Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Έχεις 3-4 μέρες που βρίσκω από μία ώρα την ημέρα κι ακούω μουσική σε δυνατές στάθμες.

"Φόρτωσα" μουσική σε ένα flash drive, το "κάρφωσα" στο SHD, κάθομαι στη θέση ακρόασης, επιλέγω τραγούδια από την οθόνη του tablet κι η μουσική "βαράει" αλύπητα κι ασταμάτητα.

Γ@μώ το φελέκι μου, θα κάνω συνδρομή στο Spotify...

Πώς κατάντησα έτσι, βινυλιολάγνος άνθρωπος...
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχεις 3-4 μέρες που βρίσκω από μία ώρα την ημέρα κι ακούω μουσική σε δυνατές στάθμες.

"Φόρτωσα" μουσική σε ένα flash drive, το "κάρφωσα" στο SHD, κάθομαι στη θέση ακρόασης, επιλέγω τραγούδια από την οθόνη του tablet κι η μουσική "βαράει" αλύπητα κι ασταμάτητα.

Γ@μώ το φελέκι μου, θα κάνω συνδρομή στο Spotify...

Πώς κατάντησα έτσι, βινυλιολάγνος άνθρωπος...
Το πρώτο βήμα για ένα "εναλλακτικό" τρόπο απόλαυσης της μουσικής το έκανες!
Στη συνέχεια, μπορείς να μην είσαι καρφωμένος στη θέση ακρόασης αλλά δίπλα στη συλλογή με τους δίσκους και να χαζεύεις τα εξώφυλλα των κομματιών που παίζουν :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Spotify...
Έχουν την ίδια ποικιλία;
Το πρώτο βήμα για ένα "εναλλακτικό" τρόπο απόλαυσης της μουσικής το έκανες!
Στη συνέχεια, μπορείς να μην είσαι καρφωμένος στη θέση ακρόασης αλλά δίπλα στη συλλογή με τους δίσκους και να χαζεύεις τα εξώφυλλα των κομματιών που παίζουν :p
Όχι έτσι ρε! Είδαμε και πάθαμε να οριστικοποιηθεί η θέση ακρόασης και δεν θα κάθομαι εκεί; Ποτέ!

Θα φτιάχνω την playlist στο Spotify και θα φέρνω τους δίσκους δίπλα μου, να διαβάζω στίχους και να βλέπω εξώφυλλα καθώς ακούω!
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Θα φτιάχνω την playlist στο Spotify και θα φέρνω τους δίσκους δίπλα μου, να διαβάζω στίχους και να βλέπω εξώφυλλα καθώς ακούω!
Μπορείς να βάλεις roon και tidal και να διαβάζεις από το τάμπλετ τα εξώφυλλα των "δίσκων" καθιστός στη θέση ακρόασης 😁
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.696
Έχουν την ίδια ποικιλία;
Όχι, το σποτιφαϊ έχει περισσότερο υλικό.

Ωστόσο, συνεχώς αυξάνεται η ποικιλία στο τινταλ, και κλείνει η ψαλίδα μεταξύ τους.

Ίσως είναι καλή ιδέα να ανοίξεις συνδρομή και στα δύο, να τα δουλέψεις 2-3 μήνες και να δεις αν ένα από τα δύο δε σου χρειάζεται.

Προσωπικά, αν δεν είχα ρουν, θα διατηρούσα μόνο το Spotify.

Ωστόσο, στην πλατφόρμα του ρουν, το τινταλ είναι άκρως απαραίτητο, και η ενσωμάτωσή του στην δική σου βιβλιοθήκη, μαγική.

Βεβαίως χωρίς ρουν, η ζωή είναι πολύ ανιαρή. Πολλά χρόνια χάσαμε χωρίς ρουν, κρίμα. Κι εσύ αυτά θα λες άμα βάλεις ρουν, είναι βέβαιο.
Σα τα χρόνια που έχασες χωρίς σαμπ είναι, το ίδιο πράγμα.

Ναι μεν το σποτιφαϊ είναι απαραίτητο εργαλείο για κάθε ώρα και στιγμή (στο αυτοκίνητο, στη δουλειά, στο μπάνιο που κάνεις ντουζ και παίζει το ασύρματο JBL-ακι, αλλά κι όταν ακούς στο στέρεο ο,τι σου κατέβει και ότι κατέβει στο φίλο σου), μα στο στέρεο όταν κάτσεις να ακούσεις μουσική και να δεις την σύγχρονη πραγματικότητα των "εξώφυλλων" παύλα "δισκοκριτικής", τότε ρουν πακέτο με τινταλ είναι ο τρινοβ της πηγής και της μουσικής βιβλιοθήκης. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Έχουν την ίδια ποικιλία;
Εφόσον το κίνητρο είναι η κλασική, και στον dedicated χώρο με αυτό το σύστημα, μόνο Tidal.
Like στον Έαρ, όσον αφορά το Roon.
To spotify δεν κάνει για αυτό το σύστημα. Το Roon είναι απαραίτητο για ολοκληρωμένη απόλαυση.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βεβαίως χωρίς ρουν, η ζωή είναι πολύ ανιαρή. Πολλά χρόνια χάσαμε χωρίς ρουν, κρίμα.
πρέπει να σε τρέξω κανα διήμερο σε κυνήγι, αναρρίχηση, mountainbike κλπ να ...ξεβαρεθείς :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.696
πρέπει να σε τρέξω κανα διήμερο σε κυνήγι, αναρρίχηση, mountainbike κλπ να ...ξεβαρεθείς :p
Δεν είσαι στα καλά σου.. :lol: :gotcha:

Το πιο επικίνδυνο σπορ που κάνω, είναι τάβλι. :biggrin:
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Δεν είσαι στα καλά σου.. :lol: :gotcha:

Το πιο επικίνδυνο σπορ που κάνω, είναι τάβλι. :biggrin:
Αυτό όντως είναι επικίνδυνο....!!!
Ιδίως άν είσαι καλός ...και παίζεις και με το μυαλό του αντιπάλου... :laugh:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Εγώ δεν κατάλαβα πώς έκανες το λογικό άλμα από εδώ:



εδώ:



:biggrin: :biggrin: :biggrin:
Κάνεις κι εσύ το ανήξερο, μπαγασάκο...!:laugh:

Όχι, το σποτιφαϊ έχει περισσότερο υλικό.

Ωστόσο, συνεχώς αυξάνεται η ποικιλία στο τινταλ, και κλείνει η ψαλίδα μεταξύ τους.

Ίσως είναι καλή ιδέα να ανοίξεις συνδρομή και στα δύο, να τα δουλέψεις 2-3 μήνες και να δεις αν ένα από τα δύο δε σου χρειάζεται.
Η συνδρομή και στα δύο είναι κάτι που εξετάζω. Εκτός της ποικιλίας, δεν έχουν κάποια ακροάσιμη διαφορά, σωστά;
Προσωπικά, αν δεν είχα ρουν, θα διατηρούσα μόνο το Spotify.

Ωστόσο, στην πλατφόρμα του ρουν, το τινταλ είναι άκρως απαραίτητο, και η ενσωμάτωσή του στην δική σου βιβλιοθήκη, μαγική.

Βεβαίως χωρίς ρουν, η ζωή είναι πολύ ανιαρή. Πολλά χρόνια χάσαμε χωρίς ρουν, κρίμα. Κι εσύ αυτά θα λες άμα βάλεις ρουν, είναι βέβαιο.
Σα τα χρόνια που έχασες χωρίς σαμπ είναι, το ίδιο πράγμα.

Ναι μεν το σποτιφαϊ είναι απαραίτητο εργαλείο για κάθε ώρα και στιγμή (στο αυτοκίνητο, στη δουλειά, στο μπάνιο που κάνεις ντουζ και παίζει το ασύρματο JBL-ακι, αλλά κι όταν ακούς στο στέρεο ο,τι σου κατέβει και ότι κατέβει στο φίλο σου), μα στο στέρεο όταν κάτσεις να ακούσεις μουσική και να δεις την σύγχρονη πραγματικότητα των "εξώφυλλων" παύλα "δισκοκριτικής", τότε ρουν πακέτο με τινταλ είναι ο τρινοβ της πηγής και της μουσικής βιβλιοθήκης. ;)
Έχω μια εντύπωση ότι μετά από κάποιες αλλαγές που έκανε το Roon δεν είναι συμβατό με το miniDSP SHD. Δεν παρακολουθώ στενά το forum της miniDSP όπου έχουν ανοιχτεί σχετικά threads, έχω μια εντύπωση όμως ότι η εταιρία εργάζεται προς την κατεύθυνση της επαναφοράς της συμβατότητας. Ίδωμεν.

Εφόσον το κίνητρο είναι η κλασική, και στον dedicated χώρο με αυτό το σύστημα, μόνο Tidal.
Like στον Έαρ, όσον αφορά το Roon.
To spotify δεν κάνει για αυτό το σύστημα. Το Roon είναι απαραίτητο για ολοκληρωμένη απόλαυση.
Εμ, υπάρχει μια παρεξήγηση εδώ. Η ακρόαση κλασσικής μουσικής δεν ήταν ποτέ το κίνητρό μου - οι δίσκοι κλασσικής μουσικής αποτελούν το 11% του συνόλου των δίσκων μου.

Επίσης, δεν μπορώ να κατανοήσω το επιχείρημα "το Spotify δεν κάνει για αυτό το σύστημα". Αφού, γράφουμε ότι ένα καλό σύστημα πρέπει να παίζει τα πάντα καλά (=σωστά) - έχω καλό σύστημα, ας μην το αναλύσουμε τώρα! - και σε dedicated χώρο με καλές μετρήσεις, θεωρητικά και Spotify θα παίζει και Tidal και Roon χωρίς ακροάσιμη διαφορά. Σωστά;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.696
Βεβαίως το tidal είναι lossless ενώ το Spotify δεν είναι, άρα έχουν αντικειμενική διαφορά ποιότητας, η οποία (φυσικά) είναι ακουστή.

Ωστόσο, η ποιότητα του Spotify είναι πραγματικά πολύ υψηλή, παραπάνω από όση χρειάζονται τα περισσότερα σεταπ.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Για το Roon αν δεν είχες κάνει μια διαδικασία τον Οκτώβριο δεν θα παίξεις. Πρέπει να περιμένεις το επίσημο Certification. Λένε ότι είναι κοντά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Για το Roon αν δεν είχες κάνει μια διαδικασία τον Οκτώβριο δεν θα παίξεις. Πρέπει να περιμένεις το επίσημο Certification. Λένε ότι είναι κοντά.
Ναι, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Τον Οκτώβριο σίγουρα δεν έκανα κάτι. Οπότε, ναι, θα περιμένω.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top