Το πρώτο μου 2.1 σύστημα - Πρώτα βήματα

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Αυτή την στιγμή έχω πάνω στο γραφείο μου, δίπλα στον υπολογιστή μου τα Logitech Z333, τα οποία για τα λεφτά τους είναι "καλά", αλλά θέλω να ψαχτώ για κάτι καλύτερο. Επίσης, έχω και μια Creative Sound BlasterX AE-5 στον υπολογιστή μου.

Εδώ και αρκετές μέρες κάθομαι και ψάχνω, έχοντας καμία σχέση με το αντικείμενο, τι ακριβώς παίζει και σε εξοπλισμό και σε κόστος. Ενδιαφέρομαι για 2.1, με το budget να είναι γύρω στα 500 ευρώ.

Η πιο εύκολη λύση θα ήταν κάτι έτοιμο: Edifier S351DB

Πηγαίνοντας λίγο παρακάτω, ανακάλυψα ότι υπάρχουν και passive ηχεία.
Οπότε θα χρειαστώ ηχεία, ενισχυτή και subwoofer.

Παρακάτω είναι ότι μπόρεσα να καταλάβω ότι αξίζει:

Ηχεία:
  • Dali Spektor 2
  • Elac Debut 2.0 B6.2
  • KEF Q150
  • Klipsch R-51M
  • Q Acoustics 3030i
  • Triangle BR03 Black
  • Wharfedale Diamond 12.2

Ενισχυτές (μικρός για να χωράει στο γραφείο μου):
  • Loxjie A30
  • SMSL SA300
  • Topping MX3

Subwoofer:
  • RSL Speedwoofer 10s
  • Dayton Audio Sub-1200
  • SVS PB-1000 (τελείως εκτός budget)

Οι δικές μου επιλογές θα ήταν:
KEF Q150, Loxjie A30 & Dayton Audio Sub-1200​
Καταλαβαίνω ότι καλύτερα θα ήταν να πάω σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα για να με κατατοπίσουν καλύτερα και να ακούσω από κοντά κάποια ηχεία, το οποίο θα το κάνω κάποια στιγμή, απλά οι συνθήκες δεν ευνοούν.

Οι ιδέες, παρατηρήσεις σας και οτιδήποτε άλλο είναι ευπρόσδεκτες.
 
Last edited:



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Jbl305 mk κάτι, δεν ξέρω εγώ που έχει φτάσει ...
Sub jbl310s
Ένα Σκάρλετ audio interface ή κάτι εφάμιλλο

Είσαι λίγο πάνω από 500ευρω και έχεις ανώτερο σύστημα από ότι περιγράφεις.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλημερα. Ας ξεκινησουμε με τα απολυτως απαραιτητα.

Χωρος. Ειπες γραφειο και συστημα 2.1. Περιπου ποσα τετραγωνικα ειναι το γραφειο? Σε τι αποσταση απ τα ηχεια θα καθεσαι? Τα ηχεια θα ειναι πολυ κοντα στον τοιχο? Η θεση ακροασης εχει ποση αποσταση απο τον πισω τοιχο? Το σαμπγουφερ θα βρισκεται αναμεσα στα ηχεια?

Τα 500 ευρω ειναι λιγα απ τη στιγμη που θα εχεις και σαμπγουφερ.
Γιατι ομως παθητικο? Θελεις να βλεπεις τον ενισχυτη?
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Γιατί θέλεις 2. 1 σύστημα? Μην επηρεάζεσαι από το 2. 1 που έχεις, γιατί εδώ το υπογουφερ είναι στην ουσία το βασικό γουφερ του συστήματος. Με ένα ζευγάρι ενεργά, με 6. 5" γούφερ θα είσαι μια χαρά και με λιγότερα από 500 ευρώ. Κάλο θα ήταν να φύγει από τη μέση και η κάρτα ήχου και να πάρεις ένα usb dac.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λογικό
Εννοώ πως η επιλογή των συσκευών που έκανες είναι λογική, θα λειτουργήσει για την δουλειά που το θέλεις αξιοπρεπώς, και εντός μπάτζετ.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλημέρα,

το δωμάτιο είναι 3mx3m, περίπου 9 τετραγωνικά, με κρεβάτι, ντουλάπες και ένα γραφείο.

Το γραφείο σαν έπιπλο είναι 1.60 μήκος, 80εκ βάθος και 80εκ ύψος. Είναι κολλητό στον τοίχο.

Αυτή την στιγμή έχω τα ηχεία αριστερά και δεξιά της οθόνης, απόσταση 80εκ περίπου το ένα από το άλλο και σχεδόν κολλητά στον τοίχο, και κάθομαι στην άκρη του γραφείου οπότε επίσης 80εκ απόσταση.

Επίσης, αν επηρεάζει ο πύργος του υπολογιστή είναι πάνω στο γραφείο δίπλα από το ένα ηχείο.

Το subwoofer είναι κάτω από το γραφείο στο πάτωμα, ανάμεσα από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Δεν θέλεις υπογουφερ, ένα ζευγάρι ενεργά με 6.5 γουφερ και την οπή μπροστά. Ο πύργος θα πρέπει να κατεβεί στο πάτωμα.
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Ενα ζευγαρακι


Kαι μια


Μην σου πω οτι ειναι και υπερβολη τα 6.5αρια και με 5αρια θα εισαι οκ.

Εννοειται το tower κατω με μια βασουλα ωραια.


Πως αντεχεις το θορυβο απο τα φουρφουρια; :rolleyes:
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Γιατί θέλεις 2. 1 σύστημα? Μην επηρεάζεσαι από το 2. 1 που έχεις, γιατί εδώ το υπογουφερ είναι στην ουσία το βασικό γουφερ του συστήματος. Με ένα ζευγάρι ενεργά, με 6. 5" γούφερ θα είσαι μια χαρά και με λιγότερα από 500 ευρώ. Κάλο θα ήταν να φύγει από τη μέση και η κάρτα ήχου και να πάρεις ένα usb dac.
Έχω ρίξει μια ματιά και σε ενεργά ηχεία και κάποια έχουν και έξοδο για subwoofer απλά εστιάζω στα passive περισσότερο για την δυνατότητα να τα αναβαθμίσω στο μέλλον.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Έχω ρίξει μια ματιά και σε ενεργά ηχεία και κάποια έχουν και έξοδο για subwoofer απλά εστιάζω στα passive περισσότερο για την δυνατότητα να τα αναβαθμίσω στο μέλλον.
Ο σκοπός σου πρέπει να ειναι να φχαριστηθεις την μουσική σου τώρα και οχι πως να αναβαθμίσεις στο άμεσο μέλλον.

Ο συνδιασμός που σου έγραψα καθώς και διάφορα άλλα ενεργά που σου γραφουν τα παιδια, είναι αρκετές κλάσεις καλύτερα απο οτιδήποτε παραθέτεις. Αγορασε συνεπώς ενα ζευγάρι ενεργά jbl ή ενα ζευγάρι kali ή ενα ζευγάρι yamaha ή ενα ζευγάρι presonus με τo παρελκόμενο sub τους και μην κοιτάς πίσω.
 

K

kimon

Guest

Αυτή την στιγμή έχω πάνω στο γραφείο μου, δίπλα στον υπολογιστή μου τα Logitech Z333, τα οποία για τα λεφτά τους είναι "καλά", αλλά θέλω να ψαχτώ για κάτι καλύτερο. Επίσης, έχω και μια Creative Sound BlasterX AE-5 στον υπολογιστή μου.

Εδώ και αρκετές μέρες κάθομαι και ψάχνω, έχοντας καμία σχέση με το αντικείμενο, τι ακριβώς παίζει και σε εξοπλισμό και σε κόστος. Ενδιαφέρομαι για 2.1, με το budget να είναι γύρω στα 500 ευρώ.

Η πιο εύκολη λύση θα ήταν κάτι έτοιμο: Edifier S351DB

Πηγαίνοντας λίγο παρακάτω, ανακάλυψα ότι υπάρχουν και passive ηχεία.
Οπότε θα χρειαστώ ηχεία, ενισχυτή και subwoofer.

Παρακάτω είναι ότι μπόρεσα να καταλάβω ότι αξίζει:

Ηχεία:
  • Dali Spektor 2
  • Elac Debut 2.0 B6.2
  • KEF Q150
  • Klipsch R-51M
  • Q Acoustics 3030i
  • Triangle BR03 Black
  • Wharfedale Diamond 12.2

Ενισχυτές (μικρός για να χωράει στο γραφείο μου):
  • Loxjie A30
  • SMSL SA300
  • Topping MX3

Subwoofer:
  • RSL Speedwoofer 10s
  • Dayton Audio Sub-1200
  • SVS PB-1000 (τελείως εκτός budget)

Οι δικές μου επιλογές θα ήταν:
KEF Q150, Loxjie A30 & Dayton Audio Sub-1200

Καταλαβαίνω ότι καλύτερα θα ήταν να πάω σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα για να με κατατοπίσουν καλύτερα και να ακούσω από κοντά κάποια ηχεία, το οποίο θα το κάνω κάποια στιγμή, απλά οι συνθήκες δεν ευνοούν.

Οι ιδέες, παρατηρήσεις σας και οτιδήποτε άλλο είναι ευπρόσδεκτες.
Προσοχή!
Ξεκίνησε διαβάζοντας (προσεκτικά) το παρακάτω κειμενο:

Μεγάλη παρένθεση: Αξίζει να γίνει μια διευκρίνηση σε ό,τι αφορά τον όρο “Near Field”. Το εγγύς πεδίο μιας ηχητικής πηγής είναι μια περιοχή, πολύ κοντά σε αυτήν, όπου η διάδοση των ηχητικών κυμάτων είναι ιδιαίτερα σύνθετη και δύσκολο να προβλεφθεί. Με βάση αυτό, η ακρόαση στο near field δεν είναι κάτι που προτείνεται για κανένα ηχείο, συμπεριλαμβανόμενων και των Near Field. Τα ηχεία πρέπει να ακούγονται με την θέση ακρόασης, είτε στο far field (όπου το ηχείο προσεγγίζει την σημειακή πηγή και ο ακροατής γίνεται αποδέκτης κυρίως της άμεσης ακτινοβολίας του) είτε στο diffuse field (πάλι σε συνθήκες σημειακής πηγής, αλλά με τον ακροατή να γίνεται αποδέκτης του συνδυασμού άμεσης/ανακλώμενης ακτινοβολίας). Στην πραγματικότητα, όταν αναφερόμαστε σε ένα ηχείο Near Field, αναφερόμαστε σε ένα ηχείο το οποίο κατασκευαστικά έχει πολύ μικρό near field, επιτρέπει επομένως την ακρόαση από μικρές αποστάσεις, ενώ ο ακροατής παραμένει στο far field. Κλείνει η παρένθεση.

Η κατανόηση των παραπάνω λεγομένων θα σε βοηθήσει στις επιλογές σου. Φερ' ειπείν, από τα ηχεία που αναφέρεις μόνο ένα ακούγεται στα σίγουρα ως σημειακή πηγή στα 80 εκ. απόσταση ακρόασης, λόγω ακριβώς της ομοαξονικής του μονάδας.
Ο χώρος δεν σε πολυαπασχολεί, καθ' ότι δεν "προλαβαίνεις" να ακούσεις τις πρώτες ανακλάσεις.
Διάβασε (επίσης προσεκτικά) και το σύνολο της δοκιμής:
Η γνώμη μου είναι ότι θα την βρεις πολύ διαφωτιστική!
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Έχω ρίξει μια ματιά και σε ενεργά ηχεία και κάποια έχουν και έξοδο για subwoofer απλά εστιάζω στα passive περισσότερο για την δυνατότητα να τα αναβαθμίσω στο μέλλον.
Θα μπλέξεις με ματσαρισματα ηχείων - ενισχυτή και αυτά τα class d κινεζοενισχυτακια δεν είναι και πολύ εύκολα......
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το γραφείο σαν έπιπλο είναι 1.60 μήκος, 80εκ βάθος και 80εκ ύψος. Είναι κολλητό στον τοίχο.

Αυτή την στιγμή έχω τα ηχεία αριστερά και δεξιά της οθόνης, απόσταση 80εκ περίπου το ένα από το άλλο και σχεδόν κολλητά στον τοίχο, και κάθομαι στην άκρη του γραφείου οπότε επίσης 80εκ απόσταση.

Το subwoofer είναι κάτω από το γραφείο στο πάτωμα, ανάμεσα από τα ηχεία.
Τέλεια. Έτσι ακριβώς τα έχω κι εγώ. 2 ενεργά JBL LSR305 και το sub JBL LSR310S. Θεωρώ ότι η κάρτα ήχου που έχεις δε χρειάζεται αλλαγή στην παρούσα φάση. Θα σε καλύψει.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αφού ακούς καθήμενος στο γραφείο και η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους είναι 80cm , σου φτάνει και τριαράκι γούφερ.
Κορυφαιό όμως ε !
Πέρνοντας αργότερα και το ομόσταυλο sub του γίνεσαι χαιεντάς , με την καλή έννοια .
Καλορίζικα

 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Κατέληξα ότι θα αρχίσω με τα JBL 305P Mark II και μετά θα πάω για το subwoofer JBL LSR310S.
Για την κάρτα ήχου ίσως να πάρω κάποια στιγμή την Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen και να δώσω την Sound Blaster AE 5.

Όσον αφορά τον πύργο του υπολογιστή, δεν θα επιστρέψει κάτω από το γραφείο διότι ανέβαινε πολύ η θερμοκρασία.
Θα είναι πρόβλημα αν μείνει ο πύργος δίπλα από ένα από τα ηχεία ;
Οι διαστάσεις του είναι 52Χ26Χ54.

Τελειώνοντας, τσέκαρα τον χώρο πάνω στον γραφείο και ενώ το ένα ηχείο έχει χώρο να είναι στραμμένο προς εμένα, το άλλο χωράει μόνο ίσια. Επίσης, η απόσταση από τον τοίχο είναι μικρή 10-20εκ.

Έχω κάποια κομμάτια αφρού που μπορώ να βάλω κάτω ή/και στον τοίχο για να βελτιωθεί η κατάσταση.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Kαλο θα ήταν να μπουν σωστά τα ηχεία πάνω στο γραφείο, συμμετρικά και με κλίση προς το μέρος σου, ενώ θα χρειαστείς και μικρές βάσεις για να τους δώσεις την απαιτούμενη κλίση (τουιτερ στα αυτιά σου όταν κάθεσαι στο γραφείο). Αν δεν τα κάνεις αυτά, τα ηχεία θα χάσουν πολύ σε απόδοση. Ο πύργος αν ζεσταίνεται τόσο πολύ, με την αλλαγή θέσης, μπορείς να κάνεις κάτι και να βελτιώσεις την ψύξη του (και άλλοι ανεμιστήρες κλπ). Η απόσταση από τον πίσω τοίχο, καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερη ή να επιλέξεις ηχεία με την οπή μπροστά. Ρίξε μια ματιά και εδώ.....

 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κατέληξα ότι θα αρχίσω με τα JBL 305P Mark II και μετά θα πάω για το subwoofer JBL LSR310S.
Για την κάρτα ήχου ίσως να πάρω κάποια στιγμή την Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen και να δώσω την Sound Blaster AE 5.

Όσον αφορά τον πύργο του υπολογιστή, δεν θα επιστρέψει κάτω από το γραφείο διότι ανέβαινε πολύ η θερμοκρασία.
Θα είναι πρόβλημα αν μείνει ο πύργος δίπλα από ένα από τα ηχεία ;
Οι διαστάσεις του είναι 52Χ26Χ54.

Τελειώνοντας, τσέκαρα τον χώρο πάνω στον γραφείο και ενώ το ένα ηχείο έχει χώρο να είναι στραμμένο προς εμένα, το άλλο χωράει μόνο ίσια. Επίσης, η απόσταση από τον τοίχο είναι μικρή 10-20εκ.

Έχω κάποια κομμάτια αφρού που μπορώ να βάλω κάτω ή/και στον τοίχο για να βελτιωθεί η κατάσταση.
Η κάρτα ήχου δεν είναι πρόβλημα να μείνει η ίδια, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου όταν πάρεις τα ηχεία.
Δυστυχώς είναι ανεπίτρεπτο το ένα ηχείο να κοιτάξει ευθεία.
Κοίτα να ασχοληθείς με τον υπολογιστή, για να πάει κάτω από το γραφείο. Αθόρυβοι ανεμιστήρες υπάρχουν, αν πρέπει να τοποθετήσεις έξτρα. Ηχητικά δεν είναι πρόβλημα να είναι πάνω στο γραφείο, εκτός και αν είναι πηγή θορύβου. Αν φύγει όμως θα εξοικονομήσεις το χώρο για να στήσεις ολόσωστα το ακουστικό τρίγωνο με πλευρά τα 80 εκατοστά.
Τα ηχεία μπορείς να τα κολλήσεις και πίσω στον τοίχο. Αλλά και 10 εκατοστά απόσταση δεν είναι πρόβλημα.

Τί αφρό έχεις;
Η απόσταση από τον πίσω τοίχο, καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερη ή να επιλέξεις ηχεία με την οπή μπροστά. Ρίξε μια ματιά και εδώ.....
Μην τον ακούς. Η μεγαλύτερη απόσταση που σου προτείνει, είναι 80 εκατοστά από τον πίσω τοίχο και θα χάσεις τη συμβολή του στις χαμηλές συχνότητες. Επίσης, αφού θα πάρεις το sub, μη σε απασχολεί η οπή του bass reflex, γιατί θα την ταπώσεις.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top