Το σύστημα του Wizzy

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
To ASW750 είχε ισχύ 1000W κι από ότι μου είπαν, έχει δύο ενισχυτές 500W ο καθένας, οι οποίοι με κάποιο τρόπο "συνδέονται" κι αποδίδουν (απέδιδαν) τα 1000W. Το πρόβλημα είναι ότι με τον τρόπο που κατασκευάστηκε, εάν χαλάσει ο ένας (αυτό συνέβηκε στην περίπτωσή μου), πρέπει να αντικατασταθούν κι οι δύο, ως set, μαζί με τα τροφοδοτικά τους - δεν είναι δυνατή η επισκευή/αντικατάσταση του ενός ενισχυτή και του τροφοδοτικού του.

Είσαι σίγουρος; Δεν έχω εικόνα των τιμών των Fusion, για αυτό ρωτάω. Ο FA502, γεφυρωμένος, αποδίδει 1000W - μια χαρά για το συγκεκριμένο subwoofer. Ξέρεις πόσο στοιχίζει;

Επίσης, υπάρχει κι η επιλογή της EDGE SA-1 SUB AMP της ΧΤΖ.


Μου αρέσει αλλά δεν το φτιάχνω με τα χρήματα που θέλει η B&W. :)
και στο φινάλε σου μένει και ο fusion (αν πάθει κάτι επιπλέον το sub) για να οδηγήσεις κάνα κεντρικό....λέμε τώρα:whistling::biggrin:
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
οι ενισχυτές τι τύπου είναι;
μπορεί ενδεχομένως κάποιος ηλεκτρονικός να μπορεί να επισκευάσει τον έναν και να σου βγει φθηνά;
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου , στο ποστ #6

 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα φίλε @wizzy,
Ακριβώς τα ίδια είχα πάθει και εγώ με ένα σαμπ της velodyne το πήγα στην αντιπροσωπεία και μετά από λίγο καιρό μου λένε ότι θέλει καινούργιο ενισχυτή 600 ευρώ, λέω παίρνω καινούργιο με αυτά τα λεφτά, αλλά τελικά το έφτιαξα.
Το θέμα είναι ότι πήρα όλη την παλαιά πλακέτα και την έδωσα σε φίλο τεχνικό να την επισκευάσει και μου λέει ότι την έχουν καταστρέψει δεν μπορούσε να βρει τη ακριβώς είχαν κάνει.
Μάλλον θα πήγαν να τη επισκευάσουν και έκαναν μ@λ@κίες με αποτέλεσμα το αναμενόμενο, να τα πληρώσω εγώ, δε είναι όλοι καλοί τεχνικοί.
Πάντως αν έχεις καλό μάστορα όλα διορθώνονται, προτού φυσικά να είναι αργά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
και στο φινάλε σου μένει και ο fusion (αν πάθει κάτι επιπλέον το sub) για να οδηγήσεις κάνα κεντρικό....λέμε τώρα:whistling::biggrin:
Πολύ καλή ιδέα! Θα βγάλει η Monoprice κάτι κεντρικά, μούρλια! Ξέρεις ποιος είναι ο αντιπρόσωπος; :roflmao:
οι ενισχυτές τι τύπου είναι;
μπορεί ενδεχομένως κάποιος ηλεκτρονικός να μπορεί να επισκευάσει τον έναν και να σου βγει φθηνά;
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήγε σε δύο τεχνικούς, πριν να μου το δώσει. Κανείς εκ των δύο δεν κατάφερε να το επισκευάσει.
Σχεδόν τα πάντα επισκευάζονται , αν βρεθεί ο κατάλληλος τεχνικός.
Εμ, ίσως ναι. Στην περίπτωση αυτή, μάλλον όχι.
Παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου , στο ποστ #6

Σε ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον θέμα, γενικά. Η λύση στο post #6 είναι η πρώτη που μου πέρασε από το μυαλό, σε περίπτωση μη δυνατής/μη συμφέρουσας επισκευής του. Να δω ποιος θα την υλοποιήσει...:)
Μια φτηνη πλάτη χυπεξ αρκεί.

Μίλα με ζαπ.
Ναι, αυτό δεν έχω καταφέρει ακόμα να διευκρινίσω. Πόσο "φθηνή" είναι η φθηνή πλάτη Hypex. :) Είναι κι ο Ζαπάντης μια λύση.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πρέπει να δεις το μεγάφωνο μη τυχών και έχει 2 πηνία φωνής όπως μερικά αυτοκινητάδικα subs. Αλλά μάλλον δεν έχει δύο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πρέπει να δεις το μεγάφωνο μη τυχών και έχει 2 πηνία φωνής όπως μερικά αυτοκινητάδικα subs. Αλλά μάλλον δεν έχει δύο.
Πολλά ζητάς από κάποιον σαν εμένα. :)
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
και ήμουν έτοιμος να πω κάτι σαν .... "αν οι 2 ενισχυτές είναι γεφυρωμένοι, γιατί δε δοκιμάζεις να συνδέσεις μόνο τον έναν..." :p
Θες να έρθεις να το κάνεις εσύ; :tongue:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Θες να έρθεις να το κάνεις εσύ; :tongue:
Αν ήμουν κοντά θα το σκάλιζα στα σίγουρα :p

Πάντως απ' ότι βλέπω εδώ...


οι 2 ενισχυτές, μάλλον είναι 2 "μπλοκ" που το καθένα είναι ενισχυτής και τροφοδοτικό.

Όπότε ίσως δεν είναι απαραίτητο να αλλαχθούν και οι 2 και ίσως όντως γίνεται να παίξεις μόνο με τον έναν (με τον κατάλληλο μάστορα :p )

Όπως και να χει για πέταμα δεν είναι, στη χειρότερη το κάνεις παθητικό (αν σου περισσεύει κανένας ενισχυτής).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Επίσης μπορείς να βγάλεις απλώς δύο μπορνες εξόδου, και να πάρεις ένα κραουν.

Αυτή είναι η πιο φτηνη λύση, με το μόνο μειονέκτημα να είναι πρακτικά το ανεμιστήρι στον κραουν, αν πάρει μπρος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Όπως και να χει για πέταμα δεν είναι, στη χειρότερη το κάνεις παθητικό (αν σου περισσεύει κανένας ενισχυτής).
Επίσης μπορείς να βγάλεις απλώς δύο μπορνες εξόδου, και να πάρεις ένα κραουν.
Χμ, ναι. Στην παρούσα φάση περισσεύει ένας ενισχυτής, 1000W@8 Ohms. Δύο μπόρνες (ή μία ηλεκτρολογική κλέμα, ε, @costas EAR ?:) ) κι ο ενισχυτής αυτός δεν θα ήταν άσχημη ιδέα εάν ήθελα να το χρησιμοποιήσω για μένα. Για το σύστημα-δώρο, ε, χμ, μάλλον όχι.

Θα δούμε.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top