Τι θα πιούμε σήμερα;








TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Χθες ήθελα να φτιάξω spritz, μα δεν είχα τα σωστά υλικά. Οπότε αυτοσχεδίασα:
3 μέρη Moscato d'Asti
3 μέρη Aperol
1 μέρος σόδα
1 φέτα γκείπφρουτ
Ήταν μια ενδιαφέρουσα γλυκιά εκδοχή του ποτού.

Μια από τις επόμενες μέρες, θα το δοκιμάσω αλλιώς:
3 μέρη Moscato d'Asti
2 μέρη Campari
1 μέρος σόδα
1 φέτα πορτοκάλι
Για να του δώσω πιο πικρό τόνο.
 






TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Κι όμως δεν είναι όλες οι μπύρες που παράγονται στην Ελλάδα! Στον Βόλο προσθέστε και την "Κένταυρος", ενώ υπάρχει και η "Ληθαία" στα Τρίκαλα. Αν και η "Ληθαία" παράγεται στον Βόλο από την ίδια ζυθοποιεία που φτιάχνει την "Αργώ"!

Μου κάνει εντύπωση που η "Craft" αναφέρεται ως nomadic. Το ζυθοποιείο στην Αλεξάνδρας έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ήξερα ότι είχαν ανοίξει άλλο στα Μεσόγεια.

Η "Volkan" διαφημίζει ότι φιλτράρεται με ηφαιστειακή λάβα, αλλά ακόμα κι αν έχουν πάρει τη λάβα από τη Σαντορίνη, η μπύρα απ' όσο ξέρω φτιάχνεται στο Άργος.

Στην Κέρκυρα έχει ανοίξει κι άλλη ζυθοποιεία, πέρα από την "Ionian", αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Κι όμως δεν είναι όλες οι μπύρες που παράγονται στην Ελλάδα! Στον Βόλο προσθέστε και την "Κένταυρος", ενώ υπάρχει και η "Ληθαία" στα Τρίκαλα. Αν και η "Ληθαία" παράγεται στον Βόλο από την ίδια ζυθοποιεία που φτιάχνει την "Αργώ"!

Μου κάνει εντύπωση που η "Craft" αναφέρεται ως nomadic. Το ζυθοποιείο στην Αλεξάνδρας έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ήξερα ότι είχαν ανοίξει άλλο στα Μεσόγεια.

Η "Volkan" διαφημίζει ότι φιλτράρεται με ηφαιστειακή λάβα, αλλά ακόμα κι αν έχουν πάρει τη λάβα από τη Σαντορίνη, η μπύρα απ' όσο ξέρω φτιάχνεται στο Άργος.

Στην Κέρκυρα έχει ανοίξει κι άλλη ζυθοποιεία, πέρα από την "Ionian", αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.
Είναι λίγο παλιότερη η φωτογραφία, όπως μαρτυράται και από την "αποδήμηση" των pixels :p
Γι' αυτό τα συζητάμε, για να εμπλουτίζεται η πληροφορία...
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top