Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.900
Ερώτηση της κόρης μου που έχει ένα ipad2.

Την ενημέρωσα (εγώ ο ειδήμονας....:116:) ότι μπορεί να κάνει jailbreak στο ipad2. Kαι η αφοπλιστική ερώτηση: "Γιατί να κάνω jailbreak?"

Kα ο...... ειδήμονας, μούγκα!! Σας ακούω, μην γίνω και τελείως ρόμπα...:114:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Ερώτηση της κόρης μου που έχει ένα ipad2.

Την ενημέρωσα (εγώ ο ειδήμονας....:116:) ότι μπορεί να κάνει jailbreak στο ipad2. Kαι η αφοπλιστική ερώτηση: "Γιατί να κάνω jailbreak?"

Kα ο...... ειδήμονας, μούγκα!! Σας ακούω, μην γίνω και τελείως ρόμπα...:114:
Να απαντήσω κυνικά (ως συνήθως) :116: :

Ο λόγος που κάνει jaibreak το 95% των χρηστών είναι για να εγκαθιστά πειρατικές (άρα τζαμπέ) εφαρμογές. Όλα τα άλλα ατού, χρήσιμα και μη, είναι δικαιολογίες ή παράπλευρα κέρδη. Στο Android είναι ευκολότερη η εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών, κι αυτός είναι ένας ακόμα σημαντικότατος λόγος για τη διάδοσή του.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Δεν πληρώνεις τα apps. :121:



Στα Android, οι περισσότερες εφαρμογές είναι δωρεάν έτσι κι αλλιώς.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.900
Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Να απαντήσω κυνικά (ως συνήθως) :116: :

Ο λόγος που κάνει jaibreak το 95% των χρηστών είναι για να εγκαθιστά πειρατικές (άρα τζαμπέ) εφαρμογές. Όλα τα άλλα ατού, χρήσιμα και μη, είναι δικαιολογίες ή παράπλευρα κέρδη. Στο Android είναι ευκολότερη η εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών, κι αυτός είναι ένας ακόμα σημαντικότατος λόγος για τη διάδοσή του.
Για να μάθω λοιπόν για τις "τζαμπέ" εφαρμογές, μπορώ να πληροφορηθώ κάτι παραπάνω εδώ, ή εμπίπτει στους κανονισμούς?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Για να μάθω λοιπόν για τις "τζαμπέ" εφαρμογές, μπορώ να πληροφορηθώ κάτι παραπάνω εδώ, ή εμπίπτει στους κανονισμούς?
Μόνο με PM. :116:
 





Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Να απαντήσω κυνικά (ως συνήθως) :116: :
Ο λόγος που κάνει jaibreak το 95% των χρηστών είναι για να εγκαθιστά πειρατικές (άρα τζαμπέ) εφαρμογές. Όλα τα άλλα ατού, χρήσιμα και μη, είναι δικαιολογίες ή παράπλευρα κέρδη. Στο Android είναι ευκολότερη η εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών, κι αυτός είναι ένας ακόμα σημαντικότατος λόγος για τη διάδοσή του.
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Κατ' αρχάς το jailbreak γίνεται για να μπορούν οι χρήστες να έχουν πρόσβαση σε λειτουργίες και εφαρμογές που έχει απαγορεύσει η apple ή εφαρμογές που δεν υπάρχουν καν στο apple store όπως ifile, wifi sync, mywi κλπ. Πρόκειται για εφαρμογές που αφορούν σοβαρές λειτουργίες - ελλείψεις των συσκευών. Οι εφαρμογές του Cydia, του καταστήματος δηλαδή που βλέπεις μαζί με το apple store αν κάνεις jailbreak ΔΕΝ είναι όλες τσάμπα. Φυσικά με jailbreak μπορείς να βάλεις και σπασμένες εφαρμογές ενώ αίρονται οι ηλίθιοι περιορισμοί σε themes, ήχους κλπ. Ούτε αναφορά παράδοσης στα sms που στέλνεις δεν έχεις χωρίς jailbreak...

Το jailbreak είναι μια παράνομη διαδικασία που ακυρώνει την εγγύηση της συσκευής. Αν βέβαια κάνεις restore κανείς δεν θα καταλάβει αν έχει προηγηθεί jailbreak, το θέμα είναι αν θα σου δοθεί η δυνατότητα σε περίπτωση βλάβης. Επιπλέον, αυτό αποδεικνύει ότι η apple θα μπορούσε να το περιορίσει αλλά δεν το κάνει γιατί στηρίζεται κι αυτή στην δωρεάν μετάδοση s/w, ούτως ώστε να δημιουργείται συνεχώς μεγαλύτερη βάση χρηστών iσυσκευών. Συνεπώς τα περί κομμουνιστικών θεωριών πάνε περίπατο.

Σε android συσκευές μπορείς να κάνεις οτιδήποτε κάνεις σε iOS συσκευή με jailbreak, χωρίς όμως να κάνεις root δηλαδή την αντίστοιχη διαδικασία. Όσοι το κάνουν ασχολούνται κυρίως με την αλλαγή version του ίδιου του λειτουργικού και όχι με τις εφαρμογές. Πρακτικά δεν έχει κανένα νόημα να "σπάσεις" μια συσκευή android, δηλαδή να την κάνεις root.

...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Ούτε αναφορά παράδοσης στα sms που στέλνεις δεν έχεις χωρίς jailbreak...
:111:

:618:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Αυτά που έγραψες ισχύουν πράγματι, όχι όμως σε ευρεία κλίμακα.Είναι σαν να μου λες ότι ο μέσος χρήστης του internet θέλει υψηλές ταχύτητες για να κατεβάζει τις ενημερωμένες διανομές Linux και να κάνει live streaming από τον εργασιακό του χώρο. :114:

Το Jaibreak δεν είναι παράνομο, άσχετα αν ακυρώνει την εγγύηση (αν μπορέσει να αποδειχτεί). Η Apple μπορεί να σου αρνηθεί την υποστήριξη, δεν μπορεί όμως να σε κυνηγήσει δικαστικά.

Όταν γράφω για τζάμπα εφαρμογές, δεν εννοώ τις freeware, αλλά γνωστές εμπορικές εφαρμογές "σπασμένες". Η αρχική φιλοσοφία των δημιουργών του Cydia ήταν "αθώα". Μετά εξελίχτηκε σε app shop με apps επί πληρωμή.

Η Apple έχει τους γνωστούς περιορισμούς της και την κλειστή της αρχιτεκτονική (για μένα είναι θετικό) για να να μπορεί να ελέγχει καλύτερα τη συνεργασία hardware/software και για να περιορίσει φυσικά τα διαφυγόντα κέρδη μέσω πειρατικών εφαρμογών, μουσικής, βιβλίων και ταινιών.

Αν το jailbreak δεν προσέφερε τη δυνατότητα για εγκατάσταση πειρατικού software, θα ήταν δημοφιλές σε μία μικρή (ποσοστιαία) ομάδα "ψαγμένων" που γράφουν στα fora και ξημεροβραδιάζονται "σκαλίζοντας" το κινητό τους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αυτό που λέω είναι ότι το 99% των χρηστών iphone κάνουν jailbreak με κίνδυνο να χάσουν την εγγύηση προκειμένου να καλύψουν ελλείψεις του τηλεφώνου τους, ενώ στον ανταγωνισμό δεν είναι έτσι. Αυτό το μεταφράζει ο καθένας όπως θέλει. Η τακτική του να αφήνεις ένα παράθυρο ανοιχτό για τους "χάκερς" για να κερδίσεις διείσδυση στην αγορά είναι γνωστή και μη εξαιρετέα και την καθιέρωσε πρώτη η microsoft.

...
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Να ρωτήσω κάτι και εγώ.
Με το jailbreak δεν ξεκλειδώνει και από κάποια συγκεκριμένη εταιρία;
Αν δεν κάνω λάθος ένας ξάδερφος μου είχε φέρει ένα από την Αμερική που ήταν αγορασμένο με σύνδεση AT&T και το έκανε jailbreak για να το χρησιμοποιήσει εδώ με κάποια δική μας εταιρία.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Εγώ πάντως ούτε στο iphone ούτε στο ipad έκανα jailbrake.
Δεν βλέπω να μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό, άσε που οι εφαρμογές (πόσες θα χρειαστείς πια?) είναι πάμφθηνες.
Όσο κάνεις ένας καφές κοστίζουν 3 εφαρμογές κατά μέσο όρο...
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Να ρωτήσω κάτι και εγώ.
Με το jailbreak δεν ξεκλειδώνει και από κάποια συγκεκριμένη εταιρία;
Αν δεν κάνω λάθος ένας ξάδερφος μου είχε φέρει ένα από την Αμερική που ήταν αγορασμένο με σύνδεση AT&T και το έκανε jailbreak για να το χρησιμοποιήσει εδώ με κάποια δική μας εταιρία.
Ναι ισχύει!
Τώρα όμως και εκεί και εδώ πουλάνε "ανοιχτά" τα iphone.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Η κόρη μιας φίλης μου που σπουδάζει στην Τσεχία αγόρασε από εκεί το 4s και τα Χριστούγεννα που ήρθε για διακοπές εδώ, δοκίμασε να βάλει μια κάρτα από δική μας εταιρία αλλά δεν...
Έτσι μου είπαν και δεν το είδα.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Αν το πήρε μέσω προγράμματος κάποιας εταιρείας, τότε ναι είναι πολύ πιθανό. Επιδοτούν τη συσκευή προκειμένου να την έχουν πελάτισσα, οπότε λογικό να την κλειδώνουν.
Εγώ που αγόρασα την συσκευή, είναι ξεκλείδωτη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.900
Απάντηση: Τι κερδίζουμε με το jailbreak?

Ακόμα μια ερώτηση: ένα jailbroken ipad 2 μπορεί να ξανασυνδεθεί στο itunes? Το ρωτάω γιατί η κόρη μου συγχρονίζει όλη της τη μουσική από το itunes.

Aν αυτό δεν γίνεται, υπάρχει άλλος τρόπος?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.257
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top