Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Re: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Ας πω και εγώ για τα προικιά μου τα μηλαράκια:
Έχουμε και λέμε λοιπόν (Δε θέλω γιούχα):
G4 Cube, PowerMac G4 στα 450, MacbookAir 13 (ένα δικό μου και ένα της γυναίκας), MacMini, Apple TV 2nd gen, Apple TV 1st gen, Airport extreme, iPhone, iPad 1, iPad 3 και το αηφόνι :smile:
Πλήρη σε βρίσκω!
Καλά το Cube δεν το συζητάω,πρόκειται για έργο τέχνης.Το είχα κι εγώ και το πούλησα πριν μερικά χρόνια.Το μετάνοιωσα την ίδια μέρα που τόδωσα!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Πλήρης δε λές τίποτε αν και λόγω χώρου είχα αναγκαστεί να δώσω και κάτι άλλα G4, αλλά καλά είμαστε. Ένα λαμπατέρ μου λείπει για να είμαι ολοκληρωμένος :thumbsup:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Το iMac G4?Εχουν περάσει 2-3 απ'τα χέρια μου!:smile:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ναι αυτόν. Τον θέλω για καθαρά συλλεκτικούς λόγους. ΓΙΑΤΙ πέρασαν και δεν έκατσαν; τι είχαν τα κακόμοιρα τα λαμπατέρ; :tongue:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Οχι έκατσαν,αρκετούς μήνες μάλιστα.Απλά μόλις πάλιωναν λίγο τα πούλαγα,για να πιάσω καλή τιμή και να πάρω το νεώτερο μοντέλο.:biggrin:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Α, είπα κι εγώ. Τέτοιο εργαλείο και τέτοια προίκα που υπάρχει στο σπιτι :smile:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Χε χε!Παλιότερα είχα τη μανία να αλλάζω mac ανά εξάμηνο,μόλις δηλ. ανακοίνωνε η apple κάποιο καινούριο mac που με ενδιέφερε.Ευτυχώς τώρα έχω λογικευτεί αρκετά!:biggrin:
Πάντως ειδικά για το Cube και κάποιο από τα iMac G4 το μετάνοιωσα που τα έδωσα,έπρεπε να τα κρατήσω.Τέτοια μηχανήματα δεν βγαίνουν τώρα.Το Cube μάλιστα το είχα αναβαθμίσει πλήρως:Επεξεργαστή G4 1.250 L3,νέα κάρτα γραφικών,superdrive κλπ!Κρίμα!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κι εγώ τον κύβο τον έχω φορτωμένο όσο πάει, 1.2 CPU, 1.25GB RAM, WiFi original Apple και VGA που μου διαφεύγει το μοντέλο. Μακάρι να ξαναβγεί κάτι αντίστοιχο για να έχουμε να δείχνουμε στα εγγόνια μας :smile:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Δε θα ξαναβγεί φίλε μου,δεν το νομίζω!
Υπήρχε κι ένα forum αποκλειστικά για το Cube της Apple,με συμβουλές,αναβαθμίσεις,links για αξιόπιστους πωλητές για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν κλπ
Μήπως το έχεις να μου το δώσεις?Ημουν και μέλος παλιά,αλλά μετά που το πούλησα το μηχανάκι το διέγραψα από το Safari!
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Από εκεί διάβαζα κι εγώ κι έκανα το upgrade στη CPU. Μανούρα κι αυτή πολύ παίδεμα η ρημάδα η Sonnet αλλά το άξιζε με το παραπάνω
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Το θυμάμαι κι εγώ,ήταν παίδεμα αλλά άξιζε!
Κάτσε τώρα μην αρχίσω και ψάχνω να βρω να πάρω Cube για να το κρατήσω for ever!Με έβαλες στο τρυπάκι τώρα!Αλήθεια το δικό σου πάει μέχρι 10.5.x ή μεχρι 10.4.x?
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το έχω αφήσει στο 10.4.11 αν θυμάμαι καλά. 10.5 το σηκώνει σύμφωνα με τα specs αλλά δε το δοκίμασα ποτέ. Μετά έπιασα Mac Mini Core Solo και του άλλαξα CPU :tongue:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Re: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Το έχω αφήσει στο 10.4.11 αν θυμάμαι καλά. 10.5 το σηκώνει σύμφωνα με τα specs αλλά δε το δοκίμασα ποτέ. Μετά έπιασα Mac Mini Core Solo και του άλλαξα CPU :tongue:
Κρυμμένο σε είχαμε εσένα τόσο καιρό?:thumbsup:
Για φτιάξε κάνε partition ή έστω εξωτερικό δίσκο και φόρτωσε Leopard να δούμε τι παίζει!:smile:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κρυμμένος όχι, απλά δε γράφω ιδιαίτερα εύκολα. Το να εγκαταστήσω λειτουργικό, αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης καθώς το τροφοδοτικό του δε λειτουργεί πλέον, κλασικό πρόβλημα των G4 Cube. Δεν έχω αξιωθεί να το αντικαταστήσω καθώς πικράθηκα αρκετά όταν τα USB ηχεία του έγιναν σκόνη κυριολεκτικά (αναφέρομαι στους κώνους) και από τότε τον έβαλα στην άκρη...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Re: Απάντηση: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Το θυμάμαι κι εγώ,ήταν παίδεμα αλλά άξιζε!
Κάτσε τώρα μην αρχίσω και ψάχνω να βρω να πάρω Cube για να το κρατήσω for ever!Με έβαλες στο τρυπάκι τώρα!Αλήθεια το δικό σου πάει μέχρι 10.5.x ή μεχρι 10.4.x?
Εδώ είσαι: http://www.ebay.de/itm/Sammler-Lieb...pple_Desktops_All_In_Ones&hash=item2329035272
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Re: Τι Apple hardware έχουμε σπίτι?

Κρυμμένος όχι, απλά δε γράφω ιδιαίτερα εύκολα. Το να εγκαταστήσω λειτουργικό, αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης καθώς το τροφοδοτικό του δε λειτουργεί πλέον, κλασικό πρόβλημα των G4 Cube. Δεν έχω αξιωθεί να το αντικαταστήσω καθώς πικράθηκα αρκετά όταν τα USB ηχεία του έγιναν σκόνη κυριολεκτικά (αναφέρομαι στους κώνους) και από τότε τον έβαλα στην άκρη...
Οσο είχα το Cube,περίπου 2 χρόνια δεν είχα κάποιο θέμα ούτε με τροφοδοτικό,ούτε και με τα ηχεία (και ειχα τα original).Υπάρχουν και λύσεις 3ων κατασκευαστών,αξιόπιστες και σε πολύ καλή τιμή.Αξίζει να το δεις και αν σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου.Είναι κρίμα το μηχανάκι να πάει έτσι.
Εν ανάγκη και αν δε το χρειάζεσαι πούλα το…σε μένα!:newrussian::biggrin:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Στα δικά μου χέρια χάλασε στα 4 χρόνια χρήσης και δε ξέρω πόσα χρόνια το δούλευε και αυτός που το είχε. Αν και με τα λευτά που έβγαζε ο συγκεκριμένος σιγά μη και το χρησιμοποιούσε. Για μόστρα θα το είχε και καλά να λέει ότι γράφει μουσική :tongue:
Δεν το χρειάζομαι όντως, αλλά δε το δίνω κιόλας. Αφού το είπαμε ντε. Είναι συλλεκτικό :wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top