Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Απορώ πως πίνετε εσπρεσσακι για πρώτο καφέ της ημέρας. Δε φτουραει... Εγώ θέλω καφέ που να μου βγάζει τρια με τέσσερα τσιγάρα...
Δεν πίνω άλλου είδους καφέ. Και δεν καπνίζω. :)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Γιατί ρε παιδιά;
Τι έχει το λεμονάκι;
Η έντονη όξινη γεύση σκεπάζει όλες τις άλλες γεύσεις. Και μουσκεύει/χαλάει την κρούστα σε ό,τι είναι ξεροψημένο.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Με πρόλαβες μωρό μου!:p
Μα τον εγκληματία...λεμόνι...λεμόνι????
Οχι κ εγκληματίας της γεύσης βρε χάρη!!:D
Εντάξει, νομίζω ότι λίγο λεμονάκι (ελεγχόμενα λίγο όντως!) στα ψητά σχάρας ή τηγανητά κλπ δίνει λίγο πιό ευχάριστη γεύση..
Εχω φάει κ χωρίς φυσικά, μόνο καλά αλατισμένα, αλλά το λεμονάκι το γουστάρω γενικώς..
[DOUBLEPOST=1550657976][/DOUBLEPOST]
Γιατί ρε παιδιά;
Τι έχει το λεμονάκι;
Πρόεδρε αν βάλεις λίγο λεμονάκι πχ, σε τηγανητό μπακαλιάρο που ούτως ή άλλως δεν μπορείς να προσθέσεις αλάτι βοηθά (θεωρώ) συνολικά στην καλύτερη γεύση..
Τώρα για την κρούστα που μουλιάζει που λέει ο "xfader" εντάξει αν δεν το παρακάνεις δεν χαλάνε..
Ασε που εγώ όταν ψήνω στα κάρβουνα ρίχνω πολλές φορές λίγο πριν τα βγάλω λίγο λεμόνι, κ έτσι εμπλουτίζεται η γεύση του κρέατος ή ψαριού κλπ, χωρίς να μαλακώνει την κρούστα!!;)
Αυτό το είχα δεί σε κάποιον γέρο κρητικό ψήστη ο οποίος το έκανε κ μου εξήγησε τον λόγο όταν τον ρώτησα..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
εγω απο μικρος ετρωγα σκετο λεμονι
βαζω και στην πιτσα....
σωστο οτι χαλαει γευσεις και μουλιαζει.......
αλλα δεν μπορω χωρις αυτο
Ούτε εγώ μπορώ χωρίς το λεμόνι..
Κ σε σούπες βάζω έξτρα (λεμονάτες φυσικά) όχι κοκκινιστές..
Αν δεν βάλεις πχ λίγο λεμόνι πάνω στα τηγανητά καλαμαράκια, θα σε χτυπήσει η τηγανίλα κατακούτελα..
Οτι κ αν χρησιμοποιείς στο τηγάνισμα με χαμηλό ιξώδες κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην λιγώσεις μετά από λίγο..
Ενώ με το λεμονάκι ισορροπεί η γεύση..
Το καλαμαράκι εκ φύσεως γλυκίζει ή είναι ουδέτερο στην γεύση..
Μόνο με το αλάτισμα κ αλεύρωμα δεν φτιάχνεις γεύση!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δε μιλάω για το λεμόνι γενικά.
Και εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα σε χόρτα αλλά και κάποιες σαλάτες. Όπως επίσης και τα διάφορα "λεμονάτα" φαγητά κατσαρόλας.
Το "έγκλημα" συντελείται όταν πέσει επάνω σε ψητά κρεατικά ή τηγανητά ψάρια.;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Οταν το κρέας της σχάρας είναι πολύ λιπαρό, λέγε με αρνίσια παϊδάκια, το λεμόνι κάνει σωστά τη δουλειά του.
Κατά τα άλλα ραπανάκια για την όρεξη.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εντάξει παιδιά ομολογουμένως υπάρχει υποκειμενικότητα (ελευθερία!;)) στην γεύση ξεχωριστά για τον καθένα, και αντικειμενικότητα στην υποστήριξη του γούστου του καθενός μας..:p:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οταν το κρέας της σχάρας είναι πολύ λιπαρό, λέγε με αρνίσια παϊδάκια, το λεμόνι κάνει σωστά τη δουλειά του.
Κατά τα άλλα ραπανάκια για την όρεξη.
Προφανώς ρε συ Μελίνα η κουβέντα βρίσκεται ανάμεσα στα ραπανάκια και την κολοκυθόπιτα...γούστα είναι αυτά.
Συμφωνώ πως κάπως πρέπει να "σπάει' η λιπίλα όταν είναι έντονη. Αλλά εκτός του λεμονιού ,λίγο τζατζικάκι ή μια χούμους κάνουν εξ΄ίσου καλή δουλειά , και για τα δικά μου γούστα καλύτερη.

Παρεμπιπτόντως ,τα κατσικίσια γίνονται σούπερ στη σχάρα και με πολύ λιγότερο λίπος.
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Στην προβατινα (που εχει λιπος) και στην μοσχαρισια, οπως επισης και στα φρεσκοτατα ψαρακια, λεμονι δεν ζυγωνει ουτε στα 5 μετρα !! Στο χοιρινο, αντε και στο κοτοπουλακι, ναι..... :drinks:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Εντάξει, εδώ δεν υπάρχει σωστό και λάθος, είναι απλά θέμα γούστου.
Εγώ δεν μπορώ να φάω ψάρι αν δεν έχει λεμόνι.
Το οποίο ρίχνω λίγο πριν το φάω κι έτσι ούτε χαλάει η τραγανότητα, δεν προλαβαίνει.
Τα κρεατικά μπορώ να τα φάω και χωρίς λεμόνι, αλλά μάλλον τα προτιμώ λεμονάτα.
Στα μακαρόνια όμως δεν βάζω λεμόνι. :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εδώ ο άλλος δεν βάζει ντομάτα στη φασολάδα και στις φακές...τι λέμε τώρα...

Πάντως η δική μου σχέση με το λεμόνι δεν ήταν ποτέ καλή, ποτέ δεν έβαζα καθόλου, ειδικά στο κρέας και τις σαλάτες.
Για κάποιο λόγο αυτο άλλαξε και γουστάρω ελάχιστο στo κρέας σχάρας και άφθονο στις σαλάτες.
Μη Ρωτάς τι άλλαξε, απλά πλέον το γουστάρω that's it.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Zizik's food law #001.
Στο κρέας και τα τηγανητά ψάρια δεν βάζουμε ποτέ λεμόνι. Εξαιρούνται προφανώς τα λεμονάτα.

Στα ψάρια σχάρας είναι ανεκτό λίγο καλά χτυπημένο λαδολέμονο. Άντε και στον πατσά/ποδάρια*.
Λατρεύω το λεμόνι στις χορτο/πρασινο/λαχανοσαλάτες και σε άλλες χρήσεις.

Zizik's food law #002.
Το ξίδι καταστρέφει τη γεύση των πάντων.

Μόνο μια υποψία balsamico είναι ανεκτή σε ελάχιστες πράσινες τροφές.
Το ξίδι είναι εξαιρετικό για τις καφετιέρες ή άλλα άλατα και μόνο γι' αυτή τη χρήση θα έπρεπε να πωλείται. :p Με νεκροκεφαλή επάνω, σαν τα υδροχλωρικά οξέα. :D

Zizik's food law #003.
Δεν βάζουμε ντομάτα στα όσπρια εκτός της φασολάδας. Τα κάνει όλα ίδια και γλυκά, μπλιάχ. :p

Τα όσπρια είναι θεϊκά. :)
Τρελλαίνομαι για ντομάτα σε σαλάτες (αν και είναι φρούτο) αλλά και σκέτη υπερσουπερχιονισμένη. Νυφίτσα.

Zizik's food law #004.
Οι τηγανητές πατάτες τρώγονται μόνο φρέσκες και μόνο απο πρόσφατα κομμένες πατάτες.

Δεν μπαίνουν μέσα σε πίτα καλέ. :o





Άλλα καθώς θα μου έρχονται. :D








*όχι πάντως σκορδοστούμπια, σκέτο σκόρδο ναι
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Αν πούμε για μπαχαρικά και καρυκεύματα;
Βάζετε στα κρεατικά ρίγανη, πιπέρι, μπούκοβο κ.λ.π.;
Αλάτι και πιπέρι (όλων των ειδών).
Αηδιάζω και αρνούμαι να πλησιάσω φαγητά με "μη πικάντικα/καυτερά" πρόσθετα. "Λουλουδάτα" κι έντονα μυρωδικά απαγορεύονται.
Ιδιαίτερη έχθρα έχω με την κανέλα. Η μυρωδιά και μόνο σάλτσας με κανέλα μου φέρνει αναγούλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Άσχετο:

Να απαγορευτεί δια νόμου το παντεσπάνι στις τούρτες.

Εχουν φτάσει να βάζουν στο μισό πάχος της τούρτας ψωμί ...σε ολα τα παιδικά πάρτυ που αναγκαστικά πάω λόγω μικρής κόρης τα ίδια χάλια.

>:(

Το μέγιστο που θα επιτρέπεται ειναι δυο χιλιοστά μέγιστο πάχος, και μόνο με γραπτή τεκμηρίωση πως ειναι απαραίτητο για την στατικότητα της τούρτας.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Κανονκά χρησιμοποιώ στα ψητά κρεατικά μόνο αλάτι (λευκό φυσικά!), πιπέρι, και ρίγανη..
Κ όχι πολύ μεγάλη ποσότητα (αλατιού) γιατί το αλάτι έχει την ιδιότητα να απορροφά την υγρασία κ έτσι θα στεγνώσει περισσότερο το κρέας..
Βασικά φτιάχνω ένα μείγμα από αλάτι,πιπέρι,ρίγανη κ αφού το βάλω σε ένα ταψάκι περνώ τα κρεατικά ελαφρά ακουμπώντας τα πάνω στο μίγμα.
Κάποιες φορές αναμιγνύω στο παραπάνω μίγμα κ ελάχιστο αποξηραμένο τριμμένο σε σκόνη δεντρολίβανο & θυμάρι..
Αλλά με τα χρόνια κ τα δεκάδες ψησίματα έμαθα την σωστή αναλογία, ώστε να γίνεται πιό πλούσια η γεύση χωρίς να υπερτερεί αισθητά κάποιο, ή να πικρίσει στο ελάχιστο..
Πολλές φορές ιδιαίτερα στα λευκά κρέατα (κοτόπουλο,χοιρινό) χρησιμοποιώ λίγο ξύσμα λεμονιού κατά την διαδικασία του ψησίματος, κ έτσι του δίνει ιδιαίτερη γεύση..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top