Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να αλλάξουμε όνομα σε "Υψηλή ΑΠΟΛΑΥΣΗ";;;
Το συστημα που εχεις και πληρωσες σου αρεσει?Ειναι σωστο/πιστο ?
Με ποια κριτηρια το επελεξες ? Σιγουρα δεν πηγες στα καταστηματα και μετρουσες τα μηχανηματα.Πως το επελεξες?
[DOUBLEPOST=1466241364][/DOUBLEPOST]
Ενδιαφέρον.
Γεγονος μαλλον
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το συστημα που εχεις και πληρωσες σου αρεσει?Ειναι σωστο/πιστο ?
Με ποια κριτηρια το επελεξες ? Σιγουρα δεν πηγες στα καταστηματα και μετρουσες τα μηχανηματα.Πως το επελεξες?
Προσπαθώ να επιλέγω αυτο που μου αρέσει ανάμεσα σε αυτα που μετράνε σωστα, σύμφωνα πάντα με το μπατζετ. Με τα αλλα δεν ασχολούμαι,

Και κυριως πολεμάω τον χώρο μου γιατι εχει πολυ μεγαλύτερη σημασία και αποτελεσματικότητα. Όταν τον "τερματίσω" (γίνεται άραγε;. ) θα σκεφτώ και τα καλωδια ρεύματος. Ή μάλλον θα βάλω ενα online ups
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Προσπαθώ να επιλέγω αυτο που μου αρέσει ανάμεσα σε αυτα που μετράνε σωστα.
Αν μετρανε 5 ενισχυτες ιδιας δυναμης "σωστα" τι επιλεγεις?
Και τι εννοεις "μετρανε σωστα" ?Απο το φυλλαδιο?Στο φυλλαδιο υπαρχουν ενισχυτακια των 150 ευρω που λες και ειναι διαστημοπλοια.
Μια κεφαλη πικαπ των 50 ευρω μπορει στο χαρτι να φαινεται εξ'ισου καλη η και καλυτερη ακομα με μια των 500 !!!!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ρωτάω αυτούς που ξέρουν παραπανω απο εμένα να μου πουν ποιοι τελικά μετράνε σωστα με βάση τα δημοσιευμένα και όχι μονο φυσικα απο τις εταιρίες.
Απο αυτούς και μόνο διαλέγω υποκειμενικά και σύμφωνα με το μπατζετ.

Δηλαδή ncore.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ρωτάω αυτούς που ξέρουν παραπανω απο εμένα να μου πουν ποιοι τελικά μετράνε σωστα με βάση τα δημοσιευμένα και όχι μονο φυσικα απο τις εταιρίες.
Απο αυτούς και μόνο διαλέγω υποκειμενικά και σύμφωνα με το μπατζετ.

Δηλαδή ncore.
OK
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σίγουρα η ποιότητα των υλικών και των συνδέσεων της ηλεκτρικής εγκατάστασης μπορεί να «βρομίζει» το ρεύμα με το οποίο τροφοδοτούνται οι συσκευές μας. «Βρομιές» όμως εισάγουν και τα μεγάλα επαγωγικά φορτία όπως είναι οι μετασχηματιστές, τα μοτέρ κλπ. Χαρακτηριστική περίπτωση τα ψυγεία και ειδικά αν είναι παλιά αμερικάνικα που δουλεύουν στα 110V με μετασχηματιστή όπου έχουμε συνδυασμό μετασχηματιστή και μοτέρ. Τα ασανσέρ έχουν μεγάλα 3φασικά μοτέρ. Επίσης τα 12V σποτάκια που έχουν μετασχηματιστές κλπ.... Και για όλες αυτές τις «βρομιές» δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα όσο άψογη και να είναι η εγκατάστασή μας.

Πάντα τα οικιακό ρεύμα θα κουβαλάει περισσότερες ή λιγότερες «βρομιές» ανάλογα την ώρα, την περιοχή κλπ. Ο μόνος τρόπος να είχες 100% καθαρό ρεύμα θα ήταν άν τροφοδοτούσες τις συσκευές σου από μπαταρίες. Εφόσον λοιπόν στην πράξη ότι και να κάνουμε είναι αδύνατον να έχουμε καθαρό ρεύμα τότε το βάρος πέφτει στο τροφοδοτικό του μηχανήματος που πρέπει να είναι σωστά σχεδιασμένο για να μπορεί να απομονώνει όλα αυτά και να τροφοδοτεί την συσκευή μας με όσο πιο καθαρό και σταθερό DC μπορεί και να μένει ανεπηρέαστη η πορεία του audio σήματος.

Αν δεν μπορεί το τροφοδοτικό μας να φιλτράρει τις «βρομιές» ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΛΩΔΙΟ. Μην πάμε να καταργήσουμε και τους νόμους της Φυσικής!!!
Αν μπορούσε ένα κομμάτι καλώδιο να φιλτράρει, τότε μέσα στα crossovers των ηχείων δεν θα βάζαμε πηνία, θα βάζαμε σκέτα κομμάτια super duper μαγικού καλωδίου!!!! Μην τρελλαθούμε κιόλας!
....ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα! για αυτό και έκανα την κατασκευή, όπως την αναφέρω και με φωτό, στην υπ'αριθμ 412 ανάρτησή μου. πλέον αυτού, προτίμησα το phono μου να τροφοδοτείται από μπανταρίες, έτσι ώστε να μένει ανεπηρέαστο από τις διάφορες παρεμβολές της τάσης.......
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
....ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα! για αυτό και έκανα την κατασκευή, όπως την αναφέρω και με φωτό, στην υπ'αριθμ 412 ανάρτησή μου. πλέον αυτού, προτίμησα το phono μου να τροφοδοτείται από μπανταρίες, έτσι ώστε να μένει ανεπηρέαστο από τις διάφορες παρεμβολές της τάσης.......
....ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα! για αυτό και έκανα την κατασκευή, όπως την αναφέρω και με φωτό, στην υπ'αριθμ 412 ανάρτησή μου. πλέον αυτού, προτίμησα το phono μου να τροφοδοτείται από μπανταρίες, έτσι ώστε να μένει ανεπηρέαστο από τις διάφορες παρεμβολές της τάσης.......
..και συμπληρωνω, καλως η κακως, δεν μπορουσα να εμπιστευτω την τροφοδοσια των μηχ/των μου, για τα οποια δαπανησα, (για τα δικα μου οικονομικα δεδομενα), ενα σωρο χρηματα, σε μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση η οποια φτιαχτηκε για να δινει ρευμα σε πιστολακια, πλυντηρια, λαμπτηρες και κουζινες για να ψηνουμε κοτοπουλα με πατατες!
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...εχει θωρακιση spynet, δεν ειμαι ομως σιγουρος οτι παιζει ρολο σε μεταφορα τασης 220v/50:Hz...
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
...Να αλλάξουμε όνομα σε "Υψηλή ΑΠΟΛΑΥΣΗ";;;
Δεν θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα.
Είσαι σωστός, εγώ τουλάχιτσον αυτό κάνω, ξέρω οτι αυτό που ακούω ενδεχομένως δεν είναι "σωστό" αλλά μου αρέσει, συνεπώς είναι "υψηλή απόλαυση" και όχι απαραίτητα υψηλή πιστότητα.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Κε Σκιαθιτη, επειδη πιστευω οτι εχετε τις γνωσεις πανω στο αντικειμενο που συζηταμε και ορθος κατα τη γνωμη μου τις μοιραζετε μαζι μας, θα ηθελα να μου εξηγησετε κατι:
πριν κανω την εγκατασταση που προανεφερα, μου διναν διαφοροι καλωδια τροφοδοσιας διαφορων κατασκευστων με σκοπο να τα ακουσω και εαν μου κανει καποιο να το κρατησω.
Για την ιστορια αναφερω οτι δεν κρατησα κανενα, παρα την επιμονη τους. Ομως το καθε ενα απο αυτα,συνδεομενο στον ενισχυτη μου , τον εκανε να παιζει διαφορετικα, αλλο καλυετερα, αλλο χειροτερα. Ενα δε, ηταν τοσο κακο που δεν αντεξα να το δοκιμασω.
Πως εξηγειτε αυτες τις διαφορες στον παραγομενο ηχο; περιττο να πω οτι ολα συνδεονταν στην ιδια ακριβως πριζα.....
Όπως είχα υποσχεθεί έγραψα ,όσο πιο απλοϊκά μπορούσα, το άρθρο:
Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών
Πιστεύω ότι θα βρεις την απάντηση. Αν όχι συνεχίζουμε τις απορίες στα επιμέρους αναφερόμενα στο άρθρο ειδικά στις μετρήσεις με παλμογράφο και όχι ''μετρήσεις'' με το αυτί.
 

constantineparas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
286
Reaction score
8
Καλησπέρα. Παρακαλώ την βοήθειά σας. Ποιο από τα παρακάτω καλώδια θεωρείται καλύτερο; (Το καλώδιο στη σύνδεση θα έχει μήκος 3 μέτρα, επίσης το ηχείο είναι 60w RMS.)

http://shop.sommercable.com/en/Cabl...eridian-Mobile-SP225-425-0051.html#attributes
http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=5005
http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=5009
http://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=2871
http://www.audioshow.gr/index.php?o...t_id=15465&virtuemart_category_id=261&lang=el
 





Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Και μιας και μιλάμε εδώ για καλώδια ηχείων...

5 Myths About Speaker Wire

Thicker wires are better: It’s true that for long runs, thicker wires are better at reducing the effects of resistance. But for most set ups (those with speakers within 100 ft of the amplifier), 16-gauge lamp cord is fine. For speakers 100 to 200 ft. from the amp, experts suggest use 14 gauge. And from 200 to 400 ft., they recommend 12-gauge wires. Using extremely thick wire for short runs yields virtually no audible benefit, at least none most people can hear.

Solving skin effect: It’s true that higher frequency signals tend to travel on a wire’s perimeter while lower-frequencies signals travel near the center. But any effect is only noticeable when dealing with miles of cable and frequencies not used for audio. So don’t waste any money “solving” this problem with intricately braided speaker cables.

Speaker wires should be the same length: It seems to make sense that speaker wires should be identical to eliminate phase shifts. But electrical signals travel through speaker wire at near the speed of light. It would take miles of speaker wire to hear any difference. So having wires a foot or two (or 10) different is irrelevant.

Break-in is “critical”: According to some so-called audio experts, the small electrical current passing through speaker wire physically alters the wire enough to create an audible change over time. Not true. Still, companies try to sell wire "cookers" and break-in services to perpetuate this myth and make a buck.

Splices degrade the sound: Audio experts have determined that properly spliced and soldered wires do not change or degrade the sound coming out of speakers. Although an oscilloscope can detect splices by identifying small voltage drops or spikes, the anomalies are too small to hear. Voltage used for driving speakers is simple voltage, and since regular fluctuations due to program and frequency type occur during normal use, splices produce no adverse audible effect.


http://machinedesign.com/blog/5-myths-about-speaker-wire
 
  • Like
Reactions: ryk

Μηνύματα
3
Reaction score
5
Καλησπερα παιδια. διαβασα προσεκτικα το πρωτο ποστ και αρκετα απο οσα γραφεται περι των χαρακτηριστικων των καλωδιων. δυσκολευομαι λιγο στην ευρεση απο το που να τα παρω.
πολλα απο τα link σας δε δουλευουν λογο παλαιοτητας του thread.

εχω 2 klipsch δαπεδου RF35 και δυστηχως , πολυ απλα καλωδια, που εχει περασει ηλεκτρολογος μεσα σε σωληνακι 13χιλιοστων.

αυτο σημαινει πως το καλωδιο που πρεπει να διαλεξω δεν γινεται να ξεπερναει τα 8 χιλιοστα εξωτερικης διαμετρου.
και να μην ειναι πλακε.
το budget που θελω να δωσω ειναι κανα 100αρικο? εκει γυρο.
τα μετρα που χρειαζομαι για το 1 απο τα 2 ειναι σιγουρα 5.5 μετρα. δυστυχως. αρα υποθετω πως και το αλλο πρεπει να το κανω τοσο.

ειδα τα Goertz MI 1 αλλα δυστυχως ειναι πλακε. και δε παιζει να περασουν ποτε απο το σωληνακι των 13 χιλιοστων.
εχετε να προτεινετε κατι αντιστοιχο και αξιολογο για την περιπτωση μου?
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ειμαι σταθερά, εδώ και μερικά χρόνια,

υπερ των ιδιοκατασκευων με καλωδια cat 5
και γενικως solid core καλωδίων Litz γεωμετρίας
που επισης σταθερά δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα
σε διάφορα συστήματα που στήνω κατά καιρούς.
Τα βρίσκω απολύτως ουδετερα.

Αλλά μη περιμένεις από αυτό το καλώδιο να σου λύσει προϋπάρχοντα προβλήματα
Μάλλον θα τα εκθέσει περισσότερο οπότε και δεν μπορώ να τα προτείνω άνεπιφυλακτα σε κανένα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Βάλε καλώδιο δικτύου. Cat 6.



Όλα τα χρωματιστά μονοκλωνα τα στρίβεις μαζί και αποτελούν το "+" του καλωδίου, κι όλα τα άσπρα μονοκλωνα, ομοίως τα ενώνεις στρίβοντάς τα και αποτελούν το "-" του καλωδίου.

Επειδή σπάνε εύκολα οι λεπτοί αυτοί μονοκλωνοι αγωγοί, δεν συνιστώνται για σφίξιμο στην μπορνα του ηχείου χωρίς βύσμα. Οπότε καλό είναι να χρησιμοποιήσεις διχαλο, το οποίο θα σφίξεις γερά στην μπορνα του ηχείου.

Επειδή οξειδώνονται, καλό είναι να σταθεροποιήσεις την επαφή των μονοκλωνων-διχαλας με λίγη κόλληση, καλάι, και ρίξε κι από πάνω ένα θερμοσυστελομενο να το καλύψει σφιχτά.

Αν το cat6 που θα χρησιμοποιηθεί έχει εξωτερική θωράκιση, είτε φύλλο αλουμινίου είτε και πλέγμα, ένωσέ το από τη μία άκρη με ένα άλλο καλώδιο (όχι αυτό των ηχείων) και σύνδεσέ το στη γείωση μίας μπριζας.

Κι είναι αρίστων προδιαγραφών καλώδιο ηχείων, και λεπτό, χωράει στην τρύπα του σωλήνα που έχεις, ανέτως.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top