Το σινεμά του "Ρόδου"

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Λίγα λόγια για τον Ν7:

1. Ήρθε με προεγκατεστημένο το τελευταίο firmware, 3.10, για τις δυνατότητες του οποίου έχουμε πει εδώ.

2. Η σχεδόν τέλεια σύγκλιση ρυθμίζεται βηματικά και για τα 3 χρώματα με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια από τον Χ55. Το τελικό αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχουν ορατά pixels και η τελική σύγκλιση να γίνεται με την βοήθεια φακού. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να θεωρείται ΑΡΙΣΤΟ.
Δεν έβγαλα φωτογραφία τον Καστρουνή, σκυμένο με φακό κοσμηματοπώλη στην οθόνη να ελέγχει την σύγκλιση λες και έλεγχε την καθαρότητα διαμαντιού... :biggrin:

3. Στην 110" οθόνη μου, η φωτεινότητα μετρήθηκε στα 141 nits, πολύ κοντά σε όσα ισχυρίζεται με βάση την απόσταση προβολής το calculator του Projector Central. Mε την χρήση του Cinema Filter* η φωτεινότητα πέφτει στα 120 nits.

4. *Η JVC πρόσθεσε στον Ν7 το Cinema Filter με σκοπό να καλύψει κατά 100% το DCI-P3. Η πραγματικότητα -ευτυχώς- επιβεβαιώνει την JVC, αφού με την χρήση του φίλτρου και ρυθμισμένο τον Ν7, καλύπτεται το 98,7 του DCI-P3 και το 70,8 του Rec. 2020
CIE  HDR.PNG
 








Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλοριζικος Γιαννουκο ;)

λιγο πρασινος γενικα στα γκρι σου, αλλα αφου σαρεσει...
....και θα ελεγα να μην χρησιμοποιεις την αυτοματη ρύθμιση HDR ...

εχω διαβασει για χαμηλο ansi contrast και φωτεινες γωνιες ......τι λεει ;

οριακος σε φωτεινοτητα για hdr και 110i ιντσες !!!!!!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μια πρώτη ευχή τη δικαιούσαι όπως και να’χει. Με γεια και καλές θεάσεις λοιπόν.
Ανάλογα με το πως θα ολοκληρωθεί η κινηση αντικατάστασης θα παίξουν και τα βουντού που έπονται 8-)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Μια πρώτη ευχή τη δικαιούσαι όπως και να’χει. Με γεια και καλές θεάσεις λοιπόν.
Ανάλογα με το πως θα ολοκληρωθεί η κινηση αντικατάστασης θα παίξουν και τα βουντού που έπονται 8-)
Thanks για τις ευχές.

Ξέρεις κάνα καλό ξόρκι που να πιάνει προς νότο; :whistling: :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Coming up: αλλαγή φρουράς :whistling:

σχεδόν με τρόμαξες....

είπα...πάει...πούλησε το φαρμακείο...
και πήρε trinnov με geithain....24.1.10 :lol: :lol:

μεγειές ρόουζ....καλά στρωσίματα :party:
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μπράβο Γιάννη! Πολύ καλές μετρήσεις! 120 nits είναι υπέρ αρκετά για hdr.
Κλείσε λίγο ίριδα να πέσεις στα 100 nits. Θα κερδίσεις σε contrast και μαύρο και θα έχεις headroom όσο γερνάει η λάμπα.
Βάλε το oppo σου να δουλέψει και δοκίμασε το δυναμικό tone mapping του προβολέα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Βάλε το oppo σου να δουλέψει και δοκίμασε το δυναμικό tone mapping του προβολέα.
Πάλι καλά που μου το θύμισες! :hi:

Το 4Κ Dune διαβάζει ό,τι να 'ναι. Αντιθέτως το Oppo διαβάζει σωστά τα δεδομένα , με αποτέλεσμα να δουλεύει πολύ καλά το frame by frame tone mapping.

Έχω πολύ λίγες ώρες που τον δουλεύω και πάρα πολλά να δοκιμάσω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Τρομερή εικόνα με τέτοιες μετρήσεις και φοβερά σημαντικές οι νέες δυνατότητες των jvc, ιδίως όσον αφορά το πολύ σημαντικό tone mapping, δείχνουν τις εξελίξεις!!!

Καλοθέατος λοιπόν!!!!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πάλι καλά που μου το θύμισες! :hi:

Το 4Κ Dune διαβάζει ό,τι να 'ναι. Αντιθέτως το Oppo διαβάζει σωστά τα δεδομένα , με αποτέλεσμα να δουλεύει πολύ καλά το frame by frame tone mapping.

Έχω πολύ λίγες ώρες που τον δουλεύω και πάρα πολλά να δοκιμάσω...
Φίλε γιατί έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να ρωτάω κάθε φορά που παρουσιάζεται ένα media player για τα metadata;
Το oppo και τα μάτια σου.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Koιτα να τον απολαυσεις φιλαρακι....ε ναι...ζηλευω...ψεμματα να σου πω...πηρες τρελλο μωρο και ευχομαι να σου βγαλλει τρελλα γουστα ...μπραβο Τζωνεεεεεεε...με γειες καλο μου!!!!!!
10868184_821883947885574_5384313746267112512_n.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top