Το σύστημα του Wizzy

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εχει. :tongue:
Εκτός όμως των προαναφερθέντων,οφείλει να έχει και...υπομονή.Επίσης διάθεση για πειραματισμό σε διαφορετικές τοποθετήσεις έως ότου να βρει τη βέλτιστη για το δικό του χώρο.Κανένα βαρβάτο λογισμικό δεν υποκαθιστά τη...γεωμετρική πληρότητα κατά την εγκατάσταση.

Θα μπορούσαμε να ρίξουμε στην κουβέντα και τα Arendal 2 subwoofer:

 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Με αυτή την τιμή του Κορ, στα 3,5κ, είναι ευκαιρία.
Χτυπάς Κορ.
Τέλος.

Πιο ακριβά θα σου κοστίσει να πάρεις συνολικά 4 τεμάχια 9-αρια..

Δεν είμαι αντίθετος με τα "μικρά" 9-αρια, απλώς θες πολλά. Το κορ έχει 4 9-αρια.. το 18 έχει 2..
Επίσης το core μέτρησε 120 db στην Jupiter. Δηλαδή σε χώρο 13*13*13 μέτρα και σχεδόν flat μέχρι τα 15 hz. Νομίζω είναι το καλύτερο σαμπ της αγοράς πλέον κάτω από το πεντοχιλιαρο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εκτός όμως των προαναφερθέντων,οφείλει να έχει και...υπομονή.Επίσης διάθεση για πειραματισμό σε διαφορετικές τοποθετήσεις έως ότου να βρει τη βέλτιστη για το δικό του χώρο.Κανένα βαρβάτο λογισμικό δεν υποκαθιστά τη...γεωμετρική πληρότητα κατά την εγκατάσταση.

Θα μπορούσαμε να ρίξουμε στην κουβέντα και τα Arendal 2 subwoofer:

Για πες μας και για αυτά μιας και φαίνονται να εχουν καλές μετρήσεις και ωραία specs.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για πες μας και για αυτά μιας και φαίνονται να εχουν καλές μετρήσεις και ωραία specs.
Η νορβηγική αυτή εταιρεία πρώην διανομέας της SVS για την Ευρώπη ακολουθεί το παιγνίδι που καθιέρωσε τη δεύτερη όπως και την ΧΤΖ.Ποιοτικές κατασκευές με ελκυστικές τιμές και διάθεση στους αγοραστές απευθείας μέσω διαδικτύου.

Δεν διαθέτουν ενσωματωμένο υψιπερατό φίλτρο.Κατασκευάζει πάντως και ποιοτικά...ηχεία δορυφόρους.Το μεγάλο βάσης με τα 8ιντσα woofer σε D'Αppolito διάταξη, τον εκτεταμένο κυματοδηγό στο tweeter και την πρόβλεψη σφραγίσματος στους σωλήνες ανάκλασης χαμηλών με τα συνοδευτικά μετρητικά δεδομένα είναι πολύ ελκυστικό ως...παθητικό σε συνδυασμό με ικανά sub.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μιας και ειπες genelec λιγο πιο πισω, εχε το ματι ανοιχτο για κανενα 7070 η 7071 (σαν του Κωστα).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
...άσχετο/σχετικό :p
νιώθεις πως χρειάζεσαι sub ή απλά σε παρασύρουν οι σειρήνες;;;
γιατί μετά τα sub θα αρχίσεις να ψάχνεσαι με dsp, με ισοσταθμίσεις και με διάφορα άλλα :p
Άγγιξες ευαίσθητη χορδή...

Εξ αρχής, δεν ήθελα να "παρασυρθώ από τις σειρήνες"... Δεν τίθεται θέμα "αντίστασης" στην πρόοδο/εξέλιξη (όπως θέλεις πες το), αλλά όπως και να το κάνουμε, τα "κουκιά" (a.k.a. €€€) είναι μετρημένα. Οπότε, πριν από κάθε αγορά, προηγείται έρευνα, ερωτήσεις/απαντήσεις κτλ, για να κρίνω εάν αυτό το κάτι που θέλω να προσθέσω στο σύστημά μου, το χρειάζομαι πράγματι ή όχι - πόσο μάλλον εάν πρόκειται για 2/4/6 κ.ο.κ. ευμεγεθή (συνήθως) "κουτιά" τα οποία πρέπει να "βολευτούν" στον ήδη μικρό χώρο μου.

Όταν ολοκληρώθηκαν οι μετρήσεις του χώρου μου, έστειλα email στον μηχανικό ακουστικής, υπεύθυνο σχεδιασμού και κατασκευής του χώρου μου και τον ρώτησα ευθέως εάν από τα αποτελέσματα των μετρήσεων εξάγεται το συμπέρασμα ότι χρειάζομαι subwoofer(s) για την απόδοση χαμηλών συχνοτήτων στο χώρο μου. Πρόσεξε, δεν ζήτησα τη "γνώμη" ή την "άποψή" του, ο άνθρωπος είχε μπροστά του συγκεκριμένα δεδομένα για να απαντήσει. Και μου απάντησε ένα "ξερό" όχι.

Οπότε, βρέθηκα προ διλήμματος. Τι να κάνω; Να "ακούσω" τον επαγγελματία - ο οποίος μάλλον δεν έχει την εμπειρία ακρόασης μουσικής σε πολυκάναλο σύστημα ή έστω σε σύστημα με πέραν του ενός subwoofer - ή να "ακούσω" τους hobbyίστες οι οποίοι έχουν στήσει τέτοια συστήματα, έχουν ανεβάσει διαγράμματα μετρήσεων και γενικά έχουν αποδείξει ότι αυτό που προτείνουν "δουλεύει"; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατασταλλάξει 100% ακόμα. Ναι, αναζητώ πληροφορίες στο forum, ναι, διαβάζω και γράφω σε σχετικά threads (μου "τη λέει" κι ο @daharis666 :fuckyou:) ναι, ρωτάω από "εδώ" κι από "εκεί", ναι, λαμβάνω υπόψη τον διαθέσιμο προϋπολογισμό - ο οποίος είναι συνάρτηση άλλων αναγκών που πρέπει να ικανοποιηθούν και συνεπώς μεταβάλλεται - και μπορώ να πω ότι είμαι στο 80% της απόφασης του εάν θα προχωρήσω σε αγορά ή όχι. Ευτυχώς, δεν υπάρχει βιασύνη.

Φαντάζομαι ότι πολλά θα κριθούν από τις μετρήσεις που θα πάρω από το χώρο μου - άντε να δούμε και πότε...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Βρε καλά τα λες, και καλά στα λέει κι ο επαγγελματίας όσον αφορά απόκριση, διότι τα ηχεία σου θεωρούνται πλήρους φάσματος, και όλα καλά κι όλα ανθηρά, αλλά το χτύπημα στο μπάσο που άκουσες στο Στάθη το θυμάσαι ή κάνεις την πάπια; :lol:

Για λόγους απλοποίησης των μετρήσεων που θα σου δείξουν τι είδους σαμπς χρειάζεσαι, είναι αναγκαίοι μόνο 5 τόνοι χαμηλών συχνοτήτων, εύκολα τους φτιάχνεις σε κάποιο πισί με ένα software tone generator.

Φτιάξε λοιπόν αυτούς τους τόνους, σε στάθμη -2 ντεσιμπέλ:

18 Hz
20 Hz
25 Hz
30Hz
35 Hz

Για λόγους αναφοράς, φτιάξε και 3-4 τόνους σε μεσαία και ένα πρίμα, πχ 500Hz, 800 Hz, 1,5 kHz, 10 kHz.

Το ηχειακι σου, ανετως φτάνει 110 ντεσιμπέλ στα μεσαία, δες το λοιπόν, τι σημαίνει 110 ντεσιμπέλ σε αυτούς τους τόνους. Προφανώς είναι βασανιστήρια για τα αυτιά οι τόνοι στα μεσαία, και προφανώς στη μουσική αυτό είναι στιγμιαία στάθμη, κι όχι συνεχής τόνος. Δες αν θες μέχρι 100 ντεσιμπέλ, κρινε μόνος σου τη στάθμη που θα χρησιμοποιηθεί ως στάθμη αναφοράς στα μεσαιοπριμα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το κινητό σου για τη στάθμη, δε χρειάζεται τρομερή ακρίβεια, αλλά βεβαίως αν έχεις κάποιο καλό ντεσιμπελομετρο ή μικρόφωνο μετρήσεων, ακόμα καλύτερα.

Μετά βάλε τους τόνους των χαμηλών συχνοτήτων, και δες να βγάζουν 15 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς που άκουσες στα μεσαία και πρίμα. Προφανώς στις πολύ χαμηλές συχνότητες θα πάρεις τα μεγάφωνα στο χέρι, οπότε έχε το νου σου, να τα βλέπεις μη βγουν οι κώνοι έξω και σου έρθουν στα μούτρα, με το μαλακό να αυξάνεις το βολιουμ.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το ηχείο σου θα φτάσει 110 ντεσιμπέλ στους 35 κύκλους, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορέσει περισσότερο, και ενέχει κίνδυνο να το κάψεις.

Είμαι επίσης βέβαιος ότι στα 18 και 20 χερτζ θα κάνει κούκου το μεγάφωνο πολύ πριν τα 110 ντιμπι. Δυστυχώς, εκεί χρειάζεται να βγάζει 15 ντεσιμπέλ παραπάνω από τα μεσαιοπριμα, δηλαδή καλό είναι να έχεις 120 ντεσιμπέλ στα χαμηλά, ώστε να ακούς μέχρι 105 στα μεσαιοπριμα.

Τες πα, για πιο σοβαρά αποτελέσματα, με τόνους και μέτρηση THD, μπορείς να βγάλεις ένα σχεδιάγραμμα max spl σε επιθυμητά όρια παραμόρφωσης, πχ 1% και 3% και 10% THD. Αυτό μπορεί να στο βγάλει σε ντετε ο επαγγελματίας που σου έφτιαξε το χώρο, αν βαριέσαι ή δε ξέρεις. Να μια μέτρηση που θα σου δείξει τα όρια απόκρισης στο χώρο σου, πέραν της μαντεψιάς του καθενός. ;)
Post automatically merged:

Η στάθμη αναφοράς είναι εύκολα πραγματοποιήσιμη.

Για να ακούς σε στάθμη αναφοράς (85 ντεσιμπέλ, δηλαδή αρκετά "χαμηλή στάθμη", για πολύωρες ακροάσεις) σημαίνει ότι χρειάζεται να μπορεί να βγάλει στιγμιαίες κορυφές μέχρι 100 ντιμπι σε μεσαιοπριμα και 108-112 στα μπάσα για φλατ άκουσμα, και παραπάνω βεβαίως, αν θες να έχει λίγο τσαμπουκά το μπάσο άμα είσαι μπασάκιας.

Προσωπικά προσπαθώ να κρατηθώ στα 95 μέση στάθμη όταν μερακλωνω, ενώ όντως είναι ικανοποιητική η στάθμη αναφοράς στα 85. Μια χαρά παίζω σε 110 μέση στάθμη Μόμπι... Στο Στάθη υποψιάζομαι ότι πήγατε τουλάχιστον στα 105 μέση στάθμη, μπορεί και σαφώς περισσότερο, δε ξέρω, δεν ήμουν εκεί.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άγγιξες ευαίσθητη χορδή...

Εξ αρχής, δεν ήθελα να "παρασυρθώ από τις σειρήνες"... Δεν τίθεται θέμα "αντίστασης" στην πρόοδο/εξέλιξη (όπως θέλεις πες το), αλλά όπως και να το κάνουμε, τα "κουκιά" (a.k.a. €€€) είναι μετρημένα. Οπότε, πριν από κάθε αγορά, προηγείται έρευνα, ερωτήσεις/απαντήσεις κτλ, για να κρίνω εάν αυτό το κάτι που θέλω να προσθέσω στο σύστημά μου, το χρειάζομαι πράγματι ή όχι - πόσο μάλλον εάν πρόκειται για 2/4/6 κ.ο.κ. ευμεγεθή (συνήθως) "κουτιά" τα οποία πρέπει να "βολευτούν" στον ήδη μικρό χώρο μου.

Όταν ολοκληρώθηκαν οι μετρήσεις του χώρου μου, έστειλα email στον μηχανικό ακουστικής, υπεύθυνο σχεδιασμού και κατασκευής του χώρου μου και τον ρώτησα ευθέως εάν από τα αποτελέσματα των μετρήσεων εξάγεται το συμπέρασμα ότι χρειάζομαι subwoofer(s) για την απόδοση χαμηλών συχνοτήτων στο χώρο μου. Πρόσεξε, δεν ζήτησα τη "γνώμη" ή την "άποψή" του, ο άνθρωπος είχε μπροστά του συγκεκριμένα δεδομένα για να απαντήσει. Και μου απάντησε ένα "ξερό" όχι.

Οπότε, βρέθηκα προ διλήμματος. Τι να κάνω; Να "ακούσω" τον επαγγελματία - ο οποίος μάλλον δεν έχει την εμπειρία ακρόασης μουσικής σε πολυκάναλο σύστημα ή έστω σε σύστημα με πέραν του ενός subwoofer - ή να "ακούσω" τους hobbyίστες οι οποίοι έχουν στήσει τέτοια συστήματα, έχουν ανεβάσει διαγράμματα μετρήσεων και γενικά έχουν αποδείξει ότι αυτό που προτείνουν "δουλεύει"; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατασταλλάξει 100% ακόμα. Ναι, αναζητώ πληροφορίες στο forum, ναι, διαβάζω και γράφω σε σχετικά threads (μου "τη λέει" κι ο @daharis666 :fuckyou:) ναι, ρωτάω από "εδώ" κι από "εκεί", ναι, λαμβάνω υπόψη τον διαθέσιμο προϋπολογισμό - ο οποίος είναι συνάρτηση άλλων αναγκών που πρέπει να ικανοποιηθούν και συνεπώς μεταβάλλεται - και μπορώ να πω ότι είμαι στο 80% της απόφασης του εάν θα προχωρήσω σε αγορά ή όχι. Ευτυχώς, δεν υπάρχει βιασύνη.

Φαντάζομαι ότι πολλά θα κριθούν από τις μετρήσεις που θα πάρω από το χώρο μου - άντε να δούμε και πότε...
Όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει. :p
Θα σου πω ένα μυστικό μέσα από τον χορό...Το sub δεν το προμηθεύεσαι επειδή θα το ΄΄χρειαζόταν΄΄ ο χώρος σου,αλλά επειδή θα το χρειαζόσουν και θα το γουστάριζε ο οργανισμός σου.Ο ίδιος ο χώρος σου εκείνο που ΄΄χρειάζεται΄΄ είναι εξομαλυμένη απόκριση στις χαμηλές οκτάβες.Εφόσον θα την είχες ήδη καταφέρει,τότε κοιτάς αυτό που χρειάζεσαι εσύ.

Εάν αναρωτιέσαι κατά πόσον σου χρειάζεται,τότε...δεν σου χρειάζεται.;)
(Ορίστε,μόλις γλύτωσες από το σχετικόν έξοδο).
Αλλά άμα είσαι αγύριστη κεφαλή και αποκτήσεις,πάρε με σφραγισμένη καμπίνα και ανώτερες προδιαγραφές από εκείνες που θα επαρκούσαν θεωρητικώς για δεδομένο χώρο.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Προσωπικά πάντως, το μόνο ηχείο που άκουσα και είχα την αίσθηση ότι ίσως δε θα χρειαστώ sub είναι τα Nautilus 801.
Μια άποψη που τη γυρίζω συνέχεια στο μυαλό μου και μάλλον θα αργήσω να επιβεβαιώσω μιας που ένα σχεδόν NOS σετάκι το έχασα μέσα από τα χέρια μου πέρυσι.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Αλλά άμα είσαι αγύριστη κεφαλή και αποκτήσεις,πάρε με σφραγισμένη καμπίνα και ανώτερες προδιαγραφές από εκείνες που θα επαρκούσαν θεωρητικώς για δεδομένο χώρο.
Δηλαδη 115 db στα 35Hz
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Προσωπικά πάντως, το μόνο ηχείο που άκουσα και είχα την αίσθηση ότι ίσως δε θα χρειαστώ sub είναι τα Nautilus 801.
Απαιτούν σαμπ.
Έχω κάτι ωραίες ηχογραφήσεις, που άμα πας να τις παίξεις σε σοβαρές στάθμες με 801, θα κάνει κούκου το γουφερ.
Post automatically merged:

Δηλαδη 115 db στα 35Hz
Και το ίδιο στα 20 χερτζ...
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Προσωπικά πάντως, το μόνο ηχείο που άκουσα και είχα την αίσθηση ότι ίσως δε θα χρειαστώ sub είναι τα Nautilus 801.
Μια άποψη που τη γυρίζω συνέχεια στο μυαλό μου και μάλλον θα αργήσω να επιβεβαιώσω μιας που ένα σχεδόν NOS σετάκι το έχασα μέσα από τα χέρια μου πέρυσι.
Υπήρξε άτομο παλιότερα που στο chill out room έπαιζε ambient με Nautilus 801 και Mark Levinson (του πατέρα του)... Είχε σίγουρα μπάσο... και πολύ μπουμάρισμα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Ότι έχουν οι ηχογραφήσεις έχουν υψηπερατό φίλτρο στα 40;
Οι περισσότερες, έχουν.
Όλες θα έπρεπε να έχουν.

Σπανίως είναι αναγκαίο να παίζει το μισό της πρώτης οκταβας, αυτό είναι γεγονός.

Γενικώς, στη μουσική, μια απόκριση από τους 34-35 κύκλους, είναι όντως ικανοποιητική.

Αν παίζει όμως και πιο κάτω, παίζει αλλιώς. Καλύτερα. Και πιο εντυπωσιακά, και πιο ευχάριστα, και με μεγαλύτερη αληθοφάνεια.
Post automatically merged:

Είχε σίγουρα μπάσο... και πολύ μπουμάρισμα).
Βασικά τα στάσιμα του χώρου χαιρότανε.
Τες πα, προφανώς έχει ικανοποιητικό χαμηλό, αλλά το χρειάζεται το σαμπ, κι αν το βάλει, τότε θα καταλάβει.

Όσο δε το έχει, καλά φαίνονται όλα.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Οι γιατροί έχουν πιάσει τα ''άκρα'' και καλά κάνουν.
Έχω πιο πρακτική προσέγγιση.
Σε ένα δωμάτιο 3 σάμπ που φτάνουν 115db στα 35 Hz, θα σε καλυψουν άνετα και στα 20.

Ο @Dimifoot έχει μεγαλύτερο χώρο και ο @costas EAR επίσης, αν θυμάμαι καλά πίσω έχει φτιάξει έναν ψευτοτοίχο. Έχουν πάει και σε πολυκάναλο.
Αυτοί έχουν άλλες ανάγκες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top