Τι ρολόι φοράς;



Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Στην πρώτη σελίδα του νήματος, στο #11, δείτε και το δικό μου Citizen Eco-Drive Titanium Skyhawk . Το έχω 17 χρόνια, αγορασμένο από ΗΠΑ, γιατί το Ελληνικό μοντέλο είχε μαύρο Bezel και όχι στο ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο ρολόι.
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Το δικό μου από το 2005 που το αγόρασα, το φοράω κάθε μέρα. Citizen Eco-Drive Titanium Skyhawk Chronograph (JR3060-59F)
Είναι από τιτάνιο, 105 γραμμάρια, η μαύρη επιφάνεια στην όψη του είναι ηλιακός συλλέκτης που φορτίζει τη μπαταρία και δείχνει την ώρα σε 30 πόλεις, με το πάτημα ενός κουμπιού.
Η φωτογραφία είναι από εμένα, όταν το ρολόι το είχα ήδη 8 χρόνια (2013)



Στο μέλλον κάποια στιγμή θέλω ένα OMEGA SEAMASTER 300M μπλε, περίπου 10ετίας.

ΧΑ-ΧΑ ΚΑΛΟΟΟ......ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ CITIZEN ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΩΜΕΓΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ

ΤΩΡΑ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ CITIZEN!!!

omega-seamaster-diver-300m-22258000-l.png

Ο ΛΟΓΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 2800 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 8000+ ΟΠΟΤΕ

ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ.
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
ΚΙ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΣΕΙΚΟ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΑ ΤΟ 1996.

Seiko Chronograph 7T59-7A2A „Olympic“.jpg

ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ 7 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ!!!!

ΑΘΑΝΑΤΑ ΤΖΑΠΟΝΙΑ... :party:

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΡΟΛΟΙ ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ

ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 1/10 ΚΑΙ 1/100 ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΑΝΤΡΑΝΑΚΙ ΜΕ 2 ΟΜΟΚΕΝΤΡΟΥΣ ΛΕΠΤΟΔΕΙΚΤΕΣ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ

ΚΟΚΚΙΝΟ. ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΕΙ!!!!


ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΛΕΠΤΟΔΕΙΚΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΕ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ Ο ΜΑΥΡΟΣ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗ (ΔΕΚΑΤΑ) ΚΑΙ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΕΚΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ (ΕΚΑΤΟΣΤΑ).
 
Last edited:

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ, 24ΩΡΗ ΩΡΑ, ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ ΚΑΙ 2-3 ΑΚΟΜΑ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΤΟ 91-92 ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ.
 


Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
ΚΙ ΕΝΑ ΡΕΤΡΟ KIENZLE ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΥ ΦΥΛΑΩ ΑΚΟΜΑ.

kienzle life 2002.jpg


ΗΤΑΝ ΜΟΔΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΟ 70+

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ

ΣΕΡΜΕΝΤΕ W111 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΩ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟ ΤΑΣΑΚΙ. :p

mercedes-benz-300-se-w112-1961-1600-17_77761_401340.JPG


kienzle CLOCK  IN  MERCEDES  W111.jpg
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΟ ORIENT ΠΟΥ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ 2 ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΣ

ΚΡΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΧΟΝΤΡΟΧΕΡΟ ΜΟΥ.

FTW05001B0.jpg

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΔΕΣ....:party:
 



Μηνύματα
593
Reaction score
558
ΗΘΕΛΑ ΑΥΤΟ....ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ.

View attachment 274032
με πηγές πολύ πίσω, είχα φέρει ένα από Αγγλία το πούλησα και πήρα ένα από τιτάνιο. Πολυ μπροστά ακόμα. την εκτίμαω αυτήν την μάρκα
 



Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
About that, το ρολόι δείχνει καταρχήν να έχει πολύ καλό αισθητήρα κπ στον καρπό , αφετέρου δείχνει να προσαρμόζεται πιο σωστά στο περιβάλλον του Garmin connect και να σου δίνει μια πιο πραγματική εικόνα της ημέρας όταν έχεις κάνει καταγραφές από αλλά προϊόντα Garmin πχ το 530 του ποδηλάτου.
Η μπαταρία είναι μεγάλη , όχι ίσως για 20 μέρες αλλά εύκολα για 14. Όμως δεν συμφέρει να φορτίζεις μια φορά στις 14 γιατί η μπαταρία όπως είπαμε είναι μεγάλη και θέλει πολύ ώρα φόρτιση από το 15% πχ στο 100. Άρα πρακτικά θα κάνεις μερικά τζιζ κάθε 5-6 μέρες να το πας στο 70+ παρά να του κάνεις πλήρη κύκλο.
Υποψιάζομαι οτι όταν βλέπει εξωτερικό αισθητήρα κπ πχ ζώνη τον χρησιμοποιεί ασχέτως αν καταγράφει δραστηριότητα το ίδιο . Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω την ομοιότητα ενδείξεων μεταξύ Garmin edge 530 και του 955 όταν το πρώτο καταγράφει διαδρομή με το ποδήλατο, νταξει έχει καλό αισθητήρα αλλά τόσο καλό; Θα το δοκιμάσω με τη ζώνη και το ρολόϊ στον αέρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.066
Με τη ζήτηση που έχουν τα Rolex ξέρουν που μπήκαν. Όσο όσο τα πληρώνουν οι ενδιαφερόμενοι όπως λένε στο εξωτερικό. Δεν έχουν να πουλήσουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
About that, το ρολόι δείχνει καταρχήν να έχει πολύ καλό αισθητήρα κπ στον καρπό , αφετέρου δείχνει να προσαρμόζεται πιο σωστά στο περιβάλλον του Garmin connect και να σου δίνει μια πιο πραγματική εικόνα της ημέρας όταν έχεις κάνει καταγραφές από αλλά προϊόντα Garmin πχ το 530 του ποδηλάτου.
Η μπαταρία είναι μεγάλη , όχι ίσως για 20 μέρες αλλά εύκολα για 14. Όμως δεν συμφέρει να φορτίζεις μια φορά στις 14 γιατί η μπαταρία όπως είπαμε είναι μεγάλη και θέλει πολύ ώρα φόρτιση από το 15% πχ στο 100. Άρα πρακτικά θα κάνεις μερικά τζιζ κάθε 5-6 μέρες να το πας στο 70+ παρά να του κάνεις πλήρη κύκλο.
Υποψιάζομαι οτι όταν βλέπει εξωτερικό αισθητήρα κπ πχ ζώνη τον χρησιμοποιεί ασχέτως αν καταγράφει δραστηριότητα το ίδιο . Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω την ομοιότητα ενδείξεων μεταξύ Garmin edge 530 και του 955 όταν το πρώτο καταγράφει διαδρομή με το ποδήλατο, νταξει έχει καλό αισθητήρα αλλά τόσο καλό; Θα το δοκιμάσω με τη ζώνη και το ρολόϊ στον αέρα.
Και συνεχίζω, στην πισίνα - αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης καθώς πρώτη φορά βάζω ρολόϊ να γράψει στην κολύμβηση - μετράει κανονικότητα κπ στον καρπό χωρίς εξωτερικό αισθητήρα, ενώ επιπλέον γράφει χρόνο διαδρομής και ξεκούρασης αυτόματα , προφανώς από την κίνηση του χεριού. Δεν κάνεις τίποτα δηλαδή , μόλις κάνεις διάλειμμα γυρνάει αυτόματα την οθόνη στο στατιστικό του χρόνου άσκησης , απόστασης χρόνου διαλείμματος. Επίσης - λογικό και αναμενόμενο - απενεργοποιεί την οθόνη αφής κατά την άσκηση και δουλεύει μόνο με πλήκτρα.

Σοβαρό εργαλείο πήρα πάντως , άντε να ανεβαίνουμε σιγά σιγά
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Η ΡΟΛΕΞ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΛΕΜΕΝΩΝ

ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΜΕ S/N. ΕΤΥΧΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΡΟΛΕΞ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ

ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΕΡΟΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.713
Reaction score
28.066
Η ΡΟΛΕΞ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΛΕΜΕΝΩΝ

ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΜΕ S/N. ΕΤΥΧΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΡΟΛΕΞ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ

ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΦΕΡΟΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.
Ούτε η Trinnov. 🙂

Τα σημερινά κλεμμένα πάντως είναι 20 πανάκριβα Rolex είπαν τώρα στο ραδιόφωνο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top