Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)




Μηνύματα
168
Reaction score
58
Πανέμορφος ο Advance! Αντικειμενικά είναι από τα ομορφότερα μηχανήματα που κυκλοφορούν!

Πράγματι...τον ζηλεύω τον φίλο(με την καλή έννοια).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Υπάρχει βέβαια ένα σχετικό πρόβλημα με τον περιορισμένο χώρο αλλά δεν μπορεί να τα έχει κανείς όλα..
Το μεγαλύτερο πρόβλημα εν προκειμένω το δημιουργεί το πιάνο, το οποίο δεν μπορεί να μετακινηθεί με τίποτα από την παρούσα θέση. (Υπάρχει μεγάλη αντίδραση από την σύζυγο, της οποίας η γνώμη ως γνωστόν δεν αμφισβητείται).
 




Μηνύματα
887
Reaction score
884
Εμένα φίλε μου μ' αρέσει περισσότερο απ' όλα ότι ζεις σε ένα αληθινό λαϊκό σπίτι, το οποίο είναι γεμάτο με τα ενδιαφέροντά σου. Βλέπω μουσική, βλέπω βιβλία, πιάνο, διακοσμητικά, ακόμα και τα γλυκά σεμεδάκια. Μπορεί να ναι μικρός ο χώρος, αλλά είναι ευρείς οι ορίζοντές σου.
Σε αντίθεση με κάτι ψυχρά "μέγαρα" με ένα σύστημα και 50 δίσκους έτσι για επίδειξη.
Μπράβο.
Και το σύστημα φαίνεται ισορροπημένο.
 


Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ , αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ την επίδραση του πιάνου , στην μουσική που ακούς ?
Το πιάνο ως γνωστόν θα λειτουργεί ως αντηχείο τουλάχιστον , άλλοτε τονίζοντας κάποιες συχνοτικές περιοχές και άλλοτε ακυρώνοντας κάποιες άλλες. Επίσης δεν είναι ηχείο που το φρενάρει ένας ενισχυτής όταν είναι συνδεδεμένος και αναμμένος επάνω του.
Ως εκ τούτων μάλλον θα πρέπει να πάει τουλάχιστον σε άλλο χώρο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.617
Reaction score
94.546
Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ , αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ την επίδραση του πιάνου , στην μουσική που ακούς ?
Το πιάνο ως γνωστόν θα λειτουργεί ως αντηχείο τουλάχιστον , άλλοτε τονίζοντας κάποιες συχνοτικές περιοχές και άλλοτε ακυρώνοντας κάποιες άλλες. Επίσης δεν είναι ηχείο που το φρενάρει ένας ενισχυτής όταν είναι συνδεδεμένος και αναμμένος επάνω του.
Ως εκ τούτων μάλλον θα πρέπει να πάει τουλάχιστον σε άλλο χώρο.
Μα το ξέρει ο φίλος Γιάννη, αλλά αγαπάει εκτός τη μουσική και το γυναικάκι του. :)

Το μεγαλύτερο πρόβλημα εν προκειμένω το δημιουργεί το πιάνο, το οποίο δεν μπορεί να μετακινηθεί με τίποτα από την παρούσα θέση. (Υπάρχει μεγάλη αντίδραση από την σύζυγο, της οποίας η γνώμη ως γνωστόν δεν αμφισβητείται).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Τα γνωρίζω όλα αυτά παιδιά, όμως προς το παρόν όμως δεν μπορεί να γίνει κάτι και συμβιβάζομαι.

Πάντως ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, για το ενδιαφέρον & τις συμβουλές σας, οι οποίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες.

Τις ημέρες αυτές προχώρησα σε παραγγελία αποσβεστικών ακίδων για τα klipsh, το μόνο σημείο που χρήζει βελτίωσης, προς το παρόν. Επίσης προχώρησα και σε αγορά καλωδίων - usb και sub.

Κάτι άλλο τώρα.. μετά από επίμονες δοκιμές, (προσωπικά πάντα), μπορώ να αναφέρω ότι μεταξύ: Streamer (xtreamer prodigy, FantecHDFL, Dune) , Ps3, SACD Marantz και PC, τον καλύτερο (ψηφιακό) ήχο τον παίρνω από το PCμε αρχεία wav & DFF.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Εξαιρετικό σύστημα σε ένα υπέροχο χώρο. Το πιάνο και το τριχορδάκι δίπλα στο υπογούφερ είναι μια ένδειξη ακόμη ότι ο τυχερός ιδιοκτήτης λατρεύει τη μουσική και δεν πιστεύω να επιδρά τόσο άσχημα το ηχείο τού πιάνου στην ακουστική τού χώρου. Άλλωστε ένας μέσος χώρος ακρόασης δεν είναι ιδανικός ούτε υπάρχουν απόλυτα κριτήρια για το πόσο καλά θα παίξει ένα σύστημα σε συνάρτηση με το χώρο, που θα εγκατασταθεί.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση σχετικά με τα rf 62 II μου.
Λόγω του ότι όπως προανέφερα παραπάνω τα ηχεία πέφτουν στον χώρο μου λίγο μεγάλα,
μου ήρθε στο μυαλό μια ιδέα: Αν υπάρχει κάποιος στο site που έχει στην κατοχή του τα rf 52 II και ήθελε κάτι μεγαλύτερο, την περίπτωση αλλαγής (ύστερα φυσικά και από δοκιμή) με τα δικά μου, (χωρίς βέβαια κάποια επί πλέον χρέωση, αν και τα δικά του είναι σε καλή κατάσταση).
Τα ηχεία μου είναι άψογα, οι δε σήτες τους είναι αχρησιμοποίητες και φυλαγμένες μέσα σε ύφασμα για προφύλαξη από την σκόνη. Δεν υπάρχει όμως η αρχική τους συσκευασία.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Απο τους λιγους τυχερους που μπορουν να συγκρινουν αμεσα ( και με τυφλο τεστ ακομα!!!) το συστημα τους με την πραγματικη μουσικη!!!!!
....αντε και με πιανο με ουρα !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Πιο κοντά στις χροιές του πιάνου την άκουσα στην φετινή ετήσια έκθεση του ήχου, στο περίπτερο της Brodmann.

Το δικό μου σύστημα βάσει του κόστους του δεν μπορώ να πω ότι παίζει άσχημα, μάλιστα εκεί που διακρίνεται είναι η αμεσότητα στην φωνή και από όργανα στα χάλκινα (τρομπέτα και σαξόφωνο). Στο πιάνο όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό που άκουσα εκείνη την ημέρα στο περίπτερο της παραπάνω εταιρείας.
http://www.brodmann.at/vcseries.html
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Η μόνη περίπτωση για να αλλάξω εταιρία (klipsch), θα ήταν τα ηχεία αυτά.
Τον περισσότερο χρόνο στην έκθεση τον αφιέρωσα σε αυτό το περίπτερο, μάλιστα την δεύτερη ημέρα πήγα για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Αν είχαν και λίγο χαμηλότερη τιμή…
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.484
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top