Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
73
Reaction score
44
οι ηχητικές αποδράσεις είναι γουστάρω έτσι, ακούω έτσι, παρτε φωτό να γουστάρετε και εσείς.
αν τώρα πούμε και "κύριε τάδε, δεν έχει μπάσο το σύστημα, βαλε και ένα σαμπ" κρίνεις ότι είναι
α) κακό?
β)προσβλητικό?
γ)ανήθικο?
δ)ευτελές?
ε)κομπλεξικό?
στ)ανάξιο σχολιασμού?
ζ)άλλο?
ε?
[DOUBLEPOST=1527980035][/DOUBLEPOST]

μια χαρά και δύο τρομάρες?

θες να στο δικαιολογήσω ή θα το ψάξεις?
ζ)άλλο
Απλά θεωρώ ότι είναι λάθος. Και επί του συγκεκριμένου όντως θεωρώ ότι είναι λάθος εάν δεν ελενξεις προσεκτικά τόσο το χώρο όσο και το είδος μουσικής και τις στάθμες που αυτή παίζει.
 
  • Like
Reactions: vet

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Πολυ ομορφο το συστημα, παντα μου αρεζαν τα sonus faber, ευγε!

Και λαμπιτσες, σουπερ!

Καλη απολαυση φιλε Σπυρο και καλως μας ηρθες!

Πες μας και κατιτις παραπανω, τι μουσικες ακους, πως τ απολαμβανεις, εντυπωσεις κλπ!

Αντε, σε περιμενουμε!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Να είσαι καλά δεν χρειάζεται τίποτα από τα δυο.

Καλό βράδυ να έχεις.
κρίμα...
δεν θες να σου πω γιατί ένα ηχειακι με γουφερ αυτής της διαμέτρου δεν θα βγάλει ΠΟΤΕ επαρκές χαμηλό στην αποσταση που έγραψες?
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
κρίμα...
δεν θες να σου πω γιατί ένα ηχειακι με γουφερ αυτής της διαμέτρου δεν θα βγάλει ΠΟΤΕ επαρκές χαμηλό στην αποσταση που έγραψες?
Κοίταξε το επαρκές χαμηλό είναι σχετικό με τα γούστα του καθένα μας και σε συνάρτηση με τις μουσικές που ακούει, οπότε τι να συζητάμε χωρίς λόγο.

Ο συγκεκριμένος μουσικόφιλος μας τίμησε με την παρουσία του προσωπικού του χώρου και που σίγουρα θα τον γνωρίζει καλύτερα από σένα και από μένα.

Οπότε δεν μας πέφτει και λόγος.

Ας κάνει ο καθείς στον δικό του χώρο κουμάντο.

Αυτά τα ολίγα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Κοίταξε το επαρκές χαμηλό είναι σχετικό με τα γούστα του καθένα μας και σε συνάρτηση με τις μουσικές που ακούει, οπότε τι να συζητάμε χωρίς λόγο.

Ο συγκεκριμένος μουσικόφιλος μας τίμησε με την παρουσία του προσωπικού του χώρου και που σίγουρα θα τον γνωρίζει καλύτερα από σένα και από μένα.

Οπότε δεν μας πέφτει και λόγος.

Ας κάνει ο καθείς στον δικό του χώρο κουμάντο.

Αυτά τα ολίγα.
σου πεφτει λόγος
ξέρεις.
το χαμηλό δεν είναι σχετικό
ΔΕΝ έχει χαμηλο με 5 ίντσες στα 2.5 μέτρα.
ΞΕΡΕΙΣ.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
σου πεφτει λόγος
ξέρεις.
το χαμηλό δεν είναι σχετικό
ΔΕΝ έχει χαμηλο με 5 ίντσες στα 2.5 μέτρα.
ΞΕΡΕΙΣ.
Γιατί συνεχίζεις μία κουβέντα που ξέρεις ότι αν μη τι άλλο δεν έιναι ιδιαίτερα ορθή;
Τα μαθήματα φυσικής τα άφησα 25 χρόνια πριν όταν πήραμτο πτυχίο μου και παρόλα αυτά έδωσα άρον άρον τα δικά μου sub γιατί κανείς δεν σκέφτικε (και κυρίως εγώ) ότι η βιτρίνα με τα γυαλικά και η τζαμαρία απέναντι δεν θα τα άντεχαν. Ναι ´οταν ακούω ροκ (σπανίως πλέον) μου λοίπουν αλλά στο 90% πουνακούω φωνητική jazz δεν θέλω καν να τα σκεύτομαι. Εκεί θέλω μόνο τους set μου και τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
σου πεφτει λόγος
ξέρεις.
το χαμηλό δεν είναι σχετικό
ΔΕΝ έχει χαμηλο με 5 ίντσες στα 2.5 μέτρα.
ΞΕΡΕΙΣ.
Μπορεί να μην θέλει δυνατό χαμηλό, με το ζόρι θα τον κριτικάρουμε τον άνθρωπο;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μπορεί να μην θέλει δυνατό χαμηλό, με το ζόρι θα τον κριτικάρουμε τον άνθρωπο;
τι θέλει αυτός ξέρει.
τι μπορεί εσύ ξέρεις.
θα του το πεις?
[DOUBLEPOST=1527982335][/DOUBLEPOST]
Γιατί συνεχίζεις μία κουβέντα που ξέρεις ότι αν μη τι άλλο δεν έιναι ιδιαίτερα ορθή;
Τα μαθήματα φυσικής τα άφησα 25 χρόνια πριν όταν πήραμτο πτυχίο μου και παρόλα αυτά έδωσα άρον άρον τα δικά μου sub γιατί κανείς δεν σκέφτικε (και κυρίως εγώ) ότι η βιτρίνα με τα γυαλικά και η τζαμαρία απέναντι δεν θα τα άντεχαν. Ναι ´οταν ακούω ροκ (σπανίως πλέον) μου λοίπουν αλλά στο 90% πουνακούω φωνητική jazz δεν θέλω καν να τα σκεύτομαι. Εκεί θέλω μόνο τους set μου και τίποτα άλλο.
ξέρεις τι θέλεις.
έχω και εγώ το ένα σύστημα για φωνές. χωρίς μπάσο. αλλά ακούω near field για να το αντισταθμίσω.
σε πειράζει να του πούμε ότι και αυτός δεν έχει μπάσο?
αν τον ενδιαφέρει?
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Για να κλείσω εδώ την παρουσία μου σε αυτό το θέμα θα ήθελα να πω ότι συζητήσεις σαν και αυτή σε συστήματα που ο άλλος με κόπο και μόχθο εφτιαξε και που εμεις ευκολα κριτικάρουμε χωρίς καν να τα ακούσουμε, με απομάκρυναν από το forum πριν 4 χρόνια. Διστυχώς προς μεγάλη απογοήτευσή μου βλέπω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά 4 χρόνια μετά.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
τι θέλει αυτός ξέρει.
τι μπορεί εσύ ξέρεις.
θα του το πεις?
[DOUBLEPOST=1527982335][/DOUBLEPOST]

ξέρεις τι θέλεις.
έχω και εγώ το ένα σύστημα για φωνές. χωρίς μπάσο. αλλά ακούω near field για να το αντισταθμίσω.
σε πειράζει να του πούμε ότι και αυτός δεν έχει μπάσο?
αν τον ενδιαφέρει?
Τώρα μίλησες σωστά, αν τον ενδιαφέρει.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Τώρα μίλησες σωστά, αν τον ενδιαφέρει.
κοιτα, αν έκανε την φιγούρα του, ποσταρε τα ηχειακεια και την έκανε, εμείς γιατί αγχωνόμαστε?
αν τώρα αγχωθεί λιγάκι αυτός που κάτω από τα 50hz δεν ακούει τίποτα, μάλλον ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ θα του κάνει....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Δεν έγινε κάποια αρνητική κριτική.

Δόθηκαν χρήσιμες πληροφορίες, χρήσιμες είτε για τον Σπύρο είτε για τον κάθε αναγνώστη που θέλει να μάθει κάτι.

Οι έχοντες την μύγα, ναι, αυτοί ίσως μυγιάζονται.
[DOUBLEPOST=1527983048][/DOUBLEPOST]
κάτω από τα 50hz δεν ακούει τίποτα
50;

Είδατε πόσο ευγενής είναι ο vet?
[DOUBLEPOST=1527983173][/DOUBLEPOST]
4B57E3C9-F74C-4AE9-8C46-128D2B3AC28F.gif
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Υπάρχει και ενας επιπλέον σημαντικότατος λόγος που η προσθήκη sub και processor θα βοηθούσε:

Το μικρό αυτό δίδρομο ηχείο, στην προσπάθειά του να αποδώσει τις χαμηλές συχνότητες που παίρνει απο τον ενισχυτή, και δεν τα καταφέρνει, αλλά και θολώνει και παραμορφώνει τις μεσαίες.

Αν οι χαμηλές διοχετευθούν σε sub, το Sonus θα παίξει τις μεσαίες του πολύ καλύτερα και καθαρότερα.

Ακόμα και αν δεν επιθυμεί ο Σάκης να εχει sub, καλύτερα ειναι να κόψει με εναν processor τις συχνότητες κάτω απο τα 60Hz, μην πω 80Hz, για να μην ζορίζονται αδίκως τα μικρά δίδρομα ηχεία του. Και ο λαμπάτος θα είναι επίσης πολύ πιο ευτυχής αν δεν περάσουν από αυτόν τα χαμηλά.

Να ζητήσω συγγνώμη αν έθιξα κανέναν με αυτά που έγραψα, χίλια συγγνώμη. Λυπάμαι.

:D
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Βαριεμαι. Την αγενεια. Και την κακοηθεια. Και την εξυπναδα. Το μαντηλι απο την Καλαματα, τα συκα απο τον Βολο. Βαριεμαι ομως. Πολυ. Φταιει που εκοψα το ποτο γιατρε μου ???
 
Last edited:


T

Tadakis

Guest
καμία αγένεια.
ευγενικά και φιλικά απάντησε.
και κομψά.

Επέτρεψε μου να έχω διαφορετική γνώμη. Μεγάλα παιδιά είμαστε και αυτοδιοριζομενους δικηγόρους δεν χρειαζόμαστε.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τες πα.. ο Κόγιας φταίει.:p:D
Οχι, εγω το ξεκινησα...δεχομαι εβδομαδιαιο ban:D

To αβ-σαιτ ειναι, πρωτιστως, εξειδικευμενο φορουμ με συγκεκριμενο αντικειμενο και μετά φορουμ ποικιλης υλης. Βεβαια και τα σχολια οπως -μπραβο, καλοριζικα, και του χρονου, συγχαρητηρια κτλ- οχι μονο ειναι θεμιτα αλλα και υποχρεωτικα αναμεσα σε πολιτισμενους ανθρωπους, με τη διαφορά οτι δεν αρκουν λογω ακριβως της εξειδικευσης του χωρου αυτου. Τωρα, θα μου πειτε οτι ο ανθρωπος δε ζητησε να κριτικαρουμε την ορθοτητα του συστηματος του αλλα και παλι, οταν εκτιθεται ενα αντικειμενο σε εναν εξειδικευμενο χωρο, ειναι λογικο και επομενο να υποστει καποια κριτικη αν παρατηρηθει καποιο ''λαθος'' στο στησιμο του. Ειναι αναποφευκτο. Και επειδη καποιοι ανθρωποι ειναι αυστηροι με τα ''λαθη'' και δεν χαιδευουν αυτια, λενε την αληθεια, οχι βεβαια απο φθονο αλλα γιατι πραγματικα ενοχλουνται με την ιδεα οτι καποιος μπορει να επεσε θυμα ''ειδικων'' που πληρωθηκαν χωρις να κανουν σωστα τη δουλεια τους. Γραφω πολλα χρονια σε ενα bmw φορουμ αυτοκινητων. Οταν παρουσιαζει καποιος το ''εργαλειο'' του με περηφανια για να το καμαρωσουμε και εχει 19αρες ζαντες σε ενα αμαξι 110 ιππων-1600 κ.ε., μετα το καλως ορισες ξεκιναει το ''ξυλο'' στον ανθρωπο που πηρε ενα σοβαρο αυτοκινητο και το μετετρεψε σε τσιρκο. Ε, εχουν απολυτο δικιο. Τα εξειδικευμενα φορουμ δεν ειναι παρεες εφηβων που θα επικροτησουν την ''ασσυμετρια'' για να μην ''πληγωσουν το παλληκαρι''.
Ελπιζω ο Σπαιρους να μη μας κρατα κακια. Δεν πιστευω οτι καποιος εδω γραφει με εστω και ενα χιλιοστο φθονου, τη γνωμη του. Εξαλλου, πιστευω οτι οταν αποδεχεσαι την (καλοπροαιρετη) κριτικη, γινεσαι παντα καλυτερος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
ο παντρεμένος... από την μπουχάρα φαίνεται
πνίγηκα... ψόφησα στο γέλιο σου λέω! :lol::lol::lol::lol::lol:

Να ζητήσω συγγνώμη αν έθιξα κανέναν με αυτά που έγραψα, χίλια συγγνώμη. Λυπάμαι.
Λυπάμαι, να πας να απαυτωθείς και συ και το σαμπ σου. :drinks:

αυτοδιοριζομενους δικηγόρους δεν χρειαζόμαστε.
Άμα δε χρειάζεσαι συ, που είσαι πλούσιος, δικαίωμά σου. Γω μια χαρά τους θέλω, ξέρεις πόσο κοστίζει ένας δικηγόρος στις μέρες μας; :p

Κι όπως λέει κι ο μπουχάρα-μαν, λυπάμαι, περάστε έξω!:lolsign:


ΥΓ. Δε λυπάμαι, έτσι, για να μιμηθώ τον μπουχάρα-μαν τό'πα. :D:D:D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top