Τι ρολόι φοράς;

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.792
Και αυτό με τη μπαταρία είναι ένα σοβαρό θέμα, το galaxy watch 3 που είχα έβγαζε 6+ μέρες. Όσο πάει μειώνεται βλέπω...
Παντως και εγώ σαν smart ρολόι δεν είχα παράπονο, εκτός από κάτι χαζά όπως η αριθμομηχανή.
Για να κάνω πράξεις στο πληκτρολόγιο της οθόνης θα έπρεπε να έχω τα δάχτυλα του παπαστρούμφ :roflmao:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Όσο πιο smart είναι ένα ρολόι τόσο πιο γρήγορα τελειώνει η μπαταρία. Εφαρμογές, NFC, κλήσεις, συνεχής αλληλεπίδραση με το κινητό, ισχυρή CPU, έγχρωμη ευανάγνωστη οθόνη. Το Apple Watch που αντικειμενικά είναι το πιο ολοκληρωμένο smartwatch βγάζει το πολύ 1,5 μέρα.

Έχω περάσει από διάφορα απλά dumbwatches, Huawei, Xiaomi, Amazfit, Fitbit με σχετικά μεγάλη αυτονομία. Εντυπωσιακά στην αρχή και μετά από μία βδομάδα στο συρτάρι...

Αφήνω το ότι όποιος βλέπει το ρολόι ως κόσμημα, όπως εγώ, ξενερώνει με τα smartwatches στο χέρι του.

Υ.Γ. Όπως έχουμε ξαναγράψει κι ανέφερε κι ο Χρήστος πιο πάνω, τα apps στα smartwatches είναι εντελώς άβολα. Το δάχτυλό μου είναι όσο όλη η οθόνη και η όραση πλέον δεν βοηθάει. :biggrin:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.279
Περιέργως, δεν έχω πατήσει ούτε μία φορά λάθος νούμερο στον κωδικό ξεκλειδώματος, παρά το ότι όντως είναι μικρή η οθόνη για πληκτρολόγιο.

Ανετως διαβάζω τα email μου, και μηνύματα στο messenger, viber, κλπ, και καναδυο φορές απάντησα κιόλας απ' το ρολόι.

Προσωπικά το βρίσκω θαυμάσιο και εξαιρετικά εύχρηστο, και δεν βλέπω να ξαναφοραω άλλα ρολόγια παλαιάς κοπής.

Και πολύ γουστάρω που αλλάζω πρόσοψη όποτε θέλω.


Πχ στο παρακάτω μήνυμα που μόλις ήρθε, τα διαβάζω όλα ανετως:


PXL_20220920_142820623.jpg


Το ότι δε χρειάζεται να ασχοληθώ με το κινητό μου, για να δω το μήνυμα, είναι αξία ανεκτίμητη. 8-)
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Περιέργως, δεν έχω πατήσει ούτε μία φορά λάθος νούμερο στον κωδικό ξεκλειδώματος, παρά το ότι όντως είναι μικρή η οθόνη για πληκτρολόγιο.

Ανετως διαβάζω τα email μου, και μηνύματα στο messenger, viber, κλπ, και καναδυο φορές απάντησα κιόλας απ' το ρολόι.

Προσωπικά το βρίσκω θαυμάσιο και εξαιρετικά εύχρηστο, και δεν βλέπω να ξαναφοραω άλλα ρολόγια παλαιάς κοπής.

Και πολύ γουστάρω που αλλάζω πρόσοψη όποτε θέλω.


Πχ στο παρακάτω μήνυμα που μόλις ήρθε, τα διαβάζω όλα ανετως:


View attachment 264026

Το ότι δε χρειάζεται να ασχοληθώ με το κινητό μου, για να δω το μήνυμα, είναι άξια ανεκτίμητη. 8-)
Το παραπάνω μήνυμα και σε γιγαντο-οθόνη να είχε έρθει θα έκανα ότι δεν το βλέπω. :biggrin:
 


Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Όσο πιο smart είναι ένα ρολόι τόσο πιο γρήγορα τελειώνει η μπαταρία. Εφαρμογές, NFC, κλήσεις, συνεχής αλληλεπίδραση με το κινητό, ισχυρή CPU, έγχρωμη ευανάγνωστη οθόνη. Το Apple Watch που αντικειμενικά είναι το πιο ολοκληρωμένο smartwatch βγάζει το πολύ 1,5 μέρα.

Έχω περάσει από διάφορα απλά dumbwatches, Huawei, Xiaomi, Amazfit, Fitbit με σχετικά μεγάλη αυτονομία. Εντυπωσιακά στην αρχή και μετά από μία βδομάδα στο συρτάρι...

Αφήνω το ότι όποιος βλέπει το ρολόι ως κόσμημα, όπως εγώ, ξενερώνει με τα smartwatches στο χέρι του.

Υ.Γ. Όπως έχουμε ξαναγράψει κι ανέφερε κι ο Χρήστος πιο πάνω, τα apps στα smartwatches είναι εντελώς άβολα. Το δάχτυλό μου είναι όσο όλη η οθόνη και η όραση πλέον δεν βοηθάει. :biggrin:
Νομίζω το Garmin Epix 2 που αντέχει 6 μέρες χάνεις πολύ λίγο σε αλληλεπίδραση, εφαρμογές κλπ που λες. Και η οθόνη είναι εξίσου καλή και μεγαλύτερη.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Νομίζω το Garmin Epix 2 που αντέχει 6 μέρες χάνεις πολύ λίγο σε αλληλεπίδραση, εφαρμογές κλπ που λες. Και η οθόνη είναι εξίσου καλή και μεγαλύτερη.
Ναι, είναι από τα κορυφαία αλλά ξεφεύγει στην τιμή για συσκευή που λόγω εξέλιξης θέλει "συχνή" αλλαγή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.792
Το garmin fenix 6 pro που έχω τελευταία βγάζει πάνω από 15 μέρες η μπαταρία του.
Όλα τα έχω ανοιχτά , εκτός από το οξυμετρο το οποίο καταναλώνει πολύ ενέργεια.
Επειδή η εταιρία στοχεύει στο αθλητικό κομμάτι δεν έχει oled οθόνη, και φανταχτερά μπιχλιμπιδια.
Στο χέρι μοιάζει αρκετά με κανονικό ρολόι, περισσότερο με ρολόι περιπέτειας θα έλεγα.
Η ποιότητα κατασκευής είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, τα κουμπιά είναι πολύ εργονομικά με ωραία σφιχτή και κλικι αίσθηση.
Μέχρι στιγμής έχει περάσει από πολύ σκληρή χρήση, καταδύσεις, λάσπες, χτυπήματα σε βράχια, πόρτες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς και δεν δείχνει σημάδια κόπωσης.
Σαν fitness κουμπώνει άμεσα με δορυφόρους και όσες δοκιμές του έχω κάνει δεν χάνει ούτε μέτρο από τις χιλιομετρικες αποστάσεις, πολύ σημαντικό ότι δεν ζεσταίνεται όσο λειτουργεί το gps, αλλά ρολόγια, συμπεριλαμβανομένου του galaxy watch σηκωναν θερμοκρασία και ίδρωνε επιπλέον στη εφαρμογή του καρπού.
Πάντα ως εταιρία πίστευα πως είναι πολύ υπερεκτημιμένη η garmin, ζώντας όμως εδώ και πολύ καιρό στο δικό της οικοσύστημα έχοντας υπολογιστή ποδηλάτου και έπειτα ρολόι, θα τολμήσω να πω ότι τα προϊόντα της αξίζουν όλες τις παράδες που ζητάει.
Επίσης πολύ σημαντική και η τεχνική υποστήριξη, από πρόσφατη εμπειρία με αστοχία ενός garmin φακού η αντικατάσταση έγινε άμεσα χωρίς μα και μου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.792
Σήμερα φόραγα το αγαπημένο casio, είδα εψές ότι έπεσε αρκετά η μπαταρία και το έβγαλα στον ήλιο να φορτίσει, παρόλα αυτά δεν έφτασε στο full
IMG_20220920_213530.jpg


Το συγκεκριμένο λέγεται rangeman gw9400, έχει στα σωθικά του 2 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που σύμφωνα με τη casio έχουν ζωή πάνω από 25 χρόνια.
Φορτίζουν από ηλιακό πάνελ στη πρόσοψη, τεχνολογία που έχει εφαρμόσει η εταιρία εδώ και 10 χρόνια. Στη κατοχή μου είναι αρκετά χρόνια (κάπου στα 8 χρόνια) το ρολόι είναι τανκ κυριολεκτικά!!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.792
Ναι είναι μικρά, είναι όμως πολύ ευανάγνωστο το πάνελ υπό όλες τις συνθήκες.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.792
Τι πρέπει να καταλάβω από αυτή τη σημερινή τιμή? View attachment 262800
Πλέον έχει συλλέξει τα δεδομένα, ύπνο, προπόνηση, ανάπαυση και είναι κατανοητό,
Έχει και ένα απλό και κατανοητό γράφημα για αργοστροφους σαν εμένα :biggrin:
Στο πράσινο συνεχίζουμε, στο κόκκινο σταματάμε, σαν τους φωτεινούς σηματοδότες ένα πράμα...
Screenshot_2022-10-08-10-20-36-114-edit_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
 



Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
Και γω μέχρι πριν 10 μέρες ήμουν 39-43 σε ανάπαυση. Κάτι τσίμπησα από το μικρό και ακόμα να συνέλθω. Πλέον παίζω 45 στη καλύτερη τις τελευταίες μέρες εως 50
 

Attachments


D

Deleted member 50795

Guest
Όταν τσιμπάμε κάτι οι σφυγμοί αυξάνονται νομίζω, ..δεν πέφτουν.:biggrin:
 

Μηνύματα
1.377
Reaction score
1.150
@bretsos και τη νύχτα μετά τη προπόνηση έχεις πάλι το ίδιο χαμηλούς παλμούς; Εγώ συνήθως μετά από προπόνηση είναι λίγο ανεβασμένοι και πέφτουν την επόμενη
Όταν τσιμπάμε κάτι οι σφυγμοί αυξάνονται νομίζω, ..δεν πέφτουν.:biggrin:
Αυτό λέω ανέβηκαν από τότε που αρρώστησα και έχουν φτάσει στους 50 από 40- 41 μέσο όρο που ειχα
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.149
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top