Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Κάρτες ήχου που χρησιμοποιούμε

  • RME

    Votes: 6 7,3%
  • M-AUDIO

    Votes: 15 18,3%
  • LYNX

    Votes: 4 4,9%
  • MOTU

    Votes: 0 0,0%
  • DIGIDESIGN

    Votes: 0 0,0%
  • EMU

    Votes: 3 3,7%
  • LEXICON

    Votes: 2 2,4%
  • BEHRINGER

    Votes: 3 3,7%
  • CREATIVE

    Votes: 23 28,0%
  • Άλλη

    Votes: 26 31,7%

  • Total voters
    82

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Asus Xonar HDAV 1.3

Αρκετά καλό εργαλείο αλλά απευθύνεται κυρίως σε έμπειρους χρήστες που έχουν όρεξη για ψάξιμο.Και εγώ ακόμα ψάχνομαι αλλά τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά!
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Πείτε καμία άλλη γνώμη.
Τι στο καλό;
Δεν έχετε ήχο στο PC; :142:
Εγώ γενικώς προτιμάω τις εξωτερικές USB κάρτες διότι βρίσκονται μακρυά από το "βρώμικο" από παράσιτα και ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές εσωτερικό του Η/Υ και γενικώς έχουν καλύτερη ποιότητα ήχου.

Έτσι στο ένα PC έχω την SoundBlaster live 24/96:

http://en.europe.creative.com/shop/...ategory=111&subcategory=124&product=732&page=

και στο άλλο PC έχω την κορυφαία Prodigy Cube:

http://audiotrak.co.kr/kr/product/Ecube.php

Και από τις δύο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά η Cube είναι ΟΤΙ καλύτερο έχω ακούσει ποτέ σε υπολογιστή.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

tascam us-122l plug and play... για τα λεφτά της είμαι αρκετά ικανοποιημένος....
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Ειχαμε καποιες αλλαγες στο ροστερ της ομαδας...:137:

emu 0404 στο ενα pc , audiotrack prodigy 7.1 hifi στο αλλο (καποια στιγμη θα ερθει και ο κυβος..δεν την γλυτωνει. :137: ) και x-fi surround usb στο τριτο (πρεπει να παιζουμε και κανα tomb raider..:138: )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.745
Re: Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

Ειχαμε καποιες αλλαγες στο ροστερ της ομαδας...:137:

emu 0404 στο ενα pc , audiotrack prodigy 7.1 hifi στο αλλο (καποια στιγμη θα ερθει και ο κυβος..δεν την γλυτωνει. :137: ) και x-fi surround usb στο τριτο (πρεπει να παιζουμε και κανα tomb raider..:138: )
Ετοιμάζεσαι για παραγωγός; :109:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

και x-fi surround usb στο τριτο (πρεπει να παιζουμε και κανα tomb raider..:138: )
Τοσο μικρο παιδακι, Tomb Raider ??? :138:

Σου το επιτρεπουν ;;; :138:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Η νέα ASUS ESSENCE ST η PCI, (OXI H STX η PCIe), εμφανίζεται να είναι η πλέον hiend λύση! Είναι ελάχιστα καλύτερη από την STX και εφάμιλλη, λέει...αλλά δεν λέω! Άσε να την αγοράσω πρώτα, όταν έρθει με το καλό...


:107:
 



Μηνύματα
81
Reaction score
4
PC1: RME FF800, MoTU Traveler mk1 (e8400)
PC2: RME Multiface mkII + HDSP PCIe (Harpertown Mac Pro)
PC3: MoTU Ultralite mk3 (i7 920)
HTPC: Presonus Firebox (E8500)

Έχουν περάσει από τα χέρια μου: EMU 0404 USB, RME HDSP 9632, MoTU 828mkII FW, RME Multiface mk1 + HDSP PCI + HDSP Cardbus, SB Live Value (με KX Drivers).


OT:
Αυτή την περίοδο ψάχνομαι για AD/DA Converter (για το ΤR-909) και μάλλον κλίνω προς τα εδώ: Creamware A16 Ultra.

Επίσης θέλω να ακούσω τα Dynaudio BM6a και τα 6a mkII.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Μα να ξεχάσετε την Asus στο poll? Eκτός κι αν η Xonar Essence θεωρείται μάπα που μου αρέσει βέβαια και τη χρησιμοποιώ.

Έχω επίσης την Auzentexh X-Fi Prelude και την X-Meridian. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο να το ψάξω λέω να πάω για Lynx μεριά αλλά μόνο για playback (κάτι ξέρει ο EAR παραπάνω).
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

maudio 24/96

κανενα προβλημα εδω και χρονια και ο ηχος ειναι super με το buffalo και vista/wasapi/foobar
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Πάντα κυνηγούσα τις Creative. Μέχρι την X-Fi Platinum που έφτασα να την πετάξω λόγω των ενοχλητικών θορυβων που έκανε (κάτι "τσικ τσικ" από τα ηχεία σιχτίρ...). Ωσπου έφτασα να δοκιμάσω την onboard της μητρικής μου. Έχει το chipset ADI1988B (αν θυμαμαι καλά).

Μέχρι 192ΚΗz ανεβάζει, και φτιάχνει DTS, DD, WMA9 Pro. Τα πάντα εκτός από τα νέα φορμάτ.

Ως gamer ο ήχος, στα παιχνίδια που παίζω τουλάχιστον, δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο. OnBoard πάλι, με 2.1 ηχειάκια. Άλλωστε δεν ακούω και πολλά αφού χρησιμοποιώ το headset για το Ventrillo :116:

Ερώτηση:
Εμένα η ίδια κάρτα μου κάνει διακοπές στον ήχο... Μήπως φταίνε τα προγράμματα οδήγησης???????? Για την Creative μιλάω...:138:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.745
Ερώτηση:
Εμένα η ίδια κάρτα μου κάνει διακοπές στον ήχο... Μήπως φταίνε τα προγράμματα οδήγησης???????? Για την Creative μιλάω...:138:
Πρώτα απόκλεισε την πιθανότητα να φταίνε τα καλώδια σύνδεσης με τα ηχεία.
Βάλε να παίζει ένα τραγούδι και κούνησε τις επαφές, και στον υπολογιστή, και στην είσοδο των ηχείων. Αν δεν κάνει διακοπές, τότε προχώρησε στην αναβάθμιση των drivers.

Γενικά η Creative, ενώ έχει καλό hardware, δε φημίζεται για την "ποιότητα" των drivers.
 

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

x-fi platinum, audidy 2, audigy SE και live 2.1
Πάσχει όντως στους drivers, αλλά την βρίσκω την άκρη...
Aν και πιστεύω οτι οι καλές κάρτες ήχου θα ακριβύνουν γιατί σιγά σιγά παύουν να αποτελούν απαραίτητο πρόσθετο για τους υπολογιστές (μια και όλες οι motherboards έχουν ενσωματωμένη), η επόμενη κάρτα δεν θα είναι creative...
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιούμε;

EMU 0404 στο βασικό desktop και είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. Σε δουλειές που έχουν να κάνουν με ραδιόφωνα επίσης EMU 0404, και στην δική μου δουλειά NI Audio8. Υπάρχουν και αρκετές sound blaster συμβατές με kx drivers στην συλλογή μου, καθώς και ένα scratchamp 2.0. Σε ορισμένες καταστάσεις που με ενδιαφέρει μόνο η σωστή αναπαραγωγή χρησιμοποιώ και Onboard realtek με spdif.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.788
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top