Τι θα πιούμε σήμερα;

Μηνύματα
426
Reaction score
516
@DUTYFREE[/USER] τουλάχιστον τα Hibiki έχουν, σχετικά, ''φυσιολογικές'' τιμές.
Γιατί τα Yamazaki έχουν ξεφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ, ειδικά εδώ.

Ούτε τα HIBIKI ούτε τα YAMAZAKI είναι σε φυσιολογικές τιμές ............είναι παράλογα ακριβά αλλά αυτό είναι ένα κακό (για εμάς) αποτέλεσμα της παγκοσμιοποίησης
Δεν θέλω να πληρώσω και ούτε μπορώ τέτοια ποσά για αλκοόλ, απλά (λόγω συγκυριών) έχω αποθηκεύσει αυτά που μου φαίνονταν εξαιρετικά στα χρήματα τους (πριν χρόνια)
το 18YO δυστυχώς το έχω δοκιμάσει σε Ουίσκι μπαρ στην Βουδαπέστη (πριν χρόνια) πληρώνοντας €10 για μια μεζούρα δοκιμής 2 cl ..........και να σκεφτείς πως οι τύποι στο μπαρ ΔΕΝ με άφησαν να καπνίσω το πούρο μου μέσα βγάζοντας με έξω στους -12
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Μόλις ήρθαν, review το βράδυ, ακόμα στον καφέ είμαι.

0553AFFB-58A9-4389-9E9B-544C217D7B99_1_201_a.jpeg



Ένα ωραίο καλοκαιρινό βράδυ πέρσι μετά από ένα εξαιρετικό δείπνο στο nobu περάσαμε στο bar να πιούμε ένα ποτό. Ο κουμπάρος λέει "θα κεράσω εγώ τα ποτά", "διάλεξε ότι θες" του λέω. Ρωτάει τον μπαρμαν τι πιο σπεσιαλ έχεις, τον κυττάει λίγο περίεργα ο μικρός μέσα από την μπαρa, βλεπει ότι δεν είμαστε τουρίστες και του δείχνει στον κατάλογο το Yamazaki δενθυμαμαιποσαχρόνια και του λεει αυτό έχω αλλά δείτε και την τιμή εδώ. Ο κουμπάρος του λέει βάλε από αυτό και στα κορίτσια τα κοκτειλ που θέλουν.
Επειδή κάτσαμε και στο όρθιο και δεν αντέχουν πια τα πόδια μας ήπιαμε τα ποτά ψιλοκάπνισα ένα μικρό πούρο και ζητάμε λογαριασμό να φύγουμε. Πληρώνει ο κουμπάρος με την κάρτα ενώ κάποιες σταγόνες ιδρώτα κυλούσαν στο πρόσωπο του. Είχε και υγρασία πολύ εκείνο το βράδυ δεν έδωσα σημασία. Τον ρωτάω μετά στο αμάξι πόσα πλήρωσες και μου λέει αν θυμάμαι καλά 200 ευρώ, για 4 ποτά, 2 γιαμαζακι και 2 κοκτειλς. Μετά το πρώτο μούδιασμα στο σαγόνι του λέω "καλά ρε μ@λακα, αφού είδα που σου έδειχνε την τιμή στον κατάλογο τι πήγες και έκανες;". "Δεν έβλεπα ρε τόσο κοντά χωρίς τα γυαλιά, πόσο να κάνει το γαμήδι είπα από μέσα μου, βάλτο να τελειώνουμε!". :laugh:
Αν θυμάμαι καλά ήταν 75 ευρώ το ποτήρι. Ωραίο ήταν αλλά όχι για τόσα σε καμία περίπτωση. ΟΚ, σε μπαρ στον αστέρα στη βουλιαγμένη, στο καλύτερο μαγαζί της Αθήνας, αλλά και πάλι.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Αν θυμάμαι καλά ήταν 75 ευρώ το ποτήρι. Ωραίο ήταν αλλά όχι για τόσα σε καμία περίπτωση. ΟΚ, σε μπαρ στον αστέρα στη βουλιαγμένη, στο καλύτερο μαγαζί της Αθήνας, αλλά και πάλι.
[/QUOTE]

είναι απαράδεκτα ακριβά αφενός λόγω τιμολόγησης κι αφετέρου λόγω τουρισμού
στο γνωστό Ουίσκι μπαρ πίσω από το Χίλτον έχω πληρώσει το Bunnahabhain 18YO 2 cl €15 ....
μια τρέλα
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
είναι απαράδεκτα ακριβά αφενός λόγω τιμολόγησης κι αφετέρου λόγω τουρισμού
στο γνωστό Ουίσκι μπαρ πίσω από το Χίλτον έχω πληρώσει το Bunnahabhain 18YO 2 cl €15 ....
μια τρέλα
μεγάλη ποικιλία το cv αλλά φαρμακείο....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
κι αφετέρου λόγω τουρισμού
Διαφωνώ σε αυτό, εξαρτάται για ποιο τουρισμό μιλάμε, όταν λέμε four seasons astir palace πίστεψε με δεν τους φαίνεται ακριβό το yamazaki στα 75 ευρω. Δεν πρόκειται να πουν "Α, φαρμακείο το μπαρ στο four seasons resort στην Ελλάδα, δεν ξαναπάμε".
Είναι πολύ ακριβό για μένα και καλό είναι να μην πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά :laugh: .
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Διαφωνώ σε αυτό, εξαρτάται για ποιο τουρισμό μιλάμε, όταν λέμε four seasons astir palace πίστεψε με δεν τους φαίνεται ακριβό το yamazaki στα 75 ευρω. Δεν πρόκειται να πουν "Α, φαρμακείο το μπαρ στο four seasons resort στην Ελλάδα, δεν ξαναπάμε".
Είναι πολύ ακριβό για μένα και καλό είναι να μην πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά :laugh: .
Το ίδιο λέμε ,
πως ο τουρισμός που μπορεί να πληρώσει θα πληρώσει ότι του ζητηθεί και θα εκτινάξει τις τιμές
Δεν είναι όλα τα προϊόντα για όλους ,δεν φτάνουν για όλους
 


D

Deleted member 38719

Guest
Τελικά το Νίκα δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε, δε το συνιστώ.

Πολύ δυνατό, μια σπιρτάδα ατελείωτη.

Άοσμο άγευστο, καπνιστό χωρίς ουσία.

Μια ελάχιστη γλυκαδα στη μυρωδιά, εν μέσω έντονης αλκοόλης.

Για "καθαρό καπνιστό" είναι πιθανώς μοναδικό, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί τόσο υψηλές κριτικές, με τίποτα.

Τες πα.
Κώστα, δοκίμασε το με μια κουταλιά (του γλυκού) νερό - από τη βρύση! (όχι παγάκι) δωσ του λιγο χρόνο 5-8΄ πριν το πιεις να πάρει "θερμοκρασία δωματίου" ανακίνησε το καλά πριν απο κάθε γουλιά - πολύ μικρές γουλιές!
Εγώ το θεωρώ πολύ καλό κ τίμιο για τα χρήματα του! (ναι είναι δυνατό - γιαυτο και η συγκεκριμένη τεχνική, που αναφέρω)
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Τα Yamazaki, μετά από μερικά βραβεία και την περιορισμένη παραγωγή*, πλέον έχουν φτάσει σε ''μυθικό'' status.
Μαζί με αυτά τραβάνε την ανιούσα και οι υπόλοιπες σειρές της Suntory.

*4 κωδικοί, ενώ δεν εμφανίζονται πάντα.


Δικαιολογούν πλέον τις εξωφρενικές τιμές; Αν το δει κάποιος στεγνά, όχι. Δεν είναι 3-4 φορές καλύτερα από τα, επίσης κορυφαία Macallan, αλλά όταν υπεισέρχονται παράγοντες σπανιότητας, βραβείων και ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης τότε όλα τ' άλλα πάνε περίπατο.

Γενικά υπάρχει μια τρέλα την τελευταία 10έτια με τα Γιαπωνέζικα μικρών (π.χ. Ichiro) ή και μεγάλων αποστακτηρίων.
Οι Σκωτζέζοι τους κοιτάνε με το στόμα ανοιχτό.
Μάλλον η εξέλιξη αυτή, στα ultra premium, οφείλεται στο ότι τα προηγούμενα χρόνια είχαμε ένα μπαράζ αγορών σκοτζέζικων αποστακτηρίων από μεγάλες εταιρίες (π.χ. Diaggeo, Guiness), με αποτέλεσμα οι συλλέκτες να αποστραφούν προς μικρότερους παραγωγούς, καθότι θαμπώνει η αίγλη της ''μοναδικότητας'' και του ''αυθεντικού/οικογενιεακού''.
Έχουν και Γιαπωνέζοι το μικρόβιο της διαρκούς εξέλιξης, ε οι προσπάθειες των 90's αρχίζουν και αποδίδουν καρπούς.


Υ.Γ. @melina, ο γιατρός είδε αστράκια με το Nikka, αναμένω και εσένα για να δω αν όντως είμαι ο περίεργος της υπόθεσης.

Υ.Γ. 2 Για casual drinking χωρίς να ξεπαραδιαστείτε δείτε και τα Tullamore Dew. Ειδικά το απλό τους κάνει σκόνη οποιοδήποτε Τζόνι κυκλοφορεί (ίσως με εξαίρεση το Green- το μπλε είναι άλλη κατηγορία).
 

D

Deleted member 38719

Guest
χωρίς να θέλω να φανώ 'ξερόλας' κ.λ.π. και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη ΜΗΝ βάλετε νερό βρύσης
Υπάρχουν τόσα καλά νερά Ελληνικά και ξένα για να δοκιμάσετε την τεχνική που προτείνει ο φίλος
ναι, το βρύσης πήγαινε στο όχι παγάκι και όχι κρύο, φυσικά ο καθείς δοκιμάζει όπως θέλει... μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα που δεν παίζει (σημαντικό) ρόλο στη διαδικασία!
(παρεμπιπτόντως το νερό της Αθήνας είναι πολύ καλό)
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Ουτε το γιαπωνεζικο αξίζει, ούτε το σκωτιας. Οι τιμές έχουν σκαρφαλώσει στα πάντα. Στη σκωτία βέβαια υπάρχει μια τάση ομογενοποιησης.

πχ δεν υπάρχουν floor maltings, σχεδόν πουθενά αποστακτήρες με κάρβουνο, ποιοτικός έλεγχος για τα πανηγύρια, ειδικές κυνικές εκδόσεις τελειωμένες (κυριολεκτικά και μεταφορικά) σε βαρέλια με μαρσαλα (ή οτιδήποτε υγρό σκαρφιστούν οι μαρκετιστες). Ολα αυτα συνδυασμένα με επιθετικο μαρκετινγκ + αύξηση τιμών στα πάντα.

Επίσης μην ξεχνάτε:

The 4 Companies Behind 3/4 Of All Scotch Whisky Production
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Υ.Γ. 2 Για casual drinking χωρίς να ξεπαραδιαστείτε δείτε και τα Tullamore Dew. Ειδικά το απλό τους κάνει σκόνη οποιοδήποτε Τζόνι κυκλοφορεί (ίσως με εξαίρεση το Green- το μπλε είναι άλλη κατηγορία).
[/QUOTE]

Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό αλλά έχει όρια άλλωστε είναι πολύ διαφορετικό από τα Σκωτσέζικα (το προτιμώ όταν έχει έκπτωση και θέλω Ιρλανδέζικο)
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Ουτε το γιαπωνεζικο αξίζει, ούτε το σκωτιας. Οι τιμές έχουν σκαρφαλώσει στα πάντα. Στη σκωτία βέβαια υπάρχει μια τάση ομογενοποιησης.

πχ δεν υπάρχουν floor maltings, σχεδόν πουθενά αποστακτήρες με κάρβουνο, ποιοτικός έλεγχος για τα πανηγύρια, ειδικές κυνικές εκδόσεις τελειωμένες (κυριολεκτικά και μεταφορικά) σε βαρέλια με μαρσαλα (ή οτιδήποτε υγρό σκαρφιστούν οι μαρκετιστες). Ολα αυτα συνδυασμένα με επιθετικο μαρκετινγκ + αύξηση τιμών στα πάντα.

Επίσης μην ξεχνάτε:

The 4 Companies Behind 3/4 Of All Scotch Whisky Production
Έχεις δίκιο ,η ζήτηση από την Ασία είναι απίστευτη οπότε οι τιμές επίσης γίνονται απίστευτες
οι αποστακτήρες με κάρβουνο έχουν σταματήσει τουλάχιστον 15-20 χρόνια ,όμως τελευταία (και λόγω ζήτησης) μικρά αποστακτήρια ξαναγυρίζουν στις παλιές μεθόδους ( π.χ. Dornoch Distillery )
το πρόβλημα με τα βαρέλια είναι πως τα "σκοτώνουν' 3 και 4 φορές για παραγωγή οπότε ......
όσο για το marketing τι να πούμε μας έχουν τρελλάνει στην παπάτζα
Ωστόσο υπάρχουν πολύ καλά Ουίσκι στην Ευρώπη σε καλές τιμές και όχι μόνο από Η.Βασίλειο και Ιρλανδία
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
The moment of truth.

Nikka from the barrel
Καταρχάς μιλάμε για ένα ουίσκυ με 51,4% αλκοόλ. Πολύ λίγα ουίσκυ και αποστάγματα με τόσο μεγάλο βαθμό αλκοόλ μπορούν και καταφέρνουν και το κρύβουν και δεν είναι στο επίπεδο τιμής του Nikka (ακόμα και όταν γίνεται διόρθωση για το μέγεθος της φιάλης). Οπότε θέλει μια κάποια προσοχή στη διαχείριση του.
Καταρχάς τα αρώματα. ΟΛΑ τα ουίσκυ τα μυρίζουμε με το στόμα. Μην πάει κανείς να το μυρίσει με τη μύτη όπως το κρασί, έχασε. Ούτε από μακριά. Βάζουμε τη μύτη στο ποτήρι και παίρνουμε αναπνοή από το στόμα και μυρίζουμε με τους κάλυκες που είναι στο πίσω μέρος και ψηλά του στόματος, το ίδιο καλά όπως θα κάναμε και με τη μύτη. Αν μυρίσουμε με τη μύτη ένα τόσο αλκοολούχο ποτό είναι σίγουρο ότι το αλκοόλ θα μας 'κάψει' τα αισθητήρια στη μύτη και δεν θα καταλάβουμε τίποτα.
Στη μύτη το Νικκα βγάζει έντονα την κανέλα, τον καφέ, το δέρμα. Είναι πλούσιο και πολύπλοκο θα έλεγα.
Στο στόμα όπως προείπα δεν περίμενα (και με τις δοκιμές των υπολοίπων εδώ μέσα ήμουν και υποψιασμένος) κάτι άλλο από έντονο αλκοόλ στο πρώτο άγγιγμα με αναμενόμενο το κάψιμο της γεύσης. Για αυτό πήγα πάρα πολύ προσεκτικά με πολύ μικρή γουλιά. Και ήταν όντως έτσι τα πράγματα. Λίγο νερό μέσα για να το μετριάσει και αμέσως άνοιξε και αρωματικά και γευστικά. Κλωτσάει ευχάριστα στη γεύση, ελαφρά λιπαρό και πικάντικο, και μόλις του πάρεις τον αέρα (ή το αφήσεις να ανασάνει) διακρίνεις καπνό (tobacco, όχι καπνιστό), τύρφη, βγάζει ζεστασιά και αφήνει μακρά επίγευση με υποψία κανέλας, καφέ σε αρμονία με τη μύτη. Το βρίσκω ισορροπημένο και ευκολόπιοτο αλλά όπως είπαμε με λίγο νεράκι, αλλιώς δεν γίνεται δουλειά. Για τα λεφτά του (το πήρα στα 40 ευρώ, 50 δλδ αν ήταν κανονική φιάλη) είναι decent αλλά δύσκολο. Ενα oban 14 στα ίδια λεφτά πίνεται πιο εύκολα και πιο ευχάριστα.

Ardbeg Wee Beastie 5
Το ardbeg είναι νεούδι, 5χρονο, malt from islay, και έχει 47,4 alc. Στη μύτη υπερισχύει το μέλι, η βανίλια, ο κέδρος. Αλλη γεύση εδώ (και άλλο χρώμα, ανοικτό χρυσαφί). Αλμυρό, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα, λιπαρό, καραμέλα βούτυρο. Με νεράκι σπάει λίγο το καπνιστό και πάει λίγο προς το το δέντρο θα έλεγα έλατο. Μακρύ στόμα.


Κανένα από τα δύο δεν με ενθουσίασε ή με απογοήτευσε. Μια χαρά θα πάνε κάτω, μου αρέσει που είναι 2 τελείως διαφορετικά ουίσκυ. Οι παραπάνω παρατηρήσεις είναι από την πρώτη επαφή, back2back και τα δύο, λίγο βιαστικά πριν πλακώσω την πίτσα με τις καυτερές πιπεριές και δεν καταλαβαίνω τίποτα μετά. Επίσης δεν είμαι έμπειρος στη γευσιγνωσία ουίσκυ. Απολαύστε υπεύθυνα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το 17-αρι σήμερα το δοκίμασα.

Είναι στα γούστα μου, με περισσότερη σπιρτάδα από το απλό.

Ωραιότατο. Πλούσια γεύση, έντονα λιπαρή, γεμάτο και απολαυστικό.

Άφθονο νερό, ανοίγει και τα αρώματα περισσότερο.

Το προτιμώ σε σχέση με το Νίκα, καμιά 15-αρια φορές.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Πλούσιο άρωμα, ελαφρύ, ότι πρέπει για τα απογεύματα μετά τη δουλειά, πίνετε (σχεδόν) κάθε μέρα... Οικονομικό και να τελειώσει το ξανα παίρνεις εύκολα, Ιδανικό και για φιλικά κεράσματα μ' εντυπωσιασμό.

PSX_20201203_210553.jpg
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Το 17-αρι σήμερα το δοκίμασα.

Είναι στα γούστα μου, με περισσότερη σπιρτάδα από το απλό.

Ωραιότατο. Πλούσια γεύση, έντονα λιπαρή, γεμάτο και απολαυστικό.

Άφθονο νερό, ανοίγει και τα αρώματα περισσότερο.

Το προτιμώ σε σχέση με το Νίκα, καμιά 15-αρια φορές.
Χαίρομαι που δε σε πήρα στο λαιμό μου!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top