Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
1679991368994.png

και κάτι άλλο πήρες γιατί εδώ είναι τιμές σύνορα Παπάγου
όχι οτι είναι φθηνά πλέον.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Να κρατήσετε τη ποιότητα και μετά τις τιμές, ο κόσμος σας γυρνά τη πλάτη επειδή πουλάτε σαβούρα, τις ελάχιστες φορές που παραγγέλνω σουβλάκι το τελευταίο καιρό, το μετανιώνω σχεδόν πάντα

Η ποιότητα στα σουβλατζίδικα είναι πράγματι απογοητευτική. Σχεδόν όλοι ψωνίζουν τη φτηνότερη κατηγορία κρεάτων. Σουβλάκια μηχανής και γύρους κατεψυγμένους που είναι μία μάζα άχρωμη, άγευστη, με χάλια υφή.

Η γεύση είναι παρόμοια από μαγαζί σε μαγαζί γιατί έχουν τις ίδιες φτηνές πρώτες ύλες. Κι όταν βρεθεί ο ένας στους 20 που πουλάει αυτό που θεωρούμε αξιοπρεπές νομίζουμε ότι βρήκαμε τον χαμένο θησαυρό.

Φυσικά και καταλαβαίνω ότι η καλύτερη ποιότητα θα μειώσει το περιθώριο κέρδους. Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από αλλού. Υπάρχουν κάποια είδη επιχειρήσεων που η προσφορά έχει υπερκαλύψει τη ζήτηση. Σουβλατζίδικα, καφετέριες, μπαρμπέρικα, νυχάδικα κλπ. Πολλοί συμπολίτες δανείζονται από 5 έως 30 χιλιάδες € και ανήκουν μία επιχείρηση της πλάκας, από αυτές που είναι της μόδας, χωρίς να έχουν σοβαρές γνώσεις για το αντικείμενο και σχεδόν καμία για το επιχειρείν. Έτσι κατακερματίζεται η αγορά με αποτέλεσμα πολλά μαγαζιά να δουλεύουν οριακά με χαμηλό ταβάνι υποψήφιων πελατών. Η παραμικρή αρνητική εξέλιξη θα τα κλείσει και θα φορτώσει με φέσια τους άμεσα εμπλεκόμενους συνεργάτες.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
View attachment 286331


και κάτι άλλο πήρες γιατί εδώ είναι τιμές σύνορα Παπάγου
όχι οτι είναι φθηνά πλέον.
Έχω κανένα λόγο να φουσκωσω τις τιμές και να πω ψέματα ή μας θεωρείς πλέμπα εμάς εδώ σακάτ και με κάνεις συγκρίσεις?
Ασε μας κουκλίτσα μου :lolsign:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
να ρχεσαι να τρως εδώ , είναι και συμμαθητής μου ο αβρααμ και ο αρχιντελιβεράς καθόταν πίσω μου στο λύκειο.
θα σε παένω και kudu για καφέ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
να ρχεσαι να τρως εδώ , είναι και συμμαθητής μου ο αβρααμ και ο αρχιντελιβεράς καθόταν πίσω μου στο λύκειο.
θα σε παένω και kudu για καφέ
Δεν ήξερα να ξενιτευτώ για να φαω ένα σουβλάκι... Και επειδή με αμφισβήτησες θα ανεβάσω τις τιμές από το φυλλάδιο του σουβλατζίδικου όταν πααίνω σπίτι.
Έψαξα στο νετ αλλά έχει παλιές τιμές.
Τεσπα, εκεί που τα πήρα με τη παραγγελία ήταν που με 18 ευρά η ποιότητα ήταν αποδεκτή, σε αυτές τις παράδες θα έπρεπε απλά να είναι κορυφαία.
Αμ το άλλο, πάω προψέ, περιχαρής στη κάβα που ψωνίζω να πάρω το αγαπημένο μου ουίσκι, από 50€ πήγε 66€, χωρίς πλάκα, τους έβρισα με το γάντι και έφυγα χωρίς να ψωνίσω, μά 16 ευρά πάν?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Δεν ήξερα να ξενιτευτώ για να φαω ένα σουβλάκι... Και επειδή με αμφισβήτησες θα ανεβάσω τις τιμές από το φυλλάδιο του σουβλατζίδικου όταν πααίνω σπίτι.
Έψαξα στο νετ αλλά έχει παλιές τιμές.
Τεσπα, εκεί που τα πήρα με τη παραγγελία ήταν που με 18 ευρά η ποιότητα ήταν αποδεκτή, σε αυτές τις παράδες θα έπρεπε απλά να είναι κορυφαία.
Αμ το άλλο, πάω προψέ, περιχαρής στη κάβα που ψωνίζω να πάρω το αγαπημένο μου ουίσκι, από 50€ πήγε 66€, χωρίς πλάκα, τους έβρισα με το γάντι και έφυγα χωρίς να ψωνίσω, μά 16 ευρά πάν?
Όλη η Ευρώπη το ίδιο πρόβλημα έχει. Αυξήθηκαν οι τιμές σε όλα και η μεγάλη πλειοψηφία που ήταν ήδη οριακά στα έσοδα/έξοδα αναγκάζεται να ρίξει τα στάνταρ της. Αυτοί που ήταν ήδη στον πάτο κόβουν εντελώς κάποιες κατηγορίες αγαθών.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Όλη η Ευρώπη το ίδιο πρόβλημα έχει. Αυξήθηκαν οι τιμές σε όλα και η μεγάλη πλειοψηφία που ήταν ήδη οριακά στα έσοδα/έξοδα αναγκάζεται να ρίξει τα στάνταρ της. Αυτοί που ήταν ήδη στον πάτο κόβουν εντελώς κάποιες κατηγορίες αγαθών.
Άλλο 8% πληθωρισμός, κι άλλο 32% αύξηση τιμής.

Έχουμε κλέφτες εδώ...

Γύρο έπαιρνα από ένα όντως καλό ταβερνάκι εδώ στη γειτονιά μου, χειροποίητο περιποιημένο νόστιμο, και αρκετά φτηνό, στα 8€ η μερίδα, καθότι μακριά από την πόλη, φτηνά ενοίκια στο χωριό και τέτοια.

Εν τω μεταξύ, έχει τόσο πολύ κίνηση αυτό το ταβερνάκι, που γίνεται το αδιαχώρητο κάθε σβκ, δε βρίσκεις να κάτσεις, και καθημερινά άμα δε πας μέχρι τις 9 το βράδυ, γύρο δε προλαβαίνεις, πάντα τελειώνουν όλα.

Ε λοιπόν ανέβασε κι αυτός τιμές.

Πήγε πάνω από 10€ η μια μερίδα γύρος, και με εκνεύρισε. Με κάνα δίευρο παραπάνω, τρώω tri-tip 500gr στο εβόρα. Άντε γεια.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Τι κάτι μωρέ, λες και δε ξέρεις ότι πήρε και μία μπάμιες! :biggrin:
Έχουν μωρέ τα σουβλατζίδικα μπάμιες? ή μήπως είσαι κρυφό μπάμιας και έχεις ανακαλύψει κάποιο?
Ομολόγα :biggrin:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Πήγε πάνω από 10€ η μια μερίδα γύρος, και με εκνεύρισε. Με κάνα δίευρο παραπάνω, τρώω tri-tip 500gr στο εβόρα. Και φορτίζω και τζάμπα! Άντε γεια.
Fixed.

Ευτυχώς, εδώ δεν έχουμε πρόβλημα με το σουβλάκι. Μεγάλο είναι, ποιοτικό είναι, φθηνό δεν το λες, αλλά η ποσότητα κι η ποιότητα το καθιστούν VFM - που λένε και στο χωριό μου.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Εχει και μπάμιες δικές του από το μπαξέ .
Τις καλύτερες, από φυτώριο τις μεγαλώνω, τις ποτίζω, τις λιπαίνω, τις λέω τραγουδάκια γιατί ως γνωστόν τα φυτά το νιώθουν και έχουν μια πχιο υγιή ανάπτυξη, φας τις μπαμιεσμ, ξεχάσεις το ονομα σου :biggrin:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top