Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
IMG_20200328_170046.jpg


Μετά θα μπει το αρνάκι που με έστειλε (για πρώτη φορά στη ζωή μου ψώνισα κρέας και λαχανικά*) να αγοράσω.
Και μου την είπε οτι πήρα πολύ, ενώ δεν ξέρω ούτε πόσο να πάρω στις ταβέρνες. :rolleyes:

Καλά που ήρθε η Κορόνα και τρώμε μαγειρευτά πάνω απο μια φορά το μήνα. :biggrin:



*εκτός απο σφραγισμένες πλυμένες Φρεσκούλικες που τις ταράζω. S/M πάω απο μικρός και ξέρω πολύ περισσότερα απ' αυτήνανε. :p
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Μετά θα μπει το αρνάκι που με έστειλε (για πρώτη φορά στη ζωή μου ψώνισα κρέας και λαχανικά*) να αγοράσω.
Και μου την είπε οτι πήρα πολύ,
Το αρνί ποτέ δεν είναι πολύ.
Ακόμα και να περισσέψει το κάνουμε φρικασέ.
Με αυγολέμονο.
Αλλιώς δεν είναι φρικασέ.
Alla kreatosoupa.
Me xorta.








Υ.Γ. Τελικά ποιο τροφοδοτικό na dialeksw;
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Είναι μια καλή ευκαιρία τώρα να ξεκινήσετε καλλιέργεια προζυμιού στο σπίτι ( google sourdough starter oi asxetoi :tongue: ).

2291CD95-69F1-4786-94BF-9871016EB503_1_201_a.jpeg


Αύριο έχει πάπια. Κάθε καλή δοκιμασμένη συνταγή ευπρόσδεκτη.
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Αύριο έχει πάπια. Κάθε καλή δοκιμασμένη συνταγή ευπρόσδεκτη.
Εδώ ό,τι πιό εύχρηστο για ερασιτέχνες. Μετά θα πρέπει να μπλέξεις με forum για μάγειρες, τα μισά υλικά και σκεύη δεν παίζει να τα έχεις σπίτι..

Τα Χριστούγεννα έκανα κάτι παρόμοιο (όντως έχει διαφορά να ξεκινάς με κρύο τηγάνι), και με τελειώμα 10 λεπτά στο φούρνο (αέρα στους 180°C) σε περίπου μισή ώρα είχα 2 ωραιότατα στήθη (της πάπιας όχι τα δικά μου),
Αντί για πορτοκάλι έβαλα μανταρίνι, αυτό δεν ήταν, για εμένα, και τόσο καλό. Θέλει πορτοκάλι για να σπάει την λιπαρότητα.
 







xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Με πατάτες, χωρίς τζατζίκι; Μπλιάχ. :p
Συνήθως βάζω μόνο κρεμμύδι και πάπρικα. Τη ντομάτα την έβγαλα, μπήκε από λάθος. Τζατζίκι ποτέ γιατί έχει έντονη γεύση και ζουμιά.

Οι πατάτες επιλέχθηκαν για μην πάρω έξτρα μερίδα.

Άλεξ, από πού παραγγέλνεις;
Είμαι Νέα Μάκρη. :biggrin:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top