Το καφενείο των φιλόζωων



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα (οχι λογω μη φιλοζωιας, απλα δεν με ενδιαφερει γιατι βλεπω πως κυκλοφορει πολλη μακακια - οχι εντος του θεματος μα εντος της ...φιλοζωικης αντιληψης), αλλα επιτρεψτε μου να εκφρασω μιαν απορια:
Υπαρχει φιλοζωικος πυρηνας καπου, πολυ ενεργος, που φροντιζει τα αδεσποτα, κυριως με εμβολιασμους, και βεβαιως με καταγγελιες κατα των μη φιλοζωων. Αυτοι λοιπον οι τυποι που θιοθετησαν τα αδεσποτα και "τιμωρουν" τους κακους, ειναι και υπευθυνοι για τις πραξεις των αδεσποτων τους; Ως "πραξεις" εννοω τις επιθεσεις κατα περιπατητων κλπ με σοβαρους τραυματισμους. Η προφανης απαντηση περι ευθυνης ειναι"οχι βεβαια", αλλα ειναι πολυ προφανης; Αν ο τραυματισθεις ή απλα φοβηθεις "περιποιηθει" δεοντως τα επιτεθεμενα αδεσποτα ευρισκομενος σεκατασταση αμυνας μετα φοβου, και καταγγελθει, θα τιμωρηθει; Μαλλον ναι (κατα τον μοντερνο νομο), αλλα ο φροντιζων τα αδεσποτα και καταγγελλων, δεν επεχει καμια ευθυνη;
Τα αδέσποτα "ανήκουν" στον δήμο. Οποιοδήποτε παράπονο στον δήμαρχο που ψηφίσατε.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Η δικια σου αντιληψη ποια ειναι?
Γιατι γελας; σου φαινεται τοσο αλλοκοτο το οτι προτιμω τους ανθρωπους απο τα επιθετικα ζωα;

Ο Δημος αδυνατει! Μια "φιλοζωη" εχει αναλαβει τα αδεσποτα εδω (κυριως τροφιμα και εμβολιασμο) μα οταν της ειπα τα συμβαντα, το μονο που ειπε ηταν "μην τα πειραζετε". Αν ειναι δυνατο μια γραια 90χρονη (η μανα μου -την εριξαν κατω κι εσπασε το ισχυο) ή ο 70+ γειτονας (του επιτεθηκε αγελη κι εσπασε το χερι του) να τολμησουν να τα πειραξουν.
Η Αστυνομια δεν επεμβαινει, θελει εντολη εισαγγελεα που θα καλεσει τον Δημο και... τζιφος!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα (οχι λογω μη φιλοζωιας, απλα δεν με ενδιαφερει γιατι βλεπω πως κυκλοφορει πολλη μακακια - οχι εντος του θεματος μα εντος της ...φιλοζωικης αντιληψης), αλλα επιτρεψτε μου να εκφρασω μιαν απορια:
Υπαρχει φιλοζωικος πυρηνας καπου, πολυ ενεργος, που φροντιζει τα αδεσποτα, κυριως με εμβολιασμους, και βεβαιως με καταγγελιες κατα των μη φιλοζωων. Αυτοι λοιπον οι τυποι που θιοθετησαν τα αδεσποτα και "τιμωρουν" τους κακους, ειναι και υπευθυνοι για τις πραξεις των αδεσποτων τους; Ως "πραξεις" εννοω τις επιθεσεις κατα περιπατητων κλπ με σοβαρους τραυματισμους. Η προφανης απαντηση περι ευθυνης ειναι"οχι βεβαια", αλλα ειναι πολυ προφανης; Αν ο τραυματισθεις ή απλα φοβηθεις "περιποιηθει" δεοντως τα επιτεθεμενα αδεσποτα ευρισκομενος σεκατασταση αμυνας μετα φοβου, και καταγγελθει, θα τιμωρηθει; Μαλλον ναι (κατα τον μοντερνο νομο), αλλα ο φροντιζων τα αδεσποτα και καταγγελλων, δεν επεχει καμια ευθυνη;
Έχω πρώην αδέσποτο ( σέτερ, ακόμα απορώ ποιος ηλίθιος σούταρε σέτερ και ειδικά αυτό το σέτερ ) που το μάζεψαν απο ένα σωματείο αποστεομένο στη Παιανία. Η ρουφιάνα, είναι διαμάντι, απίστευτα καλόκαρδο και πανέξυπνο σκυλί. Αυτό λοιπόν το σκυλί, όταν το πήραμε όταν έβλεπε μηχανάκια και σκουπιδιάρικα, αφηνίαζε. Κοιμάται και απο τους σπασμούς της καταλαβαίνω ότι βλέπει εφιάλτες. Απο όλα τα παραπάνω συμπεραίνω ότι κάποιοι την έχουν "περιποιηθεί" όπως έχει περάσει απο το μυαλό σου να κάνεις. Δεν θα καταφέρεις τίποτα, παρά μόνο να κακοποιήσεις αθώα ή αθώες ψυχές και να διαιωνίσεις το κακό. Γιατί, επέτρεψέ μου να αμφιβάλω για το κατά πόσο έχεις το σθένος να τα βάλεις με ένα επιθετικό σκυλί. Επομένως, θα ξεσπάσεις το μένος ή την αγανάκτησή σου ( ή απλά, τη συγκεκαλυμμένη απο τα γεγονότα που περιέγραψες, απέχθειά σου για τα αδέσποτα ) σε σκυλιά που δεν σου φταίνε σε τίποτα, δεν θα σε έχουν πειράξει, απλά επειδή είναι αδέσποτα και ΚΑΠΟΙΑ αδέσποτα πείραξαν τα άτομα που προανέφερες. Μη με συμπαθάς καθόλου, αλλά κι εσύ δεν διαφέρεις απο τα αδέσποτα που απεχθάνεσαι. Με το δικό σου σκεπτικό, άνθρωποι είναι και αυτοί που ξεσπάνε τις ψυχικές τους διαταραχές στα ανυπεράσπιστα σκυλιά, επομένως όλοι οι άνθρωποι αξίζουν να τους παίρνουν στο κυνήγι και να τους δαγκώνουν. Δεν έχει λογική. Άσε λοιπόν τα σκυλάκια στην ησυχία τους και ενημέρωσε τις αρχές. Αυτό που χρειάζεται να κάνουν, είναι να "σπάσουν" την αγέλη, να τα χωρίσουν. Τόσο απλά.

Γιατι γελας; σου φαινεται τοσο αλλοκοτο το οτι προτιμω τους ανθρωπους απο τα επιθετικα ζωα;

Ο Δημος αδυνατει! Μια "φιλοζωη" εχει αναλαβει τα αδεσποτα εδω (κυριως τροφιμα και εμβολιασμο) μα οταν της ειπα τα συμβαντα, το μονο που ειπε ηταν "μην τα πειραζετε". Αν ειναι δυνατο μια γραια 90χρονη (η μανα μου -την εριξαν κατω κι εσπασε το ισχυο) ή ο 70+ γειτονας (του επιτεθηκε αγελη κι εσπασε το χερι του) να τολμησουν να τα πειραξουν.
Η Αστυνομια δεν επεμβαινει, θελει εντολη εισαγγελεα που θα καλεσει τον Δημο και... τζιφος!
Έχεις κάθε δικαίωμα να προτιμάς τους ανθρώπους απο τα επιθετικά ζώα, αλλά αξίζει να αναρωτηθείς ΓΙΑΤΙ έγιναν επιθετικά αυτά τα ζώα και αν έχεις πρόβλημα με τα ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ζώα ή με τα αδέσποτα ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

Εγώ πάντως έχω τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα, δεν γουστάρω να βλέπω αδέσποτα. Θα ήθελα να είχαν όλα ένα σπιτάκι, αγάπη ή έστω, ακόμα και στους δρόμους, να μη τα πείραζαν κομπλεξικοί και ψυχανώμαλοι.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Επέτρεψε μου να σου επισημάνω ότι ούτε η 90χρονη γιαγιά ουτε ο ηλικιωμενος γειτονας ειναι ψυχανωμαλοι και κομπλεξικοι ουτε επιτεθηκαν στα σκυλια. Συνεπώς ξεκινάς από λάθος σκεπτικό και χαρακτηρίζει ανθρωπους εντελώς λαθεμένα. Ανέφερα απλά το γεγονός, ζητώντας άποψη για το τι συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές, κι εσύ μου κάνεις κήρυγμά φιλοζωιας, χαρακτηρίζοντας με υβριστικα ως "αδέσποτο επιθετικό" λες και με ξέρεις. Τι να πω. Όντως αβυσσος...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Λάκη ευθύνη για τα αδέσποτα έχει μόνο ο δήμος. Έχουν συμβάσεις και προγράμματα για τα αδέσποτα. Με δύο τηλεφωνήματα και με την απειλή ότι θα κοινοποιηθεί το πρόβλημα όλοι οι δήμοι αναγκάζονται να ενεργοποιηθούν. Δεν φταίνε ούτε οι φιλοζωοι ούτε τα θύματα ούτε τα επιθετικά ζώα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νίκο, ένας αγροτικός (Και εποχιακά τουριστικος) Δήμος οπως της Αγιας Λάρισας, με πάνω από 20 χωριά με εκατοντάδες αδέσποτα, είναι αδύνατο να τα ελέγξει. Δεν είναι σαν του ...Π. Ψυχικού όπου μόνον κανις κυκλοφορούν σε αγκαλιές "φιλοζωων". Εδω μιλαμε για ζορικη κατασταση. Γι αυτο ο Δημος, παρ' ολο που βλεπει το χρημα, αποφευγει να εμπλακει
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, επειδή δεν ξέρω.
Πως μπορεί ο δήμος να συλλάβει αδέσποτα σκυλιά που όταν τα πλησιάζεις αρχίζουν και τρέχουν;
Αν πάρεις τηλ. μέχρι να έρθουν οι υπάλληλοι του δήμου τα σκυλιά μπορεί να φύγουν, δεν μπορείς να τα κρατήσεις εκεί.
Πως γίνεται;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επέτρεψε μου να σου επισημάνω ότι ούτε η 90χρονη γιαγιά ουτε ο ηλικιωμενος γειτονας ειναι ψυχανωμαλοι και κομπλεξικοι ουτε επιτεθηκαν στα σκυλια. Συνεπώς ξεκινάς από λάθος σκεπτικό και χαρακτηρίζει ανθρωπους εντελώς λαθεμένα. Ανέφερα απλά το γεγονός, ζητώντας άποψη για το τι συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές, κι εσύ μου κάνεις κήρυγμά φιλοζωιας, χαρακτηρίζοντας με υβριστικα ως "αδέσποτο επιθετικό" λες και με ξέρεις. Τι να πω. Όντως αβυσσος...
Χαίρομαι που σε πείραξε η τοποθέτησή μου. Οπότε, ανακαλώ τον χαρακτηρισμό προς το άτομό σου ή πιο σωστά, την έμμεση συμπερίληψή σου στα άτομα που απο ευχαρίστηση πειράζουν τα ζωντανά και ψάχνουν αφορμές για να το κάνουν προκειμένου να δείχνουν και ήρωες ( υπάρχουν πολλοί εκεί έξω, όπως υπάρχουν ψυχανώμαλοι γενικότερα που κακοποιούν τα ζωντανά χωρίς να τους έχουν πειράξει ). Η αλήθεια όμως είναι ότι τα συγκεκριμένα ζώα που πείραξαν τους οικείους σου, ούτε να τα κοιτάξεις δεν θα τολμήσεις ( και καλά θα κάνεις ). Άρα, θα περιποιόσουν τα λάθος ζωντανά, που δεν έχουν φταίξει σε τίποτα. Αυτό θα είχε το πιο πιθανό αποτέλεσμα του να γίνουν κι αυτά τα ζωντανά με τη σειρά τους επιθετικά και να συνεχιστεί το κακό. Άρα, όπως σου είπα και χθες, ασ'τα στην ησυχία τους και δωσ'τους και τίποτα να φάνε τα καημένα, αγάπη θέλουν.
Μπορεί να σε έθιξα με τον χαρακτηρισμό του "αδέσποτου επιθετικού", αλλά γιατί να γενικεύουμε μόνο εις βάρος των ζωντανών; Γιατί όλα τα ζωντανά να είναι εν δυνάμει κακά και επιθετικά και να χρειάζονται "περιποίηση" και να μην ισχύει το ίδιο και για εμάς τους ανθρώπους; Ωπ! Μήπως επειδή δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι; Άρα, μήπως επειδή δεν είναι και όλα τα ζωντανά ίδια; Get it now?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γίνεται Μιχάλη. Τα εγκλωβίζει με τροφή. Πριν δύο χρόνια το έκανε ο Δήμος, μα και λίγα μάζεψε και απέτυχε στη διαχείριση τους οπότε τα παρατησε
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γίνεται Μιχάλη. Τα εγκλωβίζει με τροφή. Πριν δύο χρόνια το έκανε ο Δήμος, μα και λίγα μάζεψε και απέτυχε στη διαχείριση τους οπότε τα παρατησε
Οι φιλοζωικές προφανώς και γνωρίζουν το νομικό πλαίσιο και ξέρουν τις διαδικασίες. Δεν σας έχουν δώσει καμία συμβουλή ( πέραν του να μη τα πειράξετε )?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νίκο Σταθοπουλε απο που συμπέρανες (αρχικα) πως ειμαι κακος με τα ζωα και με "γαυγισες" τόσο άσχημα; Με την αναφορά μιας περίπτωσης επίθεσης κατά ανημπορων περιπατητων, επιτέθηκες λες κι τους όρμησα εγώ.
Επανερχεσαι με το "πειραγμα" των ζωων, ειρωνικα βεβαια, ενώ ξεκαθάρισα το το συνέβη και τι συμβαίνει. Και τι συμβουλές να δώσει η "φιλοζωικη"; Το θέμα ειναι: Υπάρχει τρόπος πραγματικής αντιμετώπισης του φαινομενου; Τώρα ακούω στο ράδιο κάποιον να λέει πως πρέπει να μεγαλώνουμε το αδέσποτο σπίτι και μετά να τα παραδίδουμε στο ...ποιο; στο ανύπαρκτο κέντρο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Λακη sorry διαβασες τι εγραψα?
Ο δημος εχει ευθυνη.
Ο δημος εχει χρηματα που του δινουν για αυτο τον σκοπο.
Αν το προβλημα ειναι μεγαλο ενισχυουν τα σωματεια απο αλλες περιοχες.
Το ΜΟΝΟ που χρειαζεται ειναι ενεργοι πολιτες που να περνουν καθημερινα τηλεφωνο στον Δημο μεχρι να λυσει το προβλημα.
Ειναι οι ΜΟΝΟΙ που θα το κανουν, μεσω των φιλοζωικων σωματειων συνηθως (σχεδον παντα)
Σε περιοχες με σωστα λειτουργικα ενεργα φιλοζωικα σωματεια τα προβληματα λυνονται ευκολοτερα.
Σε επαρχια ο Δημος ειναι αναγκασμενος να τα λυσει.
Εχει χρηματα για αυτο τον σκοπο. Μην τους αφηνετε να τα "τρωνε" αλλου...
Post automatically merged:

Πρόγραμμα στειρώσεων αδέσποτων ζώων

logo_elliniki_dimokratia
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΔΗΜΟΣ ΑΓΙΑΣ
Γραφείο Τύπου Δήμου Αγιάς
Αγιά, 13 Ιουνίου 2017
Ταχ. Δ/νση : Καλυψώς Αλεξούλη 27, Αγιά
Ταχ.Κώδικας: 40003
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 24943 50100
Τηλεομοιοτυπία: 24940 23783
E-mail: [email protected]


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο Δήμος Αγιάς, το Ζωοφιλικό σωματείο Αγιάς «ΖΩΗ» και το Φιλοζωικό Σωματείο Λάρισας Anim.A.L διοργανώνουν πρόγραμμα στειρώσεων αδέσποτων ζώων (σκύλων και γατιών) από 22 έως 25 Ιουνίου 2017.
Οι στειρώσεις θα διενεργηθούν σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Δήμου σε συνεργασία με τους κτηνιάτρους του γερμανικού φιλοζωικού οργανισμού TierInsel Umut Evi e.V. με νόμιμη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, οι οποίοι θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν. Τα ζώα επίσης θα σημανθούν ηλεκτρονικά και θα καταχωρηθούν στη βάση δεδομένων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Το πρόγραμμα αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον Δήμο Αγιάς που έχει μεγάλο αριθμό αδέσποτων ζώων στα διοικητικά του όρια.
Καλούμε τους κατοίκους του Δήμου Αγιάς να επικοινωνήσουν με τα τηλέφωνα 6937012850 Φιλοζωικό Σωματείο Λάρισας Anim.A.L , 6985618600 και 6982399436 Φιλοζωικό σωματείο Αγιάς και στα 2494024510/6994654322 Υπηρεσία Καθαριότητας Δήμου Αγιάς για να μας δηλώσουν αδέσποτα ζώα που γνωρίζουν στις γειτονιές τους, προκειμένου να στειρωθούν με το πρόγραμμα.
Επίσης ζητούμε την βοήθεια εθελοντών φιλόζωων πολιτών προκειμένου να μεταφέρουμε τα ζώα προς και από τον χώρο των στειρώσεων. Τέλος χρειαζόμαστε κλουβιά παραμονής και μεταφοράς ζώων (σκύλων και γατιών) καθώς και παλιά στρωσίδια, κουβέρτες κ.τ.λ. για την παραμονή των ζώων μετά την στείρωση. Τα κλουβιά, κουβέρτες κ.τ.λ., θα επιστραφούν στους κατόχους τους μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος


Δημοσιευμένο στο Ανακοινώσεις / Δελτία τύπου
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γινεται εμβολιασμοι, "σημαδευονται" με λουρακια στο λαιμο, και μετα; Μετα αφηνονται να αλωνιζουν ελευθερα και να τρομοκρατουν. Ελα απο τωρα και στο εξης εδω στα παράλια να δεις τι γινεται. Δεν τολμας να βγεις απο το σπιτι. Το να πεταξεις τα αποφαγια σου σε δυο σκυλα δεν ειναι λυση. (Σημ.: το καναμε, κι αποκτησαμε συνοδο στις βολτες, μας ακολουθει συνηθως ενα, με αποτελεσμα να φοβουνται ολοι!). Ο Δημος ειπαμε: δεν μπορει -το δηλωσε.
Τελος παντων, κουβεντα χωρις συμπερασμα ειναι
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νίκο Σταθοπουλε απο που συμπέρανες (αρχικα) πως ειμαι κακος με τα ζωα και με "γαυγισες" τόσο άσχημα; Με την αναφορά μιας περίπτωσης επίθεσης κατά ανημπορων περιπατητων, επιτέθηκες λες κι τους όρμησα εγώ.
Επανερχεσαι με το "πειραγμα" των ζωων, ειρωνικα βεβαια, ενώ ξεκαθάρισα το το συνέβη και τι συμβαίνει. Και τι συμβουλές να δώσει η "φιλοζωικη"; Το θέμα ειναι: Υπάρχει τρόπος πραγματικής αντιμετώπισης του φαινομενου; Τώρα ακούω στο ράδιο κάποιον να λέει πως πρέπει να μεγαλώνουμε το αδέσποτο σπίτι και μετά να τα παραδίδουμε στο ...ποιο; στο ανύπαρκτο κέντρο.
Αφού δεν ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία (υπ)ανθρώπων λοιπόν, ζητώ συγνώμη για το "γάβγισμα". Αυτό όμως ισχύει για πολλούς εκεί έξω που είναι θρασύδειλοι τόσο επειδή βασανίζουν και θανατώνουν με τους πλέον επίπονους τρόπους αθώα πλάσματα, όσο και επειδή το παίζουν σωτήρες των υπολοίπων, ότι δήθεν είναι αγανακτησμένοι και πέρνουν τη κατάσταση στα χέρια τους, ενώ στη πραγματικότητα κρύβουν ένα μεγάλο ( και ανεξήγητο ) μίσος για τα ζωντανά.
Όπως σου είπε ο vet, ο δήμος έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη, οπότε αυτούς πρέπει να ενοχλείτε τακτικά. Παράλληλα, όσο μπορείτε, φροντίζετε τα ήσυχα αδέσποτα για να μη σχηματίσουν αγέλες, ή έστω αφήστε να το κάνουν όσοι μπορούν. Λίγο νερό, λίγο φαγητό και φυσικά, το ιδανικό είναι να μη τα πειράζει ο κόσμος. Τα περισσότερα αδέσποτα είναι άκακα και συνήθως έρχονται για φαγητό και για χάδια ( και ίσως και για κανένα σπίτι ).
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Με απλα λόγια, μια απο τις βασικες αρχες της φιλοζωιας για την αντιμετωπιση των αδεσποτων ειναι πως δεν ταιζουμε ΠΟΤΕ αδεσποτα χωρις να τα στειρωνουμε. Οποιος ταιζει χωρις να στειρωνει δεν ειναι φιλοζωος, αναπαραγει το προβλημα, προκαλει εκτοξευση της γεννησης κουταβιων γατιων τα οποια στη συνεχεια πεθαινουν με αθλιο τροπο.
Το ταισμα ενος πεινασμενου ζωου ειναι μια πραξη αγαπης, το ταισμα αδεσποτων που δεν στειρωνουμε ειναι μια καταδικη σε ασχημο θανατο πολλων ζωων.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top