Το Σύστημα του ΜΗ την σήμερον ημέρα και έπεται συνέχεια...?

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Δεν θέλω να σας ζαλίσω με μεγάλες εισαγωγές και τυμπανοκρουσίες,.. όπως με τις όποιες αλλαγές που έγιναν τα τελευταία έτη κλπ... απλά θα “φωτογραφίσω” το σύστημα σήμερα!





Edit: το σύστημα έχει αλλάξει... και στην τελευταία του μορφή θα το δείτε εδώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Έτσι λοιπόν αναλυτικά είναι σήμερα στημένο :

Platter Direct-Drive JVC TT-101 (Custom Plinth)
Tonearm 1. Techincs EPA-100
Tonearm 2. JVC / Victor UA-7045
Turntable 2nd Direct-Drive JVC QL-7A
Cartridge 1. Technics EPC-100 MK4
Cartridge 2. Technics EPC-205 MK4
Cartridge 3. Technics EPC-205 MK3
Cartridge 4. Technics EPC- P22 + SH-90S
Cartridge 5. JVC / Victor X1 MK II Shibata
Cartridge 6. JVC / Victor U-1E
Cartridge 7. JVC / Victor Z-1E
Cartridge 8. SHURE V15 Type III HE
Cartridge 9. SHURE N95 E
Preamp (Incl. Phono MM) Pioneer C-21
DAC Preamp - Benchmark DAC2 HGC
Power Amp CI Audio Class D Monoblock 500W
CD Player Creek Evolution
Record Cleaning Machine Okki-Nokki
AV Amp Receiver Onkyo TX-NR3009
Projector Epson EH-TW5500
Projection Screen (16:9) Da-Lite Perm-Wall
Speaker L / R B&W 802 S3 Matrix
Speaker Center B&W HTM Matrix
Speaker Rear Surround B&W SCM8-THX
Speaker Back Surround B&W HTM Matrix
Subwoofer B&W 800ASW Matrix Series
Cables Hitachi LC-OFC Quantum Class 1
AV Racks (Custom)

Edit: το σύστημα έχει αλλάξει... και στην τελευταία του μορφή θα το δείτε εδώ!
 
Last edited:


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Στα λίγα λόγια που θέλω να πω είναι, ότι οι μεγάλες αλλαγές και η νοοτροπία περί ήχου και το πως πρέπει να ακούγεται... άλλαξε όταν πρωτοπήγα στην Athens Pro Audio (Χ. Χατζηστάμου)... ηταν μεγάλο μάθημα! Ο φροντισμένος χώρος και η σωστή τοποθέτηση των ηχείων είναι το Α και το Ω, μην γελιόμαστε λοιπόν και παραμυθιαζόμαστε με διάφορα μαντζούνια (ουπς, έχω ένα)...! Το αληθινό ταξίδι άρχισε κάπου από εδώ και συνεχίστηκε εδώ... και όπως είπα αρχικά, έπεται συνέχεια, δηλαδή ακόμα βελτίωση / παρέμβαση του χώρου και όποιο “σκάλισμα” επιβάλλεται....!





Edit: το σύστημα έχει αλλάξει... και στην τελευταία του μορφή θα το δείτε εδώ!
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Έτσι λοιπόν αναλυτικά είναι σήμερα στημένο :

Platter Direct-Drive JVC TT-101 (Custom Plinth)
Tonearm 1. Techincs EPA-100
Tonearm 2. JVC / Victor UA-7045
Turntable 2nd Direct-Drive JVC QL-7A
Cartridge 1. Technics EPC-100 MK4
Cartridge 2. Technics EPC-205 MK4
Cartridge 3. Technics EPC-205 MK3
Cartridge 4. Technics EPC- P22 + SH-90S
Cartridge 5. JVC / Victor X1 MK II Shibata
Cartridge 6. JVC / Victor U-1E
Cartridge 7. JVC / Victor Z-1E
Cartridge 8. SHURE V15 Type III HE
Cartridge 9. SHURE N95 E
Preamp (Incl. Phono MM) Pioneer C-21
DAC Preamp - Benchmark DAC2 HGC
Power Amp CI Audio Class D Monoblock 500W
CD Player Creek Evolution
Record Cleaning Machine Okki-Nokki
AV Amp Receiver Onkyo TX-NR3009
Projector Epson EH-TW5500
Projection Screen (16:9) Da-Lite Perm-Wall
Speaker L / R B&W 802 S3 Matrix
Speaker Center B&W HTM Matrix
Speaker Rear Surround B&W SCM8-THX
Speaker Back Surround B&W HTM Matrix
Subwoofer B&W 800ASW Matrix Series
Cables Hitachi LC-OFC Quantum Class 1
AV Racks (Custom)

Ωραία προίκα!
Σε παντρεύει η γυναίκα σου?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905




Επίσης κλείνοντας να ευχαριστήσω κάποια μέλη/φίλους (από εδώ μέσα) που έπαιξαν ρόλο και με την βοήθεια τους έφτασε το σύστημα εδώ που είναι σήμερα...

Για το ήχο γενικά:
Alex_Zapantis
ep4nder
zakman35

Για την εικόνα γενικά:
gkontoletas
kostas kefalas

Με κάποιους έχω ακόμα ανοιχτές “υποθέσεις / εκκρεμότητες”, όπως τον Κώστα (kostas kefalas) & τον Χάρη (zakman35)...!
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όποιος το έχει ακούσει το σύστημα τις τελευταίες μέρες, χωρίς φόβο και πάθος η συμπάθεια στον ιδιοκτήτη... μπορεί να πει την άποψη του ελεύθερα, γιατί μέσα από τις αλήθειες, βγαίνουν συμπεράσματα και μελλοντικές βελτιώσεις.... εδώ είμαστε και έχετε το ελεύθερο να “σκίσετε” το σύστημά μου...

Βλάση & Μάνο (προς Κορίνθιους)... πάρτε θέση....:imtheking: :welcome:
 






vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Λοιποοοοννννν......σιγουρα το μαστορεμα και η φροντιδα του χωρου απο τα φιλαρακια που αναφερθηκαν ποιο πριν εχει παιξει μεγαλο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα που πραγματικα εχθες απολαυσα με την παρεα του Βλασαρα του Σου ,του Δολοφονιδη μας και του Γκοντολετα μας !

Ενα συστημα υψηλων αξιωσεων που ευκολα σε καθηλωνει και του δινεις την σημασια που του αρμοζει!

Για αρχη αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι τα μονομπλοκια ενισχυτικα(UCD HYPEX) με 2χ500 στα 8.....τρελλα ρευματα ,ταχυτητα,με ακαριαια περασματα και σαφως δυναμη που οδηγουσε τα ηχεια υποδειγματικα και σε προκαλουσε να δυναμωσεις......παιξαμε αρκετες φορες πανω απο τα 100 ντιμπια και πεφτανε φαπες !!!!
Τελικα αυτο ηχειο οσα χρονια και να περασουν θα ελεγα οτι εχει τον τροπο του να σε κανει να το θελεις στο σαλονι σου!


Οι υψηλες τωρα συχνοτητες...κατι που δεν περιμενα να πω την αληθεια σε αυτον τον βαθμο ...με σωστη αναλυση χωρις σκληραδες και αιχμες....με ωραιο σβησιμο του πιατινιου και ζωντανια!
Τα γνωστα τονισμενα --σιγμα--δεν τσιριζουν στο συστημα....απεναντιας κατα την γνωμη μου ακουστηκαν πολυ ισσοροπημενα και εδεναν αρμονικοτατα !Πως το πετυχες αραγε αυτο βρε????????:D:D:D

Στην μεσαια τωρα περιοχη......περιοχη τωρα που θελει κουβεντα,περιοχη που αλλοι την θελουν ποιο boostαρισμενη και ποιο προβολικη και αλλοι ποιο laidback με μεγαλυτερο 3d stage....εδω εχουμε κατι ς πουμε διαφορετικο....τι εννοω ....σαν ακουσμα εισπραττεις ακριβεια και καθαροτητα με μεγαλο sweetspot -καθολου αυστηρο-θα ελεγα,με ζωντανια και ευκολια στο να σε παρασυρει να ακους ......ομως αυτο που ενοιωσα οτι με ενοχλησε η μαλλον με εκανε να προβληματιστω στο γιατι μπορει να συμβαινει ηταν το υψος της σκηνης.
Δηλαδη ακουγα και ειχα την αισθηση οτι η σκηνη τελειωνε αυστηρα στο υψος των tweeters με τις φωνες ζωντανες και περιγραφικες μεν απο την μια αλλα απο την αλλη να ειναι ολα σε μια ευθεια μειωνοντας καπως το backstage η μαλλον το βαθος που εγω θα ηθελα στο συνολικο ακουσμα!

Ολα αυτα ομως με αρχεια 44,1........μπαινοντας τωρα αρχεια DSD το ακουσμα αλλαξε ,ποιο 3d με μεγαλυτερο ευρος σκηνης και σιγουρα με εναν τροπο διαφορετικο σε εβαζε μεσα στο μουσικο δρωμενο!
Ηταν ομως σημαντικη η αλλαγη ....δεν μ ιλαω για λιγο καλλιτερα.......:dance2:

Οταν ομως μπηκε σε λειτουργια και το πικαπιον .....τι να πω ρε παιδες......το συστημα ξεφυγε...κανοντας με να αναιρεσω τους προβληματισμους μου σχετικα με το αν εφταιγε πριν το προενισχυτικο σταδιο του Dac ....εγω πιστευα οτι εφταιγε αυτο...διαψευτηκα ομως με τα DSD αρχεια και το πικαπιον!
Κατι στο D to A στα αρχεια χαμηλης αναλυσης ?ισως?
δεν ξερω ειλικρινα.....χαρηκα ομως με αυτην την μεταμορφωση του τελικου αποτελεσματος στο σετπι του Βασιλη μας.....:bigboss:

Η συνεχεια το βραδυ κυριες και κυριοι......:hi:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Οταν ομως μπηκε σε λειτουργια και το πικαπιον .....τι να πω ρε παιδες......το συστημα ξεφυγε...κανοντας με να αναιρεσω τους προβληματισμους μου σχετικα με το αν εφταιγε πριν το προενισχυτικο σταδιο του Dac ....εγω πιστευα οτι εφταιγε αυτο...διαψευτηκα ομως με τα DSD αρχεια και το πικαπιον!
Κατι στο D to A στα αρχεια χαμηλης αναλυσης ?ισως?
δεν ξερω ειλικρινα.....χαρηκα ομως με αυτην την μεταμορφωση του τελικου αποτελεσματος στο σετπι του Βασιλη μας.....:bigboss:

Η συνεχεια το βραδυ κυριες και κυριοι......:hi:
Εδω με το πικαπιον μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση ,στην προηγουμενη φαση ακομα,χωρις αυτες τις πολλες αλλαγες που εχει σημερα το συστημα του ΜΗ και χωρις την βελτιωση του χωρου,απλα ειναι αλλου ..με οποιο ειδος μουσικης και να επαιζε, και ειχαν μπει σχεδον ολα!Μενει να το ακουσω λοιπον και στην παρουσα φαση:)
Αυτη τη φορα θα παρω μαζι μου και δικα μου ακουσματα!!!!!!!:o:D:p8-)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Να πάρεις μαζί σου και τη μουτσούνα μου... :D
Δεν θα μιλάω πολύ... :sleep:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Συγχαρητήρια και από εμένα Βασίλη για το εξαιρετικό σύστημά σου καθώς και για το μεράκι, τις επιλογές, την σημασία στη λεπτομέρεια και βέβαια για την αισθητική του χώρου και γενικά όλου του συστήματος.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Στην μεσαια τωρα περιοχη......περιοχη τωρα που θελει κουβεντα,περιοχη που αλλοι την θελουν ποιο boostαρισμενη και ποιο προβολικη και αλλοι ποιο laidback με μεγαλυτερο 3d stage....εδω εχουμε κατι ς πουμε διαφορετικο....τι εννοω ....σαν ακουσμα εισπραττεις ακριβεια και καθαροτητα με μεγαλο sweetspot -καθολου αυστηρο-θα ελεγα,με ζωντανια και ευκολια στο να σε παρασυρει να ακους ......ομως αυτο που ενοιωσα οτι με ενοχλησε η μαλλον με εκανε να προβληματιστω στο γιατι μπορει να συμβαινει ηταν το υψος της σκηνης.
Δηλαδη ακουγα και ειχα την αισθηση οτι η σκηνη τελειωνε αυστηρα στο υψος των tweeters με τις φωνες ζωντανες και περιγραφικες μεν απο την μια αλλα απο την αλλη να ειναι ολα σε μια ευθεια μειωνοντας καπως το backstage
ετσι ειναι αγορινα...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
προβολεα δεν εχεις ΜΗ ;

τραβα και αυτον τον κακομοιρη μια φωτο :)

ωραιος ο ΜΗ στο δικαναλο.....
...μεγαλο δισκο δεν εχω ακουσει ακομα...:D

μολις τελειωσουν ολα θα ακουσω και θα δω απολα....

ωραιος χωρος για χαλαρωση...ευγε ΜΗ
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αν ακούγεται όπως δείχνει,μπράβο σου.
Άψογη αισθητική,χώρος που προδιαθέτει για πολύωρες ακροάσεις.
Να έχεις υγεία και να χαίρεσαι τις μουσικές σου!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top