Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)

Μηνύματα
91
Reaction score
25
[QUOTE="Vakis2000, post: 1930406, member: Επισης,αυτο που συνεβη ειναι οτι εσφιξε το μπασο οχι οτι εχασε σε αποκριση συχνοτητων. Ελπιζω να μη σου βγηκε σε πολυ "στεγνο".Εμενα προσωπικα μου αρεσει το μπασο να εχει μια "ελαστικοτητα"-οχι μπουμαρισμα-.Σε αλλους αρεσει το ξερο μπασο.Γιαυτο εχω και chario ηχεια]Εντυπωσιακό είναι τελικά αυτό που συμβαίνει με τα περιφερικά.
Πχ με την τελευταία αλλαγή (καλώδια ρεύματος & πολύμπριζο):
Αν και χαμηλού κόστους όλα, τελικά επηρεάζουν το σύστημα.
Από τον λίγες ώρες που ασχολήθηκα, παρατήρησα ότι τα μπάσα μαζεύτηκαν στον περιορισμένο για τα rf 62ΙΙ χώρο μου. Η αλλαγή αυτή όμως δεν έχω καταλάβει ακόμη αν προέρχεται από βελτίωση του σήματος ή από αδυναμία ανταπόκρισης από το πολύμπριζο.

Επίσης μαλάκωσε αμυδρά ο ήχος στις υψηλές συχνότητες, κάτι που μου αφήνει ανάμικτα συναισθήματα .

Το σύστημα πάντως είναι υπό παρακολούθηση.[/QUOTE]
Οταν λες αδυναμια ανταποκρισης τι εννοεις;Επισης
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Δεν γνωρίζω από ηλεκτρολογικά – ηλεκτρονικά.
Από ότι έχω διαβάσει εδώ και εκεί διερωτώμαι μήπως τα φίλτρα του επηρεάζουν το τελικό σήμα.

Κάτι άλλο τώρα.
Όπως έχω προαναφέρει η βασική πηγή ακρόασης είναι ένα pc που το έχω προσαρμόσει στο σύστημα με κύριο σκοπό την ακρόαση μουσικών αρχείων.

Σαν πρόγραμμα για media player έχω εγκαταστήσει το jriver.
Άριστο πρόγραμμα, αλλά δυστυχώς και με πάρα πολλές παραμετροποιήσεις. Και αναφέρω την λέξη δυστυχώς, διότι αποφεύγω ότι έχει σχέση με τις μεταβολές στον ήχο.

Το πρόγραμμα λοιπόν αυτό επηρέαζε αρνητικά το ακουστικό αποτέλεσμα λόγω των λανθασμένων (άθελά μου φυσικά) κατά την χρήση, επεμβάσεων στις παραμέτρους ήχου.

Λόγω του ότι δεν μπόρεσα εντοπίσω κάπου στο πρόγραμμα, ολική επαναφορά των αρχικών παραμέτρων το διέγραψα και μετά την νέα εγκατάσταση, βελτιώθηκε η κατάσταση.

Έτσι αναιρώ ότι έγραψα παραπάνω.
Το σήμα πλέον έχει επανέλθει στην προηγούμενη ακριβώς κατάσταση.

Μια και το έφερε η κουβέντα, θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με τις βασικές ρυθμίσεις του παραπάνω προγράμματος από κάποιον που το χρησιμοποιεί και γνωρίζει τις ιδιοτροπίες του.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
14
Για player στο pc προτεινω να δοκιμασετε τον pureplayer....http://www.purediy.gr/downloads/pp.html

Μπορει να μην εχει τις ευκολιες που παρεχουν αλλοι players αλλα το θεωρω ανωτερο ηχητικα και απο jriver και απο foobar.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.912
Reaction score
28.708
Καλησπέρα .

chrisevo

θέλειs να μαs πείs τη διαφορα άκουσεs απο το foobar με το τον pureplayer ?
 

Μηνύματα
25
Reaction score
14
Καλησπέρα .

chrisevo

θέλειs να μαs πείs τη διαφορα άκουσεs απο το foobar με το τον pureplayer ?
Καλησπερα, γενικα τον βρισκω πιο καθαρο, αναλυτικο και αερινο. Ισως στηνει και λιγο καλυτερο soundstage. Με μια λεξη θα ελεγα πιο ανοιχτος ηχος.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
και όλα αυτά σε τι σύστημα / χώρο εάν επιτρέπεται?

edit: μου φαίνεται απίθανο αυτό που γράφεις, γιατί απλά είναι ξεπερασμένο σήμερα...:wink:
 
Last edited:

Μηνύματα
25
Reaction score
14
και όλα αυτά σε τι σύστημα / χώρο εάν επιτρέπεται?

edit: μου φαίνεται απίθανο αυτό που γράφεις, γιατί απλά είναι ξεπερασμένο σήμερα...:wink:

και όλα αυτά σε τι σύστημα / χώρο εάν επιτρέπεται?

edit: μου φαίνεται απίθανο αυτό που γράφεις, γιατί απλά είναι ξεπερασμένο σήμερα...:wink:
Ηχεια monitor audio rs8, ενισχυτης sansui au-9900a και προς το παρων μια soundblaster creative καρτα ηχου...

Να πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει με foobar εδω και κανα χρονο επειδη μου αρεσε πιο πολυ ο pureplayer....αν εχει αλλαξει πολυ απο τοτε μαλλον θα εχετε δικιο.
Θα δοκιμασω παλι να δω...:)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Γνώμη μου είναι να δοκιμάσετε και την τελευταία έκδοση του kodi (Free) ο οποίος έχει απλό , αρκετά παραμετροποιήσιμο περιβάλλον, καλό ήχο, καθώς και πλήθος extra εφαρμογών. https://kodi.tv/download/
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Δεν αντιλέγω, όμως προσέξτε εφαρμογές που διαθέτει το kodi: http://addons.kodi.tv
Προσωπικά με βολεύει περισσότερο αυτή η εφαρμογή εκ των δύο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Υπάρχει περιορισμός ως προς την ανάλυση foto διότι δεν μπορώ να ανεβάσω...
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Επί τέλους σωστή τοποθέτηση των ηχείων μου:
[DOUBLEPOST=1457183534][/DOUBLEPOST]Χάθηκε η φωτογραφία. Υπάρχει περιορισμός ως προς την ανάλυση?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Ολα τα software ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο, οι διαφορες απειροελαχιστες. Καλυτερο ή χειροτερο, το πορισμα θα βγει μονο κατοπιν αμεσης συγκριτικης στο εκαστοτε συστημα, στο οποιο το πιο καταλληλο software ειναι και το καλυτερο. Σημασια εχει οτι κανενα απο τα αναφερθεντα δεν υπολειπεται σε ποιοτητα, και δεν θα υποβιβασει την ποιοτητα ενος συστηματος στο βαθμο που ανησυχειτε.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.912
Reaction score
28.708
Ολα τα software ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο, οι διαφορες απειροελαχιστες. Καλυτερο ή χειροτερο, το πορισμα θα βγει μονο κατοπιν αμεσης συγκριτικης στο εκαστοτε συστημα, στο οποιο το πιο καταλληλο software ειναι και το καλυτερο. Σημασια εχει οτι κανενα απο τα αναφερθεντα δεν υπολειπεται σε ποιοτητα, και δεν θα υποβιβασει την ποιοτητα ενος συστηματος στο βαθμο που ανησυχειτε.

Σωστόs .
Και απειροελάχιστες διαφορές να υπάρξουν , επέρχεται άμεσα διόρθωση από τουs άλλουs , με αποτέλεσμα ή " ποιότητα " , το καλύτερο δυνατόν , να περνά σε μαs . Όλα καλά .
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Musichi, το καλύτερο πρόγραμμα που κυκλοφορεί εκεί έξω αυτή την στιγμή. Εχω δοκιμάσει όλα τα players και σε περιβάλλον mac και σε windows, αυτη την διαχείρηση βιβλιοθήκης που κάνει το Musichi δεν την έχω βρεί σε κανένα άλλο. Και ηχητικά είναι ανώτερο όσων έχουν προαναφερθεί πλήν Audirvana+, που είναι στο ίδιο επίπεδο.

Μοναδικό του μειονέκτημα ότι δεν παίζει DSD αρχεία, αλλά ποιός νοιάζεται....
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Οταν παίζεις bit perfect και έχεις απενεργοποιημένα όλα τα DSPs του προγράμματος, όλα την ίδια ποιότητα ήχου έχουν. Δεν υπάρχει διαφορά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.078
Reaction score
8.086
Μάλλον έτσι είναι διότι και εγώ δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια διαφορά μεταξύ τους.
Εδώ δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια διαφορά μεταξύ των: ps3, dune & pc εφ όσον τα έχω συνδεδεμένα στο ίδιο dac!

Στα δικά σας συστήματα βλέπετε διαφορές?

Πάντως ψυχολογικά, δεν μπορώ να συνηθίσω στην ιδέα των dsp, μπάσων, πρίμων κλπ που μεσολαβούν στην αλλαγή της χροιάς στον ήχο. Σε όλες δε τις πηγές, ενισχυτικά dac κλπ, έχω απενεργοποιήσει κάθε τι που έχει σχέση με αλλαγή ακόμη και αν επιφέρει ενδεχομένως και κάποια βελτίωση στον ήχο.
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Οταν παίζεις bit perfect και έχεις απενεργοποιημένα όλα τα DSPs του προγράμματος, όλα την ίδια ποιότητα ήχου έχουν. Δεν υπάρχει διαφορά.
Δεν ισχύει αυτό. Κατ αρχήν, είναι διαφορετικοί οι αλγόριθμοι επεξεργασίας που χρησημοποιεί ο κάθε ένας. Συν η διαχείρηση πόρων, συν συν συν
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.720
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top