Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?

Μηνύματα
206
Reaction score
221
μου εκανε προσφορα στα 600 ευρω μου υποσχεθηκε οτι θα παθω πλακα
Δεν εχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο phono stage, αν το έχει κάποιος να μας πει την άποψη του.

Στην κατηγορία τιμής που κοιτάς υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Αν είναι τόσο καλό που υπόσχεται (και το πάρουμε σαν δεδομένο οτι οντως είναι) το μείον είναι οτι δεν υποστηρίζει mc κεφαλές που στο μέλλον μπορεί να θες να κάνεις μια αλλαγή.

Ποιο το σύνολο των χρημάτων που θες να ξοδέψεις;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.208
Ortafon κοκκινη
-
Θά πάμε με την λογική - και πάντα φιλικά - .
Έχω μια Ortofon 2M Red που το κόστος της είναι ...100e kαί θα δώσω και άλλα 600 ...γιά να παίξει , :whistling:
Πώς με βλέπεις ;
-
Ποιά είναι η λύση ;
Θα βρώ ενα μηχάνημα που να έχει phono stage επάνω του ...και αν δεν μου κάνει τοτε κοιτάω γιά phono .

* Παρεμπιπτόντως ,
Χθές βράδυ δεν είχα ύπνο ...που λέμε . Έτσι ψάξε ψάξε , σου βρήκα ενα Εργαλείο , - ολοκληρωμένος ενισχυτής - που και phόnια έχει ( mm -mc ) kαι Daκάκι έχει , και Samπάκια παίρνει , και στο net μπαίνει και βαρβάτο είναι .
Αλλά καφέ ...δεν κάνει !
Όλα αυτά με κάτω από 1000e .
Άν σε ενδιαφέρει στείλε μου μαντάτο να σου πώ που θα το βρείς ...αν το προλάβουμε .

:drinks:
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Καλημέρα! Επειδή έχεις ένα χώρο που πολλοί θα ζήλευαν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) αλλά ιδιαίτερο από ακουστική άποψη (που όμως μπορείς να τον διαμορφώσεις ως dedicated για μουσικές απολαύσεις χωρίς να κινδυνεύεις από αεριωθούμενο τσόκαρο), η ταπεινή μου άποψη είναι να αγοράσεις ένα "μοντέρνο" ολοκληρωμένο transistor ενισχυτή με streaming δυνατότητες μέχρι 1000€ που θα μπορεί να οδηγήσει άνετα τα ηχεία σου (όπως ο yamaha που σου πρότειναν), ένα phono ενισχυτή μέχρι 200€ και με τα υπόλοιπα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις να φροντίσεις το χώρο σου. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αγοράσεις ένα τελικό ενισχυτή και ένα οικονομικό streamer/προενισχυτή όπως το yamaha wxc-50 στο οποίο μπορείς να συνδέσεις και το πικαπ (μέσω phono πάντα) - πιο future proof επιλογή θεωρώ. Και αφού τα κάνεις αυτά μπορείς να διαγραφείς από το forum και να απολαύσεις τις μουσικές σου :)
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Καλημέρα! Επειδή έχεις ένα χώρο που πολλοί θα ζήλευαν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) αλλά ιδιαίτερο από ακουστική άποψη (που όμως μπορείς να τον διαμορφώσεις ως dedicated για μουσικές απολαύσεις χωρίς να κινδυνεύεις από αεριωθούμενο τσόκαρο), η ταπεινή μου άποψη είναι να αγοράσεις ένα "μοντέρνο" ολοκληρωμένο transistor ενισχυτή με streaming δυνατότητες μέχρι 1000€ που θα μπορεί να οδηγήσει άνετα τα ηχεία σου (όπως ο yamaha που σου πρότειναν), ένα phono ενισχυτή μέχρι 200€ και με τα υπόλοιπα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις να φροντίσεις το χώρο σου. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αγοράσεις ένα τελικό ενισχυτή και ένα οικονομικό streamer/προενισχυτή όπως το yamaha wxc-50 στο οποίο μπορείς να συνδέσεις και το πικαπ (μέσω phono πάντα) - πιο future proof επιλογή θεωρώ. Και αφού τα κάνεις αυτά μπορείς να διαγραφείς από το forum και να απολαύσεις τις μουσικές σου :)
Δεν εχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο phono stage, αν το έχει κάποιος να μας πει την άποψη του.

Στην κατηγορία τιμής που κοιτάς υπάρχουν αρκετές επιλογές.

Αν είναι τόσο καλό που υπόσχεται (και το πάρουμε σαν δεδομένο οτι οντως είναι) το μείον είναι οτι δεν υποστηρίζει mc κεφαλές που στο μέλλον μπορεί να θες να κάνεις μια αλλαγή.

Ποιο το σύνολο των χρημάτων που θες να ξοδέψεις;
Θα ηθελα τοσα λεφτα οσο να αξιζει τον κοπο και να υπαρχει διαφορα με τα συγκεκριμενα ηχεια
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Πόσα βινύλια έχεις και πόσα αγοράζεις κάθε χρόνο; Από αυτό θεωρώ εξαρτάται τα χρήματα που αξίζει να δώσεις. Επίσης ακόμα και ένα εισαγωγικό phono να αγοράσεις θα είναι πολύ καλύτερο από του ενισχυτή. Ξόδεψε περισσότερα από τα διαθέσιμα χρήματα για το χώρο και λιγότερα για τα μηχανήματα, αυτή είναι η δική μου γνώμη. Στο μέλλον κάνεις όσες αναβαθμίσεις θες αν κάτι δε σε ικανοποιεί.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Επίσης η κεφαλή η ortofon η κόκκινη είναι πολύ μέτρια και για το πικάπ και πιθανότατα και για το phono stage που θέλεις να αγοράσεις, οπότε μάλλον δεν θα εκμεταλευτείς αυτά που μπορεί να προσφέρει το phono stage. Άρα πρέπε ινα ανέβεις σε μπλέ τουλάχιστον (έχει το ίδιο σώμαμε την κόκκινη), ή ισως και περισσότερο.
Τα λέω αυτά γιατί έχω και την κόκκινη και την μπλέ.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Επίσης η κεφαλή η ortofon η κόκκινη είναι πολύ μέτρια και για το πικάπ και πιθανότατα και για το phono stage που θέλεις να αγοράσεις, οπότε μάλλον δεν θα εκμεταλευτείς αυτά που μπορεί να προσφέρει το phono stage. Άρα πρέπε ινα ανέβεις σε μπλέ τουλάχιστον (έχει το ίδιο σώμαμε την κόκκινη), ή ισως και περισσότερο.
Τα λέω αυτά γιατί έχω και την κόκκινη και την μπλέ.
Υπαρχει σαφης διαφορα? Η μαυρη?
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Για την μαύρη δεν ξέρω, είναι και πολύ ακριβή. Η κόκκινη και η μπλέ έχουν την ίδια κεφαλή οπότε μειώνεται το κόστος. Η κόκκινη δημιουργούσε συριστικότητα ιδίως στο τέλος του δίσκου. Η μπλέ έχει περισσότερη λεπτομέρεια και ακούγεται καλύτερα το μπάσο. Το phono stage που έχω δεν είναι πολύ ακριβό αλλά είναι αξιοπρεπές. Ένα της cambridge audio το CP1
 

Μηνύματα
25
Reaction score
9
Καλησπερα. Εχω παρει καποια ηχοαποροφητικα πανελ 6 κομματια επι ενα τ.μ με παχος 2,5 εκ. Που θα ειναι καλυτερα να τα τοποθετησω και ποιες συχνοτητες θα αποροφησουν, ψηλες ή χαμηλες? Ευχαριστω

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπερα. Εχω παρει καποια ηχοαποροφητικα πανελ 6 κομματια επι ενα τ.μ με παχος 2,5 εκ. Που θα ειναι καλυτερα να τα τοποθετησω και ποιες συχνοτητες θα αποροφησουν, ψηλες ή χαμηλες? Ευχαριστω

Τα συγκεκριμένα υπάρχει ενδεχόμενο να έπρεπε να τοποθετηθούν σε μέρος ...που δεν διατυπώνεται.:lolsign:
Ενδείκνυται πάντως η εγκατάσταση τετράδας ή εξάδας από τέτοιας διάστασης πανελάκια σε τόπους πάνω στα τοιχώματα με επίκεντρο σημεία πρώτων ανακλάσεων ως προς τα υπάρχοντα ηχεία.Αυτά τα σημεία εντοπίζονται χοινδρικά με τον ενδιαφερόμενο καθισμένο στη θέση ακρόασης και κάποιον να μετακινεί προοδευτικά έναν καθρέπτη παράλληλα ως προς την εξεταζόμενη τοιχωματική επιφάνεια μέχρις ότου η αντανάκλαση του κοντινότερου προς εκείνη ηχείου να εστιάζεται στο επίκεντρο του καθρέπτη.

Σίγουρο πάντως είναι ότι με δεδομένη τη μπλε καμπύλη για το πάχος των 2,5 cm αναμένεται κάτι να κάνουν πάνω από τα 2000 Hz.
1623774289606.png


Αυτό το ΄΄κάτι΄΄ όμως ενδέχεται να μην είναι οπωσδήποτε ευεργετικό,ιδίως άμα ο χώρος θα είχε ήδη από τη διαρρύθμισή του πτώση στις τιμές RT στις υψηλές οκτάβες σε σχέση με χαμηλές και μεσαίες.Συνιστάται επίσης η εγκατάσταση διαχυτικών διατάξεων μπροστά από τις όποιες απορροφητικές.

Απαιτείται επομένως λήψη μετρητικών δεδομένων με κρουστικές αποκρίσεις για αξιόπιστη εκτίμηση.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Τι ενισχυτή θα προτεινες ? για αργοτερα. Ακουστικά πάνελ απο ποιον προτεινετε που να ψιλοταιριάζει και με το σπιτι
Βεβαιως και θα ηθελα καποιον ειδικο !!
Ο ενισχυτής παίρνει και τελικό!
Αν χρησιμοποιήσεις όμως και δεύτερο sub, και αφού γίνεται αποκοπή, μάλλον δεν τον χρειάζεσαι!
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
Δεν διάβαζα πολύ λεπτομερώς τις προτάσεις ελπίζω ότι κάνεις να πηγαίνεις καλά. Απλά αν έχεις χρόνο νομίζω αξίζει για τις επιλογές των όποιων μηχανημάτων αποφασίσεις να ρίξεις μια ματιά στο What Hi Fi Awards, των τελευταίων ετών για να πάρεις εικόνα. Σε αρκετά σημεία έχει και περιορισμό τιμών. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ ακριβοδίκαιοι μεταξύ των βρετανικών προιόντων, όσα μπόρεσα να ακούσω και με όποιο κριτήριο διαθέτω. Ασφαλώς θα υπάρχουν και άλλες μονάδες που μπορεί να είναι καλύτερες από αυτές που βραβεύουν αλλά άντε βρες τες και άντε να τις ακούσεις. Εκτιμώ ότι από βραβευμένη συσκευή δεν θα απογοητευτείς και θα σου φύγει και ένα άγχος αν όντως αξίζει το τι πληρώνεις πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς να το ακούσεις (προσωπικά έτσι έχω 2 μονάδες η μία προενισχυτής κεφαλής όλα καλά).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top