Τοποθέτηση SL & SR σε σαλόνι...

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Αλλο αυτό, άλλο το δεν είναι ικανό το ηχείο αυτού του μεγέθους για δεδομένο χώρο και θέσης ακρόασης να πιάσει 100+ db και άλλο το "πρέπει οπωσδήποτε να μειώσεις δραματικα την αποσταση των 4.5 μέτρων. Αλλιως άστο, δεν εχει νόημα, κάνε οτι να ναι. Δεν θα παίζει έτσι κι αλλιώς".
;)
Δεν ειναι μόνο η ένταση Βασίλη. Ειναι και οι λοβοί ακτινοβολίας. Τεράστια αποσταση τα 4.5 μετρα για 7 in

2.5-3 και πολλα ειναι. Άσε που φοβάμαι πως δεν εχει μετρήσει σωστα την αποσταση ο φίλος, δεν ξέρω αν πήρε τη μεζούρα μεχρι πανω στο ηχείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Και να μην ξεχνάμε πως στα 4 μετρα θα ακούει κυριως καραμπόλες του χώρου του και όχι τα ηχεία.

Δράμα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Εντάξει μη τον απογοητεύεις τον άνθρωπο και τρελαίνεται.....:cry:

Φίλτατε CarlitoGR, η αλήθεια είναι πως τα ηχεία σου είναι ΠΟΛΥ μικρά για το χώρο σου.
Στη θέση σου θα έβαζα τα εμπρόσθια πίσω και θα κοίταγα για καινούρια τριάδα εμπρός και ένα ικανό sub. Ίσως καλύτερα τα δύο κύρια ηχεία να είναι δαπέδου αλλά δε βρίσκω χώρο για το δεξί. Αν η τηλεόραση και η σύνθεση έρθουν πιο αριστερά ίσως δημιουργηθεί χώρος για τα δύο εμπρόσθια.
Τα jbl που πήρες κάνε τα surround back.
 


Μηνύματα
98
Reaction score
36
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις συμβουλές σας.Να αλλάξω ηχεία τώρα αποκλείεται,να βάλω τα zensor στα πλάγια δεν υπάρχει χώρος οπότε πάλι αποκλείεται,άλλωστε τα jbl τα πήρα για αυτόν ακριβώς τον λόγο (παχος 11εκ).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι λετε τα zensor μικρα,οταν τα ακουσα η αληθεια ειναι σε demo room δεν μου γέμισαν το ματι αλλα οταν τα εφερα σπιτι πραγματικά μου εκανε τρομερή εντύπωση πως απο ενα τοσο μικρο ηχείο βγαίνει τέτοιος ηχος.Τωρα περισσότερο εγκυκλοπαιδικα εσεις ποια ηχεια θα προτεινατε για τον χωρο μου,ποια κατα την γνωμη σας θα ηταν ιδανικα;
[DOUBLEPOST=1504816614][/DOUBLEPOST]
Δεν ειναι μόνο η ένταση Βασίλη. Ειναι και οι λοβοί ακτινοβολίας. Τεράστια αποσταση τα 4.5 μετρα για 7 in

2.5-3 και πολλα ειναι. Άσε που φοβάμαι πως δεν εχει μετρήσει σωστα την αποσταση ο φίλος, δεν ξέρω αν πήρε τη μεζούρα μεχρι πανω στο ηχείο.
τα ηχεια εχουν 3,5μ αποσταση σε ευθεια γραμμη.Το υψος απο το πατωμα ειναι 1,8μ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
3,6 m δηλαδής απο την θέση ακρόασης.

Πρεπει να κατέβεις κάτω απο τα τρία μετρα.
 
Last edited:



Μηνύματα
562
Reaction score
1.003
Τωρα περισσότερο εγκυκλοπαιδικα εσεις ποια ηχεια θα προτεινατε για τον χωρο μου,ποια κατα την γνωμη σας θα ηταν ιδανικα;

Εχεις ηχεια που ΕΣΥ τα πληρωσες και εχεις ηδη πει 3 φορες οτι τ ακους και σ αρεσουν. Υποτιθεται οτι ναι μεν υπαρχουν αυτα τα τεχνικο-μετρητικο-καιοτιαλλοναναι θεματα, αλλα ο σκοπος ειναι εμεις να ευχαριστιομαστε. Αυτο ηδη ικανοποιειται, αρα problem solved. Λιγο κατεβασμα προς τα κατω θα τα κανει να σ αρεσουν λιγο περισσοτερο. Μια κλιση προς τη θεση ακροασης, ακομα λιγο. Οτιδηποτε περισσοτερο ειναι υπερβολη μιας και απ οτι βλεπω ζεις σε σαλονι, οχι σε στουντιο. Τα sr sl βαλτα και λιγο πιο ψηλα απο τη θεση ακροασης, τρεξε και την ισοσταθμιση και καλη απολαυση.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Βασικα φιλε μου το προβλημα με την αποσταση δεν ειναι μονο ο ηχος αλλα και η εικονα. Ειδκα αν βλεπεις απο την τηλεοραση γιατι απο οτι βλεπω δεν φαινεται πουθενα προτζεκτορας η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη. Στα 2.5 μετρα περιπου ειναι μια μεση λυση αν θες αλλα πανω απο 3 μετρα δεν νομιζω με τπτ.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
οταν βαλεις και οθονη θα εισαι μια χαρα.

για 5.1 πας ?

αν και μπορεις να παιξεις ανετα και ωραα 9.1 η 10.1 ;)

:)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για μένα το μεγαλύτερο λάθος στο χώρο ,με δεδομένες τις διαστάσεις και τις αναλογίες του ,είναι η επιλογή αυτού του γωνιακού καναπέ...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.618
Reaction score
94.553
Το μόνο που δεν έχετε πει ακόμα στον άνθρωπο, είναι να πάρει φόρα και να πηδήξει από την Ακρόπολη...:p
Μα αυτό του είπε! :D
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Το μόνο που δεν έχετε πει ακόμα στον άνθρωπο, είναι να πάρει φόρα και να πηδήξει από την Ακρόπολη...:p
Οντως ρε παιδια,να φανταστειτε οτι πριν κανω το θεμα θεωρουσα οτι ο χωρος μου και η διαρυθμιση που εχω κανει ειναι Super.....τωρα σκεφτομαι να πουλησω το σπιτι...χαχαχα
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Βασικα φιλε μου το προβλημα με την αποσταση δεν ειναι μονο ο ηχος αλλα και η εικονα. Ειδκα αν βλεπεις απο την τηλεοραση γιατι απο οτι βλεπω δεν φαινεται πουθενα προτζεκτορας η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη. Στα 2.5 μετρα περιπου ειναι μια μεση λυση αν θες αλλα πανω απο 3 μετρα δεν νομιζω με τπτ.
Ναι οντως για την οθονη συμφωνω για αυτο θα μπει πανι καποια στιγμη στο μελλον
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Οι βάσεις που εχεις δίνουν την δυνατότητα για πάνω-κάτω, μεσα-έξω;
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.699
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top