Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
με γειες λοιπον :)
καλο ακουστα και καλοταξιδα :)
ε κοιτα, δεν θα συγκρινα το πριν και το μετα τελειως διαφορετικη φιλοσοφια :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ας είναι καλά το praktiker, μας κάνει και επιπλοποιούς, και σχεδιαστές και τα πάντα. Και όλα αυτά, με αστεία κόστη!
Τα πάντα μέσα στο δωμάτιο είναι συναρμολογούμενα, και κατασκευασμένα ιδιοχείρως.
[DOUBLEPOST=1550134727][/DOUBLEPOST]Τα δε σχέδια, τα αντιγράφω από..... τα δικά σας,:drinks:, ας είναι καλά Και το site μας!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Τα ηχεία klipsch είναι μια σχολή μόνη της, είναι οι υπόλοιπες φίρμες ηχείων, και η klipsch!
Εταιρεία που είτε την ερωτεύεσαι ή την μισείς! Σε περίπτωση δε που ασχοληθείς λίγο μαζί της, δεν υπάρχει περίπτωση. Την ερωτεύεσαι!
Ο λόγος με λίγα λόγια είναι ότι διαθέτουν πολύ καλό λόγο κόστους/ποιότητας ήχου, ''πειράζονται'' με μεγάλη επιτυχία, και λόγω κόρνας - προσφέρουν τρομερή ανάλυση (για άλλους καλό, για άλλους κακό)!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μάλλον έπρεπε να επιλέξω την προσφορά που βρέθηκε για τα pigasus... Τότε ναι, θα έφευγε σίγουρα η καλύτερη λύση... αυτό το +-50hz με ενοχλεί λιγάκι!
Προσωπικά,θα έβαζα 2 10άρια ή 8άρια τελοσπάντων υπογούφερς πάνω στα chario να συμπληρώνουν τις συχνότητες που δεν μπορούν να αναπαράξουν.
Εκεί..στη θέση των klipsch ή ακόμα καλύτερα θα τοποθετούσα τα chario στη θέση των klipsch και στο εσωτερικό κενό που θα δημιουργούνταν θα έβαζα τα subs!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Προσωπικά,θα έβαζα 2 10άρια ή 8άρια τελοσπάντων υπογούφερς πάνω στα chario να συμπληρώνουν τις συχνότητες που δεν μπορούν να αναπαράξουν.
Εκεί..στη θέση των klipsch ή ακόμα καλύτερα θα τοποθετούσα τα chario στη θέση των klipsch και στο εσωτερικό κενό που θα δημιουργούνταν θα έβαζα τα subs!
Κάθε πρόταση αποδεκτή, θα δοκιμάσω και αυτή την λύση.
Πάντως, έχω πρόβλημα με τον τελικό και τα τροφοδοτικά των διαφόρων πηγών εικόνας. Έτσι ξεκίνησα αρχικά για την δημιουργία 2 διαφορετικών συστημάτων στον ίδιο χώρο.
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Πάντως τα chario, αν και ακριβά σχετικά ηχεία, δεν φτάνουν τις αρετές klipsch. Η διαφάνεια και η φυσικότητα klipsch δεν υπάρχει! Χρειάζεται να ανέβουμε πολλά σκαλοπάτια κόστους για να έχομε καλύτερο αποτέλεσμα.

Εντάξει, το chario ίσως μπορέσει να καταφέρει κάτι με την προσθήκη ενός καλού τελικού, σε συνδυασμό με ένα καλό sub ή σετ sub.

Αν προσθέσουμε λοιπόν τα επί πλέον, + το ότι είναι ακριβότερο, βλέπουμε την διαφορά υπερ της επιλογής klipsch.

Πχ ο SR 7009 κεινεί αξιοπρεπώς τα RF 62, σε αντίθεση με τα chario, με τα οποία δείχνει, αδύναμος, θολός, χωρίς νεύρο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εδώ και αρκετό καιρό έλυσα το πρόβλημα με τον θόρυβο. Έτσι έγινε περιττή η χρήση των δεύτερων κύριων ηχείων.
Έτσι πήρε αέρα ο χώρος και βελτιώθηκε η ηχητική εικόνα.

Το θέμα που προέκυψε ήταν πια ηχεία θα παραμείνουν: Chario ή klipsch.
Μπερδεύτηκα αρκετές εβδομάδες με το θέμα αυτό. Δεν ήταν - είναι καθόλου εύκολη υπόθεση!

Από την μία τα klipsch με τον γνωστό ήχο τους: Λεπτομέρεια και χαμηλό,
από την άλλη τα chario με τις γλυκές τους αποχρώσεις, την πιο πιστή, αληθοφανή απόδοση των οργάνων - φωνής, με υποδεέστερο χαμηλό, όμως, όπως είναι φυσικό λόγω της διαμέτρου των μεγαφώνων τους.

Τελικά κατέληξα στα Chario, με την εξής όμως υποχώρηση:
Έθεσα εκτός το sub μου ( SVS SB-1000) από τον marantz και με διπλή καλωδίωση ηχείων, έστειλα το σήμα στο sub.

Έτσι τα ηχεία δουλεύουν πλέον σε πλήρες φάσμα, και το sub ρυθμισμένο με αποκοπή περίπου στα 50-40 xz δηλαδή από εκεί που σταματάνε τα κύρια ηχεία και κάτω, Αξιοπρεπές αποτέλεσμα στα αυτιά μου διότι υπάρχει πλέον το πολυπόθητο: Πλήρης ακουστική εμπειρία! Όπου υπάρχει βαθύ χαμηλό, το sub '' βοηθά '' με το παραπάνω, και στο υπόλοιπο φάσμα, τα chario έχουν κρυστάλλινη απόδοση. Ιδίως, σε κομμάτια που υπολείπονταν τα clipsch (κλασσική μουσική, παλιές εγγραφές), υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.

Πια η γνώμη σας σχετικά με την σύνδεση του sub, με τρόπο ώστε να παίζει και ο pro με αυτό?

Την στιγμή αυτή η σύνδεση με τον τελικό έχει ως εξής:

Είσοδοι:
α. xlr ο προ μου
β. rca ο marantz για το home cinema. (Πλέον 5,0,2).
και αναγκαστικά 2 δέσμες καλωδίων ηχείων : α: προς τα ηχεία φυσικά, και β: προς το sub.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ερώτηση:
Πάω καλώς εχόντων των πραγμάτων..... (τρέχοντα προβλήματα)...... για δεύτερο svs rb 1000. (Ζευγάρι).
α. Το δεύτερο να το χρησιμοποιήσω στον marantz σαν sub κανονικά, μόνο δηλαδή για το home cinema, ή όχι?

β. Αν όχι, θα πρέπει λογικά να συνδεθεί και αυτό στον τελικό, ώστε να υπάρχει ζευγάρι sub.
Σε αυτήν την περίπτωση πως θα γίνει η σύνδεση?
Το αναφέρω αυτό διότι στον τελικό δεν υπάρχουν ελεύθερες είσοδοι: Στην xlr συνδέεται ο τελικός και στην rca o marantz....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ολο τα σκαλιζεις !!

να παρεις αλλο ενα για το αλλο ηχειο και να δηλωσεις οτι δεν εχεις sub...τα χαμηλα θα πανε στα LR

μπορεις να τα συνδεσης τα sub και με rca δεν χρειαζεται να βαζεις καλωδια ηχειων.....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Γειά σου Κώστα μου,
Σωστά αναφέρεις, όμως πάντα κάτι μας τρώει και προχωράμε!

Αυτό με το rca πως μπορεί να γίνει στην δική μου περίπτωση? O τελικός μου δεν έχει ελεύθερες εισόδους!
Αν συνδεθούν στον pro, μένει ο marantz χωρίς sub!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δες το manual βρε .....

παντως στον marantz δηλωνεις οτι δεν εχεις sub και βαζεις τα LR large....
....αν και νομιζω οτι μπαινουν αυτοματα large..τσεκαρετο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εννοείς αυτήν την σύνδεση?

Σχόλιο 2020-03-26 120546.jpg

Αυτήν την σύνδεση χρησιμοποιώ πάντως:

Σχόλιο 2020-03-26 121557.jpg


Δεν βλέπω κάτι άλλο στο μάνουαλ.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Κοίταξε:

Τα chario, νομίζω ότι είναι και δική σου γνώμη, ακούγονται καλύτερα στον χώρο μου.

Από εκεί και πέρα έπρεπε να γίνεται η ακρόαση μουσικής μέσω του pro μου, έτσι για να έχω το σωστό χαμηλό μονόδρομος είναι η βοήθεια με sub. Καλό σε ήχο το kygnus αλλά με 13cm γουφεράκια:

System type 3-way
Enclosure type Vented NRS
Frequency response ± 3dB 50 - 20000 Hz
Nominal impedance 4 Ohm
Amplifier Requirements 50 - 120 W
Sensitivity (2.83V/1m) 87 dB
Tweeter 38 mm (1-1/2 in) soft dome
Midrange 130 mm (5 in) paper compound
Woofer 130 mm (5 in) paper compound
Dimensions (H x W x D) 955 x 200 x 270 mm / 37.6 x 7.87 x 10.63 in.
Weight 17 kg / 37.4 lbs
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
με τον 2καναλο προ σου δεν παιζουν οπως πρεπει.
.......τα συνδεεις στον AV κανεις και μια ισοσταθμιση και εισαι ετοιμος...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Λόγω του ότι δεν έχουν ισοστάθμιση δεν παίζουν όπως πρέπει?

Λίγο αφελείς ίσως η ερώτηση, αλλά επειδή γνωρίζεις το σύστημα. Τα Chario ή Τα Κlipsch για τον χώρο μου ? (αν θυμάσαι τις διαφορές)..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top