Τι προσόντα χρειάζονται, για να γίνεις κριτής καλωδίων ρεύματος…


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Με αφορμή, το τυφλό-κουφό τεστ που έγινε τελευταία, μετά από την αμφισβήτηση που δεχτήκαμε. Θέλω να θέσω ένα ερώτημα στους θαμώνες του Club.
Τι προσόντα πρέπει να έχει κάποιος, για πιστοποίηση διαφορών καλωδίων.
Θέλω να επικεντρωθείτε αυστηρά στα καλώδια ρεύματος.
Παρακαλώ, να υπάρχει η ανάλογη σοβαρότητα. Το θέμα είναι μη καπνίζων.

Να έχει άριστα 10 στο ντικτε.
Να είναι ηχολήπτης.
Να είναι καλός μουσικός.
Ηλεκτρολόγος - Μηχανολόγος του Πολυτεχνείου.
Reviewer σε ξένα πιασιάρικα έντυπα.
Ή ...
Ακούω γνώμες…
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Τι προσόντα χρειάζονται, για να γίνεις κριτής καλωδίων ρεύματος…

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά καμμιά απ' τις πέντε επιλογές που έβαλες δεν είναι η κυρίαρχη.
Το βασικώτερο προτέρημα για να έχεις άποψη επί καλωδίων ρεύματος, είναι να υπάρχουν ευρά, ικανά ώστε να έχεις στη διάθεσή σου μια μπαγκαζιέρα γεμάτη με αντίστοιχα καλώδια.
Τότε, ακόμα κι' αν κλαις το ποσό της εκταμίευσης, μπορείς να βγάλεις τα σπασμένα (τα λεγόμενα ανταποδοτικά ωφέλη :137: ), να ξηγηθείς δηλαδής pullmour, ώστε να καταλάβουν οι λοιποί καταλαχιάρηδες τι εστί βερύκκοκο.

Συγνώμη για την κριτική,

Δημήτρης
:119:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Re: Απάντηση: Τι προσόντα χρειάζονται, για να γίνεις κριτής καλωδίων ρεύματος…

Συγνώμη για την κριτική,

Δημήτρης
:119:
Συγχωρεμένος τέκνο μου.:123:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Νομιζω οτι το κριτηριο για να αγορασεις ενα καλωδιο ρευματος ειναι αν σου κανει ηχητικα.

Σου αρεσει αυτο που ακους (ακομα και αν ειναι λαθος)? Το παιρνεις.
Δεν σου αρεσει αυτο που ακους η εχεις αμφιβολιες? Δεν το παιρνεις.

Απλα πραγματα. Δικα σου ειναι τα λεφτα, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Καλημερα!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Να έχει άριστα 10 στο ντικτε.
Να είναι ηχολήπτης.
Να είναι καλός μουσικός.
Ηλεκτρολόγος - Μηχανολόγος του Πολυτεχνείου.
Reviewer σε ξένα πιασιάρικα έντυπα.
Ή ...
Τιποτα απο τα παραπανω.
Αρκει να ειναι μελος του ΚΚΕ
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
207
Να έχει καλή όραση για να βλέπει ποιο καλώδιο παίζει.

Στο Double-Blind test που έγινε πρόσφατα σε φιλικό σπίτι, κανένας δεν μπορούσε να αντιληφθεί διαφορές όταν οι αλλαγές γινόντουσαν on-the-fly. Εφόσον δεν αλλάζει η ροη της μουσκής, η τονικότητα και η απόκριση συχνότητας /φάσης δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθούμε πλέον με αυτό το θέμα. Για μένα το θέμα έχει λήξει αλλά μου αρέσει να ακούω απόψεις γιατί τις βρίσκω διασκεδαστικές.

Με απασχολέι μόνο το θέμα της ποιότητας κατασκευής των καλωδίων και η ασφάλεια που μας παρέχουν. Θα προτιμούσα να αγόραζα καλώδια ρεύματος με πιστοποιήσεις ασφαλείας.
Πείτε μου ποιος κατασκευαστής high-end καλωδίων συνοδεύει τα καλώδια με πιστοποιητικά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Να σου πω εγώ τι χρειάζεται. Πρώτ’ απ’ όλα χρειάζεται να έχει «ανοιχτά αυτιά». Μάλιστα, αν ακούει τουλάχιστον μέχρι 32KHz, ακόμα καλύτερα. Δεύτερον, να έχει πικάπ, ώστε να ακούει «βινύλιο», διότι ως γνωστόν το «βινύλιο» έχει «τεράστια δυναμικά». Τρίτον, χρειάζεται να έχει τραβήξει «ξεχωριστή γραμμή» από τον πίνακα, ώστε να μη παρεμβάλλονται πλυντήρια, μίξερ, μπλέντερ, υγραντές πούρων και άλλα ποταπά. Ή θα έχεις υγραντή πούρων, ή θα ακούς Γρηγοριανό μέλος σωστά. Είναι θέμα επιλογής ρε παιδί μου, κατάλαβες;

Μάλιστα, αν η «γραμμή» είναι τραβηγμένη κατ’ ευθείαν από το μετρητή, ακόμα καλύτερα. Τότε καταλαβαίνεις πραγματικά αν αυτές που άδουν Γρηγοριανό μέλος είναι πραγματικά παρθένες, ή το παίζουν όσιες μαρίες για την ανάγκη της στιγμής. Βέβαια, αντί για «γραμμή» κατ’ ευθείαν από το μετρητή, μπορεί κανείς να «τραβήξει γραμμή» κατ’ ευθείαν από το στύλο, πριν το μετρητή, ώστε να μη χρεώνεται, αλλά τότε δεν έχει πλάκα. Αν είσαι «χομπίστας» τζαμπέ δε λέει, δεν είσαι «χομπίστας» αλλά τζαμπατζόβλαχος. Άσε δηλαδή που αν σε πάρει χαμπάρι η ΔΕΗ, θα σε τυλίξει σε μια κόλα χαρτί και θα γίνεις ρόμπα στο διεθνές χαϊεντοσκυλολόι. Τέλος, υπάρχει πάντα και η οψιόν να αφαιρέσεις την ασφάλεια, διότι ως γνωστόν η ασφάλεια αφαιρεί «δυναμικά». Έτσι, αφαιρώντας την αφαίρεση, προσθέτεις «δυναμικά». Καλά το υποψιαζόμουν, το high end είναι σαν την Άλγεβρα της Β' Γυμνασίου. Αν δεν του πάρεις τον αέρα από μικρός, σε καταδυναστεύει για όλη σου τη ζωή...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Πείτε μου ποιος κατασκευαστής high-end καλωδίων συνοδεύει τα καλώδια με πιστοποιητικά.
H SUPRA με θωρακισμενο καλωδιο και πιστοποιησεις ... αλλα με μονο 8 ευρω το μετρο, και παλι ακριβο σε σχεση με καποια αλλα εξισου καλα η καλυτερα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Για να γινεις κριτης?.............εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.................εεεε......μηπως να τον εχεις πανω απο 20 ποντους (τσαλακωμενο εννοειται)???????
 


Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
...
Με απασχολέι μόνο το θέμα της ποιότητας κατασκευής των καλωδίων και η ασφάλεια που μας παρέχουν. Θα προτιμούσα να αγόραζα καλώδια ρεύματος με πιστοποιήσεις ασφαλείας.
Πείτε μου ποιος κατασκευαστής high-end καλωδίων συνοδεύει τα καλώδια με πιστοποιητικά.
Πιστοποιήσεις από ποιόν, τι ακριβώς να πιστοποιείται, με βάση ποιό πρότυπο (standard) και για το συγκεκριμένο καλώδιο ή type approval?

Έχουν δεί πολλά τα μάτια μου - μη παραμυθιάζεστε...
:112:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
207
Πιστοποιήσεις από ποιόν, τι ακριβώς να πιστοποιείται, με βάση ποιό πρότυπο (standard) και για το συγκεκριμένο καλώδιο ή type approval?

Έχουν δεί πολλά τα μάτια μου - μη παραμυθιάζεστε...
:112:
UL 60601-1
CAN/CSA 60601-1
NEMA
UL 817 and CAN/CSA C22.2 no 21;
UL 498 and CAN/CSA C22.2 no 42.

απλώς ανέφερα κάποια από αυτά που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία καθώς και κάποια άλλα που αφορούν τα γνωστα hospital grade standards με πολύ αυστηρά κριτήρια στο θέμα της καταστολής θορύβων τύπου EMI/RFI.

Αυτά βέβαια είναι εντελώς άγνωστα στους κατασκευαστές καλωδίων για στερεοφωνικά υπερ-υψηλής πιστότητας

:141:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
H SUPRA με θωρακισμενο καλωδιο και πιστοποιησεις ... αλλα με μονο 8 ευρω το μετρο, και παλι ακριβο σε σχεση με καποια αλλα εξισου καλα η καλυτερα.

τα SUPRA παραμορφωνουν τις αψηλες συχνοτητες
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
207
τα SUPRA παραμορφωνουν τις αψηλες συχνοτητες
Να τους βάλεις αυτά τα ματζούνια που μας έδωσαν στην παρουσίαση της AMR. Ξέρεις ποια εννοώ, τα ξύλινα μπισκότα της AMR με τις δυο αντιδιαμετρικές τρυπουλες και τις δύο γυάλινες μπίλιες στο κέντρο.
Θυμάμαι τη διαφορά που ακούσαμε όταν ο κ. Thorsten Loesh τα έβγαλε από τα μηχανήματα και από τα ηχεία.

Κυκλοφορούν και κάποια ξύλινα χελωνάκια άλλης εταιρείας, μάλλον από Αφρική, αλλά δεν τα έχω ακούσει ακόμα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
[QUOTEτα SUPRA παραμορφωνουν τις αψηλες συχνοτητες][/QUOTE]

Στο ρευμα;

Θα τα στειλω σε ενα πλαστικο χειρουργο να τα σιαξει.

Η μηπως να τα περασω με χυμο μουσταλευριας που καθαριζει τις ψηλες;
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
207
Τα πολύπριζα τα σούπρα παίζουν καλύτερα όταν είναι όρθια γιατί φεύγουν τα γρέζια από τον ήχο. Το δικό μου είναι πάντα όρθιο γιατί του έχω βάλει και ακτίνες ποδηλάτου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.607
Reaction score
126.462
Τι προσόντα χρειάζονται, για να γίνεις κριτής καλωδίων ρεύματος...
Λοιπόν, κάτσε να σου απαντήσω εγώ καρδιά μου, γιατί άκρη δε θα βγάλεις με δαύτους....:136:

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μπορείς να βάλεις το καλώδιο στη μπρίζα. Γι'αυτό ρε γεμίσαμε κριτές καλωδίων, όλοι μπορούν να το χώσουν! :114:

Άπαξ και το χώσεις, μετά ακολουθεί τσιγάρο. :131: εεεε, συμπεράσματα εννοώ. Έχει λοιπόν ο ευτυχής κάτοχος αυτό που λέμε "άποψη". :138:

Ξέρεις τι λένε για την "άποψη", ε? :143::135::143::135:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.797
Μηνύματα
2.876.328
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top