείως 'χώμα' τιμή. €2.5/λίτρο στον ασκό;
Σε τόσο χαμηλή τιμή δεν υπάρχουν ασφαλείς επιλογές. Δοκιμάζει κανείς ότι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτές τις τιμές και βλέπει αν του πηγαίνει. Ίσως να γίνει η δοκιμή με μπουκάλια για να μην αγοράζει 5λιτρα και 10λιτρα...αν και στη χειρότερη θα το βάλει στο μαγείρεμα.

Στο house of wine μπορείς να σορτάρεις τα κρασιά με κατηγορία τιμής. Οι περιγραφές που έχει και τα σχόλια είναι ένας καλός πρώτος οδηγός για να υποψιαστείς αν θα σου αρέσει αυτό που βλέπεις. Κάνεις μια δοκιμή σε κάποια από αυτά και βλέπεις. Αν ξεδιαλέξεις κάποια βάλτα και εδώ μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος.

Να, αυτό είναι μια καλή επιλογή, ξηρό μεν μοσχοφίλερο δε.

και αυτό που και μόνο για την τιμή του και από οινοποιείο που βγάζει πολύ δυνατά κρασιά θα το δοκίμαζα, μπορεί να είναι διαμαντάκι.

Πάντως με ένα καλό κρασί, είναι πολύ ικανοποιητική η κατανάλωση 1 μπουκάλι ανά 2 άτομα, θα το "ακούσεις". Στο 1:1 αρχίζουν τα γελάκια...
Είστε οφφ τόπικ κύριοι..αντέστε στο τι θα πχιούμε..
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Είστε οφφ τόπικ κύριοι..αντέστε στο τι θα πχιούμε..
Θα φύγουμε ρε..... Θα πάμε αλλού.... :tongue:
Αυτό είναι ημίξηρο...τι να σου πω; δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο και γενικά δεν είμαι φαν στα ημίξηρα ως εκ τούτου δεν έχω δοκιμάσει πολλά σε αυτή την κατηγορία. Δεν μου έρχεται καν κάποιο πρόχειρα στο μυαλό.
Τα ημίξηρα έχουν ανεβασμένα σάκχαρα και μου αφήνουν πολύ γλυκιά επίγευση. Τα ημίγλυκα είναι η επόμενη βαθμίδα, πιο πολλά σάκχαρα...ασ' τα να πάνε.

Για ημίγλυκο που έχω πιει και θα το πρότεινα είναι το παρακάτω, θα αρέσει στις κυρίες εκτιμώ.



Το ερώτημα που είναι σημαντικό είναι με τι φαγητό ταιριάζετε το κρασί. Κρετοκαταστάσεις για παράδειγμα δεν μπορώ να τις φανταστώ με ημίξηρα κρασιά. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Από ότι βλέπω έχει και τελείως 'χώμα' τιμή. €2.5/λίτρο στον ασκό;
Σε τόσο χαμηλή τιμή δεν υπάρχουν ασφαλείς επιλογές. Δοκιμάζει κανείς ότι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτές τις τιμές και βλέπει αν του πηγαίνει. Ίσως να γίνει η δοκιμή με μπουκάλια για να μην αγοράζει 5λιτρα και 10λιτρα...αν και στη χειρότερη θα το βάλει στο μαγείρεμα.

Στο house of wine μπορείς να σορτάρεις τα κρασιά με κατηγορία τιμής. Οι περιγραφές που έχει και τα σχόλια είναι ένας καλός πρώτος οδηγός για να υποψιαστείς αν θα σου αρέσει αυτό που βλέπεις. Κάνεις μια δοκιμή σε κάποια από αυτά και βλέπεις. Αν ξεδιαλέξεις κάποια βάλτα και εδώ μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος.

Να, αυτό είναι μια καλή επιλογή, ξηρό μεν μοσχοφίλερο δε.

και αυτό που και μόνο για την τιμή του και από οινοποιείο που βγάζει πολύ δυνατά κρασιά θα το δοκίμαζα, μπορεί να είναι διαμαντάκι.

Πάντως με ένα καλό κρασί, είναι πολύ ικανοποιητική η κατανάλωση 1 μπουκάλι ανά 2 άτομα, θα το "ακούσεις". Στο 1:1 αρχίζουν τα γελάκια...
Θενκς Μελίνα..... Θα κάνω μελέτη-έρευνα...... Γνωρίζεις πολλά από αυτά τα πράματα..... Θα σε έχουμε υπ όψιν..... :hi::drinks:
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
ΟΚ, φαίνεται ακριβούτσικη. Αλλά είναι η καλύτερη έκθεση για κρασί στη χώρα οπου μπορεί να δοκιμάσεις από τα καλύτερα κρασιά του ελληνικού αμπελώνα και όχι μόνο. Τελικα δεν είναι ακριβή. Αύριο, Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία. Κάντε ένα καλό δώρο στον εαυτό σας.

 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
ΟΚ, φαίνεται ακριβούτσικη. Αλλά είναι η καλύτερη έκθεση για κρασί στη χώρα οπου μπορεί να δοκιμάσεις από τα καλύτερα κρασιά του ελληνικού αμπελώνα και όχι μόνο. Τελικα δεν είναι ακριβή. Αύριο, Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία. Κάντε ένα καλό δώρο στον εαυτό σας.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω διότι τσίμπησα ένα κρύωμα και ήμουν με πυρετό και καταρροή όλο το Σαββατοκύριακο, ούτε γεύση είχα ούτε διάθεση.
Πως ήταν;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω διότι τσίμπησα ένα κρύωμα και ήμουν με πυρετό και καταρροή όλο το Σαββατοκύριακο, ούτε γεύση είχα ούτε διάθεση.
Πως ήταν;
Ούτε εγώ πήγα τελικά. Βασικά ήρθε ένας φίλος να φάμε πρώτα ώστε να πάμε κατόπιν φαγωμένοι και τελικά φάγαμε και ήπιαμε τόσο που δεν σηκωνόμασταν ούτε για κατούρημα :laugh:
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
o Μπούσμιλς είναι ένα ένα χωριό που εδώ και 4 αιώνες ζει και αναπνέει για την παραγωγή του Bushmills, του καλύτερου ιρλανδέζικου ουίσκι.

1576490613304.png


Η ιστορία ξεκινά από κάποιον Απρίλη. Συγκεκριμένα, στις 20/4/1608 ο Βασιλιάς James I υπέγραψε την άδεια με την οποία επέτρεπε στον Sir Thomas Phillips ν’ ανοίξει αποστακτήριο.

1576490630430.png


Το Old Bushmills Distillery, το παλαιότερο εν-ενεργεία αποστακτήριο ουίσκι στον κόσμο, από το 1608!

1576490645357.png





- το έπινε ο Σόν Ντύλον . . . ήρωας στα βιβλία του Τζάκ Χίγγινς :rolleyes:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top