Το σαλόνι που... ατμίζει (dloger)

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Κανε μια παληκαρια και μετρα οπως εισαι μια θεση δεξια και μια αριστερα απο εκει που μετρησες ....
Το ιδιο κανε και με ενα sub οπως ηταν πριν παρεις το αλλο....

σχετικα με τα atmos ......
...εχει περαστει στο site οτι αν βαλεις 4 και τα βαλεις οπως ναναι η οποια ηχεια ναναι θα ακους καλα....
Eπισης πλην του audyssey η dirac που εχουν καποιοι AV κανενας αλλος δεν μπορει να κανει ισοσταθμιση καλη στα ηχεια υψους ειτε για atmos η auro setup...
Οποτε τα ηχεια υψους περαν της λαθος τοποθετησης και λαθος ηχεια, εχουν και λαθος ισοσταθμιση.

Για να δεις ποσο λαθος ειναι τα ηχεια υψους κανε ενα κολπακι ...
...δηλωσε τα πανω ως 5.1 με το κεντρικο (βγαλε εκτος δλδ τα κατω) και βαλε το ypao να κανει ισοσταθμιση.
Μετρα μετα με το rew το καθε καναλι να δεις ποσο τραγικα ακους η οχι μετα απο ρυθμιση του ypao.
Αυτο ειναι ενα κολπακι να κανεις μικρη διορθωση των ηχειων υψους ......

Για τα atmos λογικά δεν θα παίζουν σωστά, το ξέρω, αλλά έχω άλλα να διορθώσω πρώτα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το χαμηλο ειναι το δυσκολο.....
Οι μεταβολες σε χρονο αλλαζουν βυθισεις αλλα και κορυφες ,μπορει μια μετατοπιση να σου αλλαξει την αμεσως επομενη βυθιση αλλα και να κουρεψει και την επομενη κορυφη των 40hz...πρωτα χρονους και μετα κοψιματα...δες και την πορτα μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα(και δυσαρεστα :pμια πορτα ειναι σιγα τα ωα..)φτανει ο χωρος εκει να ειναι σφραγισμενος με αλουμινια να υπαρχει δηλαδη πιεση αερα για την ελαχιστη κινηση της πορτας..
Eνα mini dsp hd παντα ειναι ευπροσδεκτο, συνεννοησου με Μανωλη να το εχεις να στα φτιαξει μια και καλη ....
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Δεν έχω βρει χρόνο να κάνω κάτι. Αυτό που θα κάνω μέχρι να έρθει ο καλιμπράτορας είναι να κάνω ισοστάθμιση στην θέση 3 που προτείνουν οι περισσότεροι και να μετρήσω. Μετά βλέπουμε.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Τελικά μετά από ισοστάθμιση η καλύτερη θέση αποδείχτηκε η 3. Έχουμε και λέμε:

Θέση 3 χωρίς antimode και χωρίς ισοστάθμιση

pos3.jpg


Αλλάζοντας την φάση στο πίσω sub στις 180o ως δια μαγείας το βύθισμα στους 30-40 κύκλους εξαφανίστηκε! :gamer:

pos3 180o.jpg


Μετά την ισοστάθμιση από το antimode η καμπύλη άρχισε να δείχνει ωραία :D

pos3 antimode.jpg


Κάνοντας μετά όμως ισοστάθμιση με τον Υamaha το ypao τα σκ@τωσε:o

antimode +ypao.jpg


Παρακάμπτοντας λοιπόν την αυτόματη ισοστάθμιση και "χεριάζοντας" το PEQ του Yamaha με τις λίγες γνώσεις που έχω, είχα αυτό το αποτέλεσμα που πιστεύω είναι αρκετά καλό.

antimode + manual EQ.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Συμπέρασμα. Το 2o sub θα μείνει σε αυτή τη θέση.

P1010102.JPG


P1010100.JPG


- Αποδέιχτηκε για ακόμη μία φορά ότι η σωστή θέση του sub είναι πολύ σημαντική.
-To ypao στην αυτόματη ισοστάθμιση του sub, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, αποδείχτηκε χάλια.
-Με βάζει σε υποψίες και για την δουλειά που κάνει στα άλλα ηχεία αλλά δεν έχω χρόνο (και διάθεση) να το ψάξω. Θα τα φτιάξει ο Μανώλης :D
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ψηφίζω 3
Sorry δηλαδή, αλλά ηταν γνωστό εκ των προτέρων :gamer:

Χρησιμοποίησε τον διακόπτη phase πίσω απο τα σαμπ.
Οπως και αυτό 8-)

-To ypao στην αυτόματη ισοστάθμιση του sub, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, αποδείχτηκε χάλια.
Το Ypao επιβεβαιώνει την φήμη του :gotcha:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Άκουσες βελτίωση στο μπάσο συγκριτικά με το ένα υποβαθύφωνο;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Ερώτηση
Όλοι δεν ξέρουμε ότι στην αυτόματη ρύθμιση δεν παίρνεις το 100% της ρύθμισης και ότι η ρύθμιση με γνωστη (καλιμπρατορα) θα είναι η μερα με την νύχτα ;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Άκουσες βελτίωση στο μπάσο συγκριτικά με το ένα υποβαθύφωνο;
Καμία σχέση. Δεν νομίζω κανένας να αμφισβητεί ότι τα δύο παίζουν καλύτερα από το ένα.
Συνήθως προβληματισμός υπάρχει αν είναι καλύτερα ένα μεγαλύτερο ή δύο μικρότερα. Εκεί ίσως είναι και θέμα χώρου.

Πάντως στην δικιά μου περίπτωση υπάρχουν σκηνές που ένιωσα το χαμηλό κάτι που δεν το είχα με το ένα.
Πχ στην εισαγωγική σκηνή του Hunting Killer που κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, το μπάσο πλέον το με χτύπησε στο στομάχι.
Θα το είχα αυτό με ένα πχ PB 4000; Ίσως.
Tην ομοιογένεια όμως σε όλο το φάσμα των χαμηλών δύσκολα.
[DOUBLEPOST=1551650089][/DOUBLEPOST]
Ερώτηση
Όλοι δεν ξέρουμε ότι στην αυτόματη ρύθμιση δεν παίρνεις το 100% της ρύθμισης και ότι η ρύθμιση με γνωστη (καλιμπρατορα) θα είναι η μερα με την νύχτα ;
Εδώ εγώ με τις λίγες γνώσεις κατάφερα κάτι καλύτερο από την αυτόματη ισοστάθμιση. Φαντάσου ο καλιμπράτορας.
[DOUBLEPOST=1551650369][/DOUBLEPOST]Και σαν bonus επειδή το πίσω sub είναι κοντά στην πλάτη του καναπέ, στα πολύ χαμηλά έχω και buttkikcer :D
 




Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ναι βελτίωση θέλει το τέλειο το βλέπω.... Που θέλει; :rolleyes:
Τώρα να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα πω ψέματα :p

Πάντως έκανα και την δοκιμή με την πόρτα που είπες αλλά δεν έγινε τίποτα το αξιοπρόσεκτο.
[DOUBLEPOST=1551728524][/DOUBLEPOST]
Δυο μεγαλύτερα
Ξέρω, αν έλεγα δύο μεγαλύτερα θα έλεγες τέσσερα :D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ερωταπαντηση ήταν το πρώτο...
Τα μεγαλύτερα σαμπ σε ίδιες θέσεις θα είχες μεγαλύτερες σταθμες αλλά θα έχανες σε ταχύτητα και μιντ πας σλαμ....
Με περισσότερα ίδια καλύτερη κατανομή άρα και πιθανόν καλύτερη απόκριση σε περισσότερες θέσεις στο χώρο...
Η πορτα δε δούλεψε γιατί δεν είχες τη πίεση της συχνότητας συντονισμού της.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα μεγαλύτερα σαμπ σε ίδιες θέσεις θα είχες μεγαλύτερες σταθμες αλλά θα έχανες σε ταχύτητα και μιντ πας σλαμ....
Με περισσότερα ίδια καλύτερη κατανομή άρα και πιθανόν καλύτερη απόκριση σε περισσότερες θέσεις στο χώρο...
να το βαζεις οπου γραφουν για πολαπλα sub αυτο :D
....λες και εχουν πολλες θεσεις ακροασης ολοι τους.. :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σωστό και αυτό οι αποκλίσεις χαμηλα στις 3 βασικές θέσεις δεν είναι ακροασιμες.... Εδώ στην εξαιρετική περίπτωση και ως ο βασικός λόγος χρήσης πολλαπλών.
Το ίδια σαμπ το είπα και μπορεί να μην συμφωνούν κάποιοι, από τη στιγμή που έχουμε όπως εδώ ένα κρος χαμηλά πρέπει να είναι ίδια. Ως ένα δρόμο πρέπει να τον βλέπουμε που πιάνει τις 2 κάτω οκταβες.
Άρα και ίδια ηχεία, κουτιά πως το λένε... Αλλιώς είναι σαν να έχουμε ένα π.χ.τριδρομο,και σε κάθε δρόμο να έχουμε χρησιμοποιήσει ζευγος διαφορετικών μεγάφωνων, κουτιών.
Δύο γουφερ που να παίζουν μέχρι 500 hz διαφορετικά σε ξεχωριστά κουτιά, το ίδιο και δύο μιντ κοκ.
Το έχετε δει κάπου; γιατί τότε χαμηλά στα σαμπ;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ψάχνοντας για ακουστικά πάνελ έπεσα στο ebay σε μια εταιρία της οποίας τα προΐόντα φαίνονται ενδιαφέροντα με λογικές τιμές.
Ισχυρίζεται μάλιστα ότι το πάνελ απορρόφησης δουλεύει από τα 40ΗΖ !



Εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι απο 85-110Ηz .

RT60 sub new pos.jpg


Τι λέτε αξίζει ή είναι π@π@ριές :lol:
[DOUBLEPOST=1552305078][/DOUBLEPOST]Βέβαια βλέπω ότι στο διάγραμμα που δίνουν έχουν έναν συντελεστή S :o
Tι να είναι αυτό άραγε;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Μέτρα RT από περισσότερα ηχεια, όχι μόνο από το σαμπ. Τουλάχιστον κεντρικό και L R. Χωρίς ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κατω απο 200hz μονο waterfall,ή spectro,οχι rt .
Tα 40HZ με πανελ helmholtz με λεπτο φυλλο δεν παιζει ειναι πιπ3ς.
Παρολαυτα, με 90κιλα πετροβαμβακα,και φυλλο μπροστα ,θα εχει αξιοπρεπη αποτελεσμα,μεχρι τα 80hz ,ειναι ομορφο αισθητικα,μετρα ομως εκει που μπορεις να τα τοποθετησεις να σου πω εαν θα εχουν και ουσιαστικο αποτελεσμα...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top