Τοποθετηση ηχείων και σκέψεις για αλλαγές

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλησπέρα και απο μένα! Νέος στο φορουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την θέση των ηχείων στο χώρο μου και προτάσεις για τη βελτίωση της απόδοσης του.

Το σύστημα:
Nad C350
B&W DM602.5
Pioneer DV360 η Μarantz CD42
Fiio Bta30 bluetooth & DAC
Ipad

Ακούω rock, blues, έντεχνο κυρίως απο CD και mp3 ή lossless απο το Ipad.
Συνήθως ακούω όρθιος και όχι καθισμένος. Δεν ξερω αν είναι αυτός ο λόγος αλλά τα συγκεκριμένα ηχεία (και σε άλλους χώρους πιο σωστά τοποθετημένα) ποτέ δεν με ικανοποίησαν απόλυτα με το soundstage που δημιουργούν και κυρίως θέλουν ένταση για να ικανοποιήσουν. Μου ακούγονται λίγο μουντά, ιδίως σε χαμηλές εντάσεις. Παλαιότερα είχα κατι Β&W DM310 με έναν luxman σε χώρο 15-16 τμ τοποθετημενα στο "ταβάνι" και ακούγονταν πολύ πιο ζωντανά ακόμη και σε χαμηλές εντάσεις.
Ακούω σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις (ο ενισχυτής δεν πρέπει να έχει παει στη μέση του volume.)

Ο χωρος είναι 22-23 τμ με πολλά ανοίγματα όπως βλέπετε, μπαλκονοπορτες κτλ.
Τα ηχεία είναι τοποθετημένα άθλια αυτή τη στιγμή εκεί που ειναι τα κόκκινα τετραγωνάκια, προσπαθώντας να καλύψουν μια θέση στον απέναντι τοίχο η οποία είναι προσωρινή.
Ο καναπες, η tv και η βιβλιοθήκη 1.75 δεν μπορούν να μετακινηθούν.
Υπάρχουν μικρά παιδιά, οπότε τα ηχεία δεν μπορούν να απομακρυνθούν πολύ απο τοίχους, ούτε να υπάρχουν πολλά εμφανή καλώδια.
Η θέση ακρόασης θα είναι η άκρη του καναπέ περίπου στο κέντρο του χώρου, είτε κοιτώντας προς τη βιβλιοθήκη, είτε προς την tv/μπαλκονόπορτα.

Σκέφτομαι τις εξής επιλογές:
1. Κρατάω τα ηχεία και τα βάζω στις θέσεις Α, αλλά άγνωστο πότε θα μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή, γιατι προυποθέτει αλλαγές στις υπάρχουσες βιβλιοθήκες. Μου φαίνεται ιδανικό, αλλά μπορεί να συμβεί σε ένα χρόνο, οπότε μεχρι τότε τι??
2. Παίρνω ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης και τα βάζω ένα σε βάση στο Α διπλα στο WC και το άλλο σε ράφι στη βιβλιοθήκη Α (μέγιστο ανοιγμα ραφιού σε υψος 50εκ.
3. Φέρνω τα ηχεία στις θέσεις Γ, αλλά αρκετά κοντά στους τοίχους.
4. Παίρνω ηχεία βάσης (η τοίχου) στις θέσεις Β. (Ξανά πολύ κοντά σε τοίχους)

Τι λέτε? Νομίζω η σωστότερη τοποθέτηση θα διορθώσει κάπως τα πράγματα. Μήπως όμως η αλλάγη σε βάσης που θα τα φέρει πιο κοντά στο ύψος που ακούω είναι ακόμη πιο δραστική?

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post και ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία!
 

Attachments


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Μπορείς να μετακινήσεις την χαμηλή βιβλιοθήκη να την πας αριστερά δίπλα από τις δύο μεγάλες και να τις ισιώσεις όλες.
Τα ηχεία μπορούν έτσι να έρθουν λίγο πιο μπροστά ή πιο πίσω.
Θα έχεις καλύτερο ήχο έτσι όπου και αν κάτσεις , αλλά αν βάλεις και μία πολυθρόνα απέναντι από τα ηχεία σε τρίγωνο θα είσαι μία χαρά.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Μπορείς να μετακινήσεις την χαμηλή βιβλιοθήκη να την πας αριστερά δίπλα από τις δύο μεγάλες και να τις ισιώσεις όλες.
Τα ηχεία μπορούν έτσι να έρθουν λίγο πιο μπροστά ή πιο πίσω.
Θα έχεις καλύτερο ήχο έτσι όπου και αν κάτσεις , αλλά αν βάλεις και μία πολυθρόνα απέναντι από τα ηχεία σε τρίγωνο θα είσαι μία χαρά.
Και ας είναι τα ηχεία μπροστά από τις βιβλιοθήκες ε?
Καλή σκέψη. Δυστυχώς υπάρχουν και "αισθητικοί" περιορισμοί από το έτερον ήμισυ και οι μετακινήσεις των βιβλιοθηκών είναι casus belli!!
 



Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δύο Sonos Five τοποθετημένα επιτοίχια και ψηλά.
Ξενοιάζεις από καλώδια και πουλάς τα πάντα πλην iPad.

Σε ευχαριστώ. Δεν έχω ακούσει ποτέ μου sonos και δεν έχω άποψη. Μάλλον πρέπει να το προγραμματίσω. Η ευκολία τοποθέτησης και χρήσης είναι σίγουρη. Είναι ικανά όμως να καλύψουν το χώρο και να δώσουν την ίδια αίσθηση που έχουν τα ηχεία μου? Η θα πιεστούν?
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Θα εκπλαγείς αν ακούσεις δύο Five στον χώρο σου.
Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα από το τωρινό σου σετάπ.
Έτσι όπως ακούς και σε χαμηλές εντάσεις, δεν θα χρειαστείς και sub.
Δεν θα τα αισθανθείς να πιέζονται. Ίσα-ίσα, θα τα υπολειτουργείς.

Ακούς όρθιος, ο χώρος περίεργος, καλώδια δεν θέλεις, μικρά παιδιά στον χώρο... όλα συνηγορούν για Sonos Five.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Βλέπω και αντίστοιχες επιλογές σε audio pro π.χ. c5 και c10. Εξίσου καλά ή το sonos ξεχωρίζει σε αυτη την κατηγορία ηχείων?
 



Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ευχαριστώ πολυ! Επειδή βλέπω ότι το ένα κάνει κοντά στα 550-600 και μεταχειρισμένα βρίσκονται και στη μισή τιμή ξέρετε αν βγάζουν συγκεκριμένα προβλήματα?

Εντάξει δεν είναι αυτοκίνητα να καίνε λάδια, αλλά τα Β&W που έχω φαντάζομαι μπορούν να συνεχίσουν να παίζουν για μια δεκαετία ακόμη (και τα έχω απο το 2003) χωρίς πρόβλημα.
Ενώ αυτά με wifi κτλ, μου φαίνονται στα χαρτιά πιο επίφοβα.
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και σωστή υποστήριξη.
Αγοράζεις κατευθείαν από την εταιρία με δωρεάν αποστολή, τα δοκιμάζεις με την ησυχία σου επί 3 μήνες (!) και αν δεν σου αρέσουν, τα επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Κι έχεις και δυνατότητα μελλοντικής επέκτασης σε home cinema.
Π.χ. αν βάλεις τα δύο Five δεξιά και αριστερά της μπαλκονόπορτας μπορούν να εκτελούν χρέη και surround όταν ανοίγεις την τηλεόραση, και ξαπλώνεις στη γωνία του καναπέ, έχοντας μια ηχομπάρα Sonos Arc στην τηλεόραση. Και στην αριστερή πέρα γωνία βάζεις κι ένα Sonos Sub. Εν καιρώ προσθέτεις και δεύτερο Sub στην απέναντι χιαστί γωνία.

 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και σωστή υποστήριξη.
Αγοράζεις κατευθείαν από την εταιρία με δωρεάν αποστολή, τα δοκιμάζεις με την ησυχία σου επί 3 μήνες (!) και αν δεν σου αρέσουν, τα επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Κι έχεις και δυνατότητα μελλοντικής επέκτασης σε home cinema.
Π.χ. αν βάλεις τα δύο Five δεξιά και αριστερά της μπαλκονόπορτας μπορούν να εκτελούν χρέη και surround όταν ανοίγεις την τηλεόραση, και ξαπλώνεις στη γωνία του καναπέ, έχοντας μια ηχομπάρα Sonos Arc στην τηλεόραση. Και στην αριστερή πέρα γωνία βάζεις κι ένα Sonos Sub. Εν καιρώ προσθέτεις και δεύτερο Sub στην απέναντι χιαστί γωνία.

Μακάρι κι άλλες εταιρείες να ακολουθούσαν αυτή την τακτική, ακόμη και με πιο στενά περιθώρια ...
Νομίζω μια δοκιμή είναι απαραίτητη!

@flash σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις γρήγορες απαντήσεις!
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Λοιπόν έχω πάρει για δοκιμή τα sonos (1 Five & 2 One) τοποθετημενα στις δυο μικρές πλευρές - το five μονο του στη μια και τα άλλα σε stereo pair. Σίγουρα ακούγονται καλύτερα από τα B&W. Περισσότερο μπάσο (αν και λίγο φλύαρο ίσως) και ο ήχος σε περιβάλλει στο δωμάτιο, χωρίς διαφορές έντασης από τη μία άκρη του δωματίου στην άλλη.

Δύο προβλήματα:
1. είναι ακριβά αν πάω σε 2 Fives (1000+) - και η πώληση των b&w και του Nad μάλλον θα είναι σε σκοτωμένη τιμή απ'οτι βλεπω στις αγγελίες..
2. φοβάμαι να πάρω τα παλιότερα μοντέλα σε μεταχειρισμένα, καθώς μπλέκω με άλλες versions του app. Γενικά μου προκαλεί μία ανησυχία μήπως μπλέξω σε μία λογική συνεχούς αναβάθμισης με apps, εκδοσεις ios κτλ..


Ακολούθησα τη συμβουλή του @JOHN MARKOU για την τοποθέτηση των ηχείων, έστω και προσωρινά, και είδα διαφορά. Βλέποντας οτι η μεγάλη διαφορά είναι στις χαμηλές σκέφτομαι μήπως είναι πιο δόκιμο να πάρω ένα sub για τα ηχεία μου?
Τι λέτε? Θα πρέπει να έιναι B&W ή μπορεί να είναι ένα ενεργο άλλης εταιρείας?

Μήπως θα ήταν ακόμη καλύτερα να πάρω και δορυφόρους ενεργους για τη βιβλιοθήκη και να τελειώσω με τα B&W?
Eίδα ότι κάποια έχουν και προφιλ ήχου ανάλογα με την τοποθέτηση, οπότε θα προσφέρουν και κάποια ευελιξία στο πως θα μπουν.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά κάπως έχω χαθεί με τόσες επιλογές και ένα περιορισμένο budget που δε ήθελα να ξεπεράσει τα 700-800 Ευρώ αν πουληθούν και αυτά που έχω τώρα. Αν τα κρατήσω max 400E για sub - και μεταχειρισμενο φυσικά.
Ευχαριστώ και πάλι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Πιο φτηνά θα σου βγουν τα σονος με το δικό τους το σαμπ για το ίδιο αποτέλεσμα.

Σκότωσε ότι έχεις και πάνε σε πλήρες πακέτο σονος.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Πιο φτηνά θα σου βγουν τα σονος με το δικό τους το σαμπ για το ίδιο αποτέλεσμα.

Σκότωσε ότι έχεις και πάνε σε πλήρες πακέτο σονος.
Στα υπάρχοντα B&W δηλαδη δεν αξίζει να προσθέσω sub?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Εξολοθρευτης

Terminator! :smg:
Περίμενα να ακούσω κάτι κακό, αλλά όχι κι έτσι. Σ'ευχαριστω!
Περίμενες να ακούσεις καλή κουβέντα για τα B&W από τον @costas EAR;;; Τρελός παπάς σε βάφτισε!!! :roflmao:
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ε κάτι είχα καταλάβει!!

Περισσότερο ήλπιζα μήπως υπήρχε περίπτωση ενεργά + sub να ήταν σημαντικά φθηνότερα από τα Sonos, αλλά όπως φαίνεται θα πρέπει να ξετιναξω το eBay
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top