Το καφενείο των φιλόζωων



Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Οι γάτες ως γνωστόν άντε να μασουλησουν κανένα χόρτο για το στομάχι τους μια στο τόσο. Άντε να τριφτουν σε κανένα κλαρί για να αφήσουν στίγμα ή γιατί έχουν φαγούρα άντε να ουρήσουν για να μαρκάρουν. Για να ξεραίνει λουλούδι το κάτουρο γάτας πρέπει να είναι σπάνιο φυτό του Αμαζόνιου με αντιστοιχες ευαισθησίες και να το κατουρούν όλες οι γάτες της περιοχής επί τρίμηνης βάσης. Τα ποντίκια έντομα κατσαρίδες και ότι άλλο κυνηγά μια γάτα πες του αχαρακτήριστου θέλει τοξικά χημικά που μολύνουν και διαυρώνουν έδαφος για μήνες μπορεί και χρόνια αν φυτρώσει βατό θα είναι θαύμα. BTW ο σκύλος τι του χαλούσε τη μεσημεριανή σιέστα; Η ήταν παράπλευρη απώλεια για τη σωτηρία της μοναδικής αζαλεας που μόνο ο κύριος αυτός είχε; Έλεος οι ίδιες ανοητες δικαιολογίες το φυτό μου η αλλεργία μου ο ύπνος μου η... άντε μην πω. Τραβά το καλά θα κάνεις δυστυχώς κάποιοι πρέπει να μάθουν με τον άσχημο τρόπο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πριν μερικούς μήνες μου ζήτησε ένας φίλος γιατρός αναισθησιολόγος με καταγωγή από Φλώρινα, να του φτιάξω μια λαμαρίνα για να κλείσει το τζάκι του στο σπίτι στο χωριό στην Φλώρινα, διότι είχαν μπει από εκεί ποντίκια, για όσον καιρό έλειπαν όλοι και έφαγαν τα πάντα.
Ξύλα, χαλιά, έπιπλα, σωλήνες κ.λ.π.
Μου είπε ότι σε όλο το χωριό είχαν επίθεση από ποντίκια στα σπίτια τους.
Του λέω ότι μάλλον δεν έχουν πολλές γάτες.
Και μου είπε ότι τις σκότωσαν οι κυνηγοί διότι ενοχλούνταν τα σκυλιά τους και γαύγιζαν συνεχώς.
Του πρότεινα να τους το πει, ότι γι΄αυτό έγιναν οι επιθέσεις στα σπίτια τους από τα ποντίκια.
Τους μίλησε, τον άκουσαν, το κατάλαβαν και άρχισαν να τις ταΐζουν και τώρα που έγιναν πάλι οι γάτες αρκετές σε πληθυσμό, εξαφανίστηκαν τα ποντίκια.
Κάτι ξέρει από ισορροπίες η φύση.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Οι ενδείξεις έγιναν αποδείξεις ο καλός μου γείτονας ( ζωντανό ) αποφάσισε επειδή η γάτα του πείραζε τα λουλούδια να ρήξη φόλα με ποντικοφάρμακο όλα έχουν πάρει το δρόμο τους
Μπράβο σου που κρατάς την ψυχραιμία σου!
Πραγματικά, δεν θα μπορούσα.:smg: :hunter::punish:
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Πριν μερικούς μήνες μου ζήτησε ένας φίλος γιατρός αναισθησιολόγος με καταγωγή από Φλώρινα, να του φτιάξω μια λαμαρίνα για να κλείσει το τζάκι του στο σπίτι στο χωριό στην Φλώρινα, διότι είχαν μπει από εκεί ποντίκια, για όσον καιρό έλειπαν όλοι και έφαγαν τα πάντα.
Ξύλα, χαλιά, έπιπλα, σωλήνες κ.λ.π.
Μου είπε ότι σε όλο το χωριό είχαν επίθεση από ποντίκια στα σπίτια τους.
Του λέω ότι μάλλον δεν έχουν πολλές γάτες.
Και μου είπε ότι τις σκότωσαν οι κυνηγοί διότι ενοχλούνταν τα σκυλιά τους και γαύγιζαν συνεχώς.
Του πρότεινα να τους το πει, ότι γι΄αυτό έγιναν οι επιθέσεις στα σπίτια τους από τα ποντίκια.
Τους μίλησε, τον άκουσαν, το κατάλαβαν και άρχισαν να τις ταΐζουν και τώρα που έγιναν πάλι οι γάτες αρκετές σε πληθυσμό, εξαφανίστηκαν τα ποντίκια.
Κάτι ξέρει από ισορροπίες η φύση.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΛΟΒΛΑΧΟΙ (ΜΕ ΤΗΝ

ΚΑΚΗ ΕΝΝΟΙΑ) ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ.

ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΘΟΥΜΕ......
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Μοιάζει με μύθο του Αισώπου αλλά η πραγματικότητα εδώ μιμείται την Τέχνη.

Μία κουκουβάγια έχει πάρει υπό την προστασία της μία πάπια και ζουν μαζί. Φωτογράφος από τη Φλόριδα "αιχμαλώτισε" στον φωτογραφικό της φακό το περίεργο ζευγάρι συγκατοίκων.

Στην αρχή η φωτογράφος θεωρούσε ότι η κουκουβάγια που ζει σε ένα δέντρο, είχε γεννήσει δικά της παιδάκια και πλησίασε για να φωτογραφίσει το όμορφο και τρυφερό φυσικό γεγονός.




Όταν όμως έφθασε κοντά για να πάρει τη φωτογραφία, είδε ένα χαριτωμένο κίτρινο πουλάκι να βρίσκεται μέσα στη φωλιά. Επρόκειτο για ένα παπάκι που η κουκουβάγια το μεγαλώνει σαν παιδί της. Η Λόρι Γουλφ του πρακτορείου Jupiter είπε στο National Geographic ότι οι δυο τους κάθονταν δίπλα δίπλα και είναι ένα θέαμα που είναι απίστευτο.


Η κουκουβάγια φέρεται να αντιλήφθηκε ότι τα αυγά της πάπιας που της άφησαν στη φωλιά δεν ήταν δικά της και όμως εκείνη τα επώασε και βοήθησε στη γέννηση της πάπιας την οποία κρατά σαν δικό της παιδί.



Πηγή: Daily Mail

http://www.enikos.gr/international/...i-mia-koukouvagia-megalonei-mikro-papaki-san-
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Φίλτατε δεν μπορείς να φανταστείς μέχρι που θα το φτάσω νομίζω ότι έχασα ανθρώπους η ψυχή μου πονάει όσο δεν φαντάζεσαι
Να τους κυνηγήσεις οσο μπορεις με τον τροπο που εσυ θα επιλεξεις. Προσωπικα που ολη τη ζωη μου φροντιζω αδεσποτα δεν θα διαλεγα την νομικη οδο καθως δεν θα λαβει την ποινη που αξιζει. Το νομικο οικοδόμημα είναι σε ευθεια αναλογια με το επιπεδο της κοινωνιας και τον πολιτισμο μας.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Να τους κυνηγήσεις οσο μπορεις με τον τροπο που εσυ θα επιλεξεις. Προσωπικα που ολη τη ζωη μου φροντιζω αδεσποτα δεν θα διαλεγα την νομικη οδο καθως δεν θα λαβει την ποινη που αξιζει. Το νομικο οικοδόμημα είναι σε ευθεια αναλογια με το επιπεδο της κοινωνιας και τον πολιτισμο μας.
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗΣ

ΒΑΖΕΙ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 25,000 ΕΥΡΩ.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ.

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΟΙ ΑΓΩΓΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΓΑΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Ο ΑΛΗΤΗΡΙΟΣ.......
 






Μηνύματα
455
Reaction score
572
Γιατί,γιατί,γιατί εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω,γούστο σου και καπέλο σου να μην τα αγαπάς αλλά ρε υπάνθρωπε μην τα βασανίζεις γαμώ το μπιπ μπιπ μπιπ μπιπ.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Σημερα βρέθηκα σε φιλικο σπιτι για την ημερα ,στο οποιο έχουν γάτες. Οι δυο μαμαδες έχουν γεννησει με διαφορα περιπου 10 ημερων μεταξυ τους ,αλλα φροντιζουν και θηλαζουν ολα τα γατακια και οι δυο. Εχουν μεινει πεντε τα οποια χαριζονται.Αν καποιος φιλος ενδιαφερεται ας μου στειλει π.μ.
 

Attachments





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top