Τι θυμήθηκα τώρα












Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Παρατηρώ….πόσοι άνθρωποι είναι η νιώθουν μόνοι τους.Τώρα στην περίοδο των εορτών ακόμη περισσότερο.Τόσο βαθύς είναι ο πόνος,ώστε δεν νοιωθουν καμμία συστολή πια να μην τον εκφραζουν….

Μερικα παραδείγματα προσωπικά :

Σ ένα κατάστημα ένδυσης συναντιέμαι τυχαία με μια κυρία στο ταμείο.Περιμενω τη σειρά μου,διπλα της.Αυτή είχε έρθει να πληρώσει κάποια πράγματα που προφανώς είχε παραλάβει ήδη,διότι δεν είχε τσάντες μαζί της.Το ποσό που πλήρωσε μπροστά μου με κάρτα ήταν τετραψήφιο!Η κοπέλα στο ταμείο την Ρωτα από ευγένεια τι θα κάνει κατόπιν εκείνη την ημέρα ….,αλλά την απάντηση που πήρε δεν την περίμενε ούτε αυτή,ούτε εγώ σαν αυτήκοος μάρτυρας: « Θα πάω να φάω κάτι,αλλά είμαι μόνη μου και δεν είναι ωραιο να τρώει κανείς μόνος του….»

Η κοπέλα στο ταμείο…σκεφτόταν τι να απαντήσει….Εμένα η καρδιά μου χτύπησε τόσο έντονα ώστε με μετέθεσε σε μια κατάσταση ….σοκ!Πολλες σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου αστραπιαία,το σώμα μου όμως - και το στομα μου που ανήκει σ αυτο - βρισκόταν σε ακαριαίο,άγρυπνο « κώμα».

Πριν συνελθω για να της πω,πως με ευχαρίστηση θα έπαιρνα το χρόνο να τη συνοδέψω ( ήταν ηλικιακα ανάμεσα στα 60 και 70 ) ….είχε ηδη αποχωρίσει….( Δεν μπορώ να ξεχάσω αυτό το στιγμιότυπο!)

— Μια άλλη κυρία με την οποία έτυχε να βρεθούμε συμπαικτες στο μπριτζ 3-4 φορές,

μου γράφει σε μήνυμα μετά από μερικά χρόνια,πως επρεπε να μετακομίσει μετά το θάνατο του συζύγου της κοντά σε μια από τις κόρες της στην πρώην αν.Γερμανία κι εγώ θεώρησα πως αυτό ήταν το καλύτερο γι αυτήν μιας και είναι μιας ορισμένης ηλικίας και θα είχε έτσι την ευκαιρία να είναι κοντά στο εγγόνι της κτλ.

Πριν λίγες μέρες μου ξαναγράφει σε μειλ,ξεκινώντας με την πρόταση : „Γεια σου Χyz, με θυμάσαι ακόμα?….Βρισκομαι σ ένα οίκο ευγηρίας,δεν υπάρχει η δυνατότητα να παίζω μπριτζ κάπου εδώ κοντά…..,Δεν είμαι καθόλου καλά,Νοιώθω μοναξιά και μόνη …. Ήταν τόσο διασκεδαστικό κι ευχάριστο να παίζω μαζί σου…Μήπως γνωρίζεις αν θα παίξουν στο κλαμπ σας την πρωτοχρονιά?Θα ήθελα να παίξουμε ξανά μαζί.Θα χαρώ πολύ ν ακούσω από σένα ….»

Να σημειώσω,πως είναι πολύ μεγάλη η χιλιομετρική απόσταση που μας χωρίζει,αλλα θα ήθελε πολύ να κάνει το ταξίδι….- Έκλαψα….

- Σήμερα στα τελευταια ψώνια που έκανα ευχήθηκα στην κυρία του ταμείου « Καλή πρωτοχρονιά « κτλ και μου απαντά : « Ευχαριστω πολύ,επίσης.Εγώ θα είμαι μόνη μου όμως την πρωτοχρονια….»
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Παρατηρώ….πόσοι άνθρωποι είναι η νιώθουν μόνοι τους.Τώρα στην περίοδο των εορτών ακόμη περισσότερο.Τόσο βαθύς είναι ο πόνος,ώστε δεν νοιωθουν καμμία συστολή πια να μην τον εκφραζουν….
Joseph Conrad — 'We live as we dream - alone. While the dream disappears, the life continues painfully.' (απο το Βιβλιο Heart of Darkness, οπως εχουμε πει)
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Joseph Conrad — 'We live as we dream - alone. While the dream disappears, the life continues painfully.' (απο το Βιβλιο Heart of Darkness, οπως εχουμε πει)
Ποιο λοιπόν θα ήταν το αντίδοτο?

Ίσως το να ξεκινήσουμε - τελικά - να γινόμαστε ευάλωτοι,τολμηροι και διεκδικητικοί ?!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... η μοναξια δεν ειναι παρα το αντιτιμο της κορυφης.
-
... το αντιδοτο διαφερει στον καθενα, και οποιοδηποτε αντιδοτο μπορει να εχει καποιες παρενεργειες.
Αυτο που μπορουμε να κανουμε, ειναι να ειμαστε ευγνωμωνες της εντελως τυχαιας συμπτωσης να βρισκομαστε με αλλους.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
... η μοναξια δεν ειναι παρα το αντιτιμο της κορυφης.
-
... το αντιδοτο διαφερει στον καθενα, και οποιοδηποτε αντιδοτο μπορει να εχει καποιες παρενεργειες.
Αυτο που μπορουμε να κανουμε, ειναι να ειμαστε ευγνωμωνες της εντελως τυχαιας συμπτωσης να βρισκομαστε με αλλους.
Happenstance !🌞
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top