Το νέο μου πολυκάναλο USB Audio interface!





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ήρθε η κάρτα σήμερα. Τη σύνδεσα. Έβαλα τα 2 ηχεία και το Sub πάνω. Προσπαθώ να μάθω το πρόγραμμα που τη συνοδεύει, το ισχυρό Emu's Patchmix DSP. Σε συνδιασμό με το APO θα γίνει καλό παιχνίδι, αλλά έχει διάβασμα για να το μάθω.

Ίσως αύριο κάνω προσωρινά την εύκολη λύση να τα κάνει πάλι όλα ο Foobar (cross+delay) όπως μέχρι σήμερα, ίσα ίσα να ακούω λίγο μουσική.
Έπονται νεότερα.

Πάρτε και τις προδιαγραφές της 1820m να γουστάρετε:

Mastering-grade 24-bit, 192kHz converters
Flexible connectivity with 18 audio inputs and 20 outputs
E-DSP 32-bit Multi-effects Processor

Analog Line Outputs•Type: balanced, low-noise, 2-pole low-pass differential filter
•Level (software selectable)- Professional: +4 dbu nominal, 20 dBu (bal)- Consumer: -10 dBV nominal, 6 dBV max (unbal)
•Frequency Response: +0.0/-0.35 dB, 20 Hz- 20 kHz•THD+N (1 kHz at -1 dBFS): -105 dB (.0006%)
•SNR (A-weighted): 120 dB
•Dynamic Range (1 kHz, A-weighted): 120 dB
•Stereo Crosstalk (1 kHz at -1 dBFS): < -115 dB

Διαθέτουμε και ενισχυτή ακουστικών:
Headphones
•Type: linear power amplifier•Frequency Response: +0.0/-0.35 dB, 20 Hz - 20 kHz
•THD+N (1 kHz, max level)- 33 ohm load: -69 dB (0.035%)
- 600 ohm load: -94 dB (0.002%)
•SNR (A-weighted): 117 dB
•Dynamic Range (A-weighted): 117 dB
•Stereo Crosstalk (1 kHz at -1 dBFS, 600 ohm load):< -100 dB
•Maximum Output Power: 500 mW
•Output impedance: 22 ohms
•Gain Range: 85 dB

Και το κερασάκι στην τούρτα:

Phono Input
•RIAA Equalized phono input
•Frequency Response: ±0.5 dB, 50 Hz - 20 kHz
•THD+N (1 kHz, 10 mV RMS unbal input): -76 dB (.015%)
•SNR (10 mV RMS unbal input, A-weighted): 90 dB
•Stereo Crosstalk (1 kHz at -1 dBFS): < -80 dB
•Maximum level:- Professional: 80 mV RMS- Consumer: 20 mV RMS
•Input capacitance: 220 pF•Input impedance: 47K ohm

Για μπείτε στο άλλο θέμα με το phono που κοστίζει 4500 ευρώ και μέτρησε πρόσφατα ο Σταματάκος και απλά συγκρίνετε τις μετρήσεις. (Εντάξει, για ένα τύπο κεφαλής!)
Άντε κουρέψου Πέτρο'μ που πήρες πάλι ψηφιακά σαπάκια ελέω Black Friday κι έρχεσαι να μας κάνεις το μάγκα και ασίκη.Στα βράχια της Πειραϊκής κοιμάται ο Πέτρος ο μπεκρής και καρβέλια ονειρεύεται.
Πάρε τους κουβάδες με τα ψηφιακά playmobil σε άλλη παραλία και άσε εμάς που είμαστε ψημένοι στη βινυλιακή μουσικότητα να ικανοποιούμαστε με τα lexus και τα nexus που κρατούν το νόημα της απόλαυσης.

Στα σοβαρά τώρα,ο ενθουσιασμός που επιδεικνύεις για την εξαγωγή και του παραμικρού προσόντος από προσιτά setup είναι συγκινητικός και λαμπρό παράδειγμα προς άπαντες τους ΄΄βολεμένους΄΄.

Κι εύχομαι καμιά φορά που διαβάζω τις περιπέτειές σου να είχα τις στερνές μου γνώσεις όταν με διέκρινε ανάλογος ενθουσιασμός για την εγκατάσταση setup υψηλής πιστότητας.

Φρόντιζε πάντα να το βιώνεις με όση πληρότητα επιτρέπει ο σύγχρονος τρόπος ζωής.Όταν κάποτε αποκτήσεις τον βαρβάτο πολυκαναλικό επεξεργαστή και στήσεις το κυριλέ setup,να ξέρεις ότι θ'αναπολείς τις τωρινές στιγμές με τρομερή νοσταλγία.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

Μεταχειρισμένο είναι το εργαλείο και κάποιας ηλικίας η αλήθεια είναι. Θα γίνει άμεσα αλλαγή 7-8 πυκνωτών που όλοι κάνουν και θα γίνει σαν καινούριο. Κρίνοντας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της E-MU 1820m νομίζω είμαι σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ επίπεδο, ασχέτως κόστους.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
crossover έχει το πρόγραμμα του;
Μια διόρθωση: ΕΧΕΙ ψηφιακό cross!! Τώρα μόλις το ανακάλυψα μέσα στα δεκάδες φίλτρα που έχει!
Καλό αυτό, δίνει δυνατότητες που πρέπει να ερευνηθούν.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μια διόρθωση: ΕΧΕΙ ψηφιακό cross!! Τώρα μόλις το ανακάλυψα μέσα στα δεκάδες φίλτρα που έχει!
Καλό αυτό, δίνει δυνατότητες που πρέπει να ερευνηθούν.
\

ενδιαφέρων.
σκεφτόμουν για μια τέτοια να κανη διαχείριση σε 4 sub (delay eq)
βεβαια δεν ξέρω αν μπορεί να προγραμματιστή και να αποσυνδεθεί από τον υπολογιστή όπως το mini dsp
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
σκεφτόμουν για μια τέτοια να κανη διαχείριση σε 4 sub (delay eq)
Παρακολούθα το παρόν νήμα, γιατί κάτι τέτοιο θα κάνω κι εγώ.

βεβαια δεν ξέρω αν μπορεί να προγραμματιστή και να αποσυνδεθεί από τον υπολογιστή όπως το mini dsp
Αλλά χρειάζεται υπολογιστή, δεν γίνεται αυτό που λες.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το ωραίο με την 1820m είναι ότι το κουτί που περιέχει τους AD-DA Converters και τις αναλογικές εισόδους-εξόδους είναι εκτός υπολογιστή και συνδέεται με την κεντρική κάρτα ήχου με καλώδιο δικτύου! Βρε τί μου θυμίζει, τί μου θυμίζει; Ποιοί άλλοι το κάνουν αυτό; :laugh:
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Κανένα νέο απο το εγχείρημα; Πολλή ησυχία έχει πέσει! Το pci κομμάτι τί κάνει ακριβώς; Είναι απαραίτητο να υπάρχει στο σετάπ;
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η αλήθεια είναι ότι έχω σετάρει το software με 8 διαφορετικούς τρόπους, ανάλογαμε αυτά που θέλω να κάνει, αλλά δεν έχω γράψει τίποτα.

Εν τάχει, ένας κάνει τετρακάναλο, δηλαδή δίνει 2 υψηπερατά στους 2 δορυφόρους και ένα ίδιο σήμα, άθροισμα χαμηλών σε ακόμα 2 εξόδους για το ένα sub (ίδιο σήμα = 3dB μεγαλύτερη στάθμη). Cross και άθροιση των 2 χαμηλοπερατών stereo σημάτων σε mono κάνει ο Foobar2000. Με αυτό ακούω αρχεία και streaming μέσω Foobar2000 (περιλαμβάνει ψηφιακή target curve).

Ο δεύτερος τρόπος κάνει το ψηφιακό cross το software της E-MU. Με αυτό ακούω όλα τα υπόλοιπα (Youtube, παιχνίδια) αλλά αν θέλω και αρχεία και streaming, αλλά πρέπει να αλλάξω τα DSP του Foobar2000.

Ο Τρίτος τρόπος είναι για μετρήσεις, γιατί περιλαμβάνει είσοδο μικροφώνου.

Ένα τυπικό screenshot του 1ου τρόπου.

Asio.jpg


Το PCI κομμάτι ναι, είναι απαραίτητο, αλλά μόνο η μία κάρτα που είναι και η βασική. Σε αυτή συνδέεται με Ethernet το εξωτερικό κουτί που κάνει A-D και D-A μετατροπές (έχει επίσης optica IN-OUT, coaxial IN-OUT είτε σε SPDIF, είτε σε AES EBU). Η 2η pci καρτούλα που έχει δεν είναι απαραίτητη, γιατί έχει μόνο world clock IN-OUTκαι SMPTE IN-OUT
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Το PCI κομμάτι ναι, είναι απαραίτητο, αλλά μόνο η μία κάρτα που είναι και η βασική. Σε αυτή συνδέεται με Ethernet το εξωτερικό κουτί που κάνει A-D και D-A μετατροπές (έχει επίσης optica IN-OUT, coaxial IN-OUT είτε σε SPDIF, είτε σε AES EBU). Η 2η pci καρτούλα που έχει δεν είναι απαραίτητη, γιατί έχει μόνο world clock IN-OUTκαι SMPTE IN-OUT
Παίξε μπάλα και ενημέρωσε μεν, αλλά αυτό με τη pci κάρτα προϋποθέτει ένα κανονικό pc και όχι nuc όπως στη περίπτωσή μου. Βέβαια, αν το σύστημα "τα λέει καλά" και πιο φτηνά απο τον SHD ( ή κάτι παρόμοιο ), τότε να πάει το παλιάμπελο, θα μπορούσα να έστηνα ένα κανονικό htpc.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ας γράψω και μια ανανέωση εδώ, μιας και πέρασαν ήδη 3 χρόνια και πλησιάζουμε τα 4.

Τον Ιανουάριο του 2023 άλλαξα υπολογιστή γιατί χάλασε η μητρική μου. Η καινούρια υποστηρίζει AMD RYZEN με DDR4 και δεν έχει απλές PCI θύρες για την PCI εσωτερική κάρτα. Κανένα πρόβλημα όμως, γιατί αγόρασα μετατροπέα από PCI σε PCI-Express και τη συνέδεσα. Έκανα εγκατάσταση τους drivers του μετατροπέα και μετά χειροκίνητη εγκατάσταση τους drivers της E-MU και όλα λειτουργούν άψογα.

Τώρα πια έμαθα το Patch mix DSP και δεν έχω διαφορετικά profils. Έχω ένα που το ονομάζω 5.1 και έχω είσοδο μικροφώνου (που μετά την αγορά του umik-1 δε τη χρησιμοποιώ πια) και είσοδο για μια συσκευή με RCA βύσματα, επί το πλείστον κασετόφωνο βάζω πάνω. Πικάπ δεν έχω αξιωθεί ακόμα να συνδέσω, βαριέμαι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top