Το home cinema του alfakia

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Μετά την παραλαβή των custom made (by Μελίδης) βάσεων, παραθέτω νέες φωτό
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
17.2.2020 ήταν το πρώτο post και μέσα σε 9 μήνες που έχεις φτάσει.....

όταν γίνει πάθος δε σταματάς με τίποτα !!!!!!!!!

άντε με το καλό και άλλο ένα sub.............;):o:drinks:
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μετά την παραλαβή των custom made (by Μελίδης) βάσεων, παραθέτω νέες φωτό
Πανέμορφα όλα.
Τράβα τον καναπέ στα δεξιά πιο πίσω και βάλε αλλο ένα διπλό όπλο για να δέσει το γλυκό!!
Μεγειά και καλοάκουστα!!
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Μετρήσεις, γραφήμτα κλπ δεν έχω, αλλά καμία σχέση με τα προηγούμενα.

Από τα λίγα demo scenes που έχω παίξει μέχρι τώρα, ακούω ήχους που πριν δεν ήξερα ότι καν υπήρχαν στις εν λόγω σκηνές.

Πιο γεμάτος, μεγαλύτερη ανάλυση, πιο λεπτομερές, πιο γλυκός. Ακόμα και στα -40 db που έχω δει κανα δυο ταινίες το βράδυ που κοιμούνται οι λοιποί, έχει διαφορά.

Ανεβάζω ένταση και δεν με κουράζει καθόλου, όσο και να δώσω, σε αντίθεση με τα προηγούμενα.

Είναι τόσο ευαίθητα που έχω την εντύπωση ότι ακόμα και ο rotel είναι περιττός. Το ίδιο διαβάζω και στο avsforum, οι περισσότεροι τα 'χουν μόνο με AV.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλοάκουστα, πολύ ωραίος και ο χώρος, να τον χαίρεσαι.

ΥΓ: Αν μπορούσε να εγγυηθεί ο Άγγλος παράδοση, έστω σε 40 μέρες από την παραγγελία, κάτι θα γινόταν..
Με αν, όμως και με μεγάλα ποσά στην μέση κατατεθιμένα, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Σ' ευχαριστώ.

Η κατάθεση του ποσού έγινε λίγες μέρες πριν το shipping.

Επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος, δεν είναι απατεώνας. Απλά καθυστερεί λίγο στην επικοινωνία.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σ' ευχαριστώ.

Η κατάθεση του ποσού έγινε λίγες μέρες πριν το shipping.
Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό!

Επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος, δεν είναι απατεώνας. Απλά καθυστερεί λίγο στην επικοινωνία.
Ουδέποτε υπονόησα ότι είναι απατεώνας, προς θεού.
Η κατάθεση ενός μεγάλου ποσού και η αναμονή χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία σε κάνει να αισθάνεσαι "κάπως", τίποτα περισσότερο.

Μην παρεξηγηθώ.
Αυτό με την κατάθεση λίγο πριν το shipping με έβαλε σε σκέψεις τώρα..🤔
 




D

debianfox

Guest
Αριστος χωρος, ομορφος...κατα την ταπεινη μου γνωμη, μην προχωρας σε νεες αγορες...προσπαθησε να ενταξεις τα ηχεια στο χωρο,..ενα πανακριβο ηχειο λαθος τοποθετημενο θα παιξει χειροτερα απο ενα μετριοτερο σωστα τοποθετημενο στο χωρο.50 τα 100 τα μηχανηματα, κ 50 τα 100 ο χωρος κ η σωστη τοποθετηση των ηχειων..συν φυσικα ολο το πλεγμα των αντανακλασεων μονωσεων ηχοπαγιδων κλπ.. ο χωρος μπορει να απογειωσει στα ορια τουν ενα ηχειο,ο χωρος μπορει να το θαψει
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η μπροστινή εικόνα έχει αλλάξει πλέον. Τα L, R τα έχω ανοίξει όσο μπορούσα και το sub μπήκε δίπλα στην ΤV. Φωτό δεν έχω πρόχειρη. Η επόμενη αναβάθμιση κάποια στιγμή το 22 είναι να φύγει ο marantz και τη θέση του να πάρει κάποιος pre με dirac. Γλυκοκοιτάζω τον Monoprice HTP-1 (αν έρθει Ευρώπη), δεύτερη επιλογή ο XMC-2 της Emotiva. Αργότερα, όταν και εάν μπορώ, θα ασχοληθώ με την ακουστική του χώρου και την εικόνα.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η μπροστινή εικόνα έχει αλλάξει πλέον. Τα L, R τα έχω ανοίξει όσο μπορούσα και το sub μπήκε δίπλα στην ΤV. Φωτό δεν έχω πρόχειρη. Η επόμενη αναβάθμιση κάποια στιγμή το 22 είναι να φύγει ο marantz και τη θέση του να πάρει κάποιος pre με dirac. Γλυκοκοιτάζω τον Monoprice HTP-1 (αν έρθει Ευρώπη), δεύτερη επιλογή ο XMC-2 της Emotiva. Αργότερα, όταν και εάν μπορώ, θα ασχοληθώ με την ακουστική του χώρου και την εικόνα.
Γνώμη μου (εντελώς αυθαίρετη) ασχολήσου το 22 με ακουστική βελτίωση.
Κατόπιν θα δεις αν (πραγματικά) χρειάζεσαι άλλο calibration software, pre, pro κτλ..
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πρώτη προσπάθεια για diy acoustic panels. Lazarakis, Leroy για πρώτες ύλες.
View attachment 224374 View attachment 224375 View attachment 224376 View attachment 224377 View attachment 224378

Αρκετά καλό το αποτέλεσμα, πέραν των προσδοκιών μου.
Aritherm χρησιμοποιήσες?
Και echo fabric ύφασμα μπροστά, για πίσω τι είναι το λευκό?
+1 στην ερώτηση του @Alexandros1986
Ποιες είναι οι διαστάσεις και το πάχος?
Δειχνουν τεράστια..
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Ωραίος! Τι ξύλο χρησιμοποίησες για να φτιάξεις τα κάδρα;
Για το μεγάλο αυτό :

Επειδή το έδεσα πίσω για να είναι πιο σταθερό, μου έφαγε λίγο ωφέλιμο χώρο, οπότε πήρα πλάτος 69mm.

Για το μικρό που έκανα απλώς ένα πλαίσο, το ίδιο ξύλο αλλά με πλάτος 55mm.

Πανάλαφρο και με τις τρύπες που έκανα, ακόμα πιο ελαφρύ.
Aritherm χρησιμοποιήσες?
Και echo fabric ύφασμα μπροστά, για πίσω τι είναι το λευκό?
+1 στην ερώτηση του @Alexandros1986
Ποιες είναι οι διαστάσεις και το πάχος?
Δειχνουν τεράστια..
Ariflex, 1,5 x 54 το μεγάλο, 1,2 Χ 33 το μικρό.

Το πίσω είναι απλή φόδρα.
φωτιές μας άναψες....
είδε την τιμονιέρα ο ασβός και μου ζητάει τώρα...:roflmao:

προσπαθώ να τον πείσω ότι είναι ηλεκτρική σκούπα :p
Για τους ασβούς την πήρα και γω, αλλά όποτε βρω ευκαιρία ;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top