Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;






Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
πινακας ζωγραφικης !!!
(διακρινω νουντλς? εξαιρετικη επιλογη με δυσκολια κραταω τα σαλια μου)
Ευχαριστω!Μου αρέσουν τα πολύχρωμα „πιάτα“!

Είναι τα mie Noodles με Κάσιους,λαχανικά και φιλέτο γαλοπούλας.
Άλλες φορές τα εμπλουτίζω και με φρουτα όπως μάνγκο η ροδάκινο κομπόστα.
C4BEF919-FD17-4B14-AA77-10E5B38B3F8B.jpeg

Ενώ είμαι παμφάγο, τα ρεβύθια δεν μπορώ να τα φάω με ευχαρίστηση.... Ίσως το πιο άνοστο φαΐ...
Υπάρχει ένα μυστικο με τα ρεβυθια: Τους δίνεις εσυ τη γεύση που σου αρέσει με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις σαν δεύτερη γεύση.

Για τους Βεγκι Vegetarians θεωρείται και άριστο υποκατάστατο του κρέατος!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
ειμαι σιγουρος οτι γευστικα προκεται για "τριπ", οσο και κατα τη διαρκεια της διμιουργιας .. excellent!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Ενώ είμαι παμφάγο, τα ρεβύθια δεν μπορώ να τα φάω με ευχαρίστηση.... Ίσως το πιο άνοστο φαΐ...
. . . δοκίμασέ τα στον φούρνο με δενδρολίβανο αλάτι και πιπέρι , ίσως έτσι σου αρέσουν
 



Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Φετουλα ψητή με ρηγανι κ λαδακι,στη θράκα στο τζάκι,με συνοδεία από κρασάκι
Σκέτη την κάνεις; Εγώ βάζω λίγο λάδι μέσα στο οποίο έχω λιώσει 3 καυτερές πιπερίτσες από τον κήπο μου και από πάνω βάζω μια φέτα ντομάτα με ελάχιστη ρίγανη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.901
Reaction score
3.696
Ενώ είμαι παμφάγο, τα ρεβύθια δεν μπορώ να τα φάω με ευχαρίστηση.... Ίσως το πιο άνοστο φαΐ...
Λεμονάτα, κοκκινιστά, φαλάφελ; Δεν μπορεί να μην σου αρέσουν σε καμία εκδοχή τους :)
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η μπεθερά μόνο με κριθαράκι τα κάνει....ΑΝΟΣΤΑ σου λέω...
Βράσε λίγα ρεβίθια και σουρωσε τα , ζεματισε σπανάκι, στυψε το να φύγουν τα νερά και τσιγαρισε το με λίγο κρεμμύδι, σβηστο με λίγο κρασάκι και μετά όλα μαζί σε ένα ταψί με λίγο χυμό ντομάτας, η φρέσκια τριμμένη αν είναι η εποχή, πρόσθεσε αλάτι, λίγο μαύρο πιπέρι και αρκετό κόκκινο και ψηστα για κανένα 20λεπτο.
Αν θες λίγη παραπάνω ένταση, βάλε και λίγο κύμινο.
Με ευχαριστείς μέτα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
- θέλω να τηγανίσω αρνίσια συκωταριά ( θα συνοδευθεί με επίσης τηγανητά μανιτάρια και μπασμάτι ) . . . αλευρώνω ή όχι ( θα ήθελα όχι ) . . . κανένα άλλο tip ?

- ευχαριστώ
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
- θέλω να τηγανίσω αρνίσια συκωταριά ( θα συνοδευθεί με επίσης τηγανητά μανιτάρια και μπασμάτι ) . . . αλευρώνω ή όχι ( θα ήθελα όχι ) . . . κανένα άλλο tip ?

- ευχαριστώ
Όχι, αν είναι μεγάλη ζεμάτισέ την πρώτα, το λεμόνι στο σβήσιμο.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Βράσε λίγα ρεβίθια και σουρωσε τα , ζεματισε σπανάκι, στυψε το να φύγουν τα νερά και τσιγαρισε το με λίγο κρεμμύδι, σβηστο με λίγο κρασάκι και μετά όλα μαζί σε ένα ταψί με λίγο χυμό ντομάτας, η φρέσκια τριμμένη αν είναι η εποχή, πρόσθεσε αλάτι, λίγο μαύρο πιπέρι και αρκετό κόκκινο και ψηστα για κανένα 20λεπτο.
Αν θες λίγη παραπάνω ένταση, βάλε και λίγο κύμινο.
Με ευχαριστείς μέτα.
Πολλές άγνωστες λέξεις σύντροφε... Να ρίξω κάνα δυο κιλά προβατίνα στη σχάρα καλύτερα?
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top