Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.364
Ταβάνι
Thanks.

Ταβάνι
Thanks.

Εννοώ ότι αυτό δεν μπορεί να ακολουθήσει τις ηχειαρες σου...

Τα χαμηλά έρχονται με το λεωφορείο και τα υπόλοιπα με αεροπλάνο...

Τζάμπα μετράς... Ότι και να δείξει είναι λάθος
Μετρα βρε και άκου....

Μία χαρά θα στα δείξει το dirac
Αυτές δεν είναι δύο αντικρουόμενες δηλώσεις;
 








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Μαλάκες, ξεπαρθενεύτηκα
Ψόφησα στο γέλιο λεμεεεεε

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Post automatically merged:

Λεπτομέρειες αργότερα, να συνέλθω πρώτα και μετά...
Όχι όχι, γράψε τώρα που είσαι στη ζαλάδα να γουστάρουμε καμπανάκια!
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.364
Ωχ.

Πήραν μπρος να Sub και το DIRAC.
50%. Έβαλα τα subwoofers σε λειτουργία. Έκανα κάτι πατέντες για να μακρύνουν κάποια καλώδια σήματος και ρεύματος, έφτιαξα το routing από το miniDSP SHD, έδωσα στα subwoofers σήμα μέχρι τα 80Hz κι έβαλα μουσική. Χύμα τα καλώδια, χύμα τα subwoofers, χωρίς επέμβαση Dirac, χωρίς μετρήσεις, χωρίς τίποτα. Χύμα όλα... Το μόνο που δεν ήταν χύμα ήταν η θέση ακρόασης, στην κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου - είπαμε, τα αυτονόητα παραλείπονται...

Συμπέρασμα; Ε... συνεχίζω πιο κάτω...

Όχι όχι, γράψε τώρα που είσαι στη ζαλάδα να γουστάρουμε καμπανάκια!
Ποια καμπανάκια ρε γιατρέ, πλάμα μΕ κάνεις κι εσύ τώρα...; Εάν βάλεις το κεφάλι μου μέσα στην καμπάνα της Βασιλικής του Αγ. Μάρκου και βαρέσεις μία με το σφυρί, πιο μικρό shock θα πάθω από αυτό που έπαθα... Υπερβολή χάριν έμφασης, αλλά κάπως έτσι έχουν τα πράγματα...

Τι να πω και τι να αφήσω πίσω...

...Ότι κόντεψα να τερματίσω το volume του SHD και δεν με ένοιαζε; Γιατί δεν με ένοιαζε; Γιατί δεν με ενοχλούσε η ένταση, για αυτό. Και να σκεφτείτε ότι, λόγω δυσλειτουργίας του ενός τελικού ( :cry: ), απενεργοποίησα ακόμα έναν και τα B&W "ταΐζονται" με μόνο 1kW το καθένα. Που να παίξουν με 2kW... Πόσα dB παραπάνω θα πάρω, είπαμε; 3; 6; Δεν με νοιάζει, ΤΑ ΘΕΛΩ!

...Ότι άκουσα τραγούδια που νόμιζα ότι τα ήξερα καλά κι αποδείχθηκε ότι το μόνο που ήξερα ήταν ένα απόλυτο τίποτα...; Και, ναι, έπαιξα και ξινή, έπαιξα και fusion jazz, έπαιξα κι ηλεκτρονική, έπαιξα και τα καφροmetal μου... Και κουνούσα το πόδι μου ρυθμικά σε όλα και κάθε 10 δευτερόλεπτα σκεφτόμουν τι έχανα τόσο καιρό... Θέλετε και playlist; Ε, να:

Diana Krall - Tempation (αυτό το είχα απωθημένο - το είχα ακούσει στο χώρο του @VasilisM. [ο πρώτος ακουστικά φροντισμένος χώρος που βρέθηκα για ακρόαση μουσικής] κι είχα "πάθει" ταράκουλο από το μπάσο και την καθαρότητά του, ακόμα και χωρίς subwoofers. Εκεί κατάλαβα πόσο σημαντικός είναι ο χώρος ακρόασης, πόσο σημαντικότερος είναι από οποιοδήποτε ηχείο/μηχάνημα/καλώδιο - thanks Βασίλη!)
Billy Cobham - Stratus
Astral Projection - Liquid Sun
Bolt Thrower - Anti-Tank (Dead Armour) (για τον @dragosani αυτό, πιστοποιώ ότι η Jo Bench παίζει και γαμώ τα μπάσα)
Joe Cocker - Unchain my heart
Wolfsheim - The Sparrows And the Nightingales

Ε, μετά έπρεπε να τα κλείσω λόγω υποχρεώσεων, αλλά ρε πούστη μου... Τι έχανα τόσο καιρό... Πλέον, "τρώγωμαι με τα ρούχα μου" ως προς το πότε θα βρω χρόνο να κάνω όλα τα υπόλοιπα a.k.a. μετρήσεις, σωστό στήσιμο των subwoofers, ξανά μετρήσεις κτλ... Γαμώ τις υποχρεώσεις μου...

Υ.Γ. 1: Είπαμε ότι ήταν όλα χύμα, ε; Το είπαμε. Πού να "έρθουν" όλα στη θέση τους... Ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό...
Υ.Γ. 2: Να τους ακούτε τους Βορειοελλαδίτες βλαμμένους. Ξέρουν τι λένε. Εάν σας πουν ότι πετάει ο γάιδαρος, ε, πετάει (a.ka. "Έχω τα τάδε super douper γαμάτα ηχεία. Χρειάζομαι subwoofers;" "ΝΑΙ, χρειάζεσαι."). Και τουμπεκί ύστερα. Ψιλοκομμένο.
Υ.Γ. 3: Ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό... (γίνομαι κουραστικός, ε; καλά, σταματάω...)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ότι άκουσα τραγούδια που νόμιζα ότι τα ήξερα καλά κι αποδείχθηκε ότι το μόνο που ήξερα ήταν ένα απόλυτο τίποτα...;
Με 802 σε 20τμ χώρου.

Είσαι το δεύτερο μεγάλο στίγμα, μετά τον Τζιοβάνι.

Όποιος ξαναπεί ότι ακούει μπάσο από οποιοδήποτε ηχείο χωρίς σαμπ, θα του ρίχνω μόνο αυτό:

260679_4983f2672b29227d5368ad24140493f9.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και άλλος στο club, καλωσήρθατε κύριε :party:

Βάλε τώρα το cross στα 50Hz, και κάνε και τα λοιπά που είπαμε στο πμ, και τρέξε Dirac να το τερματίσεις.

Και μετά βάλε καμπανάκια :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.364
Με 802 σε 20τμ χώρου.

Είσαι το δεύτερο μεγάλο στίγμα, μετά τον Τζιοβάνι.

Όποιος ξαναπεί ότι ακούει μπάσο από οποιοδήποτε ηχείο χωρίς σαμπ, θα του ρίχνω μόνο αυτό:

View attachment 143474
Σωστός και πληρώνεσαι. Πού να στείλω τα €50; :biggrin:
Και άλλος στο club, καλωσήρθατε κύριε :party:

Βάλε τώρα το cross στα 50Hz, και κάνε και τα λοιπά που είπαμε στο πμ, και τρέξε Dirac να το τερματίσεις.

Και μετά βάλε καμπανάκια :roflmao:
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Όλα θα γίνουν, στο χρόνο τους. Μετά, θα μου κρεμάσω καμπανάκια κι όποιος πει ξανά ότι δεν χρειάζεται subwoofers, θα του κρεμάω κι αυτού καμπανάκια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Και κουνούσα το πόδι μου ρυθμικά σε όλα και κάθε 10 δευτερόλεπτα σκεφτόμουν τι έχανα τόσο καιρό...
αλλά ρε πούστη μου... Τι έχανα τόσο καιρό...
Ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό..
Υ.Γ. 3: Ρε πούστη μου, τι έχανα τόσο καιρό... (γίνομαι κουραστικός, ε; καλά, σταματάω...
Όχι, μη σταματάς.

Τώρα είναι σειρά σου να το λες στα νέα παιδιά που μπαίνουν και ρωτάνε, αλλά και στους παλιούς χαϊεντάδες, στο μέλος Γιάνννης και στον αστροναύτη, στο μέλος Λέανδρος και στο λακιςςς, κλπ κλπ κλπ, όχι για τίποτε άλλο, απλώς για να φτάσουν να πουν κι αυτοί το ίδιο ακριβώς, τι έχαναν τόσο καιρό. :)



ΥΓ. Το όμοιο ισχύει με τον πολυκάναλο και δη ιμερσιβ ήχο. 8-)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Κοίτα να μην τα σκατwσεις από ενθουσιασμό και βιασύνες πάνω στο νήμα.
Να ενσωματώσεις τα σαμπ σωστά και να τρέξεις το dirac χωρίς καγκουριές.

Μετά θα κλειστείς μια εβδομάδα μεσα :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 


A

AKARL

Guest
Με 802 σε 20τμ χώρου.

Είσαι το δεύτερο μεγάλο στίγμα, μετά τον Τζιοβάνι.

Όποιος ξαναπεί ότι ακούει μπάσο από οποιοδήποτε ηχείο χωρίς σαμπ, θα του ρίχνω μόνο αυτό:

View attachment 143474
Ιδού και ένα εναλλακτικό για τις φορές που δεν αντιλαμβάνονται τις μεθόδους σου ... :biggrin:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Αγαπητέ ντιζη.

Εφόσον έχει πια ο χώρος 4 τεμάχια 15" να κουνάνε τις πρώτες οκτάβες, και έχουν κροσαριστει τα 802, θα στο πω μόνο 1 φορά, και να μην επανέλθω, κατά το σενάριο που είπες:

Και τουμπεκί ύστερα. Ψιλοκομμένο.
Κλείσε τα μπας ριφλεξ στα 802.

Να μην επανέλθω.

Το σημείο κρος μπορεί να είναι μεταξύ 60-80 κύκλων, αναλόγως μετρήσεων.
Όχι πιο κάτω, όχι πιο πάνω.
Χρήση του dsp στις πλάτες των χρεπικ αμφω, όπως έχω πει. ;)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top