Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Καλημέρα,
Εδώ και αρκετό καιρό έχω αντικαταστήσει τα monitor audioμε τα rf 62II της Klipch.
Η διαφορά ως προς την απόδοση (σύμφωνα βέβαια με τα δικά μου γούστα) είναι μεγάλη.
Υπάρχει βελτίωση σε όλους τους τομείς. Κυρίως έχει αναβαθμιστεί η ανάλυση γενικά και απόδοση στις ανώτερες υψηλές.
Στις χαμηλές συχνότητες υπήρχε κάποιο πρόβλημα - (μπουμάρισμα) λόγω του περιορισμένου χώρου (περίπου 16 τμ) – (Μάλλον θα ταίριαζαν καλύτερα εδώ τα rf 52) αλλά αυτά τα βλέπει κανείς πάντα εκ των υστέρων.

Ανέφερα παραπάνω ότι υπήρχε και όχι υπάρχει, διότι μεσολάβησε και αλλαγή των ενισχυτικών. Έτσι από το 740a της Cambridge Audio πήγα στους pro & τελικό της advance acoustic (x preamp & A-160).
Σήμερα λοιπόν και ύστερα από πάρα πολλά χρόνια, μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα πλέον με ικανοποιεί πλήρως. Έφτασα σε σημείο να φοβάμαι να αλλάξω ακόμη και κάποιο καλώδιο μπας και χαλάσω την απόδοση...
Το μπουμάρισμα εξαφανίστηκε και βελτιώθηκαν απείρως τα χαμηλά, επίσης βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η απόδοση ως προς την αναλυτικότητα – ειδικά όταν ο a-160 λειτουργεί σε τάξη Α.

Ζήτησα επίσης την γνώμη φίλων που έχουν την ίδια τρέλα με την δική μου και οι ίδιοι δεν πίστευαν ότι με τόσο χαμηλό κόστος γίνεται να υπάρχει τέτοια ποιότητα.

Όμως ας αναφέρω αναλυτικά το σύστημα:
Κυρίως Ηχεία: Kliphsrf 62II- Κόστος 800 περίπου ευρώ:
http://www.klipsch.com/rf-62-ii-floorstanding-speaker/details
Προ ενισχυτής: AdvanceAcousticx-preamp– Κόστος 750 ευρώ.
http://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/preampli/18-x-preamp
Τελικός: AdvanceAcoustica-160 – Κόστος 750 ευρώ.
http://advance-acoustic.com/fr/elements-hifi/ampli-puissance-stereo/21-x-a160
Ενισχυτής AV: Yamaharxv 767 – Κόστος 450 περίπου ευρώ (λειτουργεί σαν προ ενισχυτής για τα κύρια και σαν ενισχυτής για τα υπόλοιπα 3 κανάλια).
Υπόλοιπα Περιφερικά Ηχεία missionvolare.
Sub: Yamaha
Πηγές:
Πικάπ: Porjectaudio 270 ευρώ με κεφαλή ortofonred, 100 ευρώ.
http://www.project-audio.com/main.php?prod=debutcarbonespritdc&cat=turntables&lang=en
http://athensproaudio.gr/hi-fi/players/cartridges-en/ortofon-2m-red-en.html
Λοιπά:
Μουσική: Αρχεία υψηλής ανάλυσης μέσω htpcιδιο - κατασκευής με κουτάκι της antec (Πολύ καλή επιλογή).
http://store.antec.com/isk-series/isk110-vesa.html#
Αρχεία video κλπ: Xtreamer prodigy & Ps3.
Αυτά με λίγα λόγια, παρακαλώ για την γνώμη σας...
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Άρχοντας! Καλοζυγισμένο σύστημα φαίνεται, αν και προσωπικά δεν μ' αρέσουν τα klipsch (αν εξαιρέσω κάτι γιγάντια θηρία που είχα ακούσει κάποτε). Πρέπει να ναι εξαιρετικά δυναμικό. Όταν κάνεις πάρτυ οι γείτονες φεύγουν έ;
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Καλοάκουστα!!
Αφου σου αρέσει μην αλλάζεις τίποτα.
Αργότερα ισως παίξεις με κανένα καλώδιο.Ετσι για να μην καθόμαστε.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Καλοάκουστο, να το χαίρεσαι και να απολαμβάνεις τις μουσικές σου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Σχετικά με την καλωδίωση, πράγματι το σύστημα χρήζει βελτίωσης…
Αν εξαιρέσουμε την σύνδεση μεταξύ προ & τελικού η οποία έχει γίνει με καλώδιο της Kimber σε xlr
http://www.kimber.com/products/interconnects/analog/tonik/
κόστους 60 περίπου ευρώ και των Ηχείων πάλι της Kimber
http://www.odes.gr/shop/kalodia/kalodia-metaforas-ixou/kalodia-ixeion/kimber-4pr--timi.html
με κόστος 10 ευρώ περίπου ανά μέτρο, δεν υπάρχει κάτι άλλο άξιο λόγου.

Επίσης υπάρχει μάλλον πρόβλημα και με την σύνδεση ρεύματος:
Σε ένα πολύμπριζο λοιπόν κόστους περίπου των 30 ευρώ από το media, υπάρχουν συνδεδεμένα όλα τα παραπάνω μηχανήματα, καθώς και η tv, (Panasonicvt 50) και 2 εξωτερικοί δίσκοι.

Η καλωδίωση της οικίας είναι της περιόδου 1980 με ότι συνεπάγεται γι αυτό.

Θα με εξυπηρετούσε πολύ αν είχα την γνώμη σας για την παραπάνω κατάσταση.
Υπάρχει κάποιος τρόπος βελτίωσης? ή τα αφήνω όλα ως έχουν (δηλαδή δεν αξίζει να ασχοληθώ με το θέμα, λόγω κυρίως της παλαιάς εγκατάστασης της καλωδίωσης).
Αν υπάρχει κάποιος τρόπος θα σας παρακαλούσα για μια σύντομη περιγραφή για τις επόμενες κινήσεις (Κατάστημα, κόστος που θα πρέπει να κινηθώ κλπ).
Ζητώ συγνώμη που σας κούρασα, ελπίζω όμως ότι θα έχω μια απάντηση από τους "ψαγμένους" (σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί στο site).

Φιλικά, Ιάκωβος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Άρχοντας! Καλοζυγισμένο σύστημα φαίνεται, αν και προσωπικά δεν μ' αρέσουν τα klipsch (αν εξαιρέσω κάτι γιγάντια θηρία που είχα ακούσει κάποτε). Πρέπει να ναι εξαιρετικά δυναμικό. Όταν κάνεις πάρτυ οι γείτονες φεύγουν έ;
Και εγώ είχα την ίδια γνώμη με την δική σου. Όμως σχετικά με τα Ηχεία που κατά καιρούς τα έχω συγκρίνει (στο σπίτι: mission volare, monitor audio rx 6, Jbl) αλλά και στον χώρο αγοράς με κάποιες άλλες ανταγωνιστικές εταιρείες, μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν.
Διαβάστε το σχετικό άρθρο: Ισχύει κατά γράμμα ότι αναφέρεται στο τεστ.
http://www.highfidelity.gr/?con_product_reviews=klipsch-rf62ii

Εκτός του ότι λοιπόν κάνουν για πάρτι, υπάρχει και πάρα πολύ καλή ανάλυση - κυρίως σε χαμηλές ακροάσεις, Όλα τα λεφτά είναι οι κόρνες κατά την γνώμη μου.

Επίσης ίσως παίζει ρόλο και η υψηλή του ευαισθησία ( Ο ήχος του έχει μια διαφάνεια, που δύσκολα την συναντάς σε παρομοίου κόστους υλοποιήσεις).
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλορίζικο και καλοάκουστο το σύστημα.
Όσον αφορά τα Klipsch, τί να πω ρε παιδιά πρέπει να είναι η μάρκα που προκαλεί τις μεγαλύτερες αντιθέσεις. Έχει φανατικούς οπαδούς αλλά και πολλούς επικριτές. Εγώ προσωπικά τα έχω ακούσει κανά δύο φορές και παρόλο που ήμουν αρνητικά προκατειλλημένος από αυτά που είχα διαβάσει δε μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν. Κάθε άλλο. Ειδικά σε HC θα πρέπει να είναι καταπληκτικά και σε απαλλάσουν (εν μέρει) και από το άγχος των πολλών Watt. Απλά δεν ξέρω σε πολύωρη ακρόαση αν κουράζουν.
Ξέρει κανείς αν θα είναι στην έκθεση ο αντιπρόσωπός τους μπας και τα ξανακούσουμε?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, εδώ θα βρείτε έναν πολύ ωραίο χώρο για τεστ ακρόασης ανάμεσα σε πολλές άλλες προτάσεις, ακόμη και με υψηλότερου κόστους υλοποιήσεις.(δείτε την τρίτη foto στο σχετικό site)
http://www.audioshow.gr/
Εκεί λοιπόν και εγώ, ενώ έτυχε να περάσω για την αγορά ενός streamer, έπεσα συμπτωματικά σε ακρόαση άμεσης αντιπαραβολής με την μέχρι τότε αγαπημένη μου monitor audio και επί τόπου προέβηκα στην συγκεκριμένη αγορά.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Για τα καλώδια τώρα:
Με των ηχείων μπορείς να πειραματιστείς αλλά ζήτα να τα δοκιμάσεις πρώτα στο χώρο σου και μετά να αγοράσεις, μόνο αν δεις βελτίωση. Μην αγοράσεις κάποιο καλώδιο επειδή είναι πιο ακριβό, αυτό δε σημαίνει ότι θα βελτιώσει τον ήχο σου. Προσοχή όμως γιατί η αυθυποβολή καραδοκεί σε τέτοιες δοκιμές. Αν μπορείς, με τη βοήθεια κάποιου φίλου, κάνε blind test.
Επίσης και ένα καλύτερο πολύπριζο με κάποια προστασία θα στο πρότεινα, περισσότερο για την προστασία παρά για τη βελτίωση του ήχου.
Τα παραπάνω περισσότερο για να ασχολείσαι με το χόμπυ και να πειραματίζεσαι, διότι το βασικό στοιχείο, δηλαδή να είσαι ευχαριστημένος από το σύστημά σου, το έχεις ήδη πετύχει.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τα ηχεία σου είναι εξαιρετικά! Τα RF-62 όπως και τα RF-82 είναι τα αγαπημένα μου Klipsch. Εξαιρετική ανάλυση, πολύ γλυκός ήχος της κόρνας και σφιχτό ελεγχόμενο και βαθύ μπάσο. Η υψηλή ευαισθησία τους επιτρέπει στον ενισχυτή να τα οδηγεί σε μεγάλες στάθμες χωρίς να ζορίζεται και να ζεσταίνεται. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Επίσης υπάρχει μάλλον πρόβλημα και με την σύνδεση ρεύματος:
Σε ένα πολύμπριζο λοιπόν κόστους περίπου των 30 ευρώ από το media, υπάρχουν συνδεδεμένα όλα τα παραπάνω μηχανήματα, καθώς και η tv, (Panasonicvt 50) και 2 εξωτερικοί δίσκοι.

Η καλωδίωση της οικίας είναι της περιόδου 1980 με ότι συνεπάγεται γι αυτό.

Θα με εξυπηρετούσε πολύ αν είχα την γνώμη σας για την παραπάνω κατάσταση.
Υπάρχει κάποιος τρόπος βελτίωσης? ή τα αφήνω όλα ως έχουν (δηλαδή δεν αξίζει να ασχοληθώ με το θέμα, λόγω κυρίως της παλαιάς εγκατάστασης της καλωδίωσης).

Φιλικά, Ιάκωβος.
Μην πετάς χρήματα για καλώδια ρεύματος και πολύπριζα! Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ΑΠΑΤΗ στο hi-fi από τα ακριβά καλώδια ρεύματος. Ακόμα και ένα πολύπριζο των 15€ ή ένα καλώδιο ρεύματος από Η/Υ είναι υπέρ αρκετά για κάθε ηχοσύστημα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Επίσης και ένα καλύτερο πολύπριζο με κάποια προστασία θα στο πρότεινα, περισσότερο για την προστασία παρά για τη βελτίωση του ήχου.
Σωστός! Αν πρόκειται για πολύπριζο με προστασία τότε συμφωνώ.

Αν είναι για να βελτιώσει τον ήχο του συστήματος το πολύπριζο άστο καλύτερα... Πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να κατέβουν πράσινα ανθρωπάκια με κεραίες που θα βγουν από τον ιπτάμενο δίσκο που θα προσγειωθεί στην πλατεία Συντάγματος, παρά να βελτιωθεί ο ήχος οποιουδήποτε ηχοσυστήματος από κάποιο πανάκριβο πολύπριζο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Για τα καλώδια τώρα:
Με των ηχείων μπορείς να πειραματιστείς αλλά ζήτα να τα δοκιμάσεις πρώτα στο χώρο σου και μετά να αγοράσεις, μόνο αν δεις βελτίωση. Μην αγοράσεις κάποιο καλώδιο επειδή είναι πιο ακριβό, αυτό δε σημαίνει ότι θα βελτιώσει τον ήχο σου. Προσοχή όμως γιατί η αυθυποβολή καραδοκεί σε τέτοιες δοκιμές. Αν μπορείς, με τη βοήθεια κάποιου φίλου, κάνε blind test.
Σωστός! Διαφορές μπορεί να ακούσεις από διαφορετικά καλώδια ηχείων, όμως το τι θα παίζει καλύτερα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ανεξάρτητο από το πόσο κοστίζει. Γι αυτό αγοράζεις ΜΟΝΟ αν τα ακούσεις και είσαι σίγουρος για την διαφορά που άκουσες χωρίς να λαμβάνεις υπόψην σου το τι λέγεται ή τι γράφεται για το συγκεκριμένο καλώδιο ή το πόσο κοστίζει ανά μέτρο.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Καλοάκουστο το σύστημα σου κι'από μένα και να το χαίρεσε κάθε στιγμή.
Αν μπορείς βάλε τα ενισχυτικά σε άλλη γραμμή-ες που να είναι ελεύθερες από άλλα φορτία.
Σχετικά με την παλαιότητα της ηλεκτρικής εγκατάστασης δεν νομίζω να παίζει σημαντικό ρόλο αυτά τα 35 χρόνια στην ηχητική απόδοση(υπάρχουν άτομα εδώ που είναι γνώστες και θα σου πουν καλύτερα).
Αυτό που πρέπει να κάνεις όμως είναι αν ο πίνακας είναι από τότε και δεν έχει αλλαχθεί,να τον αλλάξεις με έναν σύγχρονο και ο κυριότερος λόγος είναι η ασφάλεια σου.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Μπράβο, καλές ακροάσεις και από εμένα.
Μην αλλάξεις τίποτα προχωρά όπως είσαι.
Σε ότι αφορά το ρεύμα και τα καλώδια γενικότερα, υπάρχει πεδίο δόξης λαμπρό αν θες να ασχοληθείς, η γνώμη μου είναι να ΜΗΝ ασχοληθείς παρά μόνο για το λόγο που σου είπε πιο πάνω ο Βασίλης, για προστασία δηλαδή.
Είσαι μια χαρά, απόλαυσε το ;-)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Τις ημέρες αυτές, αν και δεν είχα ελεύθερο χρόνο, έριξα μια κλεφτή ματιά στο φόρουμ.

Έμεινα έκπληκτος για το πόσο μεγάλος είναι ο αριθμός των ανθρώπων αγαπούν την Μουσική.
Αυτό κατ αρχάς είναι παρηγορητικό, αν μη τι άλλο αυτό δείχνει τουλάχιστον υψηλό πνεύμα και πολιτισμό! Σε μια εποχή που όλα έχουν ισοπεδωθεί στην Ελλάδα, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ασχολούνται και αφιερώνουν πολύτιμο χρόνο κόπο και χρήμα, για ένα τόσο ειδικό θέμα, όπως είναι η μουσική και η όσο το δυνατόν πιο πιστή ακρόασή της!!

Κάποια στιγμή - αφού γνωριστούμε μέσω του site φυσικά, θα ήθελα να ακούσω κάποιο από τα συστήματά σας, (δηλαδή σε οικιακό χώρο), διότι ότι έχω ακούσει από σοβαρές προτάσεις, είναι μόνο από κάποιες εκθέσεις (προσπαθώ πάντα να είμαι παρόν) ή από καταστήματα του είδους.
 

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Μπράβο...πολύ καλή η προσπάθειά σου.Καλά μουσικά ταξίδια να έχεις...όπως και όλοι μας.Αν περνάς από Λάρισα έλα να κεράσω καφεδάρα!!!!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ευτυχώς Προηγείται - προσωπικά πάντα - η μουσική.
Μέχρι πριν λίγο καιρό βέβαια κάτι μου έλειπε από αυτό που έδινε το σύστημά μου, με την τελευταία όμως αναβάθμιση, μπορώ να πω ότι έχω πλέον κλείσει το θέμα σχετικά με το θέμα Μηχανήματα.
(Με κάποια επιφύλαξη ως προς τα αναλώσιμα - πχ καλώδια κλπ).

Ούτως ή άλλως η ακρόαση μουσικής είναι το μεγαλύτερο χόμπι μου.
Απαραίτητα κάθε ημέρα, ανεξαρτήτως φόρτου εργασίας, τουλάχιστον 1 ωρίτσα θα την σπαταλήσω σε ακρόαση κάποιων αγαπημένων κομματιών.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιες φώτο για να καταλάβετε την τρέλα μου...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top