Το καφενείο των φιλόζωων

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Ε μα χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα κατι που δεν ειπα….
Όχι επιχείρημα - Αναφέρατε μια προβληματική σκέψη κι εγώ ανέφερα μια ακόμη …

Τέλος πάντων – Έχετε απόλυτο δίκιο για τα αδέσποτα.

Αναρωτιέμαι όμως….

Έστω ότι τελικώς η κίνηση για τον περιορισμό τους είναι επιτυχής και ο πληθυσμός τους βαίνει μειούμενος, έως τον μηδενισμό τους.
Και παράλληλα όλα τα δεσποζόμενα είναι στειρωμένα.
Νέο σκύλο αν θελήσω, που θα βρω ?
Θα πρέπει να τον αγοράσω από εκτροφέα ?
Η απόκτηση σκύλου τελικά θα αφορά όσους διαθέτουν χρήματα ?

Αναρωτιέμαι …
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αποκλείεται να φτάσουμε σε τέτοιο σημείο.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Στην πόλη ίσως, στην επαρχία πιθανόν και να φτάσουμε
(θεωρητικά πάντα)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Kαναδυό χιλιόμετρα από μένα σε έναν δρόμο, εδρεύουν κάτι μεγάλα κατάμαυρα σκυλιά αδέσποτα, που τα ταΐζει όμως μια κυρακατίνα.
Αλλά είναι επιθετικά σε μηχανάκια και ποδήλατα.
Μου έχουν επιτεθεί μερικές φορές περνώντας με τη μηχανή μου, αλλά πλέον ξέρω και απλά προσέχω.
Πάντως το παντελόνι μου το άρπαξε το κοπρόσκυλο με τα δόντια του όταν όρμησε.
Έναν φίλο μου το ένα απ΄ αυτά τον δάγκωσε πίσω από το γόνατο και πήγε νοσοκομείο, έκανε εξετάσεις και αντιλυσσικό ορό σε 3 δόσεις κ.λ.π.
Πήρε και χαρτί με όλα αυτά και του είπαν να το κρατήσει.

Είχα πάρει τηλ. στον Δήμο, στο τμήμα που είναι υπεύθυνο για τα αδέσποτα.
Δεν απάντησε ποτέ κανένας.
Μετά πήρα στο 100 και μου είπαν να πάρω στον Δήμο!
Και περιμένετε εσείς τώρα να ασχοληθούν οι αρμόδιοι με σκυλιά και γατιά;
Μπορεί να ελέγξει κάποια υπηρεσία τις αδέσποτες γάτες;
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Kαναδυό χιλιόμετρα από μένα σε έναν δρόμο, εδρεύουν κάτι μεγάλα κατάμαυρα σκυλιά αδέσποτα, που τα ταΐζει όμως μια κυρακατίνα.
Αλλά είναι επιθετικά σε μηχανάκια και ποδήλατα.
Μου έχουν επιτεθεί μερικές φορές περνώντας με τη μηχανή μου, αλλά πλέον ξέρω και απλά προσέχω.
Πάντως το παντελόνι μου το άρπαξε το κοπρόσκυλο με τα δόντια του όταν όρμησε.
Έναν φίλο μου το ένα απ΄ αυτά τον δάγκωσε πίσω από το γόνατο και πήγε νοσοκομείο, έκανε εξετάσεις και αντιλυσσικό ορό σε 3 δόσεις κ.λ.π.
Πήρε και χαρτί με όλα αυτά και του είπαν να το κρατήσει.

Είχα πάρει τηλ. στον Δήμο, στο τμήμα που είναι υπεύθυνο για τα αδέσποτα.
Δεν απάντησε ποτέ κανένας.
Μετά πήρα στο 100 και μου είπαν να πάρω στον Δήμο!
Και περιμένετε εσείς τώρα να ασχοληθούν οι αρμόδιοι με σκυλιά και γατιά;
Μπορεί να ελέγξει κάποια υπηρεσία τις αδέσποτες γάτες;

Την άλλη φορά να καταθέσει μήνυση* κατά παντός υπευθύνου για σωματική βλάβη από τα αδέσποτα, τα οποία είναι ευθύνη του οικείου δήμου. Τη μήνυση αναγκαστικά την επεξεργάζεται το τμήμα και δεν ξύνεται.



* η οποία πλέον είναι δωρεάν, δεν υπάρχει το παλιότερο παράβολο
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Και γιατί ... "απίστευτος" ο λόγος της αναβολής;
Σε κάθε συνεδρίαση με αυτόφωρα θα αναβληθεί τουλάχιστον μια υπόθεση για αντίστοιχο λόγο.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το ανεξελεκτο ταισμα των μη στειρωμενων αδεσποτων γατιων.
Στην Ανω Γλυφαδα εχει λαβει μορφη επιδημιας με φυσικα δεκαδες γατια πατημενα απο αυτοκινητα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Οπότε να τα αφήνουμε πεινασμένα;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Δεδομένου του ορισμού του α. 2 παρ. 1 του ν 4830/2021, ότι ζώο είναι κάθε εμβιο ον με ενσυναίσθηση ("που συναισθανεται" επί λέξει), και της γενικής απαγόρευσης φόνου κάθε είδους ζώου (τιμωρουμενη μάλιστα σε βαθμό κακουργηματος) , ποντίκια, επιτρέπεται να σκοτώνουμε; Ήρεμα ρωτώ.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Αληθεια, οι κότες έχουν ενσυναίσθηση; Γιατί διώκονται λέει κάτι νεαροί που πιάστηκαν να τις βασανίζουν. Ορνιθες εννοώ, μην πάει το μυαλό σας σε τπτ σωβινιστικο.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947
Οπότε να τα αφήνουμε πεινασμένα;
Οχι ,πριν τις ταισεις αναλαμβανεις να τις στειρωσεις με την βοηθεια του φιλοζωικου σωματειου της περιοχης
Αλλιως απο λιγες γατες με συνεχη οιστρο λογω της αφθονης τροφης, παραγεις εκατονταδες γατες τον χρονο τις περισσοτερες πατημενες απο αυτοκινητα (γιαυτο δεν τις βλεπεις , δεν εχουν φυγει ξενιτια) και με τις λιγες που μενουν ακυρωνεις το προγραμμα στειρωσεων της περιοχης σου.
Αλλα ασε τι λεω εγω. Ενα τηλεφωνο σε ενα φιλοζωικο σωματειο φτανει για τις οδηγιες για την καταλληλη διαχειριση των αδεσποτων γατιων.
 

Μηνύματα
442
Reaction score
561
ναι ναι:
κ παιρνεις τηλ στο δημαρχειο, σε παραπεμπουν στη φιλοζωικη, οπου σου λενε "οταν ανοιξει το προγραμμα-απευθυνθειτε στο δημαρχειο" ξαναπας εκει κ σε ξαναστελνουν στη φιλοζωικη γιατι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι τωρα, εκει σε πανε σε κτηνιατρο συνεργαζομενο με φιλικες τιμες, εσυ γινεσαι τιγρε απο τις νυχιες του αγριογατου που δεν πιανεται να μπει στο κλουβι, ξαναπαιρνεις τηλ φιλοζωικη να φερουν τις ειδικες φαγανοπαγιδες, σε εχουν στησει κ προσπαθεις να συννενοηθεις με μεϊλ γιατι στο τηλ δεν, και ειναι φυσικο κ τους καταλαβαινω εχουν και αυτοι τις δουλιες τους εθελοντες ειναι, χανεις 3 μερες απο τη δουλεια σου καθε χρονο, εχουν γινει τα νευρα σου τσαταλια κ δεν μπορεις να κανεις κ κατι αλλο...

αλλα φυσικα αυτα δεν ισχυουν* ......

οποτε:
οσες πιανονται, με δικα μου χρηματα (που δεν περισσευει σεντ) προσπαθω να τις στειρωσω, οσες δεν , τις ταϊζουμε τις κηπισιες μας για να μην υποφερουν μαρτυρικα, περιμενοντας δυο εθελοντες και ενα προγραμμα να ανοιξει, κ ας υπαρχουν απωλιες στο δρομο.



* ή μηπως ισχυουν;
διοτι το καθε προγραμμα εχει Χ χρηματα για Χ στειρωσεις, δεν ειναι αν ειναι πολλες οι γατες στειρωνουμε αν ειναι λιγες οχι...
 

Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Δεδομένου του ορισμού του α. 2 παρ. 1 του ν 4830/2021, ότι ζώο είναι κάθε εμβιο ον με ενσυναίσθηση ("που συναισθανεται" επί λέξει), και της γενικής απαγόρευσης φόνου κάθε είδους ζώου (τιμωρουμενη μάλιστα σε βαθμό κακουργηματος) , ποντίκια, επιτρέπεται να σκοτώνουμε; Ήρεμα ρωτώ.
Ολα τα ζωα εχουν ενσυναισθηση, απλα σε καποια δεν γινεται αντιληπτη απο εμας. Στα θηλαστικα κυριως γινεται ευκολα & αμεσα αντιληπτη, ενω στα εντομα π.χ. καθολου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Ολα τα ζωα εχουν ενσυναισθηση, απλα σε καποια δεν γινεται αντιληπτη απο εμας. Στα θηλαστικα κυριως γινεται ευκολα & αμεσα αντιληπτη, ενω στα εντομα π.χ. καθολου.

Αυτό δεν θα μπορούσε να ισχύει, γιατί θα σήμαινε ότι ο νομοθέτης του 4830 θα ήταν ανόητος, καθώς ορίζει ότι ως ζώα για τις ανάγκες του νόμου λογίζονται όσα συναισθάνονται, άρα δεν μπορεί όλα τα ζώα να συναισθάνονται. Άλλο αισθήσεις, που προφανώς κάθε ζώο έχει, άλλο συναισθήματα.
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.635
Ολα τα ζωα εχουν ενσυναισθηση, απλα σε καποια δεν γινεται αντιληπτη απο εμας. Στα θηλαστικα κυριως γινεται ευκολα & αμεσα αντιληπτη, ενω στα εντομα π.χ. καθολου.
Αυτό δεν θα μπορούσε να ισχύει, γιατί θα σήμαινε ότι ο νομοθέτης του 4830 θα ήταν ανόητος, καθώς ορίζει ότι ως ζώα για τις ανάγκες του νόμου λογίζονται όσα συναισθάνονται, άρα δεν μπορεί όλα τα ζώα να συναισθάνονται. Άλλο αισθήσεις, που προφανώς κάθε ζώο έχει, άλλο συναισθήματα.
Ενδιαφέρουσα συζήτηση. Παρακαλώ συνεχίστε την.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Αυτό δεν θα μπορούσε να ισχύει, γιατί θα σήμαινε ότι ο νομοθέτης του 4830 θα ήταν ανόητος, καθώς ορίζει ότι ως ζώα για τις ανάγκες του νόμου λογίζονται όσα συναισθάνονται, άρα δεν μπορεί όλα τα ζώα να συναισθάνονται. Άλλο αισθήσεις, που προφανώς κάθε ζώο έχει, άλλο συναισθήματα.
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η δική σου άποψη επί του θέματος.

α. Να θεωρούνται όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί (κουνούπια, μονοκύτταροι κλπ.) ως "προστατευόμενα" από κακοποίηση;
β. Να μην θεωρείται κανένα;
γ. Να υπάρχει ένας κατάλογος χιλιάδων σελίδων που να περιλαμβάνει όλους τους ζωντανούς οργανισμούς και να γράφει για το καθένα αν θεωρείται πως "συναισθάνεται";
δ. Να επαφίεται στο δικαστήριο, όπως συμβαίνει τώρα;

Γιατί εμένα το τελευταίο μου φαίνεται το πιο λογικό. Και ναι, μπορώ να βρω κι εγώ κενά, "ευτράπελα" ή σοφιστείες, αλλά πρόταση βελτίωσης, δεν έχω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top