Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τα κεμπάπ του Θανάση είναι αφρός, δε φτουράνε.
Εντάξει αφρός ξε-αφρός ότι και να είναι 5 με πίτα είναι 5 με πίτα!
Κ ο θανάσης δεν τα κάνει κ πολύ μικρά..
Το καλό με τον θανάση βέβαια είναι ότι αν τα φάς όπως τα δίνει απλά, χωρίς πολλά πολλά μέσα δεν σε λιγώνουν ιδιαίτερα..
Κ εδώ είναι η παγίδα..
Ξεκινάς να φάς ένα κ φεύγεις με 3 για πλάκα!!
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εμείς λόγω του ότι κακοτρώμε τελευταίως :D στρώσαμε πλούσια τράπεζα σήμερον με τα κάτωθι..

Το κλασσικό φημισμένο σουφλέ (της!!!) με 4 τυριά, μπέϊκον κλπ. κλπ..
Πατάτες φούρνου..
Χόρτα (ραδίκια ήμερα)..
Κεφτέδες παραδοσιακοί..
Λουκάνικο χωριάτικο τρικαλινό με πράσο (τηγάνι όχι φούρνο!!;))
Κασεροπιτάκια χειροποίητα με φύλλο σφολιάτας & κασέρι μείγμα "Διβάνη-Τρίκαλα" & "Θυμέλη-Μυτιλήνη". (ΤΟP!!)
Κ ήπιαμε χύμα μαυροδάφνη από Αγ. Ορος σταλμένη, ροζέ ημίγλυκο από Σπάτα μεριά, κ Coca Cola Classic!!

:drinks:

DSC_00100 (109)_2048x1365.JPG
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Σωστός!!
Μέλι με καρύδια & αμύγδαλα ή φουντούκια τρώω κάθε ημέρα ανεξαιρέτως, αλλά το πρωί, πρίν φύγω για το γραφείο..
Με το γιαούρτι προτιμώ τα σουβλάκια ή τα κοψίδια στύλ γιαουρτλού:laugh::D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.968
Το πρωί Μπόμπη τρώω συνήθως τσουρέκι με γάλα και μέλι ή δημητριακά.
Το γιαούρτι πολύ θα ήθελα να το τρώω και εγώ με σουβλάκια αλλά συμβαίνει σπάνια.
Όχι πως δεν μου αρέσει το σουβλάκι αλλά στη περιοχή που μένω όλοι τα φτιάχνουν σαν σάπια, σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στα χρήματα που δίνω.
Βασικά και η πιτσαρία που παραγγέλνω χρόνια τη χάλασε και αυτή τη ποιότητα.
Δυστυχώς λίγοι επαγγελματίες σέβονται τα χρήματά μας....
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Οντως..!
Υπάρχουν λίγα "μαγαζιά" που μπορείς να φάς αντίστοιχη ποιότητα (σε σουβλάκια, πίτσα κλπ) με αυτή που μπορείς να μαγειρέψεις μόνος σου.
Δυστυχώς στους σημερινούς ρυθμούς που ζούμε στα αστικά κέντρα είναι αναγκαίο κακό η ύπαρξη των ταχυφαγείων..!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.968
Δεν υποκυπτω στο πειρασμό των ταχυφαγειων, τα ντουλάπια και το ψυγείο πάντα είναι γεμάτα , όρεξη για μαγείρεμα υπάρχει οπότε δεν τους έχω ανάγκη, αυτοί μας έχουν ανάγκη....
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.803
Όχι πως δεν μου αρέσει το σουβλάκι αλλά στη περιοχή που μένω όλοι τα φτιάχνουν σαν σάπια, σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στα χρήματα που δίνω.
Βασικά και η πιτσαρία που παραγγέλνω χρόνια τη χάλασε και αυτή τη ποιότητα.
Δυστυχώς λίγοι επαγγελματίες σέβονται τα χρήματά μας....
Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν αρκεί να λες "δεν μου αρέσει, δεν ξανα παραγγέλνω".
Πρέπει να μάθει ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού τον λόγο που δεν τον προτιμάς πλέον.
Προσωπικά δεν ντρέπομαι να κάνω κριτική σε ένα μαγαζί που θεωρώ ότι δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μου και δεν σέβεται τα λεφτά που του δίνω.
Επίσης δεν ντρέπομαι να κάνω υποδείξεις και παρατηρήσεις.
Μερικά από τα μαγαζιά που έχω απορρίψει, έτυχε και έκλεισαν και ήταν απολύτως φυσικό και αναμενόμενο.
Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνουν όρθια, διότι όπως δεν μου αρέσει εμένα, δεν αρέσει και σε πολλούς άλλους.
Άρα.........

Πρέπει να είμαστε ενεργοί πολίτες όπως λέει και ο τέτοιος, ο πως τον λένε.
Και όχι να κοιτάμε δυσαρεστημένοι αλλά ανενεργοί και παθητικοί.
Και στην τηλεόραση όταν βλέπω μια εκπομπή σαχλαμάρα ή κάποια εκπομπή αίσχος, δεν μου αρκεί το "αν δεν σ΄αρέσει άλλαξε κανάλι".
Όχι, αυτό δεν φτάνει. Διαμαρτύρεσαι κιόλας στο κανάλι.
Αν είναι πολλές οι διαμαρτυρίες μπορεί και να το λάβουν υπ΄όψιν και να διορθωθούν.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.968
Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν αρκεί να λες "δεν μου αρέσει, δεν ξανα παραγγέλνω".
Πρέπει να μάθει ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού τον λόγο που δεν τον προτιμάς πλέον.
Προσωπικά δεν ντρέπομαι να κάνω κριτική σε ένα μαγαζί που θεωρώ ότι δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μου και δεν σέβεται τα λεφτά που του δίνω.
Επίσης δεν ντρέπομαι να κάνω υποδείξεις και παρατηρήσεις.
Μερικά από τα μαγαζιά που έχω απορρίψει, έτυχε και έκλεισαν και ήταν απολύτως φυσικό και αναμενόμενο.
Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνουν όρθια, διότι όπως δεν μου αρέσει εμένα, δεν αρέσει και σε πολλούς άλλους.
Άρα.........

Πρέπει να είμαστε ενεργοί πολίτες όπως λέει και ο τέτοιος, ο πως τον λένε.
Και όχι να κοιτάμε δυσαρεστημένοι αλλά ανενεργοί και παθητικοί.
Και στην τηλεόραση όταν βλέπω μια εκπομπή σαχλαμάρα ή κάποια εκπομπή αίσχος, δεν μου αρκεί το "αν δεν σ΄αρέσει άλλαξε κανάλι".
Όχι, αυτό δεν φτάνει. Διαμαρτύρεσαι κιόλας στο κανάλι.
Αν είναι πολλές οι διαμαρτυρίες μπορεί και να το λάβουν υπ΄όψιν και να διορθωθούν.
Ναι σε όλα!!
Το έχω κάνει, θα το ξανά κάνω.
Κάποιοι έδειξαν κατανόηση, κάποιοι κάναν πως δεν καταλαβαίνουν.
Η πιτσαρία που αναφέρω πιο πάνω μετά από παρατήρηση συμμορφωθηκε αλλα τη ξανα χάλασε τη ποιότητα.
Λειτουργικά έξοδα ο λόγος, άρα φθηνή ποιότητα υλικών, φτάνει η λαδίλα από το λιωμένο τυρί και παπαριαζει μέχρι και το κουτί.
Η ποιότητα των υλικών πέφτει και η τιμή της πίτσας μένει σταθερή, σε κάποιες περιπτώσεις ανεβαίνει κιόλας....
Δεν μπορώ να τσακωνομαι συνέχεια, απλά δεν ξανά παραγγέλνω.
Κακά τα ψέματα, τον καταναλωτή γενικά μπορείς να τον κοροϊδέψεις, στη ποιότητα της γεύσεις όμως, ποτέ!!
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ετσι μεσοβδόμαδα που είναι, και για να αντέξουμε (δύσκολο!!!) μέχρι το σαβ/κο που έρχεται είπαμε να φτιάξουμε μία special τυρόπιτα η οποία έχει χωριάτικο φύλλο (6 φύλλα κάτω & 6 πάνω) όχι το πολύ χοντρό..
Φυσικά φέτα σκληρή & μαλακή καλαβρύτων ανάμεικτη με λίγη κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας κ τα "υπόλοιπα", με μία καθαρά μακεδονίτικη συνταγή (καλής φίλης) την οποία ακολουθούμε πιστά εδώ και πολλά χρόνια με μεγάλη επιτυχία ώς αποτέλεσμα σας πληροφορώ..;)

Ιδού η προετοιμασία..

DSC02955_2048x1365.JPG


Ιδού το ψήσιμο..

DSC02958_2048x1365.JPG


Και ιδού η σφαγή του Δράμαλη!!:D

DSC02966_2048x1365.JPG


DSC02967_2048x1365.JPG
 



Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
Εχθές είχαμε ψητό μοσχάρι με αλατισμένες βραστές πατάτες,πράσινα τρυφερά φασολάκια σωταρισμενα με κομματάκια από ωμο schinken και κρεμμυδάκι συνοδευόμενα με Cumberland Sauce.

Φωτογραφία καμμία.Επεσε στη μάχη του Δράμαλη...:D

( πολύ μου αρέσει η έκφραση!)
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εχθές είχαμε ψητό μοσχάρι με αλατισμένες βραστές πατάτες,πράσινα τρυφερά φασολάκια σωταρισμενα με κομματάκια από ωμο schinken και κρεμμυδάκι συνοδευόμενα με Cumberland Sauce.

Φωτογραφία καμμία.Επεσε στη μάχη του Δράμαλη...:D

( πολύ μου αρέσει η έκφραση!)
Αμάν..!
Τύφλα να έχει ο Μαμαλάκης μπροστά στην περιγραφή σου!!:geek:
Ευτυχώς σήμερα είναι τσικνοπέμπτη.. να "τσιμπήσουμε" κ εμείς κάτι!!;)
Ειδικά για σήμερα θα χρησιμοποιήσουμε "ειδικά" μαχαιροπήρουνα από το Πυροσβεστικό Σώμα τα οποία δεν ανάβουν με τίποτα!!!:roflmao:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top