Το σαλόνι που... ατμίζει (dloger)

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Το υπέθεσα και εγώ ότι λένε πιπ3ς.
Θα τα τοποθετήσω στον πίσω τοίχο.
Τι να μετρήσω εκεί που θα τοποθετήσω; Για κάντα πιο λιανά γιατί στο ψάξιμο είμαι, μην νομίζεις :D
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όλες οι μετρήσεις θα είναι στην ίδια στάθμη. Εαν θες μόνο για χαμηλά, μεχρι 200hz.
Πρώτη στη θέση ακρόασης, γύρω στα 90db.Κρατας την απόκριση και waterfall.
Ελπίζω να έχεις μακρύ καλώδιο, οπότε μετά το τοποθετείς όπου θα μπουν πάνελ και ξαναμετρας.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Oλα αυτα ειναι εργαλεια,οταν δε μπορουμε να ξεχωρισουμε διαφορες,υπαρχουν και αλλες απεικονισεις για να τις διασταυρωσουμε.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Παρολαυτα, με 90κιλα πετροβαμβακα,και φυλλο μπροστα ,θα εχει αξιοπρεπη αποτελεσμα,μεχρι τα 80hz ,ειναι ομορφο αισθητικα,μετρα ομως εκει που μπορεις να τα τοποθετησεις να σου πω εαν θα εχουν και ουσιαστικο αποτελεσμα...

Το Ariflex που μου πρότεινες δεν θα κάνει την ίδια δουλειά;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του room treatment :gamer:

Κατόπιν υποδείξεως του Μανώλη μπήκαν στον πίσω τοίχο ηχοαπορροφητικά πανέλα 120Χ60Χ5cm με copopren 40mm και ντύθηκαν με echo fabric.
Τα πανέλα τελικά τα έφτιαξα εγώ παρότι στην αρχή βαριόμουνα. Για κατασκευή αρχάριου δεν βγήκαν άσχημα αλλά μπορούσα και καλύτερα :D


P1010118.JPG
P1010106.JPG
P1010105.JPG

[DOUBLEPOST=1558879659][/DOUBLEPOST]Στα πίσω atmos δόθηκε ελαφρά κλίση πάλι μετά από υπόδειξη του καλιμπράτορα.
Για να δώσω την κλίση χρησιμοποίησα... συνδετήρα :o

P1010111.JPG

P1010108.JPG
 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Το σύστημα ρυθμίστηκε από τον Μανώλη με εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Δεν χρειάζεται να πω και εγώ ότι είναι κρίμα να πετάμε λεφτά για αλλαγή μηχανημάτων χωρίς πρώτα να πάρουμε τα βέλτιστα από τα υπάρχοντα.

Η ρύθμιση και η ακουστική φροντίδα του χώρου, στον βαθμό που επιτρέπεται στον καθένα, είναι must.

Και ο Μανώλης είναι μάγος :D
[DOUBLEPOST=1558880783][/DOUBLEPOST]Τι άκουσα λοιπόν μετά από αυτές τι αλλαγές,

-Η στερεοφωνική εικόνα άλλαξε επίπεδο.
-Η απόδοση του κεντρικού βελτιώθηκε σε βαθμό που νόμιζα ότι πήρα κεντρικό με τουίτερ βηρυλλίου :p
-Το μπάσο έδεσα αρμονικά με τα ηχεία σε σημείο που τα sub εξαφανίστηκαν στον χώρο.
-Τo μπάσο που βγαίνει από δύο 12"ρια sub είναι πλέον συγκλονιστικός, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.
-Ο ήχος του συστήματος "καθάρισε" και ο περιφερειακός ήχος βελτιώθηκε αισθητά.

Συμπέρασμα: Όσοι έχουν ενδοιασμούς η αναβάλουν την ρύθμιση και την φροντίδα του χώρου κάντε το .........χθές ;)
[DOUBLEPOST=1558880860][/DOUBLEPOST]to be continued ...................με διάχυση :D
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Το σύστημα ρυθμίστηκε από τον Μανώλη με εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Δεν χρειάζεται να πω και εγώ ότι είναι κρίμα να πετάμε λεφτά για αλλαγή μηχανημάτων χωρίς πρώτα να πάρουμε τα βέλτιστα από τα υπάρχοντα.

Η ρύθμιση και η ακουστική φροντίδα του χώρου, στον βαθμό που επιτρέπεται στον καθένα, είναι must.

Και ο Μανώλης είναι μάγος :D
[DOUBLEPOST=1558880783][/DOUBLEPOST]Τι άκουσα λοιπόν μετά από αυτές τι αλλαγές,

-Η στερεοφωνική εικόνα άλλαξε επίπεδο.
-Η απόδοση του κεντρικού βελτιώθηκε σε βαθμό που νόμιζα ότι πήρα κεντρικό με τουίτερ βηρυλλίου :p
-Το μπάσο έδεσα αρμονικά με τα ηχεία σε σημείο που τα sub εξαφανίστηκαν στον χώρο.
-Τo μπάσο που βγαίνει από δύο 12"ρια sub είναι πλέον συγκλονιστικός, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.
-Ο ήχος του συστήματος "καθάρισε" και ο περιφερειακός ήχος βελτιώθηκε αισθητά.

Συμπέρασμα: Όσοι έχουν ενδοιασμούς η αναβάλουν την ρύθμιση και την φροντίδα του χώρου κάντε το .........χθές ;)
[DOUBLEPOST=1558880860][/DOUBLEPOST]to be continued ...................με διάχυση :D
Φίλε μου μπραβο τα έφτιαξες τέλεια :hi::hi:
Οταν θα μπει η σωστή διάχυση θα πέσουν σαγόνια ,έτσι και εγω αναθεώρησα με τον Μανώλη και
Την φροντίδα του χώρου .
Πραγματικά μετά δεν θες κάτι άλλο απλά απολαμβάνεις ;)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Δυο σαμπ+ Treatments=Στο σωστό δρόμο :thumbsup:
Έτσι γίνονται οι διαφορές γατάκια :D

(Στην επόμενη ισοσταθμιση φέρε το κεντρικό στην άκρη του επίπλου)

:hi:
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
:hi:

Αργείς χαρακτηριστικά!:p

Να υποθέσω Vicoustic multifuser dc2 γκρί χρώματος στο ταβάνι σαν του stampol.:whistling:
:drinks:
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει :p
Για τα Vicoustic πάω, αν και δεν μπορούν να μπουν σε δύο λωρίδες σαν του stampol.
Θα δούμε, θα κάνω και μια ερώτηση στην Vicoustic
[DOUBLEPOST=1558890983][/DOUBLEPOST]
Πραγματικά μετά δεν θες κάτι άλλο απλά απολαμβάνεις ;)
Είμαι πολύ ικανοποιημένος, δεν λέω, αλλά με τρώει και η περιέργεια πώς θα ήταν αν έβαζα και το άλλο sub μπροστά και έπαιρνα ένα SVS pb4000 για πίσω :whistling:

Δεν υπάρχει σωτηρία :lol::lol::lol:
[DOUBLEPOST=1558891103][/DOUBLEPOST]
Δυο σαμπ+ Treatments=Στο σωστό δρόμο :thumbsup:
Έτσι γίνονται οι διαφορές γατάκια :D

(Στην επόμενη ισοσταθμιση φέρε το κεντρικό στην άκρη του επίπλου)

:hi:

Έχω αυστηρή εντολή από τον Μανώλη να μην το μετακινήσω, σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι η βέλτιστη θέση :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι η βέλτιστη θέση
Δηλαδή... Δεν βρήκε την καλύτερη θέση με ακροάσεις; :p:D:D:D

Μετρήσεις, μπλιαχ. :p:D:D:D

Άντε, με γεια το ηχοσύστημα-χώρος, και εις ανώτερα (στο χώρο). ;)
 





Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Και θα γίνω ακόμη ποιο ωραίος :D

IMG_20190706_125531.jpg


Έτοιμο για ταβάνωμα ....
[DOUBLEPOST=1562407235][/DOUBLEPOST]Vicoustic miltifuser με aritherm μεταξύ ταβανιού και διαχυτών
Περιμένω να κολλήσουν οι πλάκες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top