Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Το χθεσινοβραδυνό playlist:

1) The Cult - Firewoman
2) The Waterboys - The whole of the moon
3) The Waterboys - Fisherman's Blues
4) Billy Cobham - όλη η δεύτερη πλευρά του "Spectrum" (η οποία συμπεριλαμβάνει τα Stratus και Red Baron)
5) Όλη η πρώτη πλευρά του "Drum Spectacular" [πολύ ιδιαίτερη ηχογράφηση, με δύο drummers να παίζουν ταυτόχρονα συνοδεύοντας big band (ή μήπως η big band συνόδευε αυτούς?:109:) και να ακούγονται ο ένας στο δεξί κανάλι και ο άλλος στο αριστερό]
6) David Sanborn - Slam!
7) Sisters of Mercy - Temple Of Love (στην έκδοση του 1992, με την Ofra Haza)

Η συμβίωση με το Lyngdorf RP-1 αποδεικνύεται "μαγική". Voicing στο "Soft" και (περιστασιακές) εναλλαγές μεταξύ "Global" και "Focus", για μία και πλέον ώρα και δηλώνω απερίφραστα ότι πλέον ακούω μουσική :201: στα καλύτερά της! Συγκεκριμένη μουσική σκηνή, το κάθε όργανο στη θέση του, καθαρες μπάσες, μεσαίες και ψηλές συχνότητες, τα ηχεία μου άρχισαν επιτέλους να "δείχνουν τα δόντια τους"! I was in my happy place last night with plans to return many, many times over and over again..:447::608:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Να και μερικά από τα τραγούδια που παίξανε χτες βράδυ:

Billy Cobham - Red Baron

David Sanborn - Slam!

Sisters of Mercy - Temple of Love

The Waterboys - Fisherman's Blues
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Σήμερα το απόγευμα ήρθαν από εδώ ο Amberjack με τον costas EAR και τον pambs. Είχαμε περιορισμένο χρόνο, αλλά είπαμε κάμποσα - ουσιαστικά - πράγματα. Περιμένω από τον γιατρό να γράψει τις εντυπώσεις του - και να ανεβάσει τις φωτογραφίες που τράβηξε!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

περιμένω δικές σου εντυπώσεις από το taskam...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

ομορφιεεεεεεεεεεεεεεεεεςςςςςςςςςςςςςς......μπραβο στα αγορα απο την Τυπρον!!!!!!
:602::607::605:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

περιμένω δικές σου εντυπώσεις από το taskam...
Το Taskam δεν έχει έρθει στην κατοχή μου ακόμη διότι ο αδερφούλης σου υποστηρίζει ότι θέλει άνοιγμα και καθάρισμα! Οπότε περιμένω στωικά να δεήσει να ασχοληθεί μαζί του και όταν μου το δώσει θα γράψω εντυπώσεις!

Τη γνώμη σου για το σύστημα δεν έγραψες όμως! Άντε, περιμένουμε!

Υ.Γ.: Μίλησα με την "κυβέρνηση", θα μετακινήσουμε το έπιπλο της τηλεόρασης ανάμεσα στα ηχεία και τα καναπεδάκια στη θέση του. Μόλις γίνει, θα ανανεώσω το thread με φωτογραφίες και εντυπώσεις.


ομορφιεεεεεεεεεεεεεεεεεςςςςςςςςςςςςςς......μπραβο στα αγορα απο την Τυπρον!!!!!!
:602::607::605:
Για όσους δεν κατάλαβαν (Βλάση :119:): "Ομορφιεεεεεεεεεεεεεεεεέςςςςςςςςςςςςςς... μπράβο στα αγόρια από την Κύπρον!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Το σύστημά σου ήδη ικανοποιεί πολλά αυτιά ως έχει. (την έκφραση αυτή την ξαναχρησιμοποιώ παρακάτω, και εν συντομία θα μπορούσε να αποτελεί μόνο αυτή η έκφραση τη "γνώμη" μου για το σύστημά σου)

όμως, για να σε βοηθήσω σα φίλος και για να μη σου "χαϊδέψω" τα αυτιά σου, οφείλω να σου πω τα εξής:

- το "σύστημα" Γιώργη, είναι ένα σύστημα επιλεγμένο και "δομημένο" για αναπαραγωγή κατεξοχήν "ψηφιακών αρχείων" και τό'χεις το καημένο να παίζει ΜΟΝΟ "αναλογικά", αυτό είναι το κύριο σφάλμα σου, IMNSHO πάντα.:145:

- άπειρη οδήγηση, ηχεία ικανά για πολλά δυναμικά, ισοστάθμιση χώρου, και όλα μαζί περιορίζονται εμφανώς από την αναλογική πηγή, δε μπορούν να αναδείξουν τις "χάρες τους", ασχέτως αν ικανοποιούν πολλά αυτιά ως έχουν, καθώς σε μένα ήταν ηλίου φαεινότερο η αδικία που έτρωγαν τα εν λόγω "ηχειάκια", τα οποία γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως μπορούν να παίξουν... τα ξέρω τα ηχεία, ξέρω τι αρετές έχουν, και ενώ τις περίμενα, προετοιμασμένος ψυχολογικά από την περισσή οδήγηση (η οποία υπάρχει, δε το συζητάμε), ΔΕΝ τις άκουσα.

- προσωπικά, με χρήση ΜΟΝΟ τέτοιας πηγής, θα προτιμούσα κάτι πιο "παραδοσιακό" στο χώρο του "παλιού καλού αναλογικού ήχου", πχ μεγάλες κόρνες και SET, όπου νομίζω πως το συνολικό αποτέλεσμα θα ήταν πιο συμπαγές από κάθε άποψη (οι "τονισμοί" του ενός στοιχείου θα "ισοστάθμιζαν" τις "καμπύλες" του άλλου).

- η αναλογική πηγή τώρα, έχει κάποια σημαντικά προβλήματα όσον αφορά το στήσιμο της κεφαλής (ολίγον κουκουρούκου οφθαλμοφανώς) αλλά υποθέτω και κάποια προβλήματα ταιριάσματος με το φόνο, διότι το άνω μέρος του φάσματος ακούγεται εμφανώς ασθενικό, κι αυτό χωρίς να είναι τονισμένο το κάτω ή το μεσαίο τμήμα του φάσματος. Εφόσον δε οι ενισχυτές σου ΔΕΝ είναι από αυτούς που "χαϊδεύουν" αυτιά στα πρίμα, και τα ηχεία σου εμφανώς "μπορούν", άρα, κάτι "παίζει" στην πηγή, δες πιο προσεκτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κεφαλής και τις ρυθμίσεις του φόνο σου. Επίσης, μια δοκιμή με την φτηνή κεφαλή που σου είπα, θα έχει πλάκα. Τέλος, δε ξέρω κατά πόσον τα καλώδια διασύνδεσης του πικάπ είναι ικανά για τέτοια χρήση (όσον αφορά την χωρητικότητα) - κι αυτά χρειάζονται προσοχή σε αυτό τον τομέα, όπως φυσικά και στη θωράκιση - από την οποία δεν έχουν εμφανές πρόβλημα καθώς ήταν ιδιαίτερα ήσυχο.

- όσον αφορά την τοποθέτηση που είδα, η κολόνα αριστερά ήταν εξόχως ακουστή (και δε μπορούσε αλλιώς) καθώς βρισκόταν αμέσως εμπρός και δίπλα στο ηχείο σύστοιχα. κατανοώ τους περιορισμούς τοποθέτησης (βλέπε παντόφλα) αλλά έτσι είναι κρίμα φιλαράκι, οπότε χαίρομαι ιδιαιτέρως για τα νέα που λες περί μετακίνησης με άδεια της "κυβέρνησης"!:116:

- το λίνγκτορφ προφανώς έκανε πολύ αξιόλογη δουλειά, καθώς παρά τα εμφανή προβλήματα χώρου το άκουσμα δεν ήταν σε καμιά περίπτωση τόσο προβληματικό όσο ήταν λογικά αναμενόμενο με την πρώτη ματιά στην τοποθέτηση και τις διαστάσεις του χώρου, νομίζω πως χωρίς αυτό το μηχανάκι εκεί μέσα τα πράγματα θα ήταν τραγικά δύσκολα.

Στο δια ταύτα:

1. με τέτοιο σύστημα, κρίμα είναι να ΜΗΝ ακούς και κανα φλακ ρε φίλε! εντάξει, πικάπ, οκ, κανένα πρόβλημα, αλλά όχι ΜΟΝΟ βινύλιο, ιδίως με αυτό το σύστημα. έχω την αίσθηση πως θα σοκαριστείς με αυτό που θα ακούσεις από το "ταπεινό" τασκαμάκι (το οποίο μόνο "ταπεινό" δεν είναι...)

2. προσεκτικό και σχολαστικό στήσιμο και ρύθμιση στην αναλογική πηγή επειγόντως. θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. αν εκεί τα "μαστόρια" της κύπρου δε κατέχουν το σπορ, καιρός να αρχίσεις διάβασμα για να τα κάνεις αυτά μόνος σου. εδώ στο φόρουμ θα βρεις όσο υλικό χρειάζεσαι για διάβασμα, ας είναι καλά ο κόγιας δηλαδή, που έφαγε το πληκτρολόγιο με το θέμα.

3. η αλλαγή τοποθέτησης (κυρίως λόγω κολόνας) θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση, οπότε περιμένουμε νέα! Φυσικά, θα χρειαστεί εκ νέου ισοστάθμιση ενισχυτικών-ηχείων-χώρου με τη βοήθεια του λίνγτορφ. αν θες πάρε κι ένα μικρόφωνο να μετρήσεις ένα ροζ θόρυβο και από την ψηφιακή πηγή και από την αναλογική, ώστε να "φέρεις" όσο μπορείς το συνολικό αποτέλεσμα, καθώς το λίνγκτορφ δε περιλαμβάνει στην ισοστάθμισή του την πηγή.

4. (μη βαράς) καλώδια ηχείων πάρε belden 2*4 mm και πέτα αυτές τις αηδίες που σου δώσανε! :138: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Το Taskam δεν έχει έρθει στην κατοχή μου ακόμη διότι ο αδερφούλης σου υποστηρίζει ότι θέλει άνοιγμα και καθάρισμα! Οπότε περιμένω στωικά να δεήσει να ασχοληθεί μαζί του και όταν μου το δώσει θα γράψω εντυπώσεις!

Τη γνώμη σου για το σύστημα δεν έγραψες όμως! Άντε, περιμένουμε!

Υ.Γ.: Μίλησα με την "κυβέρνηση", θα μετακινήσουμε το έπιπλο της τηλεόρασης ανάμεσα στα ηχεία και τα καναπεδάκια στη θέση του. Μόλις γίνει, θα ανανεώσω το thread με φωτογραφίες και εντυπώσεις.




Για όσους δεν κατάλαβαν (Βλάση :119:): "Ομορφιεεεεεεεεεεεεεεεεέςςςςςςςςςςςςςς... μπράβο στα αγόρια από την Κύπρον!!!
Μπραβο επιβαλλοταν να μετακινηθει!! Πεξε και λιγο μαζι του μπροστα πισω. Στο μελλον προχωρας καο με hc. Επομενη αλλαγη να βγαλεις τα τζαμια απ την βιβλιοθηκη και να ριξεις τη κολονα χαχαχα

Κωστα η τοποθετηση δεν θα αλλαξει οσο αφορα κολονα. Απλα θα φυγει το επιπλο με τη τβ που ειναι τωρα μπροστα απο το αριστερο ηχειο και θα μεπι καπου ενδιαμεσα τους

Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Το σύστημά σου ήδη ικανοποιεί πολλά αυτιά ως έχει. (την έκφραση αυτή την ξαναχρησιμοποιώ παρακάτω, και εν συντομία θα μπορούσε να αποτελεί μόνο αυτή η έκφραση τη "γνώμη" μου για το σύστημά σου)

όμως, για να σε βοηθήσω σα φίλος και για να μη σου "χαϊδέψω" τα αυτιά σου, οφείλω να σου πω τα εξής:

- το "σύστημα" Γιώργη, είναι ένα σύστημα επιλεγμένο και "δομημένο" για αναπαραγωγή κατεξοχήν "ψηφιακών αρχείων" και τό'χεις το καημένο να παίζει ΜΟΝΟ "αναλογικά", αυτό είναι το κύριο σφάλμα σου, IMNSHO πάντα.:145:

- άπειρη οδήγηση, ηχεία ικανά για πολλά δυναμικά, ισοστάθμιση χώρου, και όλα μαζί περιορίζονται εμφανώς από την αναλογική πηγή, δε μπορούν να αναδείξουν τις "χάρες τους", ασχέτως αν ικανοποιούν πολλά αυτιά ως έχουν, καθώς σε μένα ήταν ηλίου φαεινότερο η αδικία που έτρωγαν τα εν λόγω "ηχειάκια", τα οποία γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως μπορούν να παίξουν... τα ξέρω τα ηχεία, ξέρω τι αρετές έχουν, και ενώ τις περίμενα, προετοιμασμένος ψυχολογικά από την περισσή οδήγηση (η οποία υπάρχει, δε το συζητάμε), ΔΕΝ τις άκουσα.

- προσωπικά, με χρήση ΜΟΝΟ τέτοιας πηγής, θα προτιμούσα κάτι πιο "παραδοσιακό" στο χώρο του "παλιού καλού αναλογικού ήχου", πχ μεγάλες κόρνες και SET, όπου νομίζω πως το συνολικό αποτέλεσμα θα ήταν πιο συμπαγές από κάθε άποψη (οι "τονισμοί" του ενός στοιχείου θα "ισοστάθμιζαν" τις "καμπύλες" του άλλου).

- η αναλογική πηγή τώρα, έχει κάποια σημαντικά προβλήματα όσον αφορά το στήσιμο της κεφαλής (ολίγον κουκουρούκου οφθαλμοφανώς) αλλά υποθέτω και κάποια προβλήματα ταιριάσματος με το φόνο, διότι το άνω μέρος του φάσματος ακούγεται εμφανώς ασθενικό, κι αυτό χωρίς να είναι τονισμένο το κάτω ή το μεσαίο τμήμα του φάσματος. Εφόσον δε οι ενισχυτές σου ΔΕΝ είναι από αυτούς που "χαϊδεύουν" αυτιά στα πρίμα, και τα ηχεία σου εμφανώς "μπορούν", άρα, κάτι "παίζει" στην πηγή, δες πιο προσεκτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κεφαλής και τις ρυθμίσεις του φόνο σου. Επίσης, μια δοκιμή με την φτηνή κεφαλή που σου είπα, θα έχει πλάκα. Τέλος, δε ξέρω κατά πόσον τα καλώδια διασύνδεσης του πικάπ είναι ικανά για τέτοια χρήση (όσον αφορά την χωρητικότητα) - κι αυτά χρειάζονται προσοχή σε αυτό τον τομέα, όπως φυσικά και στη θωράκιση - από την οποία δεν έχουν εμφανές πρόβλημα καθώς ήταν ιδιαίτερα ήσυχο.

- όσον αφορά την τοποθέτηση που είδα, η κολόνα αριστερά ήταν εξόχως ακουστή (και δε μπορούσε αλλιώς) καθώς βρισκόταν αμέσως εμπρός και δίπλα στο ηχείο σύστοιχα. κατανοώ τους περιορισμούς τοποθέτησης (βλέπε παντόφλα) αλλά έτσι είναι κρίμα φιλαράκι, οπότε χαίρομαι ιδιαιτέρως για τα νέα που λες περί μετακίνησης με άδεια της "κυβέρνησης"!:116:

- το λίνγκτορφ προφανώς έκανε πολύ αξιόλογη δουλειά, καθώς παρά τα εμφανή προβλήματα χώρου το άκουσμα δεν ήταν σε καμιά περίπτωση τόσο προβληματικό όσο ήταν λογικά αναμενόμενο με την πρώτη ματιά στην τοποθέτηση και τις διαστάσεις του χώρου, νομίζω πως χωρίς αυτό το μηχανάκι εκεί μέσα τα πράγματα θα ήταν τραγικά δύσκολα.

Στο δια ταύτα:

1. με τέτοιο σύστημα, κρίμα είναι να ΜΗΝ ακούς και κανα φλακ ρε φίλε! εντάξει, πικάπ, οκ, κανένα πρόβλημα, αλλά όχι ΜΟΝΟ βινύλιο, ιδίως με αυτό το σύστημα. έχω την αίσθηση πως θα σοκαριστείς με αυτό που θα ακούσεις από το "ταπεινό" τασκαμάκι (το οποίο μόνο "ταπεινό" δεν είναι...)

2. προσεκτικό και σχολαστικό στήσιμο και ρύθμιση στην αναλογική πηγή επειγόντως. θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. αν εκεί τα "μαστόρια" της κύπρου δε κατέχουν το σπορ, καιρός να αρχίσεις διάβασμα για να τα κάνεις αυτά μόνος σου. εδώ στο φόρουμ θα βρεις όσο υλικό χρειάζεσαι για διάβασμα, ας είναι καλά ο κόγιας δηλαδή, που έφαγε το πληκτρολόγιο με το θέμα.

3. η αλλαγή τοποθέτησης (κυρίως λόγω κολόνας) θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση, οπότε περιμένουμε νέα! Φυσικά, θα χρειαστεί εκ νέου ισοστάθμιση ενισχυτικών-ηχείων-χώρου με τη βοήθεια του λίνγτορφ. αν θες πάρε κι ένα μικρόφωνο να μετρήσεις ένα ροζ θόρυβο και από την ψηφιακή πηγή και από την αναλογική, ώστε να "φέρεις" όσο μπορείς το συνολικό αποτέλεσμα, καθώς το λίνγκτορφ δε περιλαμβάνει στην ισοστάθμισή του την πηγή.

4. (μη βαράς) καλώδια ηχείων πάρε belden 2*4 mm και πέτα αυτές τις αηδίες που σου δώσανε! :138: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Κωστα οπως το πας εσυ θα τους βαλεις ολους να αγορασουν JBL!:142:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Το σύστημά σου ήδη ικανοποιεί πολλά αυτιά ως έχει. (την έκφραση αυτή την ξαναχρησιμοποιώ παρακάτω, και εν συντομία θα μπορούσε να αποτελεί μόνο αυτή η έκφραση τη "γνώμη" μου για το σύστημά σου)

όμως, για να σε βοηθήσω σα φίλος και για να μη σου "χαϊδέψω" τα αυτιά σου, οφείλω να σου πω τα εξής:
Αν μου χαϊδευες τα αυτιά, δεν θα ήσουν φίλος.

- το "σύστημα" Γιώργη, είναι ένα σύστημα επιλεγμένο και "δομημένο" για αναπαραγωγή κατεξοχήν "ψηφιακών αρχείων" και τό'χεις το καημένο να παίζει ΜΟΝΟ "αναλογικά", αυτό είναι το κύριο σφάλμα σου, IMNSHO πάντα.:145:

- άπειρη οδήγηση, ηχεία ικανά για πολλά δυναμικά, ισοστάθμιση χώρου, και όλα μαζί περιορίζονται εμφανώς από την αναλογική πηγή, δε μπορούν να αναδείξουν τις "χάρες τους", ασχέτως αν ικανοποιούν πολλά αυτιά ως έχουν, καθώς σε μένα ήταν ηλίου φαεινότερο η αδικία που έτρωγαν τα εν λόγω "ηχειάκια", τα οποία γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως μπορούν να παίξουν... τα ξέρω τα ηχεία, ξέρω τι αρετές έχουν, και ενώ τις περίμενα, προετοιμασμένος ψυχολογικά από την περισσή οδήγηση (η οποία υπάρχει, δε το συζητάμε), ΔΕΝ τις άκουσα.
Θέλω να πιστεύω ότι τις αρετές της περισσής οδήγησης δεν τις ακούσαμε λόγω της χαμηλής έντασης της ακρόασης. Βέβαια, μπορεί και να κάνω λάθος.

- προσωπικά, με χρήση ΜΟΝΟ τέτοιας πηγής, θα προτιμούσα κάτι πιο "παραδοσιακό" στο χώρο του "παλιού καλού αναλογικού ήχου", πχ μεγάλες κόρνες και SET, όπου νομίζω πως το συνολικό αποτέλεσμα θα ήταν πιο συμπαγές από κάθε άποψη (οι "τονισμοί" του ενός στοιχείου θα "ισοστάθμιζαν" τις "καμπύλες" του άλλου).
Η αλήθεια είναι ότι όταν έψαχνα να στήσω ηχοσύστημα, είχα κάποιους λαμπάτους υπόψην (π.χ. JADIS D88S), αλλά όταν είδα τις μέσες τιμές αξιόλογων ηχείων με κόρνες, αποθαρρύνθηκα. Πολλά τα λεφτά... Συν του ότι, κάποιος σοφός συμforumίτης μου είπε να αφήσω τις λάμπες για τα λαμπατέρ και να επενδύσω στην ωμή δύναμη (κοινώς, να ταΐσω τα ηχεία μου με πολλά watt).

- η αναλογική πηγή τώρα, έχει κάποια σημαντικά προβλήματα όσον αφορά το στήσιμο της κεφαλής (ολίγον κουκουρούκου οφθαλμοφανώς) αλλά υποθέτω και κάποια προβλήματα ταιριάσματος με το φόνο, διότι το άνω μέρος του φάσματος ακούγεται εμφανώς ασθενικό, κι αυτό χωρίς να είναι τονισμένο το κάτω ή το μεσαίο τμήμα του φάσματος. Εφόσον δε οι ενισχυτές σου ΔΕΝ είναι από αυτούς που "χαϊδεύουν" αυτιά στα πρίμα, και τα ηχεία σου εμφανώς "μπορούν", άρα, κάτι "παίζει" στην πηγή, δες πιο προσεκτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κεφαλής και τις ρυθμίσεις του φόνο σου. Επίσης, μια δοκιμή με την φτηνή κεφαλή που σου είπα, θα έχει πλάκα. Τέλος, δε ξέρω κατά πόσον τα καλώδια διασύνδεσης του πικάπ είναι ικανά για τέτοια χρήση (όσον αφορά την χωρητικότητα) - κι αυτά χρειάζονται προσοχή σε αυτό τον τομέα, όπως φυσικά και στη θωράκιση - από την οποία δεν έχουν εμφανές πρόβλημα καθώς ήταν ιδιαίτερα ήσυχο.
Να ξεκινήσω ανάποδα: Το θέμα του phono λύνεται εύκολα, υπό την άποψη ότι μπορώ να αλλάξω την ρύθμιση της χωριτικότητας κατά βούληση έχοντας ικανοποιητικό αριθμό επιλογών. Εάν το είχες αναφέρει εκείνη την ώρα, μπορεί να "πειραματιζόμασταν" επί τόπου. Όπως και να έχει, θα το ψάξω περισσότερο. Τώρα, όσον αφορά στο στήσιμο της κεφαλής, η αλήθεια είναι ότι εμπιστεύτηκα τον επαγγελματία του χώρου που ήρθε και έστηκε το πικ απ και την κεφαλή - με εμένα παρών. Χρησιμοποίησε protractor (της SME όχι της Pro-Ject), οπότε θεώρησα ότι έκανε καλά τη δουλειά του και δεν το έψαξα παραπάνω. Μετά τις δικές σου επισημάνσεις, μπήκα σε σκέψεις και μάλλον θα προχωρήσω σε σχετικές διορθωτικές κινήσεις. Μπορεί να καθυστερήσουν λίγο, αλλά θα γίνουν.

- όσον αφορά την τοποθέτηση που είδα, η κολόνα αριστερά ήταν εξόχως ακουστή (και δε μπορούσε αλλιώς) καθώς βρισκόταν αμέσως εμπρός και δίπλα στο ηχείο σύστοιχα. κατανοώ τους περιορισμούς τοποθέτησης (βλέπε παντόφλα) αλλά έτσι είναι κρίμα φιλαράκι, οπότε χαίρομαι ιδιαιτέρως για τα νέα που λες περί μετακίνησης με άδεια της "κυβέρνησης"!:116:
Μαζί με την μετακίνηση του επίπλου, συμφωνήσαμε να φέρω και τα ηχεία λίγο πιο μπροστά για να διορθώσω το πρόβλημα της κολόνας. Φυσικά και δως του από την αρχή μετρήσεις με το RP-1!

- το λίνγκτορφ προφανώς έκανε πολύ αξιόλογη δουλειά, καθώς παρά τα εμφανή προβλήματα χώρου το άκουσμα δεν ήταν σε καμιά περίπτωση τόσο προβληματικό όσο ήταν λογικά αναμενόμενο με την πρώτη ματιά στην τοποθέτηση και τις διαστάσεις του χώρου, νομίζω πως χωρίς αυτό το μηχανάκι εκεί μέσα τα πράγματα θα ήταν τραγικά δύσκολα.
Όντως, το RP-1 αποδείχθηκε "χρυσή λύση" για τον χώρο. Θέλω να πιστεύω ότι εάν - στο απώτερο μέλλον - το σύστημα μετακινηθεί σε dedicated χώρο (μελετημένο, φροντισμένο κτλ), το RP-1 θα εξακολουθεί να είναι χρήσιμο.

Στο δια ταύτα:

1. Με τέτοιο σύστημα, κρίμα είναι να ΜΗΝ ακούς και κανα φλακ ρε φίλε! Εντάξει, πικάπ, οκ, κανένα πρόβλημα, αλλά όχι ΜΟΝΟ βινύλιο, ιδίως με αυτό το σύστημα. Έχω την αίσθηση πως θα σοκαριστείς με αυτό που θα ακούσεις από το "ταπεινό" τασκαμάκι (το οποίο μόνο "ταπεινό" δεν είναι...)
Ταπεινό το Tascam; Δεν νομίζω, χεχεχεχε! Είπαμε, αναμένω την αυτού μεγαλειότης κύριο Amberjack να το ετοιμάσει.

2. Προσεκτικό και σχολαστικό στήσιμο και ρύθμιση στην αναλογική πηγή επειγόντως. θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. αν εκεί τα "μαστόρια" της Κύπρου δε κατέχουν το σπορ, καιρός να αρχίσεις διάβασμα για να τα κάνεις αυτά μόνος σου. εδώ στο φόρουμ θα βρεις όσο υλικό χρειάζεσαι για διάβασμα, ας είναι καλά ο Κόγιας δηλαδή, που έφαγε το πληκτρολόγιο με το θέμα.
Το έχω "ξεψαχνίσει" το σχετικό θέμα του Κώστα (καθώς και όποιο άλλο σχετικό θέμα υπάρχει). Θα επιληφθώ και θα ενημερώσω εν καιρώ.

3. Η αλλαγή τοποθέτησης (κυρίως λόγω κολόνας) θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση, οπότε περιμένουμε νέα! Φυσικά, θα χρειαστεί εκ νέου ισοστάθμιση ενισχυτικών-ηχείων-χώρου με τη βοήθεια του λίνγτορφ. αν θες πάρε κι ένα μικρόφωνο να μετρήσεις ένα ροζ θόρυβο και από την ψηφιακή πηγή και από την αναλογική, ώστε να "φέρεις" όσο μπορείς το συνολικό αποτέλεσμα, καθώς το λίνγκτορφ δε περιλαμβάνει στην ισοστάθμισή του την πηγή.
Για την κολόνα τα είπαμε. Η αγορά μικροφώνου μπαίνει στα υπόψιν.

4. (μη βαράς) Καλώδια ηχείων πάρε belden 2*4 mm και πέτα αυτές τις αηδίες που σου δώσανε! :138: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Η ιδέα της αλλαγής των καλωδίων των ηχείων "έπεσε" και από 1-2 άλλα μέλη του forum (των οποίων την άποψη εκτιμώ ιδιαίτερα). Εν πάση περιπτώσει, για πες, ποιο Belden και από ποιο κατάστημα (φυσικό ή/και διαδικτυακό); Α! Belden ή Gotham (το Gotham προτάθηκε από τα μέλη που αναφέρω πιο πριν);

Κώστα, σ' ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τις επισημάνσεις.


Μπραβο επιβαλλοταν να μετακινηθει!! Πεξε και λιγο μαζι του μπροστα πισω. Στο μελλον προχωρας καο με hc. Επομενη αλλαγη να βγαλεις τα τζαμια απ την βιβλιοθηκη και να ριξεις τη κολονα χαχαχα

Κωστα η τοποθετηση δεν θα αλλαξει οσο αφορα κολονα. Απλα θα φυγει το επιπλο με τη τβ που ειναι τωρα μπροστα απο το αριστερο ηχειο και θα μεπι καπου ενδιαμεσα τους

Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
Χαράλαμπε, μαζί με την μετακίνηση του επίπλου θα φέρω και τα ηχεία ένα "τσακ" πιο μπροστά έτσι ώστε το αριστερό (όπως βλέπουμε τις φωτογραφίες) να έρθει "πρόσωπο" με την κολόνα. Είδωμεν...
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Καλές ακροάσεις σου εύχομαι με τους υπέροχους δίσκους σου αλλά και με τα φλάκια, που απ' ότι κατάλαβα θα τα βάλεις στο πρόγραμμα δεόντως!!:444:
Εγώ πάντως θα κρατήσω το παρακάτω:

...δηλώνω απερίφραστα ότι πλέον ακούω μουσική :201: στα καλύτερά της!
...I was in my happy place last night with plans to return many, many times over and over again..:447:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Ε, μιας και το ανέφερες, σε κάμια ωρίτσα θα έρθει από το σπίτι φίλος heavymetalάς να του κάνω format στο laptop και με την ευκαιρία θα ακούσουμε τις μουσικές μας... Ε, ρε τι έχει να γίνει...!:602::602:

Επίσης, έχω flac (κυρίως κλασσικής μουσικής), κάποια στιγμή θα παίξουν κι αυτά στο σύστημα. Προς το παρόν, σειρά έχει το cd player Tascam του Amberjack, όχι για τίποτε άλλο, απλά για να ακούσω εάν ο Costas Ear έχει δίκιο!
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

:112:
Το σύστημά σου ήδη ικανοποιεί πολλά αυτιά ως έχει. (την έκφραση αυτή την ξαναχρησιμοποιώ παρακάτω, και εν συντομία θα μπορούσε να αποτελεί μόνο αυτή η έκφραση τη "γνώμη" μου για το σύστημά σου)

όμως, για να σε βοηθήσω σα φίλος και για να μη σου "χαϊδέψω" τα αυτιά σου, οφείλω να σου πω τα εξής:

- το "σύστημα" Γιώργη, είναι ένα σύστημα επιλεγμένο και "δομημένο" για αναπαραγωγή κατεξοχήν "ψηφιακών αρχείων" και τό'χεις το καημένο να παίζει ΜΟΝΟ "αναλογικά", αυτό είναι το κύριο σφάλμα σου, IMNSHO πάντα.:145:

- άπειρη οδήγηση, ηχεία ικανά για πολλά δυναμικά, ισοστάθμιση χώρου, και όλα μαζί περιορίζονται εμφανώς από την αναλογική πηγή, δε μπορούν να αναδείξουν τις "χάρες τους", ασχέτως αν ικανοποιούν πολλά αυτιά ως έχουν, καθώς σε μένα ήταν ηλίου φαεινότερο η αδικία που έτρωγαν τα εν λόγω "ηχειάκια", τα οποία γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως μπορούν να παίξουν... τα ξέρω τα ηχεία, ξέρω τι αρετές έχουν, και ενώ τις περίμενα, προετοιμασμένος ψυχολογικά από την περισσή οδήγηση (η οποία υπάρχει, δε το συζητάμε), ΔΕΝ τις άκουσα.

- προσωπικά, με χρήση ΜΟΝΟ τέτοιας πηγής, θα προτιμούσα κάτι πιο "παραδοσιακό" στο χώρο του "παλιού καλού αναλογικού ήχου", πχ μεγάλες κόρνες και SET, όπου νομίζω πως το συνολικό αποτέλεσμα θα ήταν πιο συμπαγές από κάθε άποψη (οι "τονισμοί" του ενός στοιχείου θα "ισοστάθμιζαν" τις "καμπύλες" του άλλου).

- η αναλογική πηγή τώρα, έχει κάποια σημαντικά προβλήματα όσον αφορά το στήσιμο της κεφαλής (ολίγον κουκουρούκου οφθαλμοφανώς) αλλά υποθέτω και κάποια προβλήματα ταιριάσματος με το φόνο, διότι το άνω μέρος του φάσματος ακούγεται εμφανώς ασθενικό, κι αυτό χωρίς να είναι τονισμένο το κάτω ή το μεσαίο τμήμα του φάσματος. Εφόσον δε οι ενισχυτές σου ΔΕΝ είναι από αυτούς που "χαϊδεύουν" αυτιά στα πρίμα, και τα ηχεία σου εμφανώς "μπορούν", άρα, κάτι "παίζει" στην πηγή, δες πιο προσεκτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κεφαλής και τις ρυθμίσεις του φόνο σου. Επίσης, μια δοκιμή με την φτηνή κεφαλή που σου είπα, θα έχει πλάκα. Τέλος, δε ξέρω κατά πόσον τα καλώδια διασύνδεσης του πικάπ είναι ικανά για τέτοια χρήση (όσον αφορά την χωρητικότητα) - κι αυτά χρειάζονται προσοχή σε αυτό τον τομέα, όπως φυσικά και στη θωράκιση - από την οποία δεν έχουν εμφανές πρόβλημα καθώς ήταν ιδιαίτερα ήσυχο.

- όσον αφορά την τοποθέτηση που είδα, η κολόνα αριστερά ήταν εξόχως ακουστή (και δε μπορούσε αλλιώς) καθώς βρισκόταν αμέσως εμπρός και δίπλα στο ηχείο σύστοιχα. κατανοώ τους περιορισμούς τοποθέτησης (βλέπε παντόφλα) αλλά έτσι είναι κρίμα φιλαράκι, οπότε χαίρομαι ιδιαιτέρως για τα νέα που λες περί μετακίνησης με άδεια της "κυβέρνησης"!:116:

- το λίνγκτορφ προφανώς έκανε πολύ αξιόλογη δουλειά, καθώς παρά τα εμφανή προβλήματα χώρου το άκουσμα δεν ήταν σε καμιά περίπτωση τόσο προβληματικό όσο ήταν λογικά αναμενόμενο με την πρώτη ματιά στην τοποθέτηση και τις διαστάσεις του χώρου, νομίζω πως χωρίς αυτό το μηχανάκι εκεί μέσα τα πράγματα θα ήταν τραγικά δύσκολα.

Στο δια ταύτα:

1. με τέτοιο σύστημα, κρίμα είναι να ΜΗΝ ακούς και κανα φλακ ρε φίλε! εντάξει, πικάπ, οκ, κανένα πρόβλημα, αλλά όχι ΜΟΝΟ βινύλιο, ιδίως με αυτό το σύστημα. έχω την αίσθηση πως θα σοκαριστείς με αυτό που θα ακούσεις από το "ταπεινό" τασκαμάκι (το οποίο μόνο "ταπεινό" δεν είναι...)

2. προσεκτικό και σχολαστικό στήσιμο και ρύθμιση στην αναλογική πηγή επειγόντως. θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. αν εκεί τα "μαστόρια" της κύπρου δε κατέχουν το σπορ, καιρός να αρχίσεις διάβασμα για να τα κάνεις αυτά μόνος σου. εδώ στο φόρουμ θα βρεις όσο υλικό χρειάζεσαι για διάβασμα, ας είναι καλά ο κόγιας δηλαδή, που έφαγε το πληκτρολόγιο με το θέμα.

3. η αλλαγή τοποθέτησης (κυρίως λόγω κολόνας) θα είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση, οπότε περιμένουμε νέα! Φυσικά, θα χρειαστεί εκ νέου ισοστάθμιση ενισχυτικών-ηχείων-χώρου με τη βοήθεια του λίνγτορφ. αν θες πάρε κι ένα μικρόφωνο να μετρήσεις ένα ροζ θόρυβο και από την ψηφιακή πηγή και από την αναλογική, ώστε να "φέρεις" όσο μπορείς το συνολικό αποτέλεσμα, καθώς το λίνγκτορφ δε περιλαμβάνει στην ισοστάθμισή του την πηγή.

4. (μη βαράς) καλώδια ηχείων πάρε belden 2*4 mm και πέτα αυτές τις αηδίες που σου δώσανε! :138: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Πραγατικα λεπτομερης και καλοπροαιρετη κριτικη!
Αλλα τον εσκισες τον ανθρωπακο.
Πως θα ηταν αυτη συντομη και εκ του πονηρου;
''Kρατας μερος της δισκοθηκης σου και ολα τα αλλα συμπεριλαμβανομενης και της οικιας τα αντικαθιστας''.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

Αν μου χαϊδευες τα αυτιά, δεν θα ήσουν φίλος.
βασικά οφείλω να σου πω πως αυτή ήταν και η προτροπή του bro μου, ο οποίος σε αισθάνεται ως "πραγματικό φίλο". ειδάλλως, ομολογώ πως θα ήμουν ολίγον τι πιο "συμμαζεμένος" στη γλωσσοδιάρροιά μου, για ευνόητους λόγους, χωρίς βέβαια να λέω πράγματα που δε πιστεύω, ποτέ δε το έκανα, δε θα ξεκινήσω τώρα στα γεράματα! :138:

belden 46380, απλά πράγματα. και χωρίς μπανάνες και αηδίες, σφίχτο το ρημάδι, σφίχτο γερά στις μπόρνες ηχείων και ενισχυτών και παράτα το. και μη τις φοβάσαι τις μπόρνες, αντέχουν πολύ σφίξιμο οι ρουφχιάνες, δε μασάν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

:112:

Πραγατικα λεπτομερης και καλοπροαιρετη κριτικη!
Αλλα τον εσκισες τον ανθρωπακο.
Πως θα ηταν αυτη συντομη και εκ του πονηρου;
''Kρατας μερος της δισκοθηκης σου και ολα τα αλλα συμπεριλαμβανομενης και της οικιας τα αντικαθιστας''.
χαχαχαχα, σε πρόλαβα, το είπα ήδη το παραπάνω και μάλιστα χωρίς να κρατήσει μέρος της δισκοθήκης! άσε που και η ίδια η δισκοθήκη δε χρειάζεται, καθώς τα τζάμια μπροστά στη δισκοθήκη αν ήμουν στη θέση του θα τα είχα σπάσει "κατά λάθος", έτσι τουλάχιστον θα έλεγα στην "κυβέρνηση"! χαχαχαχαχαχαχαχα
θα δούμε, κάτσε να "ακούσει", και αμα την "ακούσει", όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.
γιατί δηλαδή, εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε που μαζεύαμε φανατικώς βινύλια επί σειρά ετών και μετά ψάχναμε ως παλαβοί που θα τα ξεφορτωθούμε;
κάθε πράγμα στον καιρό του κι ο κολιός τον αύγουστο!
κι έχει τόση ζέστη κει τον αύγουστο, που οποιαδήποτε ακραία κίνηση είναι απολύτως δικαιολογημένη!
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Το belden το αγοραζεις με το μετρο η πρεπει να παρεις κουλουρα? για να μου κοψει και εμενα λιγο :p


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Το belden το αγοραζεις με το μετρο η πρεπει να παρεις κουλουρα? για να μου κοψει και εμενα λιγο :p


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
Με το μέτρο, εδώ κοστίζει λίγο κάτω από 4€.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Γιωργο αμα το αποφασισεις πες μου να παρουμε. Σκευτομουν και goertz αλλα αμα ειναι για 20ευρω να παρουμε να δοκιμασουμε


Sent from my iPad mini using Tapatalk HD
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Απάντηση: Το σύστημα του wizzy!

χαχαχαχα,...! χαχαχαχαχαχαχαχα
θα δούμε, κάτσε να "ακούσει", και αμα την "ακούσει", όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.
γιατί δηλαδή, εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε που μαζεύαμε φανατικώς βινύλια επί σειρά ετών και μετά ψάχναμε ως παλαβοί που θα τα ξεφορτωθούμε;
...!
Καλα το πηγαινες... αλλα μετα μου το χαλασες!
Εχω αρκετους γνωστους που τη δεκαετια του 90 ξεπουλησαν γ@μ@τες δισκοθηκες για να παρουν hi-end ψηφιακα σκουπιδια,ενταξει ακουγαν και τα cd που μαζευαν απο τις εφημεριδες και τα περιδικα Χαι,Σοκ,κ.α, και τωρα οπου βρισκουν τοιχο ριχνουν και μια κουτουλια.
Ειμαι σιγουρος οτι και συ εχεις τετοιους φιλους...

Quiz;
Οταν χτυπησεις το κεφαλι στο τοιχο ποιος θα νικησει;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top