Το σύστημα του pambs

Μηνύματα
904
Reaction score
239
4.Γενικη αποψη του χωρου οπως θα φαινεται οταν καποιος βλεπει το χωρο απ την κουζινα. Πισω απ το ψυγειο, ειναι ο χωρος που θα κατεβαινει η οθονη και θα βρισκονται τα κυριως και το κεντρικο.

Κατω απ την δοκο, που βρισκεται κατω απ το αμαξακι, θα βρισκεται ο καναπες θεασης καθως αριστερα και δεξια τα side speakers

Tα rear δεν φαινεται ακριβως που θα βρισκονται, θα πρεπει να βγαλω ακομα 1 φωτογραφια, αλλα μπορει καποιος να υπολογισει βλεποντας το σχεδιαγραμμα

 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
5. Η δεξια πορτα ειναι η εισοδος στο γραφειο η οποια επικοινωνα με το χωρο οπου θα μπει το ρακ. το ρακ θα τοποθετηθει στο ανοιγμα που βρισκεται στα αριστερα

 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
6. Το σημειο απο οπου ξεκινουν τα καλωδια που βρισκονται στο πατωμα και περιλαμβανουν. sub interconnects, main interconnects, centre speaker cable,power cable για την ηλεκτρικη οθονη, component/composite/s-video για μελλοντικη χρηση σε περιπτωση που τοποθετηθει μια πλασμα στον τοιχο και sat/tv cable

 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ωραιος!!

Το ρακ φαινεται ψιλομεγαλο. Τι σκοπευεις να βαλεις μεσα?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
7. Το σημειο απο οπου ξεκινουν τα καλωδια που βρισκονται μεσα στη γυψοσανιδα και περιλαμβανουν speaker cable για side/rear καθως επισης power cable για το lift/projector και composite/component/s-video/hdmi για τον προβολεα

 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ωραιος!!

Το ρακ φαινεται ψιλομεγαλο. Τι σκοπευεις να βαλεις μεσα?
οντως το ρακ το πηρα λιγο μεγαλο. νομιζω ειναι 42u η 45u. ουσιαστικα το 1/3 του ρακ ειναι αδειο απλα το πηρα για καλυτερο ventilation. Κατι που ξεχασα στο δωματιο του ρακ υπαρχει αποσμητηρας ο οποιος βγαζει τον αερα εξω απ το σπιτι. Στο χωρο αυτο υπαρχουν επισης 2 πριζες οι οποιες φευγουν απ το κεντρικο διακοπτη κατευθειαν εχοντας την δικη τους ασφαλεια.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
παιδια θελω βοηθεια με τα περιφεριακα τι μαρκες και τι τυπους προτεινετε??? νε μεν ο χωρος ειναι ενα ορθογωνιο παραλλιλεπιπεδο αλλα εχει αρκετες ιδιομορφιες και πολλα εξογκωματα, καθως και μεγαλες γυαλινες επιφανειες. Επισης να πω οτι το πατωμα στα 2/3 ειναι παρκε ενω στο χωρο της κουζινας κεραμικο

Εγω σκεφτομαι για κανονικα side και για διπολα rear
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Μηπως θα ηταν καλυτερα να ρωτησεις το μαγαζι που εχει αναλαβει την ολη κατασκευη?
Εγω θα ειχα παρει ηχεια που εχουν 10 ποντους βαθος, και θα τα ειχα βαλει μεσα σε 10 ποντους γυψοσανιδα. Θα τα εβαφα και στο χρωμα του τοιχου και θα τελειωνα. Ετσι θα ηταν και εκει που πρεπει, και δεν θα φαινοντουσαν.

Ο χωρος σου δεν το επιτρεπει κατι τετοιο?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Τωρα ειδα τι ηχεια εχεις. Η Martin Logan εχει πολλα flat μοντελα που θα μπορουσες να παρεις. Κοστιζουν βεβαια...
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Δημητρη εγω κανω τον συντονισμο της ολης εργασιας και απλα φερνω μαστορους και μου φτιαχνουν αυτα που θελω. Τα inwall της ML τα εχω δει το προβλημα ομως ειναι οτι εχουν αρκετο βαθος και ειναι δυσκολο να τα τοποθετησω στο χωρο μου. Αυτα που αναφερες ομως τα 10ποντα ειναι μια καλη λυση. Αν μπορεις να μου πεις και καμια μαρκα?
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
2 λογους. σκεφτομαι 1. οτι ισως κατι σε διπολο θα γεμιζε περισσοτερο το χωρο και 2. οτι το κοστος των onwall δεν ειναι μικρο και μ αυτα τα χρηματα καλυτερα να παρω ενα 1080π προτζεκτορ

σημερα εκλεισα ενα ζευγαρι μεταχερισμενα kef tdm34s, μιας και εχω ακομη τα model 2 2. Θα δοκιμασω βαζοντας τα model 2 rear και τα διπολα σαν side. Aν δεν μου κατσει ο ηχος δεν θα τα πειραξω
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μετα απο αρκετους μηνες σκληρης δουλειας πιο κατω θα δειτε πως προχωρα το εργο. Να πω οτι η ανακαινιση γινετε σε ολο το διαμερισμα δεν ειναι μονο στον κυριως χωρο αλλα και σε μπανια δωματια κτλπ.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εδω βλεπουμε το μπροστινο μερος, τα ηχεια τα εβαλα για να καταλαβετε ενα περιπου τι γινετε. διπλα απ το καθε ηχειο θα μπουν τα μονομπλοκς πανω σε μαρμαρο και στη μεση το κεντρικο. εδω βλεπετε που θα μπει και η τηλεοραση καθως και το κουφωμα απο πανω με την οθονη του προτζεκτορ

 

Μηνύματα
904
Reaction score
239



στην συνεχεια το πισω μερος, φενεται που θα βρισκετε το δωματιο του ρακ, η κατασκευη του λιφτ, γραφειο,κουζινα κτλπ. επισης τα καλωδια που κατεβαινουν απ την γυψοσανιδα για τα πισω και μεσαια ηχεια
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239



εδω βλεπουμε τα καλωδια που περνανε μεσα απ τις γυψoσανιδες και καταληγουν, στα μεσαια και πισω ηχεια και επισης στο lift οπου εχουμε component και hdmi καθως και ρευμα για το projector και το lift. Ολα τα καλωδια ειναι περασμενα μεσα απο ηλεκτρολογικες σωληνες για προσβαση στο μελλον
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239


επομενη ειναι τα καλωδια που περνανε κατω απ το εδαφος και περιλαμβανουν ιντερκονεκτ για τους μονομπλοκ που θα τοποθετηθουν μπροστα και οχι στο ρακ. ιντερκονεκτ σε περιπτωση που θα μπει σαμπ μπροστα, κομπονεντ για τηλεοραση στον τοιχο και καλωδιο δορυφορικης. Επισης διπλοκαλωδιωση για το κεντρικο

Στα κουτια απο πανω εχουμε 2 ξεχωριστες παροχες για ρευμα απο τον διακοπτη, καθως και το τηλεφωνο.

τα 2 αυτα σημεια και της φωτο πιο πανω ειναι μεσα στο δωματιο του ρακ
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239



σ αυτη καταληγουν τα ιντερκονεκτ απ την πιο πανω φωτο καθως και τα καλωδια του κεντρικου. το σημειο βρισκετε μεταξυ αριστερου και δεξιου μπροστινου ηχειου
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239



και αυτη ειναι απο πανω ακριβως απ το πιο πανω σημειο οπου θα μπει η τηλεοραση και εχουμε σβιντεο, δορυφορικη και κομπονεντ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top