Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Κάρτες ήχου που χρησιμοποιούμε

  • RME

    Votes: 6 7,3%
  • M-AUDIO

    Votes: 15 18,3%
  • LYNX

    Votes: 4 4,9%
  • MOTU

    Votes: 0 0,0%
  • DIGIDESIGN

    Votes: 0 0,0%
  • EMU

    Votes: 3 3,7%
  • LEXICON

    Votes: 2 2,4%
  • BEHRINGER

    Votes: 3 3,7%
  • CREATIVE

    Votes: 23 28,0%
  • Άλλη

    Votes: 26 31,7%

  • Total voters
    82

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
Είτε είμαστε επαγγελματίες, είτε ερασιτέχνες, ποια εταιρεία εμπιστευόμαστε στις κάρτες ήχου;
Δυστυχώς η πλατφόρμα δε μου δίνει τη δυνατότητα να βάλω πάνω από 10 επιλογές.
Σχολιάστε ανάλογα.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Πάντα κυνηγούσα τις Creative. Μέχρι την X-Fi Platinum που έφτασα να την πετάξω λόγω των ενοχλητικών θορυβων που έκανε (κάτι "τσικ τσικ" από τα ηχεία σιχτίρ...). Ωσπου έφτασα να δοκιμάσω την onboard της μητρικής μου. Έχει το chipset ADI1988B (αν θυμαμαι καλά).

Μέχρι 192ΚΗz ανεβάζει, και φτιάχνει DTS, DD, WMA9 Pro. Τα πάντα εκτός από τα νέα φορμάτ.

Ως gamer ο ήχος, στα παιχνίδια που παίζω τουλάχιστον, δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο. OnBoard πάλι, με 2.1 ηχειάκια. Άλλωστε δεν ακούω και πολλά αφού χρησιμοποιώ το headset για το Ventrillo :116:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Μου βγαζει οτι δεν εχω δικαιωμα ψηφου... Στον υπολογιστη ιντερνετ γενικα, δεν με ενδιαφερει και τοσο τι καρτα θα εχει. Με τις onboard κανω μια χαρα την δουλεια μου. Στον υπολογιστη Jukebox στο σαλονι εχω βαλει μια Terratec Aureon για λιγο καλυτερη αποδοση. Στο στουντιο εχω μια Τascam US 1641. Πολυ ικανοποιημενος απο ολες αυτες...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Πείτε καμία άλλη γνώμη.
Τι στο καλό;
Δεν έχετε ήχο στο PC; :142:
 


Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Εγω φιλε xfader εχω στο pc την m-audio 1010lt 24/96.

Ειναι πολυ καλη. Την εχω 3 χρονια, να φανταστεις την ειχα αγορασει 450 ευρω και τωρα εχει πεσει στα 169. :413:

Δεν εχω παραπονο. Θα προτιμουσα βεβαια μια apogee η μια motu. (Την δευτερη την εχω στο studio), αλλα καλη ειναι κι αυτη.:126:
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Χρησιμοποιω την Audigy 4pro,Πολυ καλη,αλλα γυρευω αλλη καρτα για να κανω καλυτερες μετρησεις στα μηχανηματα....
Τι προτεινετε?Ποιες χρησιμοποιειτε????
 


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
+1

Από τις πιο plug & play συσκευές που έχω βάλει στο PC έως τώρα.Μηδέν παίδεμα, σπάνιο για PC..
Χρηστο θα σε χρειαστω καποια στιγμη για καποιες ρυθμισεις της καρτας που μου διαφευγουν.
 


Μηνύματα
220
Reaction score
1
Η μητρική μου έχει ενσωματωμένη realtek 7.1 η οποία συνδέεται μέσω οπτικού καλωδίου με τον ενισχυτή, ενώ έχω και μια Creative Audigy 2 ZS την οποία λυπάμαι τόσο να την πουλήσω, όσο και να την έχω εκτός κουτιού, γι' αυτό την έχω πάνω συνδεδεμένη με ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο.

Δεν υπάρχει καμία διαφορά στον ήχο των 2 καρτών... Η μόνη διαφορά είναι το interface της Audigy το οποίο είναι πληρέστερο από αυτό της Realtek αλλά μόνο στα Windows XP δίνει πολλές δυνατότητες, σε Vista λίγα πράγματα...
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Έχω στο ένα πισί την παλιά LIVE και στο άλλο την πρώτη AUDIGY.
Τις θεωρώ πολύ καλές, ειδικά για το κόστος τους.
Θόρυβο δεν είχα ποτέ, ούτε άλλα προβλήματα.
Δουλεύουν χρόνια τώρα αξιόπιστα.
Με την Audigy έχω μεταφέρει πάρα πολλά βινύλια σε σιντί και ομολογώ πως έκανε τόση καλή δουλειά που δεν το περίμενα...
Κάποια στιγμή θα στραφώ σε πηγή/εγγραφέα λαπιτόπ με εξωτερική επαγγελματική κάρτα ήχου, ώστε πέραν της ποιότητας να έχω και τις XLR εισοδοεξόδους που μου χρειάζονται όπως φυσικά και midi και firewire.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eρασιτεχνης...:138:

audiotrack prodigy ΗD2 :137:

Για τα λεφτα της....ναι ειμαι ευχαριστημενος...:444:
:144:
 





PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Της Esi τη julia στο επιτραπέζιο και κάρτα ήχου USB την EMU Tracker Pro.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.745
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

LYNX AES 16 SRC.

τώρα τι να γράψω, αν είμαι ικανοποιημένος? :137:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.869.751
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top